Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, danis44 είπε

Και η revolut business (Λιθουανία) και ο επαγγελματικός λογαριασμός που έκανα στην mypos (Ιρλανδία) είναι δηλωμένα τα iban στο E3 της εφορίας. Η συστημική τράπεζα (απλό ταμιευτήριο) που στέλνω είναι δηλωμένο (iban) στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ στο gsis.

Μπορείς νόμιμα να δηλώσεις iban τράπεζας αλλοδαπής στο E3. Θα στο κάνει πολύ εύκολα ο λογιστής σου.

Όλες μαζί αν μπεις στο E3 φαίνονται (εσωτερικού και εξωτερικού) μετά.

Επίσης πολλά app τιμολόγησης σε ρωτάνε αν τα χρήματα τα έλαβες σε τράπεζα εσωτερικού ή αλλοδαπής.

Γιατί θα πρέπει να εχω κάποια δικαιολογία να μεταφέρω κανονικά χρήματα ανάμεσα στους λογαριασμούς μου που είναι και νόμιμα δηλωμένοι; Πρέπει να δώσω αναφορά στην εφορία ή στην τράπεζα; Δεν γνωρίζω κάτι περί αυτού προσωπικά.

Όλα αυτά είναι οι λύσεις και οι σωστές απαντήσεις φίλε, έτσι ακριβώς θα το στήσω κι εγώ ή το έχω σχεδόν στήσει (είχα τη βίβα για soft pos αλλά φυσικά τώρα θα την αφήσω να κάνει παρέα με τους άλλους νταβάδες). Κρίμα, αν το έκαναν αυτό έστω ένα 20% των ελευθέρων και βλέπανε κλεισίματα όλοι αυτοί οι κύριοι, ίσως το ξανασκέφτονταν αλλά δυστυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και για το soft pos?

Κατέβασα την εφαρμογή τους mypos glass 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mypos.top&hl=el

https://www.mypos.com/el-gr/glass

σύνδεσα τον λογαριασμό μου και αυτο ήτανε. Όπως η viva περίπου.

Την διαδικασία την έκανα τον προηγούμενο μήνα (Ιούνιο).

Αυτόν τον μήνα εμφανίστηκε και στην ΑΑΔΕ το softpos αυτόματα και χωρίς να κάνω κατι άλλο απο την μεριά μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα την viva σαν μια επιπλέον λύση pos . Χωρίς συσκευή δική τους μόνο με την εγαρμογη στο κινητό. Βόλευε γιατί είχα 0 προμήθεια εφόσον ξόδευα τις εισπράξεις με την κάρτα τους. Ρώτησα χθες στο chat αν θα υπάρχει χρέωση για την διατήρηση των λογαριασμών και μου απάντησαν ότι θα υπάρχει χρέωση 2,99 για κάθε έναν από τους λογαριασμούς επαγγελματικό και προσωπικό. Ζήτησα λοιπόν την διακοπή κλείσιμο των λογαριασμών και αναμένω ειδοποίηση. Δεν χρειάστηκα ποτέ εισερχόμενα εμβάσματα οπότε δεν θα έδινα έτσι και αλλιώς τα 10 ευρώ ανά μήνα. Καλό ήταν όσο κράτησε αλλά τους χαιρετάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christou είπε

Ρώτησα χθες στο chat αν θα υπάρχει χρέωση για την διατήρηση των λογαριασμών και μου απάντησαν ότι θα υπάρχει χρέωση 2,99 για κάθε έναν από τους λογαριασμούς επαγγελματικό και προσωπικό.

Να δούμε πόσες ακόμα διαφορετικές απαντήσεις θα δώσουν στο τσατ! Σπάσανε κάθε ρεκορ! Αρχικά δεν ήξεραν για τη χρέωση, μετά είπαν σε μενα για χρέωση 4,99 μόνο στον επαγγελματικό λογ/σμο που είναι συνδεδεμένο το πος. Τώρα ακούμε αυτό που βγάζει σύνολο 6Ε το μήνα για 2 λογ/σμους. Τελικά τι θα χρεωθούμε; Τι μπάχαλο είναι αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1comment είπε

Να δούμε πόσες ακόμα διαφορετικές απαντήσεις θα δώσουν στο τσατ! Σπάσανε κάθε ρεκορ! Αρχικά δεν ήξεραν για τη χρέωση, μετά είπαν σε μενα για χρέωση 4,99 μόνο στον επαγγελματικό λογ/σμο που είναι συνδεδεμένο το πος. Τώρα ακούμε αυτό που βγάζει σύνολο 6Ε το μήνα για 2 λογ/σμους. Τελικά τι θα χρεωθούμε; Τι μπάχαλο είναι αυτό!

Τίποτα απολύτως δεν θα χρεωθουμε, γιατί θα (πρέπει κανονικά να) φύγουμε όλοι 😛 

Edit: Αφού μπαίνετε στον κόπο και μιλάτε στο τσατ ρε παιδιά, στείλτε τους εκείνη τη στιγμή ένα λινκ με τον τιμοκατάλογο που δήθεν έχουν αναρτήσει, όπου φαίνεται το ταληρο για την διατήρηση account και ρωτήστε πολύ συγκεκριμένα 'αυτό το 4,99 που λέτε, τί είναι;'. Ασχέτως αυτού, εγώ θεωρώ σίγουρο ότι θα το βάλουν, απλά είναι τόσο διαλυμένοι που δεν έχουν ενημερώσει τους ανθρώπους στο τσατ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mikepaltri είπε

Η απάντηση που έδωσαν σε μένα είναι ότι δεν θα υπάρξει χρέωση... τι να πιστέψεις πραγματικά δεν ξέρω!!! 

IMG_4914.png

Απενεργοποίησέ τα όλα. Αν κάνουν το ίδιο και οι υπόλοιποι, ίσως πάρουν κάποιο μάθημα.
Ειδικά όσοι δεν έχουμε B2C, έπρεπε να παίζουμε μόνο revolut για την ώρα, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απάντηση έδωσαν σε μένα:

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως από την 1η Αυγούστου, προκειμένου να μπορείτε να λαμβάνετε εισερχόμενες μεταφορές, θα χρειαστεί να προβείτε σε αίτημα δημιουργίας Ελληνικού ΙΒΑΝ, με κόστος 10€/μήνα. Ωστόσο, δεν επηρεάζονται οι πωλήσεις ούτε με φυσικό τερματικό ούτε με ηλεκτρονικό τρόπο (Quick Pay, Ειδοποίηση πληρωμή.

Οπότε εάν έχετε μόνο ένα IBAN και αιτηθείτε για μηνιαία συνδρομή, θα είναι στα 10€.

13 hours ago, tryfos said:

Τίποτα απολύτως δεν θα χρεωθουμε, γιατί θα (πρέπει κανονικά να) φύγουμε όλοι 😛 

Edit: Αφού μπαίνετε στον κόπο και μιλάτε στο τσατ ρε παιδιά, στείλτε τους εκείνη τη στιγμή ένα λινκ με τον τιμοκατάλογο που δήθεν έχουν αναρτήσει, όπου φαίνεται το ταληρο για την διατήρηση account και ρωτήστε πολύ συγκεκριμένα 'αυτό το 4,99 που λέτε, τί είναι;'. Ασχέτως αυτού, εγώ θεωρώ σίγουρο ότι θα το βάλουν, απλά είναι τόσο διαλυμένοι που δεν έχουν ενημερώσει τους ανθρώπους στο τσατ.

Όταν τους ρωτάς σου λένε μόνο για το 10€ το άλλο σαν να μην υπάρχει κάνουν...

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βάλει την επιλογή Απενεργοποίηση IBAN στις λεπτομέρειες του λογαριασμού, οπότε προσοχή να το πατήσετε πριν τις 31 Ιουλίου γιατί μετά θα χρεώσουν 10€...image.png.0174ebdd599d9daedc37ee334fb8d3ad.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Αυτή την απάντηση έδωσαν σε μένα:

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως από την 1η Αυγούστου, προκειμένου να μπορείτε να λαμβάνετε εισερχόμενες μεταφορές, θα χρειαστεί να προβείτε σε αίτημα δημιουργίας Ελληνικού ΙΒΑΝ, με κόστος 10€/μήνα. Ωστόσο, δεν επηρεάζονται οι πωλήσεις ούτε με φυσικό τερματικό ούτε με ηλεκτρονικό τρόπο (Quick Pay, Ειδοποίηση πληρωμή.

Οπότε εάν έχετε μόνο ένα IBAN και αιτηθείτε για μηνιαία συνδρομή, θα είναι στα 10€.

Όταν τους ρωτάς σου λένε μόνο για το 10€ το άλλο σαν να μην υπάρχει κάνουν...

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται γενικά.

Μα είναι δυνατόν; Όταν τους λες αυτό το 4,99 τί είναι, τί απαντάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Μα είναι δυνατόν; Όταν τους λες αυτό το 4,99 τί είναι, τί απαντάνε;

Κι εγώ χρειάστηκε να τους το πω και να το ψάξουν αφού περίμενα αρκετά. Δεν το ήξεραν. Μόνο για τα 10 μου είπαν. 

Ενημερώνω και για cardlink. Είναι ουσιαστικά διαμεσολαβητής και τα χρήματα σου τα πιστώνουν σε τράπεζα. Πρέπει να γίνει αγορά του πος, δεν έχει μηνιαίες συνδρομές. Η προμήθεια περίπου 1,15%. Προσωπικά το σκέφτομαι για το eshop. Είναι 55Ε αλλά μετά ξενοιάζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Κι εγώ χρειάστηκε να τους το πω και να το ψάξουν αφού περίμενα αρκετά. Δεν το ήξεραν. Μόνο για τα 10 μου είπαν. 

Ενημερώνω και για cardlink. Είναι ουσιαστικά διαμεσολαβητής και τα χρήματα σου τα πιστώνουν σε τράπεζα. Πρέπει να γίνει αγορά του πος, δεν έχει μηνιαίες συνδρομές. Η προμήθεια περίπου 1,15%. Προσωπικά το σκέφτομαι για το eshop. Είναι 55Ε αλλά μετά ξενοιάζω. 

Ποίο κάνει 55 ευρώ ?

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γιατί όχι το mypos?

Αν το χρησιμοποιείς και κάνεις κάποιο τζίρο είναι πολύ ακριβό.

Κάνει μόνο για αυτούς που πρέπει απλά να το έχουν, αλλά δεν το χρησιμοποιούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γιατί όχι το mypos?

Θα το δω κι αυτό.

49 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Ποίο κάνει 55 ευρώ ?

 

Το ecommerce. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, 1comment είπε

Θα το δω κι αυτό.

Το ecommerce. 

Αυτό είναι on-line virtual pos που μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο κάθε επαγγελματίας που κάνει παροχή υπηρεσιών ή είναι μόνο για πωλήσεις μέσω e shop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...