Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mercator84 είπε

το softpos στο κινητό έχει 1,5€/μήνα.

Αυτό που το είδες; Την epay έχει η Πειραιώς, δεν ασχολείται πλέον καμία τράπεζα με τα pos, έχουν πουλήσει όλα αυτά σε εταιρίες.

34 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Ήδη τα καταστήματά τους είναι στο κόκκινο.

Που το είδες αυτό; Πλέον όλοι βαράνε μύγες στα καταστήματα, παίζουν πρέφα και παίρνουν τηλέφωνα οφειλέτες για δάνεια. Μπουτίκ. Και οι ανίδεοι οι υπάλληλοι χαίρονται που κάθονται, δεν καταλαβαίνουν ότι σε λίγο θα πάνε όλοι σπίτια τους να βλέπουν πρωινάδικα. Την πραγματική δουλειά την κάνουμε εμείς online και αυτοί απλά μας παίρνουν προμήθειες από πάνω και κλέβουν τον ιδρώτα μας χωρίς να κάνουνε τίποτα. Σε λίγο η κάθε τράπεζα θα είναι απλά ένας σέρβερ. Τα άλλα τί τα θέλουνε; Διθυραμβικά πάλι άρθρα χτες παντού +45% πάνω η Πειραιώς στις προμήθειες, +45% η Eurobank κλπ. Το απόλυτο πλιάτσικο, στο οποίο φυσικά προσήλθε να συμμετάσχει και η βίβα. 

Edit: Είδα που το είδες και δεν ξέρω καν αν ισχύουν. Κατ' αρχάς ΛΕΕΙ ότι έχει 1,50€ + ΦΠΑ 24%= 1,86 €, όχι 1,50€, που σημαίνει περίπου 22,50 το χρόνο (και βλέπουμε...). Μετά αυτό είναι το "basic", τι σημαίνει αυτό δεν ξέρω, προφανώς ότι είναι τελείως άχρηστο(;). Το "advanced" έχει περίπου 4,85€/μήνα με ΦΠΑ. Το πιο βασικό όμως που πρέπει να δεις είναι το ΤΕΛΟΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ(!!!!) σε όλα τα POS, που είναι 40€ + ΦΠΑ 24%= 49,60 Ευρώ!!!! Δηλαδή μόλις πάει το πάγιο πχ. στα 12 Ευρώ (βλέπε βίβα) και πεις πάω να φύγω, θα σου πούνε φέρε και ένα 50άρικο από πάνω!!! Μιλάμε για αδίστακτους αρχικλέφτες χωρίς τσίπα... 

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απαράδεκτοι όλοι τους. Αλλά τι μπορείς να κάνεις όταν έχεις τέτοιο καρτέλ?

Εδώ έχει προμήθεια όταν στέλνεις λεφτά από συστημική τράπεζα στην Τράπεζα της Ελλάδας..

Ανακοίνωσαν (πάλι) υπερκέρδη με όλες αυτές τις προμήθειες που παίρνουν ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.

https://www.naftemporiki.gr/business/1730214/eurobank-sta-721-ekat-eyro-to-a-examino-toy-2024-ta-synolika-kathara-kerdi/

https://www.naftemporiki.gr/business/1729628/tr-peiraios-istoriko-rekor-kerdoforias-333-ekat-eyro-to-v-trimino-2024/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Despotas είπε

 

 

Edit: Είμαι από κινητό δεν ξέρω πως να σβήσω το (λάθος) quote. Sorry 

Είναι σκέτο 1,5€ ή 1,5+6+80 για ενεργοποίηση;

Screenshot_2024-08-01-17-16-26-095-edit_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από mercator84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά απογοήτευση η Viva....Λες και δεν κονομάγανε μέχρι τώρα. Ποιος μας προστατευει όλους εμάς απο τις ληστρικές/εκβιαστικες πρακτικές? Ακους εκεί συνδρομή.......

Θα ακολουθήσουν όλοι. Πιστεύω ότι όσοι αφιερώσετε απο τον πολύτιμο χρόνο σας να μεταφέρετε τα πάντα στην Πειραιώς....αυτοί ήδη θα έχουν στο πρόγραμμα ανακοινώσεις σχετίκα με τις δικιές τους νέες χρεώσεις. Και γενικά χάσιμο χρόνου. Να σημειώσω ότι εχω εμπειρία απο Alpha,Πειραιώς, και Viva σε ότι έχει να κάνει με πληρωμές. Η Πειραιώς έχει τις μεγαλύτερες χρεώσεις για πληρωμές λογαριασμών.  Οπότε ακόμα και αυτή τη στιγμή, είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (σιγά μην ήταν αλλιώς, εννοείται).

Όταν κάποτε κράζαμε την Adobe που ήταν απο τις πρώτες εταιρίες με πολύ σημαντικό προιόν που ουσιαστικά σε έχει κλειδωμένο, ξεκίνησε το μοντέλο της συνδρομής. Κάποιοι είχαν χαρεί που με 60 ευρώ το μήνα θα μπορούσαν να έχουν όλα της τα προγράμματα. 10 χρόνια μετά (?) οι προοδος των προγραμμάτων αυτών ειναι αστεία, όλοι αυτοί έχουν δώσει χρήματα για υπηρεσία χωρίς να έχουν τίποτα "χειροπιαστό" και αυριο αν σταματήσουν να πληρώνουν δεν θα μπορούν να ανοίξουν τα παλιότερα projects τους αν χρειαστεί.

Τα ίδια προσαπαθεί να περάσει και η BMW με εξοπλισμό που ΗΔΗ ειναι εγκατεστημένος στο αυτοκίνητο αλλα θα μπορείς να τον χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ αν πληρώνεις εξτρα συνδρομή. Αν περάσει αυτό

Ακόμα και το χαράτσι του eshop, που κάποιοι μας εκραζαν όταν φωνάζαμε ,"σιγά τα 50 λεπτά, αν κάτι το έχει φθηνότερο ακόμα και με τα +0.50Ε δεν τρέχει κάτι". Δεν ειναι τα 50 λεπτά, ειναι η νοοτροπία της τάχα χρέωσης υπηρεσίας. Και την εφαρμόζει το e-shop το οποιό (καλα κάνει) και δεν μπήκε ποτέ στο skroutz, οι τιμές του ειναι επι το πλείστον υψηλότερες από αυτές των καταστημάτων που συμμετέχουν στο σκρουτζ χωρίς να έχει ταυτόχρονα να πληρώνει τη σκρουτζο-προμήθεια/αλλο χαράτσι. Οπότε βγάζει ήδη πολλά περισσότερα απο τους υπόλοιπους ανα προιόν. Και όταν σύντομα έρθει η ώρα και αλλα μαγαζιά με παρόμοια δύναμη, δούνε οτι ...μια χαρά του "πέρασε" του e-shop. Θα σκάσει και το Plaisio, το Public, o Κωτσόβολος να σου χρεώνει "Κόστος Εξυπηρέτησης ανα Παραγγελία"....και θα βρεθούμε σε νέα κανονικότητα χωρις να το καταλάβουμε.

Επεξ/σία από octap79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Spanos είπε

Είναι δωρεάν αλλά για πόσο; Φοβάμαι μη πάω και στηθώ, ανοίξω λογαριασμό, και μετά αρχίσει και χρεώνει; Είναι δυνατόν να χρεώνουν όλοι και η Πειραιώς να παραμείνει δωρεάν;

Είναι δωρεάν από το 2022 που το έχω. Δεν έχει λογική το για πόσο. Αν αρχίσουν και χρεώνουν, το συγκρίνεις με τις χρεώσεις των άλλων και επιλέγεις αν μένεις ή φεύγεις. @darkmatinee Ε δε νομίζω. Και η αδερφή μου έχει επαγγελματικό πειραιώς, μόνο για το πος τη χρεώνουν (η αλήθεια είναι πληρώνει 2 ευρω παραπάνω απο μενα). 

Για τη βιβα, εγώ στέλνω στο μεηλ ό,τι θέλω. Το τσατ είναι με χρέωση πλέον, σε μας που είμαστε στο default πακέτο μην περιμένετε να βγει εκπρόσωπος. 

Στο μεηλ τους ρώτησα για το πακέτο zero ποιά η διαφορά με το default. Εδώ η απάντηση. Αναφορικα με την διαφορά, στην ουσία, η χρέωση 4,99 ευρώ στο Zero plan είναι το κατώτατο ποσό που μπορείτε να πληρώσετε και, στην ουσία, πληρώνετε πάγια τα 2 ευρώ ανά τερματικό. Αν οι προμήθειες που κρατηθούν από τις πωλήσεις σας φτάσουν το ύψος των 4,99, δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε έξτρα. Στο default plan, μπορείτε να έχετε έως και 3 τερματικά χωρίς χρέωση ενεργοποίησης (Μπορείτε να έχετε παραπάνω, ωστόσο θα επιβάλετε χρέωση 2 ευρώ ανά επιπλέον τεμρατικό), πάγεια 4,99 ευρώ χρέωση η οποία είναι αμετάβλητη και 4 δωρεάν εξερχόμενες μεταφορές. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, 1comment said:

Είναι δωρεάν από το 2022 που το έχω. Δεν έχει λογική το για πόσο. Αν αρχίσουν και χρεώνουν, το συγκρίνεις με τις χρεώσεις των άλλων και επιλέγεις αν μένεις ή φεύγεις. @darkmatinee Ε δε νομίζω. Και η αδερφή μου έχει επαγγελματικό πειραιώς, μόνο για το πος τη χρεώνουν (η αλήθεια είναι πληρώνει 2 ευρω παραπάνω απο μενα). 

Για τη βιβα, εγώ στέλνω στο μεηλ ό,τι θέλω. Το τσατ είναι με χρέωση πλέον, σε μας που είμαστε στο default πακέτο μην περιμένετε να βγει εκπρόσωπος. 

Στο μεηλ τους ρώτησα για το πακέτο zero ποιά η διαφορά με το default. Εδώ η απάντηση. Αναφορικα με την διαφορά, στην ουσία, η χρέωση 4,99 ευρώ στο Zero plan είναι το κατώτατο ποσό που μπορείτε να πληρώσετε και, στην ουσία, πληρώνετε πάγια τα 2 ευρώ ανά τερματικό. Αν οι προμήθειες που κρατηθούν από τις πωλήσεις σας φτάσουν το ύψος των 4,99, δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε έξτρα. Στο default plan, μπορείτε να έχετε έως και 3 τερματικά χωρίς χρέωση ενεργοποίησης (Μπορείτε να έχετε παραπάνω, ωστόσο θα επιβάλετε χρέωση 2 ευρώ ανά επιπλέον τεμρατικό), πάγεια 4,99 ευρώ χρέωση η οποία είναι αμετάβλητη και 4 δωρεάν εξερχόμενες μεταφορές. 

Ποιο είναι το μειλ που επικοινωνείς με τη Viva;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, octap79 είπε

ξεκίνησε το μοντέλο της συνδρομής.

Φίλε συμφωνώ σε όλα και αυτή είναι και η προσπάθεια μου, το θέμα δεν είναι οικονομικό (μόνο), είναι και ιδεολογικό. Το θέμα με τα πάγια και τις συνδρομές εξελίσσεται σε γάγγραινα παντού πλέον, θέλουν όλες οι εταιρείες να βάζουν μόνιμα χέρι, δεν αρκούνται πλέον σε απλή πώληση και τέλος. Η διαφορά εδώ είναι ότι μας υποχρεώνει ουσιαστικά το κράτος να έχουμε όλους αυτούς τους απίθανους κλέφτες συνεταίρους, δεν έχουμε καν επιλογή. Αυτός με την adobe επιλέγει μόνος του και κόβει το λαιμό του, εμείς εδώ όχι. Είναι τραγικό. Και φυσικά το γεγονός ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός, αντίθετα εδώ ανταγωνίζονται ποιος θα μας κλέψει περισσότερο. Για αυτό ούτε ένα σεντ. Δεν καταλαβαίνουν πολύ ότι το 1 αύριο θα γίνει 2, το 2 4 κλπ. Και δουλεύουν για να κονομανε αυτά τα λαμόγια για το τίποτα.

31 λεπτά πριν, 1comment είπε

Στο μεηλ τους ρώτησα για το πακέτο zero ποιά η διαφορά με το default

Κατάλαβε κανείς τίποτα;; Εκτός από το ότι μας κοροϊδεύουν;! Αλλά δεν έχει και καμιά σημασία, είπαμε τι θα γίνει...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mercator84 είπε

Πειραιώς για ατομική με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι είναι δωρεάν και το softpos στο κινητό έχει 1,5€/μήνα.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος;

Είμαι με ατομική επιχείρηση, εμπορικό λογαριασμό στην Πειραιώς και soft pos για το θεαθήναι με 4,84 (με ΦΠΑ)/μήνα. Οι τιμές στον κατάλογο της epay είναι χωρίς ΦΠΑ. 
 

Από το φυσικό κατάστημα της Πειραιώς που άνοιξα τον εμπορικό, μου έκαναν και την αίτηση για το soft pos. Δεν ξέρω αν παίζει φθηνότερη επιλογή και δεν μου το είπε η υπάλληλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Ποιο είναι το μειλ που επικοινωνείς με τη Viva;

[email protected]

To zero στη βιβα συμφέρει μόνο όποιου οι προμήθειες που του κρατάνε, είναι τουλάχιστον 5Ε. Έτσι θα πληρώσει μόνο 2Ε για το κάθε πος. Όποιος δεν έχει συναλλαγές, θα πληρώνει 4,99 είτε στο zero είτε στο default.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με τον λογιστή μου και όντως μπορείς να δηλώσεις προσωπικό λογαριασμό ως επαγγελματικό. Αλλά αν από αυτόν τον λογαριασμό κάνουμε τις προσωπικές μας ηλεκτρονικές δαπάνες, αυτές δεν θα εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση στις ηλεκτρονικές δαπάνες, οπότε δεν θα προσμετρούνται στο αφορολόγητο.

Επεξ/σία από Spiroslp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα email στο support της VIVA για να κλείσω τον επαγγελματικό λογαριασμό μου και παρακάτω η απάντηση:

Θα θέλατε να γνωρίζετε πως για λόγους ιστορικότητας και τραπεζικού απόρρητού οι λογαριασμοί δεν δίνατε να διαγράφουν, ωστόσο μπορούμε να προβούμε σε αίτημα απενεργοποίησης του λογαριασμού σας.

Προκείμενου να προβούμε σε αίτημα απενεργοποίησης του λογαριασμού σας, θα χρειαστεί να μας αναφέρετε αν επιθυμείτε και την απενεργοποίηση του προσωπικού σας λογαριασμού ή αν επιθυμείτε να τον διατηρήσετε ενεργό.

Αφότου μας ενημερώσετε σχετικά θα προχωρήσουμε το αίτημα σας και θα λάβετε ενημέρωση σχετικά με την διαδικασία απο το αρμόδιο τμήμα.

Θα κρατήσω τον προσωπικό προς το παρόν οπότε αναμένω να δω τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως και πολλοί άλλοι, έχω εκνευριστεί αφάνταστα με την κατάσταση με τη viva και με τα προβλήματα που προκύπτουν. Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και είχα ανοίξει πέρυσι (προσωπικό και) επαγγελματικό λογαριασμό στη viva για να βάλω POS (και στη συνέχεια IRIS) επειδή είναι υποχρεωτικό λόγω ΚΑΔ, παρότι είναι αμφίβολο αν θα έχω πάνω από 1-2 συναλλαγές με ιδιώτες ανά έτος. Anyway, η απύθμενη βλακεία της ΑΑΔΕ είναι άλλη υπόθεση 🤬

Εν όψει των νέων χρεώσεων λοιπόν, απενεργοποίησα τον IBAN στον επαγγελματικό λογαριασμό στη viva (στον προσωπικό είχε απενεργοποιηθεί αυτόματα), κράτησα τον λογαριασμό για το POS, διέγραψα από την ΑΑΔΕ τον λογαριασμό, δήλωσα εκ νέου τον λογαριασμό ως επαγγελματικό χωρίς IBAN σύμφωνα με τις οδηγίες της ΑΑΔΕ, και έφτιαξα νέο επαγγελματικό στην Εθνική (τον οποίο επίσης δήλωσα στην ΑΑΔΕ) για να πατήσει εκεί το επαγγελματικό IRIS με ΑΦΜ.

Και ενώ πάω να ενεργοποιήσω το IRIS ως επαγγελματίας στην Εθνική, στο Business Basic, δηλωμένο και επιβεβαιωμένο από ΑΑΔΕ, από το Internet Banking μου βγάζει μήνυμα ότι "Φαίνεται ότι ήδη είστε εγγεγραμμένος στην υπηρεσία IRIS. Εάν επιθυμείτε μπορείτε να συνεχίσετε με την εγγραφή σας στην Εθνική Τράπεζα", και πατώντας από κάτω στη "Συνέχεια στην εγγραφή" δεν κάνει τίποτα 🤬Από την άλλη, από το app δίνει τη δυνατότητα εγγραφής μόνο μέσω κινητού και όχι μέσω ΑΦΜ. Σε προσπάθεια δοκιμής μεταφοράς μέσω IRIS στο ΑΦΜ μου, η μεταφορά γυρνάει πίσω με αιτιολογία "Μη έγκυρος αριθμός λογαριασμού". Προφανώς πηγαίνει στο IBAN της viva, κι επειδή αυτό πλέον δεν υπάρχει ακυρώνεται η συναλλαγή.

Έχει αντιμετωπίσει άλλος αντίστοιχη περίπτωση; Η εκπρόσωπος στην εξυπηρέτηση πελατών δεν ήξερε τι της γινόταν και δεν βγάλαμε άκρη. Όσοι είχατε επαγγελματικό στη viva και απενεργοποιήσατε το IBAN, τι κάνατε με το IRIS;

Δοκίμασα επίσης και με Πειραιώς, που είχα έναν προσωπικό τρεχούμενο, τον δήλωσα στην ΑΑΔΕ ως επαγγελματικό και προσπάθησα να βάλω εκεί το IRIS, δεν το δέχεται. Αναφέρει πως δεν υπάρχει επαγγελματικός λογαριασμός και έχει ως επιλογή "Άνοιγμα νέου λογαριασμού", στις επιλογές που δίνει όμως για νέο λογαριασμό, και πάλι δεν υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις όψεως 🤬 παρότι στη σελίδα τους λένε ότι μπορείς να το κάνεις και μέσω web banking και μέσω app. Έχει καταφέρει κάποιος που είχε ήδη προσωπικό λογαριασμό στην Πειραιώς να ανοίξει όψεως (εμπορικός όψεως αναφέρεται στο site) χωρίς να χρειαστεί να πάει από κατάστημα; Τα πρώτα διαθέσιμα ραντεβού σε καταστήματα που είναι σε απόσταση μικρότερη των 30km από την τοποθεσία μου είναι από μέσα Σεπτέμβρη κι έπειτα!

Και κάτι τελευταίο: Όσοι προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε με το support της viva μέσω email, σε πόσο χρόνο σας απάντησαν; Απαντάνε άμεσα ή μετά από καμιά βδομάδα;

Ευχαριστώ, και συγγνώμη για το "σεντόνι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 11:49 ΠΜ, Spiroslp είπε

Μίλησα με τον λογιστή μου και όντως μπορείς να δηλώσεις προσωπικό λογαριασμό ως επαγγελματικό. Αλλά αν από αυτόν τον λογαριασμό κάνουμε τις προσωπικές μας ηλεκτρονικές δαπάνες, αυτές δεν θα εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση στις ηλεκτρονικές δαπάνες, οπότε δεν θα προσμετρούνται στο αφορολόγητο.

Πρέπει να έχεις δύο λογ/σμους και δύο κάρτες. Μια για τον μπιζνες, μια για τον προσωπικό. Και κάνεις τις προσωπικές δαπάνες με την κάρτα του προσωπικού. Μόνο έτσι θα εμφανίζονται σωστά οι συναλλαγές σου. Από κει και πέρα, δεν είναι παράνομο να κάτσεις να τις υπολογίζεις (τις προσωπικές που έκανες στον επαγγ.) και στη δήλωση ο λογιστής να σου τις περάσει. Ο κωδικός είναι ανοιχτός προς επεξεργασία. Απλά σε ενδεχόμενο έλεγχο, ας έχεις ένα αντίγραφο κινήσεων του λογ/σμου για να φαίνονται οι προσωπικές. Κι εγώ είχα κάνει πέρσι ένα μεγάλο μέρος δαπανών με τη μπίζνες κάρτα και είπα του λογιστή να τις προσθέσει γιατί όσες είχα κάνει με την προσωπική ήταν λιγότερες από όσες χρειαζόμουν. Είναι απόλυτα νόμιμο. Αν δεν ήταν, ο κωδικός θα ήταν κλειδωμένος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elsa_Al είπε

Και ενώ πάω να ενεργοποιήσω το IRIS ως επαγγελματίας στην Εθνική, στο Business Basic, δηλωμένο και επιβεβαιωμένο από ΑΑΔΕ, από το Internet Banking μου βγάζει μήνυμα ότι "Φαίνεται ότι ήδη είστε εγγεγραμμένος στην υπηρεσία IRIS. Εάν επιθυμείτε μπορείτε να συνεχίσετε με την εγγραφή σας στην Εθνική Τράπεζα", και πατώντας από κάτω στη "Συνέχεια στην εγγραφή" δεν κάνει τίποτα 🤬Από την άλλη, από το app δίνει τη δυνατότητα εγγραφής μόνο μέσω κινητού και όχι μέσω ΑΦΜ. Σε προσπάθεια δοκιμής μεταφοράς μέσω IRIS στο ΑΦΜ μου, η μεταφορά γυρνάει πίσω με αιτιολογία "Μη έγκυρος αριθμός λογαριασμού". Προφανώς πηγαίνει στο IBAN της viva, κι επειδή αυτό πλέον δεν υπάρχει ακυρώνεται η συναλλαγή

Πας να ενεργοποιήσεις το προσωπικό Iris γι αυτό.

Πρέπει να πας κάτω αριστερά στις υπηρεσίες του web banking και να το ενεργοποιήσεις στον επαγγελματικό από εκεί. Εκεί βρίσκεται το επαγγελματικό Iris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...