Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, hountalass είπε

Για κάποιο λόγο ενώ λένε ότι μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εμπορικό στην Πειραιώς, πρέπει να έχει ήδη σχέση σαν επαγγελματίας και όχι σαν ιδιώτης.....

Εγώ αφού τον άνοιξα δια ζώσεις, τώρα μου δίνει δυνατότητα να ανοίξω (και) άλλο ιντερνετικά.

Μισές δουλείες δηλαδή.

Επιβεβαιώνω, δε με άφηναν, ήθελαν να πάω από κατάστημα σε... ένα μήνα που είχε ραντεβού

1 λεπτό πριν, panostza είπε

Για να ανοίξεις όψεως λογαριασμό πρέπει να έχεις ατομική επιχείρηση. Αν ποτέ δεν έχεις προσκομίσει έναρξη για να σε καταχωρήσουν ως ατομική επιχείρηση, ορθώς δεν σε αφήνει να ανοίξεις όψεως. Για να αποφύγεις την επίσκεψη σε κατάστημα μόνο αν μπορείς να αλλάξεις το επάγγελμα και να το επιβεβαιώσεις μέσω kyc.gov.gr. Το οποίο δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει στοιχεία , πέρα από να τα επιβεβαιώνει.

Η Εθνική τα πήρε αυτόματα απο KYC και με άφησε αμέσως ενώ η Πειραιώς που τα είχε (και καλού-κακού έκανα και νέα επικαιροποίηση) δε με άφηνε χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, DreamAxe είπε

Επιβεβαιώνω, δε με άφηναν, ήθελαν να πάω από κατάστημα σε... ένα μήνα που είχε ραντεβού

Η Εθνική τα πήρε αυτόματα απο KYC και με άφησε αμέσως ενώ η Πειραιώς που τα είχε (και καλού-κακού έκανα και νέα επικαιροποίηση) δε με άφηνε χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.

Άνοιξες όψεως στην εθνική on-line? Χωρίς να πας σε κατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panostza είπε

Για να ανοίξεις όψεως λογαριασμό πρέπει να έχεις ατομική επιχείρηση. Αν ποτέ δεν έχεις προσκομίσει έναρξη για να σε καταχωρήσουν ως ατομική επιχείρηση, ορθώς δεν σε αφήνει να ανοίξεις όψεως. Για να αποφύγεις την επίσκεψη σε κατάστημα μόνο αν μπορείς να αλλάξεις το επάγγελμα και να το επιβεβαιώσεις μέσω kyc.gov.gr. Το οποίο δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει στοιχεία , πέρα από να τα επιβεβαιώνει.

Αυτό είπα και εγώ, πρέπει να έχεις ήδη εμπορική σχέση.

Άρα όταν σου λέει ανοίγεις εμπορικό λογαριασμό από το ίντερνετ και δεν μπορείς γιατί δεν έχεις εμπορική σχέση με την τράπεζα (ακόμα και αν έχεις ήδη ατομ.επ.) είναι η μισή αλήθεια.

Άρα δεν μπορούν όλοι να ανοίξουν εμπορικό λογαριασμό όπως λέει το site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν εχει ερθει ακομα καποια χρεωση, αιτηθηκα και εγω κλεισιμο προσωπικου λογαριασμου στην VIVA. Κρατησα για λιγο ακομα τον επαγγελματικο μεχρι να δω τι θα κανω με Pos.

εχει ερθει σε καποιον καποια χρεωση μεχρι τωρα?

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Άνοιξες όψεως στην εθνική on-line? Χωρίς να πας σε κατάστημα?

Ναι, business basic, και είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν είχαν ούτε έναρξη ούτε κάτι άλλο. Ότι είχαν πάρει απο KYC που τα δείχνει όμως όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Despotas είπε

Άνοιξα προχθές τον εμπορικό λογαριασμό που αναφέρεις και όντως δεν έχει χρέωση (μέχρι στιγμής τουλάχιστον..).

Για να γίνει η διαδικασία πρέπει να πας σε κατάστημα κατόπιν ραντεβού γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Σου δίνουν και κάρτα επιτόπου και έπειτα φτιάχνεις εσύ τους κωδικούς για το e-banking μέσω του app τους (έχει χρέωση 10€ αν το κάνεις επιτόπου με τον υπάλληλο..)

Γενικά δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, 1 ώρα περίπου χρειάστηκε.

Να ενημερώσω παράλληλα πως η VIVA δεν κλείνει τον επαγγελματικό λογαριασμό, απλά τον απενεργοποιούν όπως μου ανέφεραν. Στέλνετε email στο [email protected] με το αίτημά σας. Πήρε περίπου 10 ημέρες εντός Αυγούστου που το έκανα.

Σ' ευχαριστώ!!

1 ώρα πριν, hountalass είπε

Αυτό είπα και εγώ, πρέπει να έχεις ήδη εμπορική σχέση.

Άρα όταν σου λέει ανοίγεις εμπορικό λογαριασμό από το ίντερνετ και δεν μπορείς γιατί δεν έχεις εμπορική σχέση με την τράπεζα (ακόμα και αν έχεις ήδη ατομ.επ.) είναι η μισή αλήθεια.

Άρα δεν μπορούν όλοι να ανοίξουν εμπορικό λογαριασμό όπως λέει το site τους.

Επιβεβαιώνω. Πέρυσι που χρειάστηκε να επισκεφθώ κατάστημα της Πειραιώς, είχα προσκομίσει και το έγγραφο έναρξης. Ενώ φαινόταν στο winbank η δραστηριότητα μου, και ενώ έκανα ξανά επικύρωση μέσω KYC, δε μου δίνετε η δυνατότητα να ανοίξω εμπορικό λογαριασμό μέσω ίντερνετ.

30 λεπτά πριν, DreamAxe είπε

Ναι, business basic, και είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν είχαν ούτε έναρξη ούτε κάτι άλλο. Ότι είχαν πάρει απο KYC που τα δείχνει όμως όλα

Αυτός ο λογαριασμός είναι με τα 4ε το μήνα που διάβασα στη προηγούμενη σελίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Αυτός ο λογαριασμός είναι με τα 4ε το μήνα που διάβασα στη προηγούμενη σελίδα?

Ναι, έγινε μέσα από το προσωπικό ibank με λίγα κλικ. Αφού πέρασε μια μέρα και επιβεβαιώθηκε στο taxis σύνδεσα και το επαγγελματικό iris πάνω.

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν είχαν την έναρξη γιατί το τοπικό κατάστημα έκλεισε αρκετά πριν την κάνω και δεν έχω πάει σε άλλο κατάστημα από τότε.

Επεξ/σία από DreamAxe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουμε 2 (ή και περισσότερους) επαγγελματικούς λογαριασμούς -διαφορετικών τραπεζών- , πρέπει να συνδέσουμε στο iris μόνο τον ένα λογαριασμό ή και τους υπόλοιπους? Μην έρθει κάποιο πρόστιμο, λήγει η προθεσμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DreamAxe είπε

Ναι, έγινε μέσα από το προσωπικό ibank με λίγα κλικ. Αφού πέρασε μια μέρα και επιβεβαιώθηκε στο taxis σύνδεσα και το επαγγελματικό iris πάνω.

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν είχαν την έναρξη γιατί το τοπικό κατάστημα έκλεισε αρκετά πριν την κάνω και δεν έχω πάει σε άλλο κατάστημα από τότε.

Θέλει μία μέρα η επιβεβαίωση του επαγγελματικού λογαριασμού από το taxis?

Δευτέρα πρωί θα καταφέρω να ανοίξω επ. λογαριασμό, και μάλιστα στην Παγκρήτια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Θέλει μία μέρα η επιβεβαίωση του επαγγελματικού λογαριασμού από το taxis?

Δευτέρα πρωί θα καταφέρω να ανοίξω επ. λογαριασμό, και μάλιστα στην Παγκρήτια.. 

Το έκανα νωρίς το μεσημέρι και είδα ότι έγινε δεκτό την άλλη μέρα προς το απόγευμα (εργάσιμες και οι δύο)

34 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Όταν έχουμε 2 (ή και περισσότερους) επαγγελματικούς λογαριασμούς -διαφορετικών τραπεζών- , πρέπει να συνδέσουμε στο iris μόνο τον ένα λογαριασμό ή και τους υπόλοιπους? Μην έρθει κάποιο πρόστιμο, λήγει η προθεσμία.

Μόνο σε έναν πάει το Iris κάθε φορά, όχι σε κάθε λογαριασμό. Άλλωστε σκέψου το και με τη λογική, αν ο άλλος βάζει μόνο το ΑΦΜ σου για να σε πληρώσει, σε ποιο λογαριασμό θα πάνε τα λεφτά αν μπορούσες να το βάλεις σε πάνω από έναν λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυτόχρονα συνδεδεμένος μπορεί να είναι μόνο ένας προφανώς, αλλά απ'ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σε όλους (ο ενεργός iris λογαριασμός είναι αυτός που ενεργοποιήθηκε τελευταίος κάθε φορά και μπορεί να αλλάζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογαριασμό στη viva τον είχα μόνο για το virtual pos. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει, ούτε σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω και φυσικά δεν έχω χρήματα μέσα. Η απορία μου είναι από που θα πάρουν τα 4,99€ κάθε μήνα που άρχισαν να χρεώνουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα ήρθε το δώρο της χρέωσης -4.99 ευρώ.

Άργησα αλλά τους είχα ζητήσει να κλείσω τον λογαριασμό μέσω mail γιατί φυσικά το chat είναι λίγο παπάς και σε πετάει σε μια σελίδα που σου λέει να μιλήσεις με το chat η με μειλ.....

Θα πιάσει λέτε αν τους πω ότι εγώ ζήτησα πχ 28/8 να κλείσει ο λογαριασμός αλλά εσείς απαντήσατε Σεπτέμβριο με αποτέλεσμα να χρεωθώ; Θα τα πάρουν πίσω άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...