Προς το περιεχόμενο

Tapo εξυπνες πριζες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Home Assistant server μπορει να στηθει σε ενα android τηλεφωνο? Το εχει κανει κανεις? Θελω απλα να βλεπω γραφηματα απο τις smart πριζες αλλα αν ειναι να εχω ενα pc ολη μερα ανοιχτο για να παιζει ο HA server ειναι δωρον αδωρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υποστηρίζεται σε android το Home Assistant.

Η πιο απλή και φτηνή λύση που ακολουθούν πολλοί είναι αν το εγκαθιστούν σε raspberry. Το δύσκολο όμως είναι να βρεις raspberry αυτή την εποχή. Η επόμενη λύση που εφαρμόζουν άλλοι, είναι να μπει ή σε ένα φτηνό nuc ή σε έναν παλιό φορητό που τον έχουν παροπλισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alefgr είπε

Δεν νομίζω να υποστηρίζεται σε android το Home Assistant.

Η πιο απλή και φτηνή λύση που ακολουθούν πολλοί είναι αν το εγκαθιστούν σε raspberry. Το δύσκολο όμως είναι να βρεις raspberry αυτή την εποχή. Η επόμενη λύση που εφαρμόζουν άλλοι, είναι να μπει ή σε ένα φτηνό nuc ή σε έναν παλιό φορητό που τον έχουν παροπλισμένο.

Σιγουρα θα μπαινει καπως με termux αλλα θελει γνωσεις για να το κανεις δεν ειναι απλο.

Τη λυση του raspberry την εχω σκεφτει κι εγω αλλα θελει να επενδυσεις κανα 80αρι για να παρεις κατι αξιοπρεπες. Το θεμα ειναι να μπορεις να το τρεξεις καπου που να μην καταναλωνει πολυ ενεργεια γιατι αν ειναι να κανουμε energy monitor βαζοντας αλλη μια συσκευη που θα καιει 24/7 ακυρωνει τον λογο που γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 10:33 ΠΜ, spocky είπε

O Home Assistant server μπορει να στηθει σε ενα android τηλεφωνο? Το εχει κανει κανεις? Θελω απλα να βλεπω γραφηματα απο τις smart πριζες αλλα αν ειναι να εχω ενα pc ολη μερα ανοιχτο για να παιζει ο HA server ειναι δωρον αδωρον.

Όχι.

Στις 30/10/2022 στις 4:28 ΜΜ, mindreader είπε

To homeassistant ειναι κατι σαν third party app αλλα με περισσοτερες δυνατοτητες;

Όχι.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Home_Assistant

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν καταλαβαινω τι γινεται. Ενω με αφηνει να κανω edit την τιμη της kwh, ουσιαστικα δεν με αφηνει να διαγραψω την υπαρχουσα τιμη πληρως!!!! Σαν 'μισο' edit ενα πραγμα! Μπορει να γραψω αριστερα της υποδιαστολης, αλλα οχι δεξια! Bug ειναι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπαρχει αραγε τροπος, να δει κανεις μεσα απο την εφαρμογη tapo στο κινητο, συνολικα ποση καταναλωση ειχες μεσα σε μια μερα, απο ολες τις πριζες tapo που εχεις στο σπιτι;

Ή πρεπει χειροκινητα να αθροιζω πριζα πριζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μονο συνολικο Monthly cost δινει; Ετησιο δεν δινει;

Φανταζομαι αν δεν δινει οντως, που δεν βλεπω τετοια ενδειξη, θα πρεπει εγω χειροκινητα να πολλαπλασιασω τις ετησιες kwh που κατεγραψε η tapo (ετησια καταναλωση σε kwh, δινει, cost ετησιο δεν καταβαινω γιατι δεν δινει...), με την τιμη της kwh, και να βγαλω μονος μου το ετησιο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...