Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/9/2024 στις 6:43 ΜΜ, hountalass είπε

Έστειλα απάντηση στο μειλ που μου στείλανε να πληρώσω πρώτα τα -4.99 ευρώ για να κλείσει ο λογαριασμός τα όσα έλεγε το μειλ που στείλανε όπως σωστά είπατε στις 31/7.

Περάσαν 3 μέρες

Κιχ μέχρι στιγμής.....

Πέρασαν 8 μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ζητήσει και εγώ την διαγραφή του επαγγελματικού λογαριασμού στις 12/9 ο οποίος είχες λογιστικό υπόλοιπο 0.25€ και υπόλοιπο -4,74€ από την γνωστή χρέωση. Η πρώτη απάντηση τους ήταν να πληρώσω τα 4,74 να μηδενίσει ώστε να γίνει η απενεργοποίηση, όμως όταν τους έστειλα την παράγραφο από τους όρους περί μη χρέωσης εντός 2 μηνών, μου είπαν να περιμένω μέχρι το τέλος που θα μηδενιστούν οι χρεώσεις και θα μείνει το 0.25€ αν θέλω να το πάρω, αλλιώς αν ήθελα να τον κλείσουν αμέσως.  Τους απάντησα να τον κλείσουν ΑΜΕΣΑ και εχτές τον απενεργοποίησαν.

Ξέρει κανεις με το POS τι γίνεται στην ΑAΔΕ; Πρέπει να το διαγράψω εγώ ή θα διαγραφεί από την Viva ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για καταγγελιες εκει στην Viva.

Πρωτο email για κλεισιμο λογαριασμου τελη αυγουστου, δευτερο αρχες σεπτεμβριου, τριτο πριν δεκα μερες. ΚΑΜΙΑ απαντηση. Προφανως καθυστερουν για να περασει το 2μηνο... Για να δουμε αν απαντησουν τι θα πουν. Εμενα βεβαια για καποιο λογο δεν εχει φανει καμια χρεωση ουτε στον προσωπικο ουτε στον επαγγελματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε προσωπικό λογαριασμό είναι ακόμα μείον 10 ευρώ λόγω του IBAN και ενώ είχα πατήσει άπειρες φορές το κουμπί απενεργοποίησης μου λένε δεν είχαν λάβει κανένα αίτημα και πρέπει να τα πληρώσω... Έστειλαν "αίτημα" εδώ και μέρες περιμένοντας απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω κι εγώ και προσωπικό και επαγγελματικό στη Viva. Ο προσωπικός απλά δεν έχει ΙΒΑΝ πλέον και δε με χρεώνει κάτι. Στον επαγγελματικό είχα κάνει την αίτηση με το που ανακοίνωσαν την αλλαγή (τον Ιούνιο νομίζω) να μου εκδοθεί ΙΒΑΝ μια και τα εβαλα κάτω και αποφάσισα ό,τι με συμφέρει. Παρ' όλα αυτά ακόμα δεν έχω χρεωθεί τίποτα 2 μήνες μετά. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρένθεση -  Είπαμε πήγαμε Πειρεάους όπως λενε και στο τηλέφωνο για τον free επαγγελματικό.

Στην συνέχεια μάθαμε ότι έχει προμήθεια για την πληρωμή του ΕΦΚΑ.

Μετά μάθαμε ότι έχουν πακέτο με 10ε / χρόνο για 50 εντολές.

Μετά μάθαμε ότι και με το πακέτο πάλι χρεώνει προμήθεια.....

Τώρα δηλαδή εξαιρείται ο ΕΦΚΑ; Δηλαδή τι να πεις τώρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekboy είπε

ειναι για καταγγελιες εκει στην Viva.

Πρωτο email για κλεισιμο λογαριασμου τελη αυγουστου, δευτερο αρχες σεπτεμβριου, τριτο πριν δεκα μερες. ΚΑΜΙΑ απαντηση. Προφανως καθυστερουν για να περασει το 2μηνο... Για να δουμε αν απαντησουν τι θα πουν. Εμενα βεβαια για καποιο λογο δεν εχει φανει καμια χρεωση ουτε στον προσωπικο ουτε στον επαγγελματικο

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ. Είμαι πλέον σχεδόν σίγουρος ότι καθυστερούν για το 2μηνο. Εκτός φυσικά του ότι είναι διαλυμένοι, φαντάζομαι ότι υπάρχουν αρκετά αιτήματα κλεισίματος. Τουλάχιστον αυτό ελπίζω και εύχομαι. Είχα μπει νωρίς και είχα γυρίσει το πρόγραμμα στο (μαϊμού) Zerο (που πάλι χρεώνει θεωρητικά) και μέχρι στιγμής δεν με έχουν χρεώσει κι εμένα κάτι. Είπαμε, στο τέλος θα μας πληρώσουν κιόλας όταν παίξουν καταγγελίες στον τραπεζικό διαμεσολαβητή.

4 ώρες πριν, Magnum είπε

θα μείνει το 0.25€ αν θέλω να το πάρω, αλλιώς αν ήθελα να τον κλείσουν αμέσως. 

Φίλε κακώς τους χάρισες τα 0,25€, αυτοί θα σ' τα χαρίζανε; Αν το κάνουνε όλοι, θα βγάλουνε τα άντερά τους. Έτσι θέλουν, μέχρι 0,01€ επιστροφή και κλείσιμο από όλους.

 

4 ώρες πριν, Magnum είπε

Ξέρει κανεις με το POS τι γίνεται στην ΑAΔΕ; Πρέπει να το διαγράψω εγώ ή θα διαγραφεί από την Viva ;

Αν έχεις ήδη δηλωμένο άλλο στην ΑΑΔΕ, ας κάνουνε ό,τι θέλουνε, εσύ νόμιμος είσαι. Δεν υπάρχει θέμα να έχεις και ένα εξτρά χωρίς κινήσεις. Λογικά θα το διαγράψουν, αλλά ας κόψουν τον λαιμό τους. Νομίζω ότι γίνεται να το κάνεις κι εσύ χειροκίνητα αλλά γιατί να μπαίνεις στον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Εχω πάει cardlink με μόνο κόστος την αγορά του POS και Πειραιώς

To χρησιμοποιεις ή λογω του νεου νομου?Συμφερει αυτη η κνηση που εκανες ή καθαρα για την αντιεπαγγλεματικη συμπεριφορα/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ss42ss said:

Εχω πάει cardlink με μόνο κόστος την αγορά του POS και Πειραιώς

Είσαι σίγουρος ότι είναι μόνο το κόστος του POS ; Γιατί στους όρους που κοίταζα είχε μηνιαία συνδρομή υποστήριξης με κόστος. Και αν θυμάμαι καλά είχε δύο επιλογές :

α. Μηνιαία υποστήριξης

β. Προπληρωμή για υποστήριξη (σε περίπτωση που δεν κάνεις κινήσεις) εξαργυρώνεται με ημερομηνία που κάνεις την πρώτη κίνηση για 1 μήνα και λήγει στους 3 μήνες.

 

 

Εγώ πήγα σε MyPOS με κόστος 20€ το POS και πρέπει να κάνω 1 κίνηση 50€ τουλάχιστον στους 10 μήνες για να μην υπάρξει χρέωση.

Επεξ/σία από Magnum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

To χρησιμοποιεις ή λογω του νεου νομου?Συμφερει αυτη η κνηση που εκανες ή καθαρα για την αντιεπαγγλεματικη συμπεριφορα/

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου (είναι μόνιμα μέσα στο ντουλάπι)…. Σε βάθος χρόνου συμφέρει ποιο πολύ.

αν θυμάμαι είναι το πρόγραμμα Cardlink One. Δεν πληρώνω κάτι και το έχω σχεδόν ένα χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2024 στις 8:44 ΜΜ, Magnum είπε

Εγώ πήγα σε MyPOS με κόστος 20€ το POS και πρέπει να κάνω 1 κίνηση 50€ τουλάχιστον στους 10 μήνες για να μην υπάρξει χρέωση.

Ποιο pos τους έχει 20? Είτε 39+ΦΠΑ βλέπω εγώ είτε 0 το softpos. Φίλε, η 1 κίνηση 50/10μηνο είναι η μπανανοφλουδα εδώ: Σε λίγο θα γίνει 2 60/8μηνο, 2 70/5μηνο, 1 40/μήνα και πάει λέγοντας...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...