Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, moufas999 είπε

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει, ας πούμε ότι ανοίγω μια εταρεία νομικής μορφής Ι.Κ.Ε. και βάζω κεφάλαιο στο ταμείο της εταιρείας με το που ανοίγει ας πούμε 7 εκατομμύρια ευρώ (7.000.000.€) με αντικείμενο ασχολίας της εταιρείας, αγορά και πώλησης μετοχών μέσω του Χρηματηστηρίου Αθηνών και αγορές πάσης φύσεως ακινήτων για εκμετάλευση-ενοικίαση η και πώλησης, δηλαδή εγώ θα έχω τα δικά μου κεφάλαια και δεν με ενδιαφέρουν ούτε μπλοκ επιταγών να πάρω και ούτε δάνειο επίσης να πάρω και τις πληρωμές θα τις κάνω όλες μέσω ebaking, επίσης δεν θέλω λογαριασμό όψεως και ούτε επαγγελματικό αλλά ταμιευτηρίου για να τοκίζονται τα χρήματα της εταιρείας μέχρι να χρησημοποιούνται και σίγουρα θα χρησιμοποιούνται όχι όλα μαζί αλλά διάφορα ποσά, εγώ δηλαδή θα πρέπει να πληρώσω προμήθειες στην τράπεζα και γιατί?Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει υπεύθυνα και όχι να λέει ο καθένας ότι νομίζει η ότι του κατέβει.Επίσης ένα που θέλω να τονίσω είναι ότι διάλεξα δύο εργασίες για την εταιρεία που δεν θα γίνονται κάθε ημέρα, δηλαδή μετοχές αγοράζεις όταν σε συμφέρει και όχι υποχρεωτικά κάθε ημέρα η κάθε μήνα,το ίδιο ισχύει και για τα ακίνητα, μπορεί δηλαδή σε ένα χρόνο να αγοράσω δύο ακίνητα αν βρω συμφέρουσες τιμές η και καθόλου και το ίδιο θα ισχύει και για τις μετοχές.

Για νομικό πρόσωπο οι τράπεζας ανοίγουν επαγγελματικό/όψεως λογαριασμό. Απ' όσο γνωρίζω σήμερα δεν έχει κάποια τράπεζα δωρεάν τον όψεως για νομικά πρόσωπα. Επίσης, δεν νομίζω να σου ανοίξει κάποια τράπεζα λογαριασμό ταμιευτηρίου για νομικό πρόσωπο. Οι λογαριασμοί ταμιευτηρίου απευθύνονται σε φυσικά πρόσωπα. Βέβαια με καταθέσεις 7m μπορείς να διαπραγματευτείς τους όρους συνεργασίας με τις τράπεζες. Λογικά θα εντάσσεσαι σε private/personal banking.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, barca10 είπε

Για νομικό πρόσωπο οι τράπεζας ανοίγουν επαγγελματικό/όψεως λογαριασμό. Απ' όσο γνωρίζω σήμερα δεν έχει κάποια τράπεζα δωρεάν τον όψεως για νομικά πρόσωπα. Επίσης, δεν νομίζω να σου ανοίξει κάποια τράπεζα λογαριασμό ταμιευτηρίου για νομικό πρόσωπο. Οι λογαριασμοί ταμιευτηρίου απευθύνονται σε φυσικά πρόσωπα. Βέβαια με καταθέσεις 7m μπορείς να διαπραγματευτείς τους όρους συνεργασίας με τις τράπεζες. Λογικά θα εντάσσεσαι σε private/personal banking.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αν και δεν κάλυψε την απορία μου, παλιά που ήμουν  σε ανώνυμο εταιρεία είχα το 33% η τράπεζα στα κεφάλαια της εταιρείας έδινε τόκο στο λογαριασμό με τα αποθεματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2024 στις 10:11 ΠΜ, 777andreas777 είπε

Έχεις προσωπική εταιρεία (ετερόρρυθμη ή ο.ε) ή ατομική;
Aν ναι και θέλεις και μπορείς στείλε μια τι δηλώνεις στο gsis. 
Βάζεις IBAN απλό λογαριασμό που δεν είναι εταιρικός;
Έξοδα και τέτοια πως φαίνονται;

Έχω ατομική και έχω παραθέσει Link κάπου πιο πάνω που αναφέρει πως μπορείς να έχεις ταμιευτηρίου για επαγγελματικό.
Πάντα όμως για συναλλαγές B2B.
π.χ. Δεν μπορείς να δηλώσεις ταμιευτηρίου για να σου κάνουν καταθέσεις πελάτες λιανικής.
Στο gsis απλά έχω περάσει το IBAN
image.png.03df24d5bf37457fc2af83af8ce797b1.png

Και οι 4 αυτοί λογαριασμοί είναι ταμιευτηρίου.

Επεξ/σία από Highlander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι συζητειται τοσο συχνα ενω εχει γραφτει τοσες πολλες φορες και ειναι απολυτως ξεκαθαρο.
Για οποιασδηποτε μορφης εταιρεια, ο λογαριασμος θεωρειται νομικου προσωπου και ως εκ τουτου ανοιγεται μονον λογαριασμος οψεως, ο οποιος ειναι παντα πλεον με μηνιαια χρεωση απο την τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, skiace είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι συζητειται τοσο συχνα ενω εχει γραφτει τοσες πολλες φορες και ειναι απολυτως ξεκαθαρο.
Για οποιασδηποτε μορφης εταιρεια, ο λογαριασμος θεωρειται νομικου προσωπου και ως εκ τουτου ανοιγεται μονον λογαριασμος οψεως, ο οποιος ειναι παντα πλεον με μηνιαια χρεωση απο την τραπεζα.

Παιδιά με μπερδέψατε, τι εννοώ σας είπα θα έχω μία Εταιρεία νομικής μορφής Ι.Κ.Ε. και το αντικείμενο της θα είναι αγορές πωλήσεις μετοχών και υποχρεωτικά έχεις ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό που να συνδέετε με τον αποθετήριο μετοχών σου και από εκεί πληρώνεις η λαμβάνεις χρήματα από την αγορά και πώληση των μεροχών και από τα ακίνητα τα οποία δεν έχεις λιανικής γιατί είτε τα ενοικιάζεις με υποχρεωτική κατάθεση τα ενοίκια σε τραπεζικό λογαριασμό η τα πουλάς με συμβόλαιο που τώρας πια δεν πληρώνει ο πελάτης με μετρητά αλλά με τραπεζική επιταγή το ποσό της αγοράς του ακινήτου.Με λίγα λόγια δεν υπάρχουν πουθενά πωλήσεις λιανικής σε πελάτες. 

Επεξ/σία από moufas999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, moufas999 είπε

Παιδιά με μπερδέψατε, τι εννοώ σας είπα θα έχω μία Εταιρεία νομικής μορφής Ι.Κ.Ε. και το αντικείμενο της θα είναι αγορές πωλήσεις μετοχών και υποχρεωτικά έχεις ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό που να συνδέετε με τον αποθετήριο μετοχών σου και από εκεί πληρώνεις η λαμβάνεις χρήματα από την αγορά και πώληση των μεροχών και από τα ακίνητα τα οποία δεν έχεις λιανικής γιατί είτε τα ενοικιάζεις με υποχρεωτική κατάθεση τα ενοίκια σε τραπεζικό λογαριασμό η τα πουλάς με συμβόλαιο που τώρας πια δεν πληρώνει ο πελάτης με μετρητά αλλά με τραπεζική επιταγή το ποσό της αγοράς του ακινήτου.Με λίγα λόγια δεν υπάρχουν πουθενά πωλήσεις λιανικής σε πελάτες. 

Ασχέτως χονδρικής-λιανικής, χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό για την εταιρεία σου (διακαιούχος η εταιρεία σου). Αυτός ο λογαριασμός θα είναι επαγγελματικός/όψεως (και γενικά οι τράπεζες τον χρεώνουν). Αυτά ισχύουν ασχέτως της υποχρέωσης της ΑΑΔΕ περί λιανικών συναλλαγών/pos κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, barca10 είπε

Ασχέτως χονδρικής-λιανικής, χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό για την εταιρεία σου (διακαιούχος η εταιρεία σου). Αυτός ο λογαριασμός θα είναι επαγγελματικός/όψεως (και γενικά οι τράπεζες τον χρεώνουν). Αυτά ισχύουν ασχέτως της υποχρέωσης της ΑΑΔΕ περί λιανικών συναλλαγών/pos κλπ.

Kαι καλά ρε παιδιά τα κεφάλαια της εταιρείας δεν τοκίζονται όταν είναι σε κατάθεση στην τράπεζα για πολύ καιρό?

8 λεπτά πριν, moufas999 είπε

Kαι καλά ρε παιδιά τα κεφάλαια της εταιρείας δεν τοκίζονται όταν είναι σε κατάθεση στην τράπεζα για πολύ καιρό?

Επίσης ένα άλλο που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές που αγοράζω μέσω υπολογιστή από διάφορα μαγαζιά είτε ηλεκτρονικά είτε και με καταστήματα βλέπω όταν πάω να πληρώσω με κάρτα να έχουν λογαριασμό σε 4 διαφορετικές τράπεζας(Εθνική, ΑΛΦΑ ΒΑΝΚ, Πειραιώς, Εurobank) και ερωτώ τον συμφέρει τον καταστηματάρχη  να έχει 4 λογαριασμούς και να πληρώνεις μηνιαίες προμήθειες σε 4 διαφορετικές τράπεζες?κάτι δεν μου κολλάει εδώ?

Επεξ/σία από moufas999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά τον συμφέρει γιατί αν χρειαστεί μετά να τον πληρώσει ένας πελάτης από διαφορετική τράπεζα, συνήθως αυτός τον πλήρωνε με απλό έμβασμα, οπότε και ο καταστηματάρχης χρεωνόταν κάτι 4ευρα σε κάθε συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποόν να πω και γω τα δικά μου με το τριμπ%^#@λο . Εχω ενεργοποιήσει από apk της NBG-Εθνικής το IRIS ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ ΜΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ , δέχομαι πληρωμη με τηλεφωνο κόβω αποδειξη και ολα οκ .... ΑΜ ΔΕ ... με ψυλιασατε εδω μεσα  και λέω λες ρε ... παιρνω τηλ λεω την ιστορια μου τους ρωτω ειναι ενεργοποιημενο το ΑΦΜ μου στο IRIS ειναι νομιμη η συναλλαγη? OXI ΛΕΕΙ δεν ενεργοποιειται απο το apk μονο web banking ... ειστε παρανομος επιστρεψτε τα ενεργοποιειστε το απο web banking και ξαναδεχτειτε την πληρωμη αλλιως δεν ειστε... πιαστο αυγο και κουρευτο ...

η όλη ιστορια γινεται μάλλον γιατι με τηλ αντι για αφμ δεν χρεωνει η τραπεζα  ΤΕΣΠΑ δε διορθωνεται οπότε να δω αν θα έχω λυπητερη ! 

Καλη τυχη και μονο εξωτερικο ή cash ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2024 at 09:47, CHRISpros said:

H χρέωση στον Basic από 2,5 έγινε 4 ευρώ. 

Αλλά υπάρχει και αυτός https://www.nbg.gr/el/epaggelmaties/proionta-upiresies/logariasmoi/epaggelmatikoi-logariasmoi/epaggelmatikos-plus 

Δεν έχω βρει αν έχει και εδώ κάποια χρέωση. Μήπως αξίζει η αλλαγή; 

Ενημερωτικά, πήγα και ρώτησα σήμερα για τον συγκεκριμένο λογαριασμό στο τοπικό κατάστημα και δεν μ άφησαν να τον ανοίξω. Έχω εμπορική δραστηριότητα (με ότι και αν σημαίνει αυτό). Μόνο για δικηγόρους και συμβολαιογράφους το έχουν απ'ότι κατάλαβα από την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Ενημερωτικά, πήγα και ρώτησα σήμερα για τον συγκεκριμένο λογαριασμό στο τοπικό κατάστημα και δεν μ άφησαν να τον ανοίξω. Έχω εμπορική δραστηριότητα (με ότι και αν σημαίνει αυτό). Μόνο για δικηγόρους και συμβολαιογράφους το έχουν απ'ότι κατάλαβα από την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε.

Ναι το γράφει και στους όρους δεν είναι για εμπορική δραστηριότητα. 

Εγώ είμαι παροχή υπηρεσίας. Θα ρωτήσω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, CHRISpros said:

Ναι το γράφει και στους όρους δεν είναι για εμπορική δραστηριότητα. 

Εγώ είμαι παροχή υπηρεσίας. Θα ρωτήσω και εγώ. 

Εγώ έχω κύρια ΚΑΔ σύμβολος επιχειρήσεων και δεν μ άφησαν. Αν σε αφήσουν ενημέρωσε και εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kytsou said:

Λοιποόν να πω και γω τα δικά μου με το τριμπ%^#@λο . Εχω ενεργοποιήσει από apk της NBG-Εθνικής το IRIS ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ ΜΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ , δέχομαι πληρωμη με τηλεφωνο κόβω αποδειξη και ολα οκ .... ΑΜ ΔΕ ... με ψυλιασατε εδω μεσα  και λέω λες ρε ... παιρνω τηλ λεω την ιστορια μου τους ρωτω ειναι ενεργοποιημενο το ΑΦΜ μου στο IRIS ειναι νομιμη η συναλλαγη? OXI ΛΕΕΙ δεν ενεργοποιειται απο το apk μονο web banking ... ειστε παρανομος επιστρεψτε τα ενεργοποιειστε το απο web banking και ξαναδεχτειτε την πληρωμη αλλιως δεν ειστε... πιαστο αυγο και κουρευτο ...

η όλη ιστορια γινεται μάλλον γιατι με τηλ αντι για αφμ δεν χρεωνει η τραπεζα  ΤΕΣΠΑ δε διορθωνεται οπότε να δω αν θα έχω λυπητερη ! 

Καλη τυχη και μονο εξωτερικο ή cash ...

Η προθεσμία ενεργοποίησης IRIS B2B είναι τέλη Αυγούστου, οπότε μικρό το κακό. Αφού τα λεφτά κατέληξαν στον επαγγελματικό λογαριασμό σου, κράτα αντίγραφο από το εισερχόμενο έμβασμα (το αναλυτικό, όχι το συνοπτικό)... κράτα αντίγραφο από την απόδειξη / τιμολόγιο που έκοψες... κι αν σε ελέγξει η εφορία (που δε πρόκειται) θα εξηγήσεις τι συνέβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tryfos είπε

@1comment Τελικά τί έκανες με το θέμα του pos, πως το προχώρησες;

Τίποτα, έχω παραμείνει βιβα. Θα σκεφτώ να φύγω αν δω ότι εφαρμόζεται το 5ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...