Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα σήμερα το πρωί επαγγελματικό λογαριασμό όψεως στην Παγκρήτια

Έκανα και σύνδεση με IRIS, έβγαλα και βεβαίωση εγγραφής επαγγελματία στην υπηρεσία IRIS, καθώς και QR στην εφαρμογή της Παγκρήτιας στο κινητό

Τον δήλωσα και στο myAADE στους επαγγελματικούς λογαριασμούς, όπου έχω ήδη δηλωμένο έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου της Alpha Bank ως επαγγελματικό

Μέχρι τώρα, δεν έχει επιβεβαιωθεί η προσθήκη του λογαριασμού της Παγκρήτιας στους επαγγελματικούς λογαριασμούς που έχω δηλώσει στην ΑΑΔΕ

Αν δεν επιβεβαιωθεί μέχρι τέλος της μέρας, παίζει να έχω θέμα? Έχετε καμιά άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε τις χρεώσεις η βιβα. Εγώ έκανα αίτηση για cardlink. Το πακέτο για eshop το πληρώνεις μια φορά και τέλος. Εντωμεταξύ όσοι είστε βιβα με eshop, δεν ξέρω αν είδατε τις νέες χρεώσεις προμηθειών που είναι 2,19% και 0,24Ε ανά συναλλαγή. Οι αντίστοιχες της cardlink είναι 1,15% και 0,05 και τα λεφτά μπαίνουν κανονικά στην τράπεζα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Ξεκίνησε τις χρεώσεις η βιβα. Εγώ έκανα αίτηση για cardlink. Το πακέτο για eshop το πληρώνεις μια φορά και τέλος. Εντωμεταξύ όσοι είστε βιβα με eshop, δεν ξέρω αν είδατε τις νέες χρεώσεις προμηθειών που είναι 2,19% και 0,24Ε ανά συναλλαγή. Οι αντίστοιχες της cardlink είναι 1,15% και 0,05 και τα λεφτά μπαίνουν κανονικά στην τράπεζα.

Για χωρίς eshop για μένα αποκλείεται η cardlink, δεν έχει softpos και το φθηνότερο pos της είναι 189+ΦΠΑ. Αν είναι να πάρει κανείς κανονικό pos υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις. Θετικό πάντως ότι δεν έχει πάγια.

Μέχρι στιγμής εμένα η βιβα δεν με έχει χρεώσει, θα γίνει φυσικά. Σκέφτεσαι να κλείσεις τον επαγγελματικό και να ζητήσεις τα 5 πίσω (όπως υπόσχεται); Επίσης υπάρχει λόγος να κλείσουμε και τον προσωπικό; Νομίζω τελικά δεν χρεώνουν κάτι εκεί (ακόμα), αν και χωρίς IBAN είναι σχεδόν άχρηστος.

Ποιος θα μείνει στη βιβα, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, greekboy said:

για κλεισιμο λογαριασμου βιβα που στειλατε; στο [email protected] δεν μου εχουν απαντησει εδω και μια βδομαδα, ειναι το σωστο;

Πέντε μέρες για να απαντήσει αρχές Αυγούστου και δύο βδομάδες για απενεργοποίηση λογαριασμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Πέντε μέρες για να απαντήσει αρχές Αυγούστου και δύο βδομάδες για απενεργοποίηση λογαριασμού

Οπότε αυτά τώρα φαντάζομαι λόγω μαζικής φυγής και Σεπτέμβρη γίνονται 20 και 4 (τουλάχιστον) αντιστοίχως...

Στο [email protected] στέλνουμε;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tryfos είπε

Για χωρίς eshop για μένα αποκλείεται η cardlink, δεν έχει softpos και το φθηνότερο pos της είναι 189+ΦΠΑ. Αν είναι να πάρει κανείς κανονικό pos υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις. Θετικό πάντως ότι δεν έχει πάγια.

Μέχρι στιγμής εμένα η βιβα δεν με έχει χρεώσει, θα γίνει φυσικά. Σκέφτεσαι να κλείσεις τον επαγγελματικό και να ζητήσεις τα 5 πίσω (όπως υπόσχεται); Επίσης υπάρχει λόγος να κλείσουμε και τον προσωπικό; Νομίζω τελικά δεν χρεώνουν κάτι εκεί (ακόμα), αν και χωρίς IBAN είναι σχεδόν άχρηστος.

Ποιος θα μείνει στη βιβα, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.

Εμένα με συμφέρει γιατί είναι 55Ε μια χρέωση με το που αγοράζεις το πακέτο για eshop και τέλος. Για φυσικά pos είδα τις τιμές, είναι πολύ ακριβά. Για τα 5 ευρω θα δω τους όρους χρήσης. Θυμάμαι ένας είχε ποστάρει πιο πάνω ότι για τους πρώτους δύο μήνες μπορείς να τα ζητήσεις πίσω αλλά τώρα λένε ότι στο μεηλ δεν απαντάνε... Για το τσατ ούτε λόγος. Δύσκολη η επικοινωνία με βιβα κι αυτός σίγουρα είναι ένας ακόμα λόγος για να φύγουν όσοι το σκέφτονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εμένα με συμφέρει γιατί είναι 55Ε μια χρέωση με το που αγοράζεις το πακέτο για eshop και τέλος. Για φυσικά pos είδα τις τιμές, είναι πολύ ακριβά. Για τα 5 ευρω θα δω τους όρους χρήσης. Θυμάμαι ένας είχε ποστάρει πιο πάνω ότι για τους πρώτους δύο μήνες μπορείς να τα ζητήσεις πίσω αλλά τώρα λένε ότι στο μεηλ δεν απαντάνε... Για το τσατ ούτε λόγος. Δύσκολη η επικοινωνία με βιβα κι αυτός σίγουρα είναι ένας ακόμα λόγος για να φύγουν όσοι το σκέφτονται.

Δε το συζητάμε, το γράφουν στους νέους όρους αυτό για την επιστροφή 2 μηνών, αυτό είναι σίγουρο. Αν θυμάμαι είχαν στείλει και email για το θέμα αυτό. Αυτό που δεν έχω 100% είναι αν χρεώνουν πλέον και τον προσωπικό λογαριασμό με κάτι ή όχι, για να τον κλείσω κι αυτόν. Από ένα σημείο σταμάτησα να παρακολουθώ το θέμα, όταν κατάλαβα ότι είναι απλά πλιάτσικο παντού κι ό,τι πάρουν, στην αρχή νόμιζα μήπως σώζεται κάτι.

Το τσατ πλέον το χρεώνουν εξτρά (διπλό κέρδος, και τα παίρνουν από όσους...αχαρακτήριστους τα δώσουν και θα διώξουν πολύ εργαζόμενο κόσμο που χρειαζόταν στο τσατ). Πραγματικά τέτοια κατρακύλα όρων σε βάρος πελατών δεν έχω ξαναδεί σε εταιρία-και τα παραδείγματα είναι πολλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αυτό που δεν έχω 100% είναι αν χρεώνουν πλέον και τον προσωπικό λογαριασμό με κάτι ή όχι, για να τον κλείσω κι αυτόν. 

 

Ο προσωπικός δεν χρεώνεται. Μόνο ο επαγγ. Μάλιστα η χρέωση έχει γίνει μεν, αλλά ως κίνηση δεν εμφανίζεται η αιτιολογία. Και δεν εμφανίζεται ακόμα ούτε το τιμολόγιο του προηγούμενου μήνα (πράγμα περίεργο). 

Προς το παρόν δεν κάνω κλείσιμο γιατί περιμένω να εγκριθεί η αίτηση στην cardlink και μάλλον θα πάρει μέρες.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ο προσωπικός δεν χρεώνεται. Μόνο ο επαγγ. Μάλιστα η χρέωση έχει γίνει μεν, αλλά ως κίνηση δεν εμφανίζεται η αιτιολογία. Και δεν εμφανίζεται ακόμα ούτε το τιμολόγιο του προηγούμενου μήνα (πράγμα περίεργο). 

Προς το παρόν δεν κάνω κλείσιμο γιατί περιμένω να εγκριθεί η αίτηση στην cardlink και μάλλον θα πάρει μέρες.

Γίνονται σταδιακά όλα μου φαίνεται. Εγώ ούτε τα 5 στον επαγγελματικό δεν βλέπω ακόμη. Θα θέλει μέρες και για να κλείσει στη βίβα και αν αργήσουμε πολύ, φοβάμαι μην έχει περάσει το 2μηνο και δεν τα δίνουν πίσω μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άνοιξα Πειραιώς εμπορικό λογαριασμό και απ' ότι μου είπαν δεν θα έχει κάποια χρέωση (έγινε και απανεργοποίηση της αλληλογραφίας για τις κινήσεις).

Σε viva πώς ζητάμε επιστροφή του 5ευρου; Στέλνουμε στο support και περιμένουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά υπάρχει κι άλλος που δεν τον έχουν χρεώσει τα 5 για τον επαγγελματικό; Εδώ ακόμα τίποτα. Αν βοηθάει σε κάτι, εδώ και καιρό, ειδικά μετά την ανακοίνωση των χρεώσεων, τα είχα μηδενίσει όλα. Αλλά βλέπω και παραπάνω ότι σε άλλους πήγε -5, σε μένα δεν υπάρχει κίνηση καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε σε μένα έχει εμφανιστεί η χρέωση. Υπάρχει μια (μικρή) πιθανότητα να μην μπαίνει η χρέωση σε αυτους που κάνουν χρήση τους pos και της κάρτας. Θα δείξει τις επόμενες μέρες. 

edit Ακυρο.

Η χρέωση υπάρχει κανονικά στο τιμολόγιο αλλά όχι στο ιστορικό των χρεώσεων.

Επεξ/σία από mercator84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tryfos είπε

Ρε παιδιά υπάρχει κι άλλος που δεν τον έχουν χρεώσει τα 5 για τον επαγγελματικό; Εδώ ακόμα τίποτα. Αν βοηθάει σε κάτι, εδώ και καιρό, ειδικά μετά την ανακοίνωση των χρεώσεων, τα είχα μηδενίσει όλα. Αλλά βλέπω και παραπάνω ότι σε άλλους πήγε -5, σε μένα δεν υπάρχει κίνηση καμία.

και σε εμενα το ιδιο. λογικα λογω μηδενικου υπολοιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...