Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! 
Έχω μια ερώτηση γιατί δεν καταλαβαίνω και πολλά. 
Ξεκίνησα συνεργασία με τη wolt στο μαγαζί μου (κατάστημα με ρούχ/αξεσουάρ) και όταν θα γίνονται οι πληρωμές, επειδή τα χρήματα είναι από εξωτερικό, θα χρεώνομαι το έμβασμα (γύρω στα 3.5-4€ από ότι μου είχαν πει). 
Επειδή δεν είναι μαγαζί εστίασης να στέλνω δεκάδες παραγγελίες κτλ, μου είπανε μήπως ανοίξω λογαριασμό επαγγελματικό σε viva ή revolut. 
Αυτές οι τράπεζες έχουν συνδρομή με το μήνα; 
Για να καταλάβω τι με συμφέρει εν τέλει να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαγγελματικό Πειραιώς πληρώνει κάποιος τον ΕΦΚΑ του;

Του ζητάει προμήθεια 0.60 ευρώ;

Είχα Εθνική και με το 4 ευρώ ήρθα Πειραιώς για κούτρα (θα δούμε μέχρι πότε!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Άσχετο, θα υπάρξει πρόβλημα αν κάποιος πληρώνει τον ΕΦΚΑ με μετρητά σε ΕΛΤΑ;

Όχι βέβαια. 

22 ώρες πριν, hountalass είπε

Σε επαγγελματικό Πειραιώς πληρώνει κάποιος τον ΕΦΚΑ του;

Του ζητάει προμήθεια 0.60 ευρώ;

Είχα Εθνική και με το 4 ευρώ ήρθα Πειραιώς για κούτρα (θα δούμε μέχρι πότε!)

 

Η πειραιώς ναι. 0,60 σε όλες σχεδόν τις πληρωμές. 

Επειδή έχω και γιουρομπανκ, πληρώνω από κει τον εφκα που είναι δωρεάν λόγω της συνδρομής 0,60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φύγαμε από την Εθνική για το 4ευρω (χ12= 48) και πήγαμε στην Πειραιώς για το κούτρα (χ12= 7,2).

Όχι για το ποσό αλλά σε λίγο θα χρεώνουν και τα κλικ στα ebanking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι?

υπάρχει κάποια τραπεζα/εταιρία που να συμφέρει περισσότερο από την viva ειδικά αν παίρνεις και την επιστροφή της προμήθειας? και ας έχουν μηνιαίο πάγιο 5 ευρω (που ναι και εμένα με ενοχλησε). βλέπω σε άλλες έχει και τέλη ενεργοποίησης και αγορά/ενοικίαση pos και μηνιαία πάγια.

 

σκέφτομαι κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Πειραιώς εξακολουθεί να μη χρειώνει για εμπορικό λογαριασμό?

Edit: Η επιλογή για άνοιγμα εμπορικού λογαριασμού ισχύει ακόμα? Μπήκα στο Winbank και μου εμφανίζει μόνο τις 3 παρακάτω επιλογές:

Αποταμίευση
Μισθοδοσία / Σύνταξη
Καθημερινές Συναλλαγές

Ενώ στην ιστοσελίδα τους βλέπω είναι διαθέσιμο ακόμα ( https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/logariasmoi-diathesima/etairikoi-logariasmoi/emporikos-logariasmos )
Γνωρίζει κανείς?

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nikos032 είπε

Η Πειραιώς εξακολουθεί να μη χρειώνει για εμπορικό λογαριασμό?

Edit: Η επιλογή για άνοιγμα εμπορικού λογαριασμού ισχύει ακόμα? Μπήκα στο Winbank και μου εμφανίζει μόνο τις 3 παρακάτω επιλογές:

Αποταμίευση
Μισθοδοσία / Σύνταξη
Καθημερινές Συναλλαγές

Ενώ στην ιστοσελίδα τους βλέπω είναι διαθέσιμο ακόμα ( https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/logariasmoi-diathesima/etairikoi-logariasmoi/emporikos-logariasmos )
Γνωρίζει κανείς?

Άνοιξα προχθές τον εμπορικό λογαριασμό που αναφέρεις και όντως δεν έχει χρέωση (μέχρι στιγμής τουλάχιστον..).

Για να γίνει η διαδικασία πρέπει να πας σε κατάστημα κατόπιν ραντεβού γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Σου δίνουν και κάρτα επιτόπου και έπειτα φτιάχνεις εσύ τους κωδικούς για το e-banking μέσω του app τους (έχει χρέωση 10€ αν το κάνεις επιτόπου με τον υπάλληλο..)

Γενικά δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, 1 ώρα περίπου χρειάστηκε.

Να ενημερώσω παράλληλα πως η VIVA δεν κλείνει τον επαγγελματικό λογαριασμό, απλά τον απενεργοποιούν όπως μου ανέφεραν. Στέλνετε email στο [email protected] με το αίτημά σας. Πήρε περίπου 10 ημέρες εντός Αυγούστου που το έκανα.

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο ενώ λένε ότι μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εμπορικό στην Πειραιώς, πρέπει να έχει ήδη σχέση σαν επαγγελματίας και όχι σαν ιδιώτης.....

Εγώ αφού τον άνοιξα δια ζώσεις, τώρα μου δίνει δυνατότητα να ανοίξω (και) άλλο ιντερνετικά.

Μισές δουλείες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, hountalass said:

Για κάποιο λόγο ενώ λένε ότι μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εμπορικό στην Πειραιώς, πρέπει να έχει ήδη σχέση σαν επαγγελματίας και όχι σαν ιδιώτης.....

Εγώ αφού τον άνοιξα δια ζώσεις, τώρα μου δίνει δυνατότητα να ανοίξω (και) άλλο ιντερνετικά.

Μισές δουλείες δηλαδή.

Για να ανοίξεις όψεως λογαριασμό πρέπει να έχεις ατομική επιχείρηση. Αν ποτέ δεν έχεις προσκομίσει έναρξη για να σε καταχωρήσουν ως ατομική επιχείρηση, ορθώς δεν σε αφήνει να ανοίξεις όψεως. Για να αποφύγεις την επίσκεψη σε κατάστημα μόνο αν μπορείς να αλλάξεις το επάγγελμα και να το επιβεβαιώσεις μέσω kyc.gov.gr. Το οποίο δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει στοιχεία , πέρα από να τα επιβεβαιώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...