Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, mercator84 είπε

Ενώ οι υπόλοιπες είναι με τον σταυρό στο χέρι 

Πολύ κοντινά χάλια όλες, δεν το συζητάω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθλια εθνικη απο 2.5 το πηγε 4 δινει νομιζω 5 πληρωμες χωρις προμηθεια. Εγω πληρωνω εφκα καθε μηνα + ρευμα αγροτικο χωρις προμηθεια δηλαδη πες 1.20 το θεμα ειναι οτι ειναι οι νταβατζηδες του αιωνα δεν δινουν τιποτα αλλο. Απλα σε κατακλεβουν επειδη εχεις τα λεφτα σου στην κωλοτραπεζα τους. Και το προβλημα ειναι τι γινεται οταν δεν μπορεις να την κλεισεις και γινεται αναγκαιο κακο. Κοπροσκυλα τους εχουμε βαρεθει τετοιοι νταβατζηδες ουτε οι τσατσες στους οικους ανοχης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hountalass είπε

Ακριβώς από 2.5 ξαφνικά 4 χωρίς ειδοποίηση.

Τώρα τι κάνουμε;

Θελει σηκωμα τα λεφτα και δρομο απο το νταβατζιδικο. Αλλα ελα που μερικοι δεν γινεται γιατι εκει μπαινουν χρηματα απο συγκεκριμενους εμπορους. 48 ευρω το χρονο στον καδο κυριολεκτικα ουτε φαινονται πουθενα να πεις τα βαζω στα εξοδα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω προηγούμενες σελίδες να δω τι επιλογές έχω.

Έχω viva για πος αλλά δεν το χρησιμοποιώ.

Θα δω για Πειραιώς αν ισχύει ότι δεν έχει χρέωση αν και πριν 2 χρόνια που είχα ρωτήσει, είχαν πει πως ναι μεν δεν υπάρχει χρέωση αλλά θα πρέπει να βάζω min 50 ευρώ σε ένα λογαριασμό για 3 χρόνια η κάτι τέτοιο.

Ειδοποίησαν κάπως για το 4 από 2.5 η χαλαρά Ελλάδα 2.0;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hountalass είπε

Διαβάζω προηγούμενες σελίδες να δω τι επιλογές έχω.

Έχω viva για πος αλλά δεν το χρησιμοποιώ.

Θα δω για Πειραιώς αν ισχύει ότι δεν έχει χρέωση αν και πριν 2 χρόνια που είχα ρωτήσει, είχαν πει πως ναι μεν δεν υπάρχει χρέωση αλλά θα πρέπει να βάζω min 50 ευρώ σε ένα λογαριασμό για 3 χρόνια η κάτι τέτοιο.

Ειδοποίησαν κάπως για το 4 από 2.5 η χαλαρά Ελλάδα 2.0;;;

Σιγα μην σε ειδοποιουν ουτε για τα 2.5 ειχαν ειδοποιησει ουτε για τα 4. Τραβανε λεφτα μηνας μπει μηνας βγει με το ετσι θελω χωρις να τρεχει τιποτα. Ρεζιλικια οσο δεν παει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2024 στις 12:58 ΜΜ, danis44 είπε

Εγώ άνοιξα έναν επαγγελματικό λογαριασμό στην revolut business και δήλωσα το iban στο ε3.

Έχω και την κάρτα για αναλήψεις. Αλλιώς μια φορά το μήνα αποστολή σε συστημική τράπεζα.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Επίσης άνοιξα και εδώ εναν https://www.mypos.com/el-gr ωστε να έχω δωρεάν το soft pos, απλά για να υπάρχει (δήλωσα στο ε3 το iban).

Εύκολη δημιουργία λογαριασμού, πέρασα στο κινητό και το app για το soft pos και είδα σήμερα δηλώθηκε αυτόματα στην ΑΑΔΕ.

Κόστος 0ε.

Στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ δήλωσα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτήριου σαν επαγγελματικό.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Είχα βιβα αλλά μετά τις χρεώσεις που ανακοίνωσαν έκανα τα παραπάνω βήματα :)

Ας βάλουν ότι χρώσεις θέλουν τώρα. Εύκολο κλείσιμο λογαριασμού.

Καλημέρα!

Βρέθηκα σε αυτό το νήμα κι εγώ ψάχνοντας εναλλακτικές για τις νταβατζιλίστικες χρεώσεις των κατ επίφαση τραπεζών μας. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον χρήστη Tryfosσχετικά με την κίνηση που έκανε για την απεξάρτηση από τις δικές μας τράπεζες. Λίγο μπερδεύτηκα με τους λογαριασμούς που έκανες. Άνοιξες, είπες, έναν επαγγελματικό revolut τον δήλωσες στο ε3 μετά έκανες άλλον στο mypos και δήλωσες και αυτόν στο ε3 Αυτό το έκανες διότι συνδέεται ο λογαριασμός που σου ανοίγουν με το pos σωστά; τον επαγγελματικό στην revolut γιατί τον έκανες; τι δεν έχω καταλάβει; αν κάνω έναν λογαριασμό στο mypos μου δώσουν iban αυτό δεν δηλώνω στην ΑΑΔΕ ως επαγγελματικό λογαριασμό, μιας που είναι συνδεδεμένος στο pos και δέχομαι εκεί τα χρήματα από τις κάρτες; θα μπορούσες να με διαφωτίσεις σχετικά με αυτό;

Επεξ/σία από Mensana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μη συστημικές τράπεζες τι παίζει;

Πχ Attica Bank;

Είναι τα ίδια χάλια;

Αν είναι να κοιτάξω πχ revolut μήπως θα ήταν το ίδιο ασφαλές να κοιτάξω σε μια άλλη μη συστημική τράπεζα.

Θυμήθηκα ότι πριν λίγα χρόνια καποιος πελάτης μου με είχε πληρώσει μέσω Συνεταιριστικής Τράπεζας Ηπείρου.

Απόρησα τότε αλλά τώρα το θυμήθηκα και σκέφτομαι μήπως είναι καλη λύση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mensana είπε

Καλημέρα!

Βρέθηκα σε αυτό το νήμα κι εγώ ψάχνοντας εναλλακτικές για τις νταβατζιλίστικες χρεώσεις των κατ επίφαση τραπεζών μας. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον χρήστη Tryfosσχετικά με την κίνηση που έκανε για την απεξάρτηση από τις δικές μας τράπεζες. Λίγο μπερδεύτηκα με τους λογαριασμούς που έκανες. Άνοιξες, είπες, έναν επαγγελματικό revolut τον δήλωσες στο ε3 μετά έκανες άλλον στο mypos και δήλωσες και αυτόν στο ε3 Αυτό το έκανες διότι συνδέεται ο λογαριασμός που σου ανοίγουν με το pos σωστά; τον επαγγελματικό στην revolut γιατί τον έκανες; τι δεν έχω καταλάβει; αν κάνω έναν λογαριασμό στο mypos μου δώσουν iban αυτό δεν δηλώνω στην ΑΑΔΕ ως επαγγελματικό λογαριασμό, μιας που είναι συνδεδεμένος στο pos και δέχομαι εκεί τα χρήματα από τις κάρτες; θα μπορούσες να με διαφωτίσεις σχετικά με αυτό;

Καλησπέρα,

Στο Mypos έκανα λογαριασμό για να εχω να φαίνεται το softpos στην ΑΑΔΕ.

Στην Revolut Business γιατί δίνει κάποια χρήσιμα εργαλεία σχετικά με τις χρεώσεις και το συνάλλαγμα. Συν οτι είχα την εμπειρία από την απλή revolut εδω και χρόνια. Επίσης εχει διάφορα πλάνα για όλα τα γούστα με επιπλέον features. 

Στην εφαρμογή στο gsis μπορείς να δηλώσεις επαγγελματικό λογαριασμό που αρχίζει ΜΟΝΟ απο GR. Εγώ δηλώνω εκεί ενα απλό ταμιευτήριου από συστημική τράπεζα για να πληρώνω ΕΦΚΑ, εφορία κτλ.

Στον λογιστή σου δίνεις τους αριθμούς IBAN των αλλοδαπών λογαριασμών και τους περνάει εύκολα στο Ε3 (πεδίο 040 δήλωση επαγγελματικών λογαριασμών).

https://www.aade.gr/sites/default/files/2024-05/odigiesE3_2024_0.pdf

Εκεί θα φαίνεται το σύνολο των λογαριασμών (εσωτερικού και εξωτερικού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, danis44 είπε

Καλησπέρα,

Στο Mypos έκανα λογαριασμό για να εχω να φαίνεται το softpos στην ΑΑΔΕ.

Στην Revolut Business γιατί δίνει κάποια χρήσιμα εργαλεία σχετικά με τις χρεώσεις και το συνάλλαγμα. Συν οτι είχα την εμπειρία από την απλή revolut εδω και χρόνια. Επίσης εχει διάφορα πλάνα για όλα τα γούστα με επιπλέον features. 

Στην εφαρμογή στο gsis μπορείς να δηλώσεις επαγγελματικό λογαριασμό που αρχίζει ΜΟΝΟ απο GR. Εγώ δηλώνω εκεί ενα απλό ταμιευτήριου από συστημική τράπεζα για να πληρώνω ΕΦΚΑ, εφορία κτλ.

Στον λογιστή σου δίνεις τους αριθμούς IBAN των αλλοδαπών λογαριασμών και τους περνάει εύκολα στο Ε3 (πεδίο 040 δήλωση επαγγελματικών λογαριασμών).

https://www.aade.gr/sites/default/files/2024-05/odigiesE3_2024_0.pdf

Εκεί θα φαίνεται το σύνολο των λογαριασμών (εσωτερικού και εξωτερικού).

Ό,τι ακριβώς λέει παραπάνω @Mensana. Εγώ με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχω Revolut Business, αλλά έχω δηλώσει κανονικούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου από συστημικές (όχι όψεως και λοιπές μαρκετίστικες παρόλες) ως επαγγελματικούς στην εφαρμογή gsis και γίνονται δεκτοί κανονικά, δεν πληρώνω τίποτα (ακόμα) και ουδέποτε είχα πρόβλημα με κανέναν. Άλλοι διαφωνούν με την λύση αυτή, σεβαστά όλα, αλλά δεν απαγορεύεται από πουθενά αυτό. Εναλλακτικά μπορείς να ανοίξεις επαγγελματικό λογαριασμό στην Πειραιώς (όχι για το pos - το χρεώνει- αλλά γενικά), η οποία ΑΚΟΜΑ δεν χρεώνει για τον λογαριασμό αλλά θεωρώ βέβαιο ότι θα χρεώσει, και σχετικά σύντομα. Εδώ θα χρεώνει η βίβα, είναι δυνατόν να λείψει η Πειραιώς από το πάρτυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Ξεκίνησε απο αυτό το μήνα σε μένα χρέωση 4 ευρώ αντί 2.5 μέχρι τώρα σε business basic λογαριασμό στην Εθνική βλέπω...

 

19 ώρες πριν, kanesaxo είπε

μια απ'τα ίδια.

Και ερωτώ...που βρίσκουμε τα παραστατικά για ΟΛΑ αυτά τα νταβατζηλίκια; προμήθειες εμβασμάτων, προμήθεια όψεως κτλ.

Δε φτάνει που τα πληρώνουμε, να μη τα περάσουμε και στα έξοδα; (εκτός αν πηγαίνουν πλεον μεσω μαιντατα απευθείας).

 

14 ώρες πριν, hountalass είπε

Ακριβώς από 2.5 ξαφνικά 4 χωρίς ειδοποίηση.

Τώρα τι κάνουμε;

Πειραιώς από 2022 ως σήμερα προμήθεια για εμπορικο λογ/σμο μηδέν. 

Ας το ψάχνατε περισσότερο πριν βάλετε την εθνική συνέταιρο στα μαγαζιά σας.

5 ώρες πριν, greekboy είπε

με την viva τη απεγινε τελικα; οτι συζητουσαμε παει για 1/8;

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδύνατη η ταυτοποίηση στην everypay με 2 προσπάθειες! Την πρώτη ενώ έκανα τη διαδικασία με τη βιντεοκλήση, μου απάντησαν ότι απορρίφθηκε λόγω θολών εικόνων (που τράβηξε ο εκπροσωπος τους). Τώρα ξαναέκανα  προσπάθεια και η κοπέλα δεν δέχτηκε να γίνει η βιντεοκλήση γιατί σε προηγούμενο βήμα επιλέχτηκε (όχι από μενα) ότι έχω διαβατήριο αντί ταυτότητα (που δεν έχω καν). Ξανακάνω ταυτοποίηση μέσω gov για να πάρει την ταυτότητα, προχωράω απόμενο βήμα "η ταυτοποίηση έχει απορριφθεί". Μάλλον γι αυτό το έχουν χωρίς συνδρομή, γιατί είναι αδύνατον να μπουν νέοι πελάτες!

Επεξ/σία από 1comment
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 10:26 ΠΜ, Highlander είπε

Αν έχετε ατομική επιχείρηση και όχι ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ κλπ και δεν χρειάζεστε POS, κλείστε τους επαγγελματικούς και μείνετε με ταμιευτηρίου.
Δηλώνονται κανονικά στην ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα.
Επαγγελματικός σε ατομική χρειάζεται μόνο για POS.

Στα διάλα με τα λαμόγια...

«1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της παραγράφου 1 του άρθρου 1 υποχρεούνται να δηλώνουν ηλεκτρονικά τον ή τους Επαγγελματικό/ούς Λογαριασμό/ούς στο διαδικτυακό τόπο της ΑΑΔΕ (www.aade.gr) με τη χρήση των διαπιστευτηρίων που διαθέτουν οι χρήστες για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ, εντός μηνός από την έναρξη άσκησης δραστηριότητας που υπάγεται στους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας της παραγράφου 1 του άρθρου 1 της παρούσας. Για την πρώτη εφαρμογή οι ως άνω υπόχρεοι οφείλουν να συμμορφωθούν εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση της παρούσας».

1 λεπτό πριν, Pelopidas82 είπε

«1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της παραγράφου 1 του άρθρου 1 υποχρεούνται να δηλώνουν ηλεκτρονικά τον ή τους Επαγγελματικό/ούς Λογαριασμό/ούς στο διαδικτυακό τόπο της ΑΑΔΕ (www.aade.gr) με τη χρήση των διαπιστευτηρίων που διαθέτουν οι χρήστες για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ, εντός μηνός από την έναρξη άσκησης δραστηριότητας που υπάγεται στους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας της παραγράφου 1 του άρθρου 1 της παρούσας. Για την πρώτη εφαρμογή οι ως άνω υπόχρεοι οφείλουν να συμμορφωθούν εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση της παρούσας».

deaf_1128500.pdf

μην λεσ ανακριβιες, υποχρεουσε σε ατομικη να κανεις επαγγελματικο αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...