Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, Highlander said:

Αν δεν χρειάζεται POS σημαίνει πως κάνει μόνο συναλλαγές B2B.
Οπότε γιατί να έχει IRIS;

Γιατί έτσι λέει το ΦΕΚ μήπως;

https://www.taxheaven.gr/news/65716/ypoxrewtikh-apodoxh-plhrwmwn-iris-apo-112024

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, sdikr said:

Γιατί έτσι λέει το ΦΕΚ μήπως;

https://www.taxheaven.gr/news/65716/ypoxrewtikh-apodoxh-plhrwmwn-iris-apo-112024

Λίγο παρακάτω  στο άρθρο που κοπιαρες, έχει την παραπομπή 2

Quote

2). Σύμφωνα με την απόφαση Ε.2037/2019
α) Υπόχρεοι σε δήλωση επαγγελματικού λογαριασμού είναι οι δικαιούχοι πληρωμής (φυσικά, νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες) με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας, είτε κύριας είτε δευτερεύουσας, που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθμ. 45231/2017 ΚΥΑ, και οι οποίοι αποδέχονται συναλλαγές από πληρωτές οι οποίοι δρουν για λόγους που δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική τους δραστηριότητα (Β2C συναλλαγές).
Δεν είναι υπόχρεοι σε δήλωση επαγγελματικού λογαριασμού, ακόμη και αν έχουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθμ. 45231/2017 ΚΥΑ, οι δικαιούχοι πληρωμής που συναλλάσσονται με πληρωτές οι οποίοι δρουν στο πλαίσιο της εμπορικής, επιχειρηματικής ή επαγγελματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές).
Επισημαίνεται ότι υποχρέωση δήλωσης Επαγγελματικού Λογαριασμού υπάρχει και στην περίπτωση που διενεργούνται Β2Β συναλλαγές παράλληλα με Β2C συναλλαγές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mezger said:

Λίγο παρακάτω  στο άρθρο που κοπιαρες, έχει την παραπομπή 2

 

Και ρωτάει ο χρήστης, 

 

Quote

Για ελεύθερο επαγγελματία που δεν χρειάζεται POS, αλλά χρειάζεται μόνο δήλωση επαγγελματικού λογαριασμού στην ΑΑΔΕ, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με Revolut Business; Θέλω να φύγω από οποιαδήποτε χρέωση πλέον.

Οπότε αφού σου λέει πως πρέπει να δηλώσει επαγγελματικό λογαριασμό.

Καταλαβαίνεις πως δεν είναι στην περίπτωση της παραπομπής 2,  σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το μήνυμα του Highlander στο οποίο απάντησες.

Ο ερωτών μπορεί να κάνει λάθος σχετικά με την υποχρεωτικότητα του να έχει επαγγελματικό λογαριασμό (πιθανόν αφού λέει ότι παράλληλα δεν υποχρεούται σε POS), και επειδή διαβάζουν πολλοί και μπορεί να αγχωθούν χωρίς λόγο, καλό είναι να επαναληφθεί ότι:

Αν κάνεις ΜΟΝΟ συναλλαγές με επαγγελματίες (B2B), ΔΕΝ υποχρεούσαι να έχεις ούτε επαγγελματικό λογαριασμό, ούτε POS, ούτε IRIS, ανεξαρτήτα απο τους ΚΑΔ που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, mezger said:

Δες το μήνυμα του Highlander στο οποίο απάντησες.

Ο ερωτών μπορεί να κάνει λάθος σχετικά με την υποχρεωτικότητα του να έχει επαγγελματικό λογαριασμό (πιθανόν αφού λέει ότι παράλληλα δεν υποχρεούται σε POS), και επειδή διαβάζουν πολλοί και μπορεί να αγχωθούν χωρίς λόγο, καλό είναι να επαναληφθεί ότι:

Αν κάνεις ΜΟΝΟ συναλλαγές με επαγγελματίες (B2B), ΔΕΝ υποχρεούσαι να έχεις ούτε επαγγελματικό λογαριασμό, ούτε POS, ούτε IRIS, ανεξαρτήτα απο τους ΚΑΔ που έχεις.

Επειδη μπερδέυτηκα ακομη περισότερο, ο λογιστής μου λεει πως πρέπει να έχω επαγγελματικό λογαριασμό απο την στιγμή που εχω ανοίξει ατομική για να μπορουμε να τον δηλωσουμε στην ααδε.
Ο ΚΑΔ μου ειναι υπηρεσίες προγραμματισμου, ειμαι freelancer web developer, κοβω τιμολόγια δουλευω απο το σπίτι φτιαχνοντας ιστοσελίδες, και απλα εχω εναν λογαριασμο που καταθέτουν οι πελάτες τα χρήματα οταν κοβεται το τιμολόγιο.
Δεν ξερω αν σας βοηθησα, αυτο θελω να κάνω μου εχουν πεί οτι δεν χρειάζεται να εχω POS και ουτε θέλω.
Απο την αλλη ειχα παει και στην viva wallet για να γλυτώσω τα γ@μ1σ1@τικα τώρα ομως βλέπω οτι μπήκε και αυτη  στο παιχνίδι.
Οποτε ειμαι σε αδιέξοδο, απλα επειδη βλεπω οτι αναφέρεται πολυ το θέμα για revolut business γιαυτο ξαναρώτησα μηπως αλλαξε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, baspax1 said:

Επειδη μπερδέυτηκα ακομη περισότερο, ο λογιστής μου λεει πως πρέπει να έχω επαγγελματικό λογαριασμό απο την στιγμή που εχω ανοίξει ατομική για να μπορουμε να τον δηλωσουμε στην ααδε.
Ο ΚΑΔ μου ειναι υπηρεσίες προγραμματισμου, ειμαι freelancer web developer, κοβω τιμολόγια δουλευω απο το σπίτι φτιαχνοντας ιστοσελίδες, και απλα εχω εναν λογαριασμο που καταθέτουν οι πελάτες τα χρήματα οταν κοβεται το τιμολόγιο.
Δεν ξερω αν σας βοηθησα, αυτο θελω να κάνω μου εχουν πεί οτι δεν χρειάζεται να εχω POS και ουτε θέλω.
Απο την αλλη ειχα παει και στην viva wallet για να γλυτώσω τα γ@μ1σ1@τικα τώρα ομως βλέπω οτι μπήκε και αυτη  στο παιχνίδι.
Οποτε ειμαι σε αδιέξοδο, απλα επειδη βλεπω οτι αναφέρεται πολυ το θέμα για revolut business γιαυτο ξαναρώτησα μηπως αλλαξε κατι.

Ο λογιστής καλά σου λέει κατα μια έννοια, γιατί να δηλώσεις έναν λογαριασμό ως επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ δεν κοστίζει τίποτα, ούτε σε χρήμα ούτε σε χρόνο (το κάνεις μια φορά και ξεμπέρδεψες). Είναι πιο απλό να σε βάλει να το κάνεις (=να βάλει όλους ανεξαιρέτως τους πελάτες του να το κάνουν) απο το να σου πει οτι δεν χρειάζεται και να πας εσύ μια χρονιά και να του πεις "α ξέρεις, έκοψα πέρυσι και σε έναν ιδιώτη απόδειξη".

Αν βέβαι σου είπε ότι χρειάζεσαι συγκεκριμένα "επαγγελματικό" και όχι οποιονδήποτε λογαριασμό (ταμιευτηρίου π.χ.), τότε κάνει λάθος.

Τώρα όμως που θέλουν και IRIS και στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να μπεις σε έξοδα. αξίζει λίγη περισσότερη σκέψη και περισυλλογή. Ισχύει ακόμα ότι αφού δεν κόβεις σε ιδιώτες, δεν ήσουν υποχρεωμένος να έχεις επαγγελματικό λογαριασμό (χωρίς να πειράζει που εσύ τον δήλωσες) και δεν υποχρεούσαι τώρα να έχεις IRIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, baspax1 είπε

Επειδη μπερδέυτηκα ακομη περισότερο, ο λογιστής μου λεει πως πρέπει να έχω επαγγελματικό λογαριασμό απο την στιγμή που εχω ανοίξει ατομική για να μπορουμε να τον δηλωσουμε στην ααδε.
Ο ΚΑΔ μου ειναι υπηρεσίες προγραμματισμου, ειμαι freelancer web developer, κοβω τιμολόγια δουλευω απο το σπίτι φτιαχνοντας ιστοσελίδες, και απλα εχω εναν λογαριασμο που καταθέτουν οι πελάτες τα χρήματα οταν κοβεται το τιμολόγιο.
Δεν ξερω αν σας βοηθησα, αυτο θελω να κάνω μου εχουν πεί οτι δεν χρειάζεται να εχω POS και ουτε θέλω.
Απο την αλλη ειχα παει και στην viva wallet για να γλυτώσω τα γ@μ1σ1@τικα τώρα ομως βλέπω οτι μπήκε και αυτη  στο παιχνίδι.
Οποτε ειμαι σε αδιέξοδο, απλα επειδη βλεπω οτι αναφέρεται πολυ το θέμα για revolut business γιαυτο ξαναρώτησα μηπως αλλαξε κατι.

Επαγγελματικός είναι αυτός που δηλώνεται στο taxis σαν επαγγελματικός. Οι τράπεζες λένε τα πακέτα που παρέχουν "επαγγελματικό λογαριασμό" αλλά για το κράτος αυτό γίνεται όταν δηλωθεί στην ΑΑΔΕ και άσχετα από το πώς τον ονομάζει η τράπεζα. Γι αυτό σε ατομική μπορείς* να έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου σαν επαγγελματικό.

Το αστεράκι όμως είναι σημαντικό: αν υποχρεούσαι να έχεις PoS ή/και επαγγελματικό iris τότε η τράπεζα δεν θα σε αφήσει να τα ενεργοποιήσεις σε ταμιευτηρίου. Καταχρηστικά; Μάλλον ναι, αλλά είναι όλες εναρμονισμένες μεταξύ τους.

Ο λογιστής σου μπορεί να δηλώσει και ταμιευτηρίου σαν επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ αλλά μόνο αν οι συναλλαγές σου είναι B2B, χωρίς υποχρέωση για POS ή Iris. Δεν ξέρω αν το taxis δέχεται revolut business που λογικά θα έχει λιθουανικό IBAN.

Γενικά όλη η προσπάθεια είναι για να είναι τελείως ελεγχόμενη όλη η ροή του χρήματος στη χώρα. Κάποια στιγμή αυτό θα καταπέσει γιατί μπορεί να βολεύει πολύ την ΑΑΔΕ αλλά πατέντες τύπου Iris και IBAN discrimination που γίνονται από το κράτος αποκλείουν τον ανταγωνισμό από ξένες τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/7/2024 στις 1:07 ΜΜ, 1comment είπε

Αυτό που λες για το iban δεν το ξερα. Θέλει απενεργοποίηση; Αυτό δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ααδε που είναι δηλωμένος ο iban;

Ενημερώνω ότι πλέον (αυτομάτως) δεν υπάρχει iban ούτε στον επαγγελματικό ούτε στον προσωπικό, παρά μόνο ένα "viva account id". Την πάτησα, νόμιζα ότι θα καταργηθεί από 1/8 και έδωσα IBAN και φυσικά δεν ήρθε τίποτα.

Να δούμε με τα 5€ τι θα γίνει τώρα.

Αδιανόητη η κατάσταση, πραγματικά ποιος θα μείνει εκεί δεν μπορώ να φανταστώ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ενημερώνω ότι πλέον (αυτομάτως) δεν υπάρχει iban ούτε στον επαγγελματικό ούτε στον προσωπικό, παρά μόνο ένα "viva account id". Την πάτησα, νόμιζα ότι θα καταργηθεί από 1/8 και έδωσα IBAN και φυσικά δεν ήρθε τίποτα.

Να δούμε με τα 5€ τι θα γίνει τώρα.

Αδιανόητη η κατάσταση, πραγματικά ποιος θα μείνει εκεί δεν μπορώ να φανταστώ.

εμενα παντως φαινεται κανονικα ακομα το iban στις λεπτομερειες του λογαριασμου.

το ιδιο κουλο με το viva id μου ειχαν πει και εμενα πριν μερες. και τι εννοει ο ποιητης αραγε? αν καποιος θελει να στειλει απο πειραιως πχ σε βιβα? τι θα βαζει αντι για iban? και εστω οτι λυνεται αυτο, αν καποιος εχει και προσωπικο και επαγγελματικο που θα πανε τα χρηματα?

οτι ναναι πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greekboy είπε

αν καποιος θελει να στειλει απο πειραιως πχ σε βιβα? τι θα βαζει αντι για iban? και εστω οτι λυνεται αυτο, αν καποιος εχει και προσωπικο και επαγγελματικο που θα πανε τα χρηματα?

Αυτό λέμε τόσες μέρες, ότι πλέον για να έχεις ΙΒΑΝ και να μπορείς να δέχεσαι εισερχόμενα, πρέπει πλέον να το αιτηθείς (ανά λογαριασμό ή προσωπικό ή επαγγελματικό). Για αυτό θα θέλουν 10€/μήνα ακατέβατα, που στο μυαλό μου είναι σαν να σου λένε κλείσε τον λογαριασμό σου, είναι αδιανόητο ποσό. Ειδάλλως δεν μπορείς να δέχεσαι εισερχόμενα λεφτά, τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κρατάς πλέον την viva μόνο για το pos, όπου θα έχεις καθόλου ή ελάχιστες χρεώσεις (και με την προϋπόθεση να μπορείς τα ξοδέψεις μέσω της κάρτας και όχι με μεταφορά σε άλλη τράπεζα).

Αναμένουμε να δούμε τι θα παίξει και με τα 5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mercator84 είπε

Προφανώς κρατάς πλέον την viva μόνο για το pos, όπου θα έχεις καθόλου ή ελάχιστες χρεώσεις (και με την προϋπόθεση να μπορείς τα ξοδέψεις μέσω της κάρτας και όχι με μεταφορά σε άλλη τράπεζα).

Αναμένουμε να δούμε τι θα παίξει και με τα 5€

Αυτή είναι η προσωρινή λύση. Πάντως τα 5€ θα χρεωθούν, είναι δεδομένο, εκτός αν υπάρχει γενικά μαζική φυγή. Εγώ δεν έχω πεισθεί καν, ότι δεν θα τα χρεώσουν ΚΑΙ αυτά από 1/8. Αν χρεωθούν, αμέσως γίνεται χειρότερη από πολλές συστημικές, οπότε  και πάλι δεν θα αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αυτή είναι η προσωρινή λύση. Πάντως τα 5€ θα χρεωθούν, είναι δεδομένο, εκτός αν υπάρχει γενικά μαζική φυγή. Εγώ δεν έχω πεισθεί καν, ότι δεν θα τα χρεώσουν ΚΑΙ αυτά από 1/8. Αν χρεωθούν, αμέσως γίνεται χειρότερη από πολλές συστημικές, οπότε  και πάλι δεν θα αξίζει.

Το τραγικό θα είναι να χρεωθούμε ΚΑΙ τα 10 ευρω γιατί είχαμε ενεργό το iban τον Ιούλιο. Αν τυχόν η χρέωση ισχύει για ένα μήνα πριν, που πολύ φοβάμαι αυτό θα γίνει. Και 1-8 βρεθούμε με -15Ε στο λογ/σμο ακομα και με μη ενεργό iban. Εντωμεταξύ πλέον δεν τους βρίσκεις στο τσατ, το έχουν αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το τραγικό θα είναι να χρεωθούμε ΚΑΙ τα 10 ευρω γιατί είχαμε ενεργό το iban τον Ιούλιο. Αν τυχόν η χρέωση ισχύει για ένα μήνα πριν, που πολύ φοβάμαι αυτό θα γίνει. Και 1-8 βρεθούμε με -15Ε στο λογ/σμο ακομα και με μη ενεργό iban. Εντωμεταξύ πλέον δεν τους βρίσκεις στο τσατ, το έχουν αλλάξει.

Τί να σου πω. Εγώ πλέον τα περιμένω όλα (και) από αυτούς. Το τσατ από ό,τι φαίνεται πάνε να το χρεώσουν (φαίνεται και από τον τιμοκατάλογο), οπότε πάει κι αυτό. Το ερώτημα είναι πως θα κλείσουμε τα πάντα όταν είναι, θα μιλήσουμε με το bot? Είναι απίθανο αυτό που συμβαίνει, μιλάμε για ξαφνική και απότομη διάλυση, λες και σκοπίμως θέλουν να χάσουν κάθε πλεονέκτημα ή/και να μειώσουν πελάτες. Δεν έχω ξαναδεί τόσο απότομη κατρακύλα στους όρους μιας υπηρεσίας.

Και φαντάζομαι 1 μήνα τώρα θα έχουν ακούσει απίστευτα παράπονα (από όσους το έχουν πάρει χαμπάρι). Μου κάνει εντύπωση που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VIVA έκανε προσθήκη στον τιμοκατάλογο της :

Πλάνο (μηνιαία συνδρομή)

  • Zero: 0,00€*

    Terminal IDs & websites: ανά ID**

    Ψηφιακές κάρτες: απεριόριστες

    Real-Time Settlement: ναι

    *ελάχιστη μηνιαία χρέωση 4,99€

    (Διαθέσιμο από: 19/07/2024)

     

    **Κόστος για κάθε extra ID τερματικού:

    Μηνιαία χρέωση: 2,00€

    H μηνιαία χρέωση επιβάλλεται την τελευταία μέρα κάθε ημερολογιακού μήνα. Κατά τη διάρκεια ενός ημερολογιακού μήνα, ο χρήστης έχει την ευχέρεια να επιλέξει αναβαθμισμένο πακέτο με άμεση εφαρμογή ή χαμηλότερο πακέτο με ισχύ από τον επόμενο μήνα.

     

    Αν κατάλαβα καλά 0€ ο λογαριασμός, αλλά 2€ / ID ...?? Βέβαια δεν κολλάει το 4,99€.

    Ρώτησα την ΑΙ αλλά απάντηση δεν πήρα ! Υποτίθεται να μου στείλουν Email αλλά δεν έχω λάβει κάτι 2 μέρες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...