Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κανονικά θα έπρεπε να το συμπεριλάβουν στο μηνιαίο τιμολόγιο. Πήγαινε στο ebanking (απ'το pc) κάτω αριστερά και πάτα στο εικονίδιο Υπηρεσίες--> Statements --> Kινήσεις e-pos και ecommerce --> Οκτώβριος 2023. Αλλά δεν το έβαλαν. Νόμιζα ότι το είχανε βάλει εκεί, αλλά τώρα που κοίταξα μία-μία τις μέρες, διαπίστωσα ότι δε το δήλωσαν στα έσοδα τους.

Το αστείο είναι ότι αφού κατάφερα να πάρω πίσω τα 48 ευρώ, καθώς ήταν καταχρηστικό να χρεώσουν ετήσιο πάγιο με αναδρομική ισχύ για όλο το 2023 ενώ η τροποποίηση έλαβε ισχύ τον Οκτώβριο του 2023 ... το συμπεριέλαβαν κανονικά με αρνητικό πρόσιμο στο τιμολόγιο Μαρτίου 2024.

Δηλαδή τα έσοδα τους δε τα δήλωσαν, αλλά μόλις τους προέκυψαν έξοδα τα δήλωσαν. 😂

 

 

Το βρηκα στα τιμολογια mydata τα 2.5 ευρω και τα 4. Λες να τα δωσω στο λογιστη να τα περασει στα εξοδα? Στα estatements δεν εχει τιποτα. Και εχει για καθε μηνα τη χρεωση 2.5 ευρω των νταβατζιδων. Γραφει κανονικα ΑΦΜ κτλ οποτε λογικα θα περναει στα εξοδα ετσι? 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, Arkin said:

Το βρηκα στα τιμολογια mydata τα 2.5 ευρω και τα 4. Λες να τα δωσω στο λογιστη να τα περασει στα εξοδα? Στα estatements δεν εχει τιποτα. Και εχει για καθε μηνα τη χρεωση 2.5 ευρω των νταβατζιδων. Γραφει κανονικα ΑΦΜ κτλ οποτε λογικα θα περναει στα εξοδα ετσι? 

Screenshot_1.png

Είναι 2 τιμολόγια κάθε μήνα... ένα αυτό που λέει mydata, συν το άλλο που λέει ecommerce. Εμένα ο δικός μου τα περνάει όλα, μπορεί κι ο δικός σου να τα έχει περασμένα αφού εμφανίζονται στο mydata της ΑΑΔΕ και μπορούν να τα "τραβήξουν" και να τα κάνουν αποδοχή.

Άμα τα καθαρά σου είναι περισσότερα απ'το τεκμαρτό πλαφόν, γλυτώνεις κάτι ψίχουλα σε φόρο εισοδήματος. Αλλά αν φορολογείσαι με το τεκμαρτό, τον ίδιο φόρο θα πληρώσεις ούτως ή άλλως.

Ακόμα κι αν τιμολογήσουν το 48άρι φέτος, δε γλυτώνεις ΦΠΑ. Είναι κι αυτή χρέωση που απαλάσσεται από ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είναι 2 τιμολόγια κάθε μήνα... ένα αυτό που λέει mydata, συν το άλλο που λέει ecommerce. Εμένα ο δικός μου τα περνάει όλα, μπορεί κι ο δικός σου να τα έχει περασμένα αφού εμφανίζονται στο mydata της ΑΑΔΕ και μπορούν να τα "τραβήξουν" και να τα κάνουν αποδοχή.

Άμα τα καθαρά σου είναι περισσότερα απ'το τεκμαρτό πλαφόν, γλυτώνεις κάτι ψίχουλα σε φόρο εισοδήματος. Αλλά αν φορολογείσαι με το τεκμαρτό, τον ίδιο φόρο θα πληρώσεις ούτως ή άλλως.

Ακόμα κι αν τιμολογήσουν το 48άρι φέτος, δε γλυτώνεις ΦΠΑ. Είναι κι αυτή χρέωση που απαλάσσεται από ΦΠΑ.

Δεν γνωριζω αν τα περναει στα εξοδα αλλα θα το δω τωρα που εγινε 4ευρω οτι γλιτωνεις καλο ειναι. Δεν εχει ΦΠΑ οπως γραφει ναι αλλα ειναι εξοδο της επιχειρησης οποτε λογικα σαν εξοδο θα μπαινει δεν μπορει. 

Κινησεις pos και ecommerce δεν μου εχει τιποτα ουτε 2024 ουτε 2023 ενω στο mydata εχει καθε μηνα τα παντα. Αυτο το 2.5ευρω + αλλες χρεωσεις προμηθειες οχι καθε μηνα αυτες ομως αναλογα φαινεται αν κρατησε καποιο ατμ αλλης εταιριας οταν εβγαλα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συζητάτε πως θα περάσετε τα κλοπιμαίϊκα σχεδόν 50 ευρώ στα έξοδα, αντί να δείτε πως θα τους μουτζωσετε και να φύγετε; Δηλαδή τόση αγάπη με αυτήν την φιλική προς την επιχειρηματικότητα Εθνική; Ο σκοπός είναι να τα περάσουμε στα έξοδα ή πολύ απλά να μην τα πληρώσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tryfos said:

Ρε παιδιά συζητάτε πως θα περάσετε τα κλοπιμαίϊκα σχεδόν 50 ευρώ στα έξοδα, αντί να δείτε πως θα τους μουτζωσετε και να φύγετε; Δηλαδή τόση αγάπη με αυτήν την φιλική προς την επιχειρηματικότητα Εθνική; Ο σκοπός είναι να τα περάσουμε στα έξοδα ή πολύ απλά να μην τα πληρώσουμε;

Απάντησε μου σε παρακαλώ πώς θα ενεργοποιήσετε business ΙRIS σε Ιρλανδικό ή Λιθουανικό account... να φύγουμε όλοι απ'τις ελληνικές τράπεζες αν είναι τόσο απλό.

Για τις επιλογές Eθνική-Πειραιώς-Eurobank-Alpha... το'χουμε αναλύσει δεκάδες φορές. Η κάθε επιλογή πάει πακέτο με τον πάροχο (Μellon, Epay, Cardlink κλπ). Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω μπερδευτεί και το θέμα είναι κάπως μεγάλο, για ετερρορυθμη εταιρεια η οποία θα παρέχει υπηρεσίες απομακρισμενα με μια συναλλαγή (εισερχόμενα εμβασμα) το μήνα είναι απαραίτητος λογαριασμός οψεως στις ελληνικές τράπεζες; 

O λογαριασμος της Πειραιώς που δεν έχει πάγιο ισχύει ή είναι μόνο για ατομική και όχι για προσωπικες εταιρείες; 

Μπορω να έχω revolut business και να χρησιμοποιείται με δήλωση στο Ε3 κανονικά; 

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί και το θέμα είναι κάπως μεγάλο, για ετερρορυθμη εταιρεια η οποία θα παρέχει υπηρεσίες απομακρισμενα με μια συναλλαγή (εισερχόμενα εμβασμα) το μήνα είναι απαραίτητος λογαριασμός οψεως στις ελληνικές τράπεζες; 

O λογαριασμος της Πειραιώς που δεν έχει πάγιο ισχύει ή είναι μόνο για ατομική και όχι για προσωπικες εταιρείες; 

Μπορω να έχω revolut business και να χρησιμοποιείται με δήλωση στο Ε3 κανονικά; 

Εγώ που έχω μόνο B2B συναλλαγές, χρησιμοποιώ το λογαριασμό Revolut Business.
Για B2C συναλλαγές σύμφωνα με το λογιστή μου δεν γίνεται γιατί δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H χρέωση στον Basic από 2,5 έγινε 4 ευρώ. 

Αλλά υπάρχει και αυτός https://www.nbg.gr/el/epaggelmaties/proionta-upiresies/logariasmoi/epaggelmatikoi-logariasmoi/epaggelmatikos-plus 

Δεν έχω βρει αν έχει και εδώ κάποια χρέωση. Μήπως αξίζει η αλλαγή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Highlander said:

Εγώ που έχω μόνο B2B συναλλαγές, χρησιμοποιώ το λογαριασμό Revolut Business.
Για B2C συναλλαγές σύμφωνα με το λογιστή μου δεν γίνεται γιατί δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο.

Έχεις προσωπική εταιρεία (ετερόρρυθμη ή ο.ε) ή ατομική;
Aν ναι και θέλεις και μπορείς στείλε μια τι δηλώνεις στο gsis. 
Βάζεις IBAN απλό λογαριασμό που δεν είναι εταιρικός;
Έξοδα και τέτοια πως φαίνονται;

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λύση ειναι να παρουμε το χρήμα και να παμε σε αλλη τράπεζα.

Αλλα βγάζεις άκρη με αυτους τους ****κες; να χτυπησει το καμπανακι οτι ο ταδε μετακινησε 100Κ σε μια κινηση, που κια νομιμα να τα έχεις, να αρχισει κανα ψαχτηρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kanesaxo είπε

μια λύση ειναι να παρουμε το χρήμα και να παμε σε αλλη τράπεζα.

Δεν υπάρχει καμία από τις συστημικές που να μην προσπαθεί κάθε μέρα να σε κλέψει. Με τις ευλογίες του κράτους βέβαια.

Αργά ή γρήγορα πιστεύω θα μπορείς να δηλώσεις κανονικά στην ααδε οποιονδήποτε επαγγελματικό λογαριασμό ευρωπαϊκής τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Απάντησε μου σε παρακαλώ πώς θα ενεργοποιήσετε business ΙRIS σε Ιρλανδικό ή Λιθουανικό account... να φύγουμε όλοι απ'τις ελληνικές τράπεζες αν είναι τόσο απλό.

Για τις επιλογές Eθνική-Πειραιώς-Eurobank-Alpha... το'χουμε αναλύσει δεκάδες φορές. Η κάθε επιλογή πάει πακέτο με τον πάροχο (Μellon, Epay, Cardlink κλπ). Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

 

Γιατί να μην ενεργοποιήσεις το iris σε έναν ταμιευτηρίου όπου θα έχει δηλωθεί και αυτός στην εφορία ως επαγγελματικός; Θεωρώ η λύση των ιρλανδο - λιθουανικών είναι κυρίως για το θέμα χρήσης pos, όπου αναγκαστικά χρειάζεσαι επαγγελματικό λογαριασμό τραπεζών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, yazidis said:

Γιατί να μην ενεργοποιήσεις το iris σε έναν ταμιευτηρίου όπου θα έχει δηλωθεί και αυτός στην εφορία ως επαγγελματικός;

Γιατί σε απλό ταμιευτηρίου α) δε θα μπορείς κανένας να σε πληρώσει πληκτρολογώντας το ΑΦΜ σου και β) δε θα έχεις barcode για να σκανάρει ο πελάτης.

Την εφορία δε θα τη νοιάζει αν τον έχεις δηλώσει δηλώσει επαγγελματικό. Θα τη νοιάξει ότι σε πιθανή διασταύρωση το δικό σου ΑΦΜ δε θα έχει ενεργό business IRIS.

Διάβασε αυτό το άρθρο χαμηλά... Aλλο το Iris PTB (Business) κι άλλο το Iris PTP (Personal)

https://www.liberal.gr/oikonomia/nea-prothesmia-gia-ti-diasyndesi-ton-pos-paratasi-kai-gia-iris

  • Από την αρχή του έτους έως και τις 27 Ιουνίου έχουν πραγματοποιηθεί 191.416 συναλλαγές στο IRIS P2B, αριθμός 11 φορές μεγαλύτερος από πέρυσι. 
  • Σημειώνεται ότι, στο IRIS P2P (για μεταφορές χρημάτων μεταξύ φίλων) το μέσο πλήθος συναλλαγών ανά ημέρα ήταν 120 χιλ. και στις 31 Μαΐου έφθασε τις 180 χιλ. συναλλαγές
Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για το παραπάνω; Διότι εγώ έχω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς δηλωμένο ως επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ, και ακόμα και τώρα πήγα στο Piraeus app -> Υπηρεσίες -> Iris Payments και μου έχει αν θέλω να επιλέξω Προσωπική, Επαγγελματική ή και τα δύο, οπότε όταν επιλέγω επαγγελματική χρήση, μου λέει πως η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε. Μετά μέσα στο Προφίλ μου πάνω δεξία, έχει "Το IRIS Payments QR μου".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ με το iris υπάρχει και το άλλο θέμα με τους επαγγελματίες. Μπορεί πάντα αυτός που στέλνει να χρησιμοποιήσει τον αριθμό κινητού σου. Αν ένας επαγγελματίας ενεργοποιήσει και την προσωπική και την επαγγελματική χρήση με αριθμό κινητού (εκτός από ΑΦΜ), πως θα ξέρει το σύστημα που να πάνε τα λεφτά; Δηλαδή έρχεται ο πελάτης, βάζει τον αριθμό κινητό σου στη δική του εφαρμογή για να σου στείλει, πώς ξέρει το σύστημα ότι αυτά θα πάνε στον "επαγγελματικό" και όχι στον προσωπικό λογαριασμό; Αντιστοίχως, θέλει ένας φίλος του επαγγελματία να του στείλει στον προσωπικό και χρησιμοποιεί τον αριθμό κινητού του. Πώς ξέρει το σύστημα τα λεφτά να πάνε στον προσωπικό λογαριασμό και όχι στον επαγγελματικό;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...