Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή εγώ έμεινα λίγο πίσω και τώρα πήρα χαμπάρι τι γίνεται με την viva ( έχω pos από αυτούς αλλά δεν το χρησιμοποιούσα) είναι μονόδρομος να φύγω από εκεί. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη τράπεζα που να είναι οικονομική με τις χρεώσεις και τα πάγια έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 hours ago, Spanos said:

H Εθνική ξεκίνησε να χρεώνει 4€ τον λογαριασμό όψεως, απο 2,5€ που χρέωνε πρίν. Κοίταξα τις τράπεζες η Eurobank χρεώνει 3€, για 1 ευρώ δεν μπαίνω καν στον κόπο, η Πειραιώς βλέπω είναι δωρεάν αλλά μπορεί να χρεώνει κάποια στιγμή. Αξίζει να φύγω απο εθνική; Κοίταξα και για Viva που γράφουν κάποιοι αλλα θα πρέπει να υπολογιστεί και το κόστος μεταφοράς του μισθού και των άλλων μεταβλητών χρημάτων που μπαίνουν κάθε μήνα στον όψεως, σε καταθετικό στην Εθνική, αυτή τη στιγμή δε χρεώνομαι τίποτα για 10-20 μεταφορές που κάνω το μήνα.

Για Πειραιώς είσαι σίγουρος ότι δεν χρεώνει; 

Γιατί άλλος φίλος είπε ότι είναι 30€ το 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Grego V. είπε

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή εγώ έμεινα λίγο πίσω και τώρα πήρα χαμπάρι τι γίνεται με την viva ( έχω pos από αυτούς αλλά δεν το χρησιμοποιούσα) είναι μονόδρομος να φύγω από εκεί. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη τράπεζα που να είναι οικονομική με τις χρεώσεις και τα πάγια έξοδα;

Το ίδιο ψάχνω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν οι άλλες τράπεζες συμφέρουν πιο πολύ σε συνδυασμό με την αγορά/ενοικίαση pos, μηνιαίες συνδρομές, προμήθειες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, chocorellos said:

Το ίδιο ψάχνω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν οι άλλες τράπεζες συμφέρουν πιο πολύ σε συνδυασμό με την αγορά/ενοικίαση pos, μηνιαίες συνδρομές, προμήθειες κλπ.

Η πιο οικονομική όσο αφορά τα POS και που δεν έχει μηνιαία πάγια λογαριασμού είναι η MyPOS, όμως λόγω IRIS και εφορίας δεν μπορείς να τον έχεις μοναδικό επαγγελματικό λογαριασμό αλλά σαν δεύτερο (κυρίως για το POS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Για Πειραιώς είσαι σίγουρος ότι δεν χρεώνει; 

Γιατί άλλος φίλος είπε ότι είναι 30€ το 6μηνο.

μονο σε ατομικη επιχειρηση ειναι δωρεαν

btw, όσο αναφορά την υποβάθμιση σε zero στην viva

image.png.156711d1d67e068e406b42149a0fe74b.png

Επεξ/σία από greekboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, greekboy είπε

btw, όσο αναφορά την υποβάθμιση σε zero στην viva

Ναι πρόλαβα και την έκανα 31/7 (τέλος μήνα), οπότε θα ισχύσει από 1/8 θεωρώ.

Όπως και να 'χει δεν έχει μεγάλο σημασία. Αφενός γιατί δεν έχω καταλάβει τη διαφορά τους και είναι τα ίδια λεφτά, όντας προφανής κοροϊδία. Απλά έβαλα το (δήθεν) πιο φτηνό πλάνο και βλέπουμε. Και αφετέρου, ό,τι και να χρεώσουν θα τα ζητήσω πίσω και θα φύγω στο 2μηνο όταν καταλήξω που πάω. Σιγά μην παραμείνω σε αυτό το scam πλέον. Γιατί περί scam πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα με την εξυπηρέτηση της viva και μου είπανε ότι στήν ουσία αυτό με τα 4,99 είναι το πιο μικρό πακέτο στο οποίο χρεώνεσαι το συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα και μπορείς να έχεις πέραν των άλλων που λέει μέχρι και 3 pοs στο κινητό δωρεάν, για επιπλέον χρεώνεσαι δύο ευρώ το μήνα.

Προσωπικά έχοντας ατομική επιχείρηση και μικρό τζίρο κάθε μήνα σε pos της τάξης των 200-300 ευρώ και με δεδομένο ότι μπορώ και κάνω έξοδα για να παίρνω την εμπιστοσύνη της προμήθειας δεν ξέρω αν θα με σύμφερε να πάω σε άλλη ελληνική τράπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με ατομική επιχείριση αλλά χωρίς συναλλαγές με pos, το έχω από την viva επειδή είναι υποχρεωτικό για το καδ μου αλλά και ΉΤΑΝ τσάμπα, ΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ;

Δεν έχω ψάξει αλλά από όσο ξέρω χρεώνονται και όλα τα υπόλοιπα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, hountalass said:

Και εγώ με ατομική επιχείριση αλλά χωρίς συναλλαγές με pos, το έχω από την viva επειδή είναι υποχρεωτικό για το καδ μου αλλά και ΉΤΑΝ τσάμπα, ΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ;

Δεν έχω ψάξει αλλά από όσο ξέρω χρεώνονται και όλα τα υπόλοιπα σωστά;

Εδώ είσαι: https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/logariasmoi-diathesima/etairikoi-logariasmoi/emporikos-logariasmos

Χωρίς χρεώσεις, χωρίς τίποτα.

Έχει και η optima επαγγελματικό λογαριασμό χωρίς χρέωση αλλά δεν πήγα ποτέ να το επιβεβαιώσω. Στην Πειραιώς τον έκανα χθες, και μου ετοίμασαν και τη χρεωστική άμεσα. Απλά έφαγα πολύ χρόνο στο κατάστημα γιατί γίνεται χαμός σε αυτά που έχουν απομείνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε  τοκους δεν μας δινει 60€ το χρονο  , εγω εχω κανει viva και ξένοιασα!
αλλα μπορουμε να βαλουμε και απλο λογαριασμό..σε ατομική επιχείρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

Εδώ είσαι: https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/logariasmoi-diathesima/etairikoi-logariasmoi/emporikos-logariasmos

Χωρίς χρεώσεις, χωρίς τίποτα.

Έχει και η optima επαγγελματικό λογαριασμό χωρίς χρέωση αλλά δεν πήγα ποτέ να το επιβεβαιώσω. Στην Πειραιώς τον έκανα χθες, και μου ετοίμασαν και τη χρεωστική άμεσα. Απλά έφαγα πολύ χρόνο στο κατάστημα γιατί γίνεται χαμός σε αυτά που έχουν απομείνει...

θα είχε ενδιαφερον να δουμε ποσο χρεωνουν το pos αυτοι. δεν καταφερα να βρω κατι στην ιστοσελιδα τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Χωρίς χρεώσεις, χωρίς τίποτα.

Ναι ντάξει, εμείς εδώ για pos ψάχνουμε, όχι για επαγγελματικό. Εκτός του ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει ξέρεις τι και εκεί...

34 λεπτά πριν, greekboy είπε

θα είχε ενδιαφερον να δουμε ποσο χρεωνουν το pos αυτοι.

Μην ψάχνετε παιδιά στις τράπεζες κλπ. Ό,τι και να είναι εκεί κάτι θα χρεώνουν, ίσως και πολύ. Και όταν χρεώνουν μετά το μόνο που μπορεί να πάει είναι πάνω, όχι κάτω. Άσε που ό,τι έχω δει στη συγκεκριμένη τράπεζα, από τις προμήθειες σε ΟΛΑ μέχρι τους όρους είναι τα ίδια και να μην πω ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από τις συστημικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιώς για ατομική με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι είναι δωρεάν και το softpos στο κινητό έχει 1,5€/μήνα.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Εδώ είσαι: https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/logariasmoi-diathesima/etairikoi-logariasmoi/emporikos-logariasmos

Χωρίς χρεώσεις, χωρίς τίποτα.

Έχει και η optima επαγγελματικό λογαριασμό χωρίς χρέωση αλλά δεν πήγα ποτέ να το επιβεβαιώσω. Στην Πειραιώς τον έκανα χθες, και μου ετοίμασαν και τη χρεωστική άμεσα. Απλά έφαγα πολύ χρόνο στο κατάστημα γιατί γίνεται χαμός σε αυτά που έχουν απομείνει...

Είναι δωρεάν αλλά για πόσο; Φοβάμαι μη πάω και στηθώ, ανοίξω λογαριασμό, και μετά αρχίσει και χρεώνει; Είναι δυνατόν να χρεώνουν όλοι και η Πειραιώς να παραμείνει δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Spanos said:

Είναι δωρεάν αλλά για πόσο; Φοβάμαι μη πάω και στηθώ, ανοίξω λογαριασμό, και μετά αρχίσει και χρεώνει; Είναι δυνατόν να χρεώνουν όλοι και η Πειραιώς να παραμείνει δωρεάν;

Ο @1commentτον έχει αρκετό καιρό. Μπορεί να τον έχουν ξεχασμένο ή να μην θέλουν να μπλέξουν με γκρίνια. Ήδη τα καταστήματά τους είναι στο κόκκινο. Εγώ τον άνοιξα για όσο καιρό μείνει...

Εν τω μεταξύ η Viva σήμερα...

image.png.c81e12d080784df66305a24e787afde1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...