Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Τίποτα, έχω παραμείνει βιβα. Θα σκεφτώ να φύγω αν δω ότι εφαρμόζεται το 5ευρο.

Σε ερώτησή μου απάντησαν όχι ΑΚΟΜΑ για τα 5, αλλά για να είμαι ειλικρινής επειδή το τσατ είναι τελείως αναξιόπιστο δεν το εμπιστεύομαι καθόλου. Πάντως αργά ή γρήγορα θα μπει και πρέπει να κινηθούμε. Δεν αποκλείεται να μπουν και τα 5 και να πουν σας είχαμε ενημερώσει. Και δεν θα 'ναι 5, θα 'ναι 10 γιατί θα χρεώνεται και ο προσωπικός, φαντάζομαι όσοι έχουν επαγγελματικό έχουν και έναν προσωπικό.

Αυτό που είχες ξεκινήσει το παράτησες λόγω αδυναμίας ταυτοποίησης;

Επίσης μην ξεχάσετε στον επαγγελματικό viva να μπείτε από το "λεπτομέρειες λογαριασμού" πριν τις 1/8 και να απενεργοποιήσετε το IBAN. Είναι ενεργό by default και μόλις μπει 1/8 θεωρώ ότι θα χρεώσουν τα 10 (κι ό,τι αρπάξουν από τους ανυποψίαστους στις παραλίες που θα το διαπιστώσουν από Σεπτέμβρη...).

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tryfos είπε

Σε ερώτησή μου απάντησαν όχι ΑΚΟΜΑ για τα 5, αλλά για να είμαι ειλικρινής επειδή το τσατ είναι τελείως αναξιόπιστο δεν το εμπιστεύομαι καθόλου. Πάντως αργά ή γρήγορα θα μπει και πρέπει να κινηθούμε. Δεν αποκλείεται να μπουν και τα 5 και να πουν σας είχαμε ενημερώσει. Και δεν θα 'ναι 5, θα 'ναι 10 γιατί θα χρεώνεται και ο προσωπικός, φαντάζομαι όσοι έχουν επαγγελματικό έχουν και έναν προσωπικό.

Αυτό που είχες ξεκινήσει το παράτησες λόγω αδυναμίας ταυτοποίησης;

Επίσης μην ξεχάσετε στον επαγγελματικό viva να μπείτε από το "λεπτομέρειες λογαριασμού" πριν τις 1/8 και να απενεργοποιήσετε το IBAN. Είναι ενεργό by default και μόλις μπει 1/8 θεωρώ ότι θα χρεώσουν τα 10 (κι ό,τι αρπάξουν από τους ανυποψίαστους στις παραλίες που θα το διαπιστώσουν από Σεπτέμβρη...).

Εμένα στο τσατ για τα 5 ευρω μου είπαν ότι θα ισχύουν μόνο στον επαγγελματικό. 

Αυτό που λες για το iban δεν το ξερα. Θέλει απενεργοποίηση; Αυτό δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ααδε που είναι δηλωμένος ο iban;

Της everypay το παράτησα. Του mypos ενώ δεν έκανα τη διαδικασία ταυτοποίησης, μου έστειλαν μεηλ ότι ο λογ/σμος μου έχει ενεργοποιηθεί. Αλλά το σκέφτομαι κατά πόσο θέλω να εμπλακώ με ένα ξένο πάροχο. Πώς θα συνεννοηθώ αν γίνει κάτι; Στα μεηλ οι απαντήσεις είναι πολύ καθυστερημένες και σαν μεταφρασμένες να το πω... Στα τηλ δεν έχει έλληνα εκπρόσωπο. Θα πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά ή να εύχεσαι να μην χρειαστείς την εξυπηρέτηση...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εμένα στο τσατ για τα 5 ευρω μου είπαν ότι θα ισχύουν μόνο στον επαγγελματικό. 

Αυτό που λες για το iban δεν το ξερα. Θέλει απενεργοποίηση; Αυτό δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ααδε που είναι δηλωμένος ο iban;

Αν δεις και τον τιμοκατάλογο δεν λένε μόνο για επαγγελματικό. Και ό,τι δεν λένε καλό είναι να παίρνουμε πάντα την χειρότερη εκδοχή. Και λογικά το πολύ χρήμα για αυτούς θα είναι οι προσωπικοί, γιατί προφανώς θα υπάρχουν πολύ περισσότεροι από επαγγελματικούς.

Για το θέμα της απενεργοποίησης, μπες και δες στις λεπτομέρειες του επαγγελματικού, έχει επιλογή για απενεργοποίηση IBAΝ. Δεν είναι τυχαίο. Προφανώς όταν γίνει αυτό, βγαίνει ο συγκεκριμένος από τους επαγγελματικούς που έχεις δηλώσει. Δεν ξέρω αν θα γίνει αυτόματα στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ, υποθέτω πως όχι. Αλλά φυσικά δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εισερχόμενα εμβάσματα. Υποθέτω ότι όλοι έχουμε καβάτζες και με άλλους λογαριασμούς, είτε "επαγγελματικούς" είτε ταμιευτηρίου δηλωμένους ως επαγγελματικούς, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα να αφαιρεθεί ένας. Αλλά δεν νομίζω, επειδή εκεί θα πέφτει και το pos.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν δεις και τον τιμοκατάλογο δεν λένε μόνο για επαγγελματικό. Και ό,τι δεν λένε καλό είναι να παίρνουμε πάντα την χειρότερη εκδοχή. Και λογικά το πολύ χρήμα για αυτούς θα είναι οι προσωπικοί, γιατί προφανώς θα υπάρχουν πολύ περισσότεροι από επαγγελματικούς.

Για το θέμα της απενεργοποίησης, μπες και δες στις λεπτομέρειες του επαγγελματικού, έχει επιλογή για απενεργοποίηση IBAΝ. Δεν είναι τυχαίο. Προφανώς όταν γίνει αυτό, βγαίνει ο συγκεκριμένος από τους επαγγελματικούς που έχεις δηλώσει. Δεν ξέρω αν θα γίνει αυτόματα στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ, υποθέτω πως όχι. Αλλά φυσικά δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εισερχόμενα εμβάσματα. Υποθέτω ότι όλοι έχουμε καβάτζες και με άλλους λογαριασμούς, είτε "επαγγελματικούς" είτε ταμιευτηρίου δηλωμένους ως επαγγελματικούς, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα να αφαιρεθεί ένας. Αλλά δεν νομίζω, επειδή εκεί θα πέφτει και το pos.

Προφανώς και έχω κι άλλους επαγγελματικούς αλλά σε αυτόν πέφτει το ένα πος. Άρα, μου φαίνεται παράνομο να το απενεργοποιήσω και να μην εμφανίζεται στην ααδε. Εκτός αν συνεχίσει να εμφανίζεται και μετά την απενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Προφανώς και έχω κι άλλους επαγγελματικούς αλλά σε αυτόν πέφτει το ένα πος. Άρα, μου φαίνεται παράνομο να το απενεργοποιήσω και να μην εμφανίζεται στην ααδε. Εκτός αν συνεχίσει να εμφανίζεται και μετά την απενεργοποίηση.

Έχουν επανειλημμένως απαντήσει αυτοί ότι δεν θα χρειάζεται το iban για να συνεχίζεται η χρήση του pos, μόνο για τα εισερχόμενα. Από 'κει και πέρα, τι να σου πω, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχουν επανειλημμένως απαντήσει αυτοί ότι δεν θα χρειάζεται το iban για να συνεχίζεται η χρήση του pos, μόνο για τα εισερχόμενα. Από 'κει και πέρα, τι να σου πω, δεν ξέρω...

Παρατήρησα ότι έχει αλλάξει και το τσατ. Δεν εμφανίζεται πλέον εκπρόσωπος. Ανοίγει παράθυρο του τσατ, γράφεις τι θες και η απάντηση είναι ότι θα σου στείλουν email. Επίσης χάθηκαν και όλες οι προηγούμενες συνομιλίες που είχες στο παρελθόν με τσατ. Δυσκολεύουν τα πράγματα στη βιβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, 1comment είπε

Στα τηλ δεν έχει έλληνα εκπρόσωπο. Θα πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά ή να εύχεσαι να μην χρειαστείς την εξυπηρέτηση

Δεν μιλάμε να το έχεις για κυρίως pos. Είναι για δευτερεύον ή για αυτούς που δεν το χρησιμοποιούν καθόλου και θέλουν να έχουν κάτι για να είναι νόμιμοι.

Προς τα εκεί λέω να πάω, αν και με προβλημάτισαν κάτι χρεώσεις "αδράνειας" κλπ. Αλλά υπάρχει τρόπος και γι' αυτό νομίζω...

Για το everypay δεν εξυπηρετεί γιατί από ό,τι κατάλαβα: α) Πέφτει σε δικό σου, προϋπάρχοντα επαγγελματικό λογαριασμό, οπότε δεσμεύεσαι με τους κλεφτοσυστημικούς, που μια ωραία μέρα σου λένε 20/μήνα για επαγγελματικό και β) είναι τρελή μανούρα να αλλάξεις τον λογαριασμό που θα πέφτουν τα λεφτά, οπότε υπάρχει θέμα κι εκεί. Και τραγικές κριτικές ΤΡΑΓΙΚΕΣ.

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Επίσης χάθηκαν και όλες οι προηγούμενες συνομιλίες που είχες στο παρελθόν με τσατ.

Αυτό είναι σοβαρό (δεν το έλεγξα εγώ), γιατί χάθηκαν και όλες οι "υποσχέσεις" ότι το 5ευρω δεν μπαίνει ακόμα. Ναι, προφανώς πρέπει μάλλον να χαιρετίσουμε ολικά από ό,τι βλέπω.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν μιλάμε να το έχεις για κυρίως pos. Είναι για δευτερεύον ή για αυτούς που δεν το χρησιμοποιούν καθόλου και θέλουν να έχουν κάτι για να είναι νόμιμοι.

Προς τα εκεί λέω να πάω, αν και με προβλημάτισαν κάτι χρεώσεις "αδράνειας" κλπ. Αλλά υπάρχει τρόπος και γι' αυτό νομίζω...

Ναι για δευτερεύον το θέλω για το eshop. Δεν θα μείνει αδρανής για 6 μήνες με τίποτα, το πολύ για ένα μήνα. Έχω 1-2 συναλλαγές το μήνα στο περίπου. Θα το ξαναδώ μόλις με χρεώσει η βιβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χτεσινή τηλεφωνική επικοινωνία με Έλληνα εκπρόσωπο* της MyPos για τα παρακάτω :

(* μετά από 15΄αναμονή βγήκε ο γνωστός "Άγγλος" όπου ζήτησα να μιλήσω με Έλληνα εκπρόσωπο για τις διευκρινήσεις του τιμοκαταλόγου για να μην υπάρχει θέμα "μετάφρασης" )

Χρέωση μη συνεργασίας4 75.00 EUR
Χρέωση αδράνειας5 15.00 EUR
Χρέωση μη αποδοχής συναλλαγών με κάρτες6 30.00 EUR
Quote

 

4. Αυτή δεν είναι τυπική χρέωση. Η χρέωση αυτή γίνεται στις εξαιρετικές περιπτώσεις όπου ο λογαριασμός σας έχει αποκλειστεί επειδή δεν μας έχετε παράσχει έγγραφα τα οποία οφείλουμε να έχουμε από το νόμο εντός συγκεκριμένης χρονικής περιόδου ή λόγω τυχόν παραβίασης από την πλευρά σας που δεν επιδιορθώθηκε εντός εύλογου χρονικού πλαισίου. Σε αυτή τη περίπτωση, θα σας ενημερώσουμε 2 μήνες νωρίτερα πριν γίνει η χρέωση.

5. Αυτή δεν είναι τυπική χρέωση.Η χρέωση αυτή γίνεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ιδίως εάν δεν έχετε πραγματοποιήσει έγκυρες συναλλαγές για 10 συνεχόμενους μήνες. Σε αυτή τη περίπτωση, θα σας ενημερώσουμε 2 μήνες νωρίτερα πριν γίνει η χρέωση.

6. Αυτή δεν είναι τυπική χρέωση. Η χρέωση αυτή γίνεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ιδιαίτερα αν δεν έχετε πραγματοποιήσει συναλλαγές αποδοχής πληρωμών για 10 συνεχόμενους μήνες. Σε αυτή τη περίπτωση, θα σας ενημερώσουμε 2 μήνες νωρίτερα πριν γίνει η χρέωση.

 

 

Έχουμε ότι πρέπει να γίνεται χρήση τουλάχιστον 50€ ανα έτος στον λογαριασμό για να μην θεωρείται αδρανής  ο λογαριασμός αλλιώς μετά απο ειδοποίηση μετά από 10 μήνες και με περιθώριο 2 μηνών γίνεται η χρεώση του (5 ) δηλαδή  15€.

Αν κάποιος έχει POS για να μην θεωρηθεί ότι δεν κάνει αποδοχή με κάρτες, αντίστοιχα στους 10 μήνες και με αντίστοιχη ειδοποίηση και με περιθώριο 2 μηνών γίνεται η χρέωση του (6) δηλαδή των 30€.

 

Για να μην συμβούν τα παραπάνω αν κάποιος έχει POS κάνει μία συναλλαγή 50€ στο τερματικό και το οποίο πιστώνεται στον λογαριασμό μείον την προμήθεια και λογίζεται κίνηση και για τα δύο.

 

Προμήθεια με κάρτα προσωπική είναι : 1.69% + € 0.05 ενώ με

επαγγελματική είναι : 2.89% + € 0.05  (ίδια είναι και με κάρτες εκτός ΕΟΧ)

 Άρα όπως μου είπαν με 1.69%*50€+0.05= 0,,89€ χρέωση το έτος, έχει θεωρήσει το σύστημα ότι έχεις κινήσει και τα δύο...

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Magnum είπε

Μετά από χτεσινή τηλεφωνική επικοινωνία με Έλληνα εκπρόσωπο* της MyPos για τα παρακάτω :

(* μετά από 15΄αναμονή βγήκε ο γνωστός "Άγγλος" όπου ζήτησα να μιλήσω με Έλληνα εκπρόσωπο για τις διευκρινήσεις του τιμοκαταλόγου για να μην υπάρχει θέμα "μετάφρασης" )

Χρέωση μη συνεργασίας4 75.00 EUR
Χρέωση αδράνειας5 15.00 EUR
Χρέωση μη αποδοχής συναλλαγών με κάρτες6 30.00 EUR

 

Έχουμε ότι πρέπει να γίνεται χρήση τουλάχιστον 50€ ανα έτος στον λογαριασμό για να μην θεωρείται αδρανής  ο λογαριασμός αλλιώς μετά απο ειδοποίηση μετά από 10 μήνες και με περιθώριο 2 μηνών γίνεται η χρεώση του (5 ) δηλαδή  15€.

Αν κάποιος έχει POS για να μην θεωρηθεί ότι δεν κάνει αποδοχή με κάρτες, αντίστοιχα στους 10 μήνες και με αντίστοιχη ειδοποίηση και με περιθώριο 2 μηνών γίνεται η χρέωση του (6) δηλαδή των 30€.

 

Για να μην συμβούν τα παραπάνω αν κάποιος έχει POS κάνει μία συναλλαγή 50€ στο τερματικό και το οποίο πιστώνεται στον λογαριασμό μείον την προμήθεια και λογίζεται κίνηση και για τα δύο.

 

Προμήθεια με κάρτα προσωπική είναι : 1.69% + € 0.05 ενώ με

επαγγελματική είναι : 2.89% + € 0.05  (ίδια είναι και με κάρτες εκτός ΕΟΧ)

 Άρα όπως μου είπαν με 1.69%*50€+0.05= 0,,89€ χρέωση το έτος, έχει θεωρήσει το σύστημα ότι έχεις κινήσει και τα δύο...

 

 

 

 

 

 

Αυτά στα είπαν στο τσατ μόνο ή προκύπτουν και από κάπου εγγράφως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, tryfos said:

Αυτά στα είπαν στο τσατ μόνο ή προκύπτουν και από κάπου εγγράφως;

Τηλεφωνικά Ελληνίδα απο υποστήριξη ... Location Βουλγαρία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2024 στις 12:48 ΜΜ, tryfos είπε

 

Επίσης μην ξεχάσετε στον επαγγελματικό viva να μπείτε από το "λεπτομέρειες λογαριασμού" πριν τις 1/8 και να απενεργοποιήσετε το IBAN. Είναι ενεργό by default και μόλις μπει 1/8 θεωρώ ότι θα χρεώσουν τα 10 (κι ό,τι αρπάξουν από τους ανυποψίαστους στις παραλίες που θα το διαπιστώσουν από Σεπτέμβρη...).

που το βρισκυμε αυτο? στο account settings εχει μονο balance, currency, change name, share details, add money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα δεδομένα που τρέχουν τόσο γρήγορα, έχουμε κάποιο νέο update;

Για ελεύθερο επαγγελματία που δεν χρειάζεται POS, αλλά χρειάζεται μόνο δήλωση επαγγελματικού λογαριασμού στην ΑΑΔΕ, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με Revolut Business; Θέλω να φύγω από οποιαδήποτε χρέωση πλέον.

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, baspax1 said:

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα δεδομένα που τρέχουν τόσο γρήγορα, έχουμε κάποιο νέο update;

Για ελεύθερο επαγγελματία που δεν χρειάζεται POS, αλλά χρειάζεται μόνο δήλωση επαγγελματικού λογαριασμού στην ΑΑΔΕ, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με Revolut Business; Θέλω να φύγω από οποιαδήποτε χρέωση πλέον.

Απο την στιγμή που έχεις υποχρέωση να έχεις iris    μόνο σε τράπεζα που το παρέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sdikr είπε

Απο την στιγμή που έχεις υποχρέωση να έχεις iris    μόνο σε τράπεζα που το παρέχει

Αν δεν χρειάζεται POS σημαίνει πως κάνει μόνο συναλλαγές B2B.
Οπότε γιατί να έχει IRIS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...