Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Magnum είπε

Αν κατάλαβα καλά 0€ ο λογαριασμός, αλλά 2€ / ID ...?? Βέβαια δεν κολλάει το 4,99€.

Οι άνθρωποι είναι ΓΙΑ ΞΥΛΟ, τι δεν κατάλαβες. Το λένε 0 και μετά σου λένε ελάχιστη χρέωση 5€, δηλαδή ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΠΡΙΝ!!! Μας κοροϊδεύουν ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΡΟΛΑΡΟΥΝ, απίθανα πράγματα!!!

18 λεπτά πριν, Magnum είπε

(Διαθέσιμο από: 19/07/2024)

Και λένε κι αυτό!!! Δηλαδή ΗΔΗ ΘΑ ΜΑΣ ΧΡΕΩΣΟΥΝ!!!

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω απενεργοποιησα τα iban (τελικα γινεται μονο μεσω web browser οχι κινητο). Κρατησα τους 2 λογαριασμους που ο επαγγελματικος εχει ενεργο softPOS. τι λετε θα γινει 1/8? -15ε?

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Magnum είπε

Η VIVA έκανε προσθήκη στον τιμοκατάλογο της :

Πλάνο (μηνιαία συνδρομή)

  • Zero: 0,00€*

    Terminal IDs & websites: ανά ID**

    Ψηφιακές κάρτες: απεριόριστες

    Real-Time Settlement: ναι

    *ελάχιστη μηνιαία χρέωση 4,99€

    (Διαθέσιμο από: 19/07/2024)

Πραγματικά είναι ανέκδοτο. Γράφει 0 ευρω και στον αστερίσκο ελάχιστη χρέωση 4,99. Αυτό σημαίνει ότι θα χρεωθούμε κανονικά. Το 0 δεν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 1comment είπε

Πραγματικά είναι ανέκδοτο. Γράφει 0 ευρω και στον αστερίσκο ελάχιστη χρέωση 4,99. Αυτό σημαίνει ότι θα χρεωθούμε κανονικά. Το 0 δεν έχει κανένα νόημα.

Πώς είναι δυνατόν να επιτρέπονται τέτοια πράγματα;! Είναι προφανώς παραπειστικη, ψευδής και παράνομη διαφήμιση και χρέωση. Δεν είναι δυνατόν να κοροϊδεύουν έτσι στα μούτρα τους τους καταναλωτές, επιτέλους δεν υπάρχει κάποιος να τους μαζέψει όλους αυτούς;!

Το mypos το προχωρησες τελικά; Προσπαθώ να βρω μια λύση πως να κινηθώ κι εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα λογαριασμό viva αναγκαστικά λόγω του συστήματος πληρωμών τους (plug-in) που χρησιμοποιώ για τη σελίδα. 

Ωστόσο δεν γουστάρω να τους δίνω 10/μήνα για το IBAN και λέω να κάνω έναν λογαριασμό εμπορικό στην Πειραιώς.

Ξέρετε γιατί στη δημιουργία λογαριασμού δεν μου τον εμφανίζει; 

Για να σας προλάβω, δεν θέλω να με συμβουλέψετε να χρησιμοποιήσω τον προσωπικό μου. Θέλω αποκλειστικά επαγγελματικό και αναρωτιέμαι γιατί δεν με αφήνει! Τα θέλουν όλα ηλεκτρονικά, αλλά στο τέλος πάλι καταλήγουμε στο τηλέφωνο, αλλά πέφτουμε πάνω στα bots. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LuciferX είπε

Έκανα λογαριασμό viva αναγκαστικά λόγω του συστήματος πληρωμών τους (plug-in) που χρησιμοποιώ για τη σελίδα. 

Ωστόσο δεν γουστάρω να τους δίνω 10/μήνα για το IBAN και λέω να κάνω έναν λογαριασμό εμπορικό στην Πειραιώς.

Ξέρετε γιατί στη δημιουργία λογαριασμού δεν μου τον εμφανίζει; 

Για να σας προλάβω, δεν θέλω να με συμβουλέψετε να χρησιμοποιήσω τον προσωπικό μου. Θέλω αποκλειστικά επαγγελματικό και αναρωτιέμαι γιατί δεν με αφήνει! Τα θέλουν όλα ηλεκτρονικά, αλλά στο τέλος πάλι καταλήγουμε στο τηλέφωνο, αλλά πέφτουμε πάνω στα bots. 

Πρέπει να αλλάξει το προφίλ σου στην τράπεζα να φαίνεσαι σαν επιτηδευματίας, συνήθως ζητάνε το τελευταίο Ε3 ή την έναρξη από την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ss42ss είπε

Πρέπει να αλλάξει το προφίλ σου στην τράπεζα να φαίνεσαι σαν επιτηδευματίας, συνήθως ζητάνε το τελευταίο Ε3 ή την έναρξη από την εφορία.

Αυτό δεν αλλάζει τον προσωπικό λογαριασμό που ήδη διατηρώ στην Πειραιώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LuciferX είπε

Αυτό δεν αλλάζει τον προσωπικό λογαριασμό που ήδη διατηρώ στην Πειραιώς; 

όχι δεν αλλάζει κάτι παραμένει όπως έχει η προσωπική σου σχέση με την τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2024 στις 3:52 ΜΜ, tryfos είπε

Το mypos το προχωρησες τελικά; Προσπαθώ να βρω μια λύση πως να κινηθώ κι εγώ..

Ακόμα τίποτα. Αναμένω τη χρέωση της βιβα να δω αν εφαρμοστεί αλλά κοιτάω και το cardlink που το πληρώνεις μια φορά και τέλος (ισχύει για e-commerce αυτό, τα κανονικά pos έχουν μηνιαία χρέωση).

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσουμε ραντεβού με Πειραιώς θέλει κανένα δίμηνο. Η αμέσως επόμενη οικονομική λύση είναι Eurobank; 
Δεν μου πάει το ρημάδι το χέρι να πατήσω ενεργοποίηση για ένα IBAN στη viva. Όχι τέτοιο νταβατζιλίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Ακόμα τίποτα. Αναμένω τη χρέωση της βιβα να δω αν εφαρμοστεί αλλά κοιτάω και το cardlink που το πληρώνεις μια φορά και τέλος (ισχύει για e-commerce αυτό, τα κανονικά pos έχουν μηνιαία χρέωση).

Από όσο το ξεκίνησες κατάλαβες αν είναι υποχρεωτικό να κάνεις τον λογαριασμό σου σε αυτούς ή αν μπορείς να συνδέσεις το softpos τους με υπάρχοντα ελληνικό λογαριασμό; Είναι σούπερ αυτά που προσφέρει (θεωρητικά) το mypos αλλά με προβληματίζουν τα τέλη αδράνειας κλπ. Εσύ όμως που έχεις κάποιες κινήσεις, γιατί δεν πας καρφί σ' αυτούς;

Για τη βίβα μην ελπίζεις άσκοπα, αργά ή γρήγορα, μπορεί και από 1/8, θα εφαρμοσθεί. Εδώ προχωράνε με τα 10€, που από ό,τι βλέπω τους κράζει ανηλεώς ο κόσμο παντού. Έχει πλάκα αυτό (αν και κανονικά θα έπρεπε να κλαίμε), βάζει διαφημίσεις η βίβα στο fb και έχει βρει ευκαιρία και μπαίνει ο κόσμος από κάτω εκεί και βρίζει. Και πολύ καλά κάνει! Αλλά δεν τους βλέπω να ασχολούνται, και το 1/5 να πληρώσει το 10άρικο κερδισμένοι είναι και ξέρουν ότι από τις τράπεζες ο ανταγωνισμός είναι 0. Οπότε και τα 5€ θα μπούνε σίγουρα...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα την εφαρμογή mypos. Ως εδώ καλά. Μετά τι κάνουμε; Απλά την κοιτάμε! Πώς συνδέεις το ecommerse pos? Κανείς δεν ξέρει. Η εφαρμογή είναι απλά μεταφρασμένη χωρίς σαφείς οδηγίες και η εξυπηρέτηση πάλι με ρομποτ όπως της βιβα αλλά μόνο στα αγγλικά! Αν δεν ξέρεις τέλεια αγγλικά, δεν γίνεται να συνεννοηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κατέβασα την εφαρμογή mypos. Ως εδώ καλά. Μετά τι κάνουμε; Απλά την κοιτάμε! Πώς συνδέεις το ecommerse pos? Κανείς δεν ξέρει. Η εφαρμογή είναι απλά μεταφρασμένη χωρίς σαφείς οδηγίες και η εξυπηρέτηση πάλι με ρομποτ όπως της βιβα αλλά μόνο στα αγγλικά! Αν δεν ξέρεις τέλεια αγγλικά, δεν γίνεται να συνεννοηθείς.

Σου δώσανε επαγγελματικό δικό τους; Ταυτοποιήθηκες κλπ; Πώς αλλιώς θα προχωρήσεις με pos αν δεν έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Σου δώσανε επαγγελματικό δικό τους; Ταυτοποιήθηκες κλπ; Πώς αλλιώς θα προχωρήσεις με pos αν δεν έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό;

Άνοιξα λογ/σμο επαγγελματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...