Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, tryfos said:

Ποιο pos τους έχει 20? Είτε 39+ΦΠΑ βλέπω εγώ είτε 0 το softpos. Φίλε, η 1 κίνηση 50/10μηνο είναι η μπανανοφλουδα εδώ: Σε λίγο θα γίνει 2 60/8μηνο, 2 70/5μηνο, 1 40/μήνα και πάει λέγοντας...

Καλημέρα.

Υπήρχε προσφορά μέχρι πρόσφατα όταν το συζητάγαμε... Εγώ πάντως τόσο το πήρα.

Εγώ πάντως τους έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τις Ελληνικές τράπεζες/εταιρείες, συνήθως αυτά τα κάνουν οι εγχώριες "εταιρίες" . Αν εσύ εμπιστεύεσαι τις Ελληνικές Τράπεζες πάω πάσο...

Εγώ πάντως 5€ ανα συνδρομή υποχρεωτική σχεδόν χωρίς καμία ενημέρωση από την ALPHA την "έφαγα".

Η Viva είναι η δεύτερη φορά που το "Δωρεάν" έγινε 10€(ΙΒΑΝ_)+5€(POS)+5(υποστήριξη εκτός ΑΙ), την προηγούμενη φορά στην τηλεφωνία της που ήθελε να την κλείσει πριν χρόνια αύξησε κατά 3-4x το πάγιο της και όλοι την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια.

Και αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα η Εθνική "αναπροσάρμοσε" την μηνιαία χρέωση.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Magnum είπε

Καλημέρα.

Υπήρχε προσφορά μέχρι πρόσφατα όταν το συζητάγαμε... Εγώ πάντως τόσο το πήρα.

Εγώ πάντως τους έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τις Ελληνικές τράπεζες/εταιρείες, συνήθως αυτά τα κάνουν οι εγχώριες "εταιρίες" . Αν εσύ εμπιστεύεσαι τις Ελληνικές Τράπεζες πάω πάσο...

Εγώ πάντως 5€ ανα συνδρομή υποχρεωτική σχεδόν χωρίς καμία ενημέρωση από την ALPHA την "έφαγα".

Η Viva είναι η δεύτερη φορά που το "Δωρεάν" έγινε 10€(ΙΒΑΝ_)+5€(POS)+5(υποστήριξη εκτός ΑΙ), την προηγούμενη φορά στην τηλεφωνία της που ήθελε να την κλείσει πριν χρόνια αύξησε κατά 3-4x το πάγιο της και όλοι την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια.

Και αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα η Εθνική "αναπροσάρμοσε" την μηνιαία χρέωση.

 

 

 

Χεχε, δεν ξέρω γιατί τα λες αυτά ειδικά σε μένα. Αν δεις τι γράφω στις προηγούμενες σελίδες για όλους αυτούς τους απατεώνες νταβαδες, θα καταλάβεις. Ούτε απέξω δεν περνάω, ειδικά δε τη μέρα που θα τους δώσω έστω και ένα ευρώ μόνο και μόνο για να έχω λογαριασμό, θα κάνω κηδεία. Έκανες πολύ καλά που πήγες σε κάτι αλλοδαπό, είναι η καλύτερη λύση μακράν. Το έχουν τερματίσει εδώ το πλιάτσικο με την ανοχή όλων μας. Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει κόσμος που διανοείται έστω να κρατήσει τη βιβα με αυτούς τους όρους. Αρχικά εγώ νόμιζα ότι μας τρολαρει. Απλά εγώ επεσήμανα μόνο τι μπορεί να στραβωσει με αυτούς. Εννοείται ότι καλά έχεις κάνει, που έφυγες από τα εγχώρια λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-9,98 από εχθές η viva κύριοι.

Το παίζουν νεκροί, δεν απαντάνε στα μειλ ότι έχω δύο μήνες να ακυρώσω δωρεάν.

Μπήκα live chat να δω τι θα ακούσω

 

Edit

Φαίνεται να έπιασε το νόημα αμέσως και είπε ότι θα το προωθήσει από μεριάς του.

Για να δούμε..

Επεξ/σία από hountalass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ιδια και εμενα, πρωτη φορα χρεωση -4,99ε (με μηδενικο υπολοιπο λογαριασμου) αλλα στα 3 μειλ δεν εχουν απαντησει εδω και ενα μηνα!!

εντυπωση μου κανει ομως που χρεωνουν τον επαγγελματικο αλλα στον προσωπικο δεν χρεωσαν κατι

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, greekboy said:

τα ιδια και εμενα, πρωτη φορα χρεωση -4,99ε (με μηδενικο υπολοιπο λογαριασμου) αλλα στα 3 μειλ δεν εχουν απαντησει εδω και ενα μηνα!!

εντυπωση μου κανει ομως που χρεωνουν τον επαγγελματικο αλλα στον προσωπικο δεν χρεωσαν κατι

Χρεώνουν το IBAN, TID (δηλαδή συνδεδεμένο με τον λογαριασμό POS) και την υποστήριξη από άνθρωπο και όχι από AI.

Αν δεν έχεις κάτι απο αυτά λογικά δεν θα σε χρεώσουν ....

Επεξ/σία από Magnum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hountalass είπε

-9,98 από εχθές η viva κύριοι.

Το παίζουν νεκροί, δεν απαντάνε στα μειλ ότι έχω δύο μήνες να ακυρώσω δωρεάν.

Μπήκα live chat να δω τι θα ακούσω

 

Edit

Φαίνεται να έπιασε το νόημα αμέσως και είπε ότι θα το προωθήσει από μεριάς του.

Για να δούμε..

Αποστολή εξετελέσθει.

Μου έστειλαν ότι μετά από αίτημα μου και μπλα μπλα τα διαγράφηκε ο επαγγελματικός.

Μπόμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2024 στις 8:27 ΠΜ, hountalass είπε

-9,98 από εχθές η viva κύριοι.

Το παίζουν νεκροί, δεν απαντάνε στα μειλ ότι έχω δύο μήνες να ακυρώσω δωρεάν.

Μπήκα live chat να δω τι θα ακούσω

 

Edit

Φαίνεται να έπιασε το νόημα αμέσως και είπε ότι θα το προωθήσει από μεριάς του.

Για να δούμε..

Σήμερα τα κατάφερα μετά από 4-5 emails και επανειλημμένα chat από 13/9. Να πάνε στον αγύριστο και αυτοί και ο κάθε απατεώνας εγχώριος νταβάς. Τα χρεωμένα -5 δεν τόλμησαν να τα ζητησουν καν.

Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί, email, chat κάθε μέρα, απειλές για καταγγελία κλπ και μην δώσετε ούτε ένα ευρώ από τα -5 ή τα -10. Εκτός από το γνωστό [email protected], υπάρχει και το [email protected], βομβαρδίστε εκεί. Έστειλα χτες εκεί, ότι θα τους τρέξω όπου βρω και σήμερα τον έκλεισαν (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο). Όπως εύχομαι και να κλείσει το εν λόγω μαγαζί και η όλη κοροϊδία. Ας συνεχίσουν να πλακωνονται μεταξύ τους ποιος θα μας καταγδαρει πρώτος, όσο εμείς γυρνάμε την πλάτη και ψάχνουμε αλλά πράγματα. Αρκετά τους ανεχτήκαμε.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2024 στις 6:38 ΜΜ, Neptu είπε

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για την Sumup?

https://www.sumup.com/el-gr/

Πουλανε και στα Public τα POS τους και πιο φτηνα απο το website (99) με 49ευρω. 

Οπως τα εβαλα κατω για καποιον που δεχεται κατω απο 10.000/ετος με POS συμφερει αυτη η λυση. Μοιαζει με το mypos αρκετα θα ελεγα απλα ειναι πιο παγκοσμια εταιρια (ειναι EU και US). 

Για καποιoν που απλα θελει να εχει ενα POS φορητο για αν και εφοσον φαινεται καλη λυση. 

(Νομιζω δεν ειναι καλη λυση για οσους θελουν συνδεση με ταμειακες μηχανες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, συγγενικο μου προσωπο εχει απλο προσωπικο λογαριασμο στη Viva, και παρα τις πολλες μου προειδοποιησεις ουτε ειχε καταλαβει, ουτε ειχε ασχοληθει, και ειδαμε σημερα οτι εχει χρεωθει 20 ευρω απο οσα ειχε μεσα... Λογικα η χρεωση αφορα 2 μηνες, τελος Αυγουστου και τελος Σεπτεμβρη. Τωρα τα εβγαλε τα υπολοιπα που ειχε μεσα, αλλα υπαρχει καμια πιθανοτητα να μπορει να λαβει πισω τα κατα καποιο τροπο κλεμμενα 20 ευρω? Επιμενω να τον κλεισει το λογαριασμο συνολικα ετσι κι αλλιως, αλλα λεω αν υπαρχει καποιο παραθυρο και για την επιστροφη των χρεωσεων αν γνωριζετε (καθως ουτε τα μειλ εχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, petrox21 είπε

Καλησπερα, συγγενικο μου προσωπο εχει απλο προσωπικο λογαριασμο στη Viva, και παρα τις πολλες μου προειδοποιησεις ουτε ειχε καταλαβει, ουτε ειχε ασχοληθει, και ειδαμε σημερα οτι εχει χρεωθει 20 ευρω απο οσα ειχε μεσα... Λογικα η χρεωση αφορα 2 μηνες, τελος Αυγουστου και τελος Σεπτεμβρη. Τωρα τα εβγαλε τα υπολοιπα που ειχε μεσα, αλλα υπαρχει καμια πιθανοτητα να μπορει να λαβει πισω τα κατα καποιο τροπο κλεμμενα 20 ευρω? Επιμενω να τον κλεισει το λογαριασμο συνολικα ετσι κι αλλιως, αλλα λεω αν υπαρχει καποιο παραθυρο και για την επιστροφη των χρεωσεων αν γνωριζετε (καθως ουτε τα μειλ εχει)

Κάτι πρέπει να έκανε το συγγενικό σου πρόσωπο, γιατί τα 10€/μήνα στους προσωπικούς τα κλέβουνε μόνο αν ενεργά έχεις ζητήσει να έχει ΙΒΑΝ o λογαριασμός. Όλοι οι προσωπικοί (και επαγγελματικοί) εκεί γύρω στον Ιούλιο-Αύγουστο έχασαν τον IBAN, δεν είχαν, και έπρεπε να μπεις να ζητήσεις ενεργά να αποκτήσουν. Μετά άρχιζαν τα 10€/μήνα -και στους προσωπικούς, γιατί στους επαγγελματικούς ούτως ή άλλως κλέβουν 5€/μήνα, έχεις δεν έχεις ΙΒΑΝ. Εν πάση περιπτώσει, μπορείς να ζητήσεις αντιστροφή της χρέωσης εντός 2μηνου με βάση email που είχαν στείλει, που αποτελεί πλέον και όρο του συμβολαίου. Άρα πρέπει να τα γυρίσουν. Επίσης μπες επειγόντως και απενεργοποίησε το ΙΒΑΝ, κάπου έχει κουμπί. Και μετά ή κλείνεις τον λογαριασμό ή τον κρατάς χωρίς το ΙΒΑΝ και άρα -προς το παρόν- χωρίς χρέωση.

Εγώ πάλι θα ήθελα να γίνει ένα poll να δούμε πόσοι και για ποιον λόγο δίνουνε 15 (ή και 20) ευρώ/μήνα στη βίβα, δηλαδή συνολικά 180 (ή και 240!!!) ευρώ τον χρόνο απλά για να έχουν λογαριασμό...Γιατί σε αυτή τη χώρα θα τρελαθούμε τελικά τελείως. Εάν συνεχίσουν όλοι να γκρινιάζουν απλώς για την ακρίβεια και το πλιάτσικο και δεν κάνουν κάτι ενεργά γι' αυτό, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...