Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, tryfos said:

Ε και τι λίγο είναι το 60αρι/έτος για όσους δεν χρησιμοποιούν το pos; Κερατιάτικο είναι κι αυτό μεγαλειώδες. 

Αδερφέ σύμφωνοι, δεν υπάρχουν τώρα, αύριο τί θα σκαρφιστουν κι αυτοί;! Μια διαχείριση, μια συντήρηση, κάτι ετήσιο κλπ δεν θα προκύψει; Και γιατί είσαι τόσο κατά του κινητού; Με δεδομένο ότι δεν το χρησιμοποιώ... Στο τέλος τέλος ξεκινάς με κινητό και αν δε σου κάνει ζητάς και το pos.

Κατά τα άλλα σίγουρα το pos περνάει αυτόματα στο Ε3 και τον (ιρλανδικό) λογαριασμό τον δηλώνω μόνος μου; Περνάει όντως ξένος λογαριασμός στο Ε3; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Δες screenshot  μια δυο σελιδες πισω απο το μητρωο POS. Στο Ε3 δηλωνεις τους λογαριασμούς σου εκτος Ελλάδος (χρονια γινεται αυτο, εχειε δικαίωμα να εχεις λογαριασμους σε οποια χωρα θελεις αλλα εχεις υποχρέωση να τους δηλωσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Δες screenshot  μια δυο σελιδες πισω απο το μητρωο POS. Στο Ε3 δηλωνεις τους λογαριασμούς σου εκτος Ελλάδος (χρονια γινεται αυτο, εχειε δικαίωμα να εχεις λογαριασμους σε οποια χωρα θελεις αλλα εχεις υποχρέωση να τους δηλωσεις)

Οκ, από διαδικασία/δικαιολογητικά τί λέει το mypos; Εννοώ αν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο θέμα/συμβουλή, γιατί φαντάζομαι θα τα λέει κάπου στο site τα δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογαριασμοί έχουν κλείσει, οπότε δεν μπορούν να πάρουν χρήματα.
Επιπλέον θα γίνει απόρριψη του παραστατικού από myDATA.

Έχει στείλει email στο support του, αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμη.
image.png.e93d82eaf6b091a246f612270f118c11.png|

Υπάρχει τρόπος να μιλήσω με live chat με απενεργοποιημένους λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 10:12 ΜΜ, dpolal είπε

Έχω ατομική επιχείρηση με λογαριασμό στην alpha και τρώω κανονικά ένα 5ευρω το μήνα.

Ή δεν ισχύει αυτό που λες ή με χρεώνουν άλλα ντι άλλων από την τράπεζα.

Μια απο τα ιδια.

Και εγω alpha με ατομικη επιχείρηση και μου χρεώνουν το καθε κλικ.

Μαλιστα περσι θελωντας να με καλοπιάσουν με βρηκανε σε χαλαρη διαθεση και με επεισαν να μεταφέρω ποσα που διατηρώ σε αλλες τραπεζες με αντάλλαγμα να μην εχω αυτες τις μικρες χρεωσεις απο την μεταφορά χρημάτων και πληρωμών  εισερχομένων η εξερχομένων.

Τιποτα δεν αλλαξε

Πληρώνω ακομα και για μεταφορες που γινονται προς εμενα με το iris που νομιζα πως αυτη η ιστορια με το iris ηταν χωρις επιπρόσθετες χρεώσεις.

Και δεν εχω και καμια σοβαρη υποστήριξη σε πραγματα που θα επρεπε να με διευκολύνουν.

Πχ την προηγούμενη βδομαδα που πηγα να πληρωσω φορο εiσοδηματος μεσω ΑΑΔΕ ( και οχι μεσω web banking) και επειδή το οριο μεταφορας ηταν μικροτερο δεν με αφηνε να ολοκληρώσω την συναλλαγή.

Συνηθισμένος απο τον προσκοπικο μου λογαριασμο  μπηκα στο προφιλ μου για να αλλαξω το οριο.

Αμ δε

Στους εταιρικούς αυτο γινεται μονο με επίσκεψη σε καποιο υποκατάστημα.

Αδικα χτυπιόμουν στην τηλεφωνικη υποστήριξη.

Μα ειναι δυνατον να αφηνουμε τις δουλειες μας και να τρεχουμε  στις τραπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, cinemusic είπε

Μια απο τα ιδια.

Και εγω alpha με ατομικη επιχείρηση και μου χρεώνουν το καθε κλικ.

Μαλιστα περσι θελωντας να με καλοπιάσουν με βρηκανε σε χαλαρη διαθεση και με επεισαν να μεταφέρω ποσα που διατηρώ σε αλλες τραπεζες με αντάλλαγμα να μην εχω αυτες τις μικρες χρεωσεις απο την μεταφορά χρημάτων και πληρωμών  εισερχομένων η εξερχομένων.

Τιποτα δεν αλλαξε

Πληρώνω ακομα και για μεταφορες που γινονται προς εμενα με το iris που νομιζα πως αυτη η ιστορια με το iris ηταν χωρις επιπρόσθετες χρεώσεις.

Και δεν εχω και καμια σοβαρη υποστήριξη σε πραγματα που θα επρεπε να με διευκολύνουν.

Πχ την προηγούμενη βδομαδα που πηγα να πληρωσω φορο εiσοδηματος μεσω ΑΑΔΕ ( και οχι μεσω web banking) και επειδή το οριο μεταφορας ηταν μικροτερο δεν με αφηνε να ολοκληρώσω την συναλλαγή.

Συνηθισμένος απο τον προσκοπικο μου λογαριασμο  μπηκα στο προφιλ μου για να αλλαξω το οριο.

Αμ δε

Στους εταιρικούς αυτο γινεται μονο με επίσκεψη σε καποιο υποκατάστημα.

Αδικα χτυπιόμουν στην τηλεφωνικη υποστήριξη.

Μα ειναι δυνατον να αφηνουμε τις δουλειες μας και να τρεχουμε  στις τραπεζες

Όλα αυτά θα συνεχίσεις να τα αντιμετωπίζεις όσο κάνεις ουσιαστικά συνεταίρους σου μια από τις συστημικές τράπεζες, η άλφα είναι ίσως και η χειρότερη. Οι συγκεκριμένες τράπεζες δεν αποτελούν τράπεζες με την σημερινή, παγκόσμια έννοια του όρου, καθότι δεν προσφέρουν τραπεζικά προϊόντα κανονικά (=δάνεια με νορμάλ όρους), δεν δίνουν κανένα τόκο στις καταθέσεις σου, οι επενδυτικές τους προτάσεις είναι μόνο για να σε κλέψουνε, δεν ενδιαφέρονται καθόλου να χρηματοδοτήσουν τον οποιοδήποτε και -κυρίως- δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Για αυτό, αφού έδιωξαν τους μισούς υπαλλήλους τους για να μην πληρώνουν και έβαλαν εμάς να κάνουμε όλη τη δουλειά online, κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα: Βάζουν συνέχεια και σε όλα πονηρές, άθλιες, δόλιες και σχεδόν παράνομες προμήθειες για το ΤΙΠΟΤΑ. Κυρίως μάλιστα τις βάζουν εκεί που το κράτος (επίτηδες) μας έχει υποχρεώσει να συναλλασσόμαστε μαζί τους, χωρίς καμία επιλογή. Εκεί είναι το πάρτυ τους. 

Τραπεζικές εργασίες λοιπόν όλες αυτές δεν προσφέρουν, ούτε νοιάζονται να προσφέρουν, επειδή δεν υπάρχει ούτε ανταγωνισμός ούτε έλεγχος.

Η μόνη σου λύση, λυπάμαι που το λέω, είναι να σταματήσεις να συνεργάζεσαι με συστημικές (τουλάχιστον για αυτά) και να ψαχτεις σε εναλλακτικες λύσεις, κυρίως δηλαδή εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής, αλλοδαπές τράπεζες, άλλες εταιρείες για pos κλπ. Κάτι σαν την βιβα δηλαδή αλλά μέχρι πρόσφατα, διότι πλέον είναι χειρότερη από τις συστημικές και για αυτό εύχομαι να μην της βγει καθόλου.

Μην μένετε σταθεροί σε μια τράπεζα, όταν κάτι δεν σας αρέσει, μόνο για πάρτη τους είναι, ούτε νοιάζονται αν σήμερα υπάρχετε και αύριο κλείσετε, μόνο την κονομα τους κοιτάνε. Ψαχτειτε και το βασικότερο, όταν πρέπει, πάρτε τα λεφτά σας και φύγετε, δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο. Η γκρίνια στα τηλέφωνα, στα γκισέ και στα email, ενώ συνεχίζετε να τους τα δίνετε, δεν τις αφορά καθόλου, ούτε καν την ακούνε.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cinemusic είπε

Μια απο τα ιδια.

Και εγω alpha με ατομικη επιχείρηση και μου χρεώνουν το καθε κλικ.

Μαλιστα περσι θελωντας να με καλοπιάσουν με βρηκανε σε χαλαρη διαθεση και με επεισαν να μεταφέρω ποσα που διατηρώ σε αλλες τραπεζες με αντάλλαγμα να μην εχω αυτες τις μικρες χρεωσεις απο την μεταφορά χρημάτων και πληρωμών  εισερχομένων η εξερχομένων.

Τιποτα δεν αλλαξε

Πληρώνω ακομα και για μεταφορες που γινονται προς εμενα με το iris που νομιζα πως αυτη η ιστορια με το iris ηταν χωρις επιπρόσθετες χρεώσεις.

Και δεν εχω και καμια σοβαρη υποστήριξη σε πραγματα που θα επρεπε να με διευκολύνουν.

Πχ την προηγούμενη βδομαδα που πηγα να πληρωσω φορο εiσοδηματος μεσω ΑΑΔΕ ( και οχι μεσω web banking) και επειδή το οριο μεταφορας ηταν μικροτερο δεν με αφηνε να ολοκληρώσω την συναλλαγή.

Συνηθισμένος απο τον προσκοπικο μου λογαριασμο  μπηκα στο προφιλ μου για να αλλαξω το οριο.

Αμ δε

Στους εταιρικούς αυτο γινεται μονο με επίσκεψη σε καποιο υποκατάστημα.

Αδικα χτυπιόμουν στην τηλεφωνικη υποστήριξη.

Μα ειναι δυνατον να αφηνουμε τις δουλειες μας και να τρεχουμε  στις τραπεζες

Τι ταλαιπωρία είναι αυτή... Γιατί δεν πας πειραιώς; Μηδενική χρέωση λογ/σμου, δεν έχω πληρώσει τίποτα από το 2022 πλην του πος. Το ebanking της το θεωρώ το πιο εύκολο και πλήρες, πανεύκολες αλλαγές ορίων σε δευτερόλεπτα. Νομίζω ότι άδικα ταλαιπωριέστε κάποιοι. Δεν ψαχτήκατε ποτέ για άλλη τράπεζα.

Στην αλφα δεν θα άνοιγα ποτέ λογ/σμο. Βλέπω το ebanking του πατέρα μου και είναι ό,τι πιο ελλιπές.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Όλα αυτά θα συνεχίσεις να τα αντιμετωπίζεις όσο κάνεις ουσιαστικά συνεταίρους σου μια από τις συστημικές τράπεζες, η άλφα είναι ίσως και η χειρότερη. Οι συγκεκριμένες τράπεζες δεν αποτελούν τράπεζες με την σημερινή, παγκόσμια έννοια του όρου, καθότι δεν προσφέρουν τραπεζικά προϊόντα κανονικά (=δάνεια με νορμάλ όρους), δεν δίνουν κανένα τόκο στις καταθέσεις σου, οι επενδυτικές τους προτάσεις είναι μόνο για να σε κλέψουνε, δεν ενδιαφέρονται καθόλου να χρηματοδοτήσουν τον οποιοδήποτε και -κυρίως- δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Για αυτό, αφού έδιωξαν τους μισούς υπαλλήλους τους για να μην πληρώνουν και έβαλαν εμάς να κάνουμε όλη τη δουλειά online, κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα: Βάζουν συνέχεια και σε όλα πονηρές, άθλιες, δόλιες και σχεδόν παράνομες προμήθειες για το ΤΙΠΟΤΑ. Κυρίως μάλιστα τις βάζουν εκεί που το κράτος (επίτηδες) μας έχει υποχρεώσει να συναλλασσόμαστε μαζί τους, χωρίς καμία επιλογή. Εκεί είναι το πάρτυ τους. 

Τραπεζικές εργασίες λοιπόν όλες αυτές δεν προσφέρουν, ούτε νοιάζονται να προσφέρουν, επειδή δεν υπάρχει ούτε ανταγωνισμός ούτε έλεγχος.

Η μόνη σου λύση, λυπάμαι που το λέω, είναι να σταματήσεις να συνεργάζεσαι με συστημικές (τουλάχιστον για αυτά) και να ψαχτεις σε εναλλακτικες λύσεις, κυρίως δηλαδή εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής, αλλοδαπές τράπεζες, άλλες εταιρείες για pos κλπ. Κάτι σαν την βιβα δηλαδή αλλά μέχρι πρόσφατα, διότι πλέον είναι χειρότερη από τις συστημικές και για αυτό εύχομαι να μην της βγει καθόλου.

Μην μένετε σταθεροί σε μια τράπεζα, όταν κάτι δεν σας αρέσει, μόνο για πάρτη τους είναι, ούτε νοιάζονται αν σήμερα υπάρχετε και αύριο κλείσετε, μόνο την κονομα τους κοιτάνε. Ψαχτειτε και το βασικότερο, όταν πρέπει, πάρτε τα λεφτά σας και φύγετε, δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο. Η γκρίνια στα τηλέφωνα, στα γκισέ και στα email, ενώ συνεχίζετε να τους τα δίνετε, δεν τις αφορά καθόλου, ούτε καν την ακούνε.

Καλα τα λες φιλε μου αλλα απο την στιγμη που το πελατολόγιο μου πληρωνει μονο μεσω συστημικων τραπεζων δεν μπορω παρα να εχω τουλάχιστον μια τετοια τραπεζα στο κεφαλι μου.

Ο καθενας μπαινει απο το web banking του και μεταφερει χρηματα .

Το πελατολογιο ειναι μονο εππαγελματιες και εχω να κανω μονο με μεταφορες χρηματων συνηθως ανω των  500 ευρω και αποκλειστικά με εκδοση τιμολογίων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ άνοιξα έναν επαγγελματικό λογαριασμό στην revolut business και δήλωσα το iban στο ε3.

Έχω και την κάρτα για αναλήψεις. Αλλιώς μια φορά το μήνα αποστολή σε συστημική τράπεζα.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Επίσης άνοιξα και εδώ εναν https://www.mypos.com/el-gr ωστε να έχω δωρεάν το soft pos, απλά για να υπάρχει (δήλωσα στο ε3 το iban).

Εύκολη δημιουργία λογαριασμού, πέρασα στο κινητό και το app για το soft pos και είδα σήμερα δηλώθηκε αυτόματα στην ΑΑΔΕ.

Κόστος 0ε.

Στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ δήλωσα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτήριου σαν επαγγελματικό.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Είχα βιβα αλλά μετά τις χρεώσεις που ανακοίνωσαν έκανα τα παραπάνω βήματα :)

Ας βάλουν ότι χρώσεις θέλουν τώρα. Εύκολο κλείσιμο λογαριασμού.

Επεξ/σία από danis44
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sherlock_7 είπε

Επίσης για τους επαγγελματίες απαιτείται IBAN που να αρχίζει με GR. Αν δεν ήταν υποχρεωτικό θα ήμασταν όλοι στη Revolut. 

Εγώ βλέπω από το ακριβώς προηγούμενο σχόλιο αλλά και άλλα πιο πάνω ότι μια χαρά μπορείς να δηλώσεις επαγγελματικό που δεν αρχίζει από GR, δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό (και φυσικά εκμεταλλεύονται οι γνωστοί-άγνωστοι νταβάδες).

1 ώρα πριν, danis44 είπε

Επίσης άνοιξα και εδώ εναν https://www.mypos.com/el-gr ωστε να έχω δωρεάν το soft pos, απλά για να υπάρχει (δήλωσα στο ε3 το iban).

Πώς ήταν η εμπειρία ανοίγματος, τι ζητάνε; Είναι σε γενικές γραμμές συνεννοήσιμοι, γιατί βλέπω διάφορα σχόλια παραπάνω, ότι υπάρχουν θέματα; Αν πράγματι ανοίγεις εύκολα και δηλώνεται και το pos αυτόματα στην ΑΑΔΕ είναι η λύση στη διάλυση της βίβα για pos χωρίς πάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danis44 είπε

Εγώ άνοιξα έναν επαγγελματικό λογαριασμό στην revolut business και δήλωσα το iban στο ε3.

Έχω και την κάρτα για αναλήψεις. Αλλιώς μια φορά το μήνα αποστολή σε συστημική τράπεζα.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Επίσης άνοιξα και εδώ εναν https://www.mypos.com/el-gr ωστε να έχω δωρεάν το soft pos, απλά για να υπάρχει (δήλωσα στο ε3 το iban).

Εύκολη δημιουργία λογαριασμού, πέρασα στο κινητό και το app για το soft pos και είδα σήμερα δηλώθηκε αυτόματα στην ΑΑΔΕ.

Κόστος 0ε.

Στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ δήλωσα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτήριου σαν επαγγελματικό.

Κόστος διατήρησης λογαριασμού 0ε.

Είχα βιβα αλλά μετά τις χρεώσεις που ανακοίνωσαν έκανα τα παραπάνω βήματα :)

Ας βάλουν ότι χρώσεις θέλουν τώρα. Εύκολο κλείσιμο λογαριασμού.

Την ασποστολή στη συστημική τράπεζα πώς δικαιολογείς το εισερχόμενο έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πώς ήταν η εμπειρία ανοίγματος, τι ζητάνε; Είναι σε γενικές γραμμές συνεννοήσιμοι, γιατί βλέπω διάφορα σχόλια παραπάνω, ότι υπάρχουν θέματα; Αν πράγματι ανοίγεις εύκολα και δηλώνεται και το pos αυτόματα στην ΑΑΔΕ είναι η λύση στη διάλυση της βίβα για pos χωρίς πάγια

Εύκολη. Με το που έβαλα το αφμ εμφάνισε όλα τα στοιχεία. Μετά από 3 μέρες μου ζήτησαν και την έναρξη επαγγέλματος νομίζω και μετά από 3 μέρες ολοκληρώθηκε η διαδικασία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sherlock_7 είπε

Την ασποστολή στη συστημική τράπεζα πώς δικαιολογείς το εισερχόμενο έμβασμα;

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως; Μεταφορά από έναν δικό σου λογαριασμό (πχ. revolut) στον άλλον (πχ. συστημική), τί να δικαιολογήσεις; Ανακατανομή ιδίου λέγεται αυτό και δεν χρειάζεται καμία δικαιολόγηση. Τα δέχεσαι στη revolut, κόβεις κανονικά την απόδειξη/τιμολόγιό σου και μετά τα πας όπου γουστάρεις. Δηλαδή άμα τα πάω από δικό μου λογαριασμό στην Eurobank πχ.  προς την Πειραιώς, θα πρέπει να δικαιολογήσω τίποτα; Τί απίθανα πράγματα έχουν κατατρομοκρατήσει τον κόσμο όλοι αυτοί οι νταβάδες, με αποτέλεσμα να πρέπει να είμαστε αιωνίως στη δούλεψή τους...;;; Αυτή ακριβώς είναι η ελευθερία μετακίνησης κεφαλαίων (εφόσον φυσικά έχεις δηλώσει ό,τι χρειάζεται με το που δέχεσαι αρχικά).

7 λεπτά πριν, danis44 είπε

Εύκολη. Με το που έβαλα το αφμ εμφάνισε όλα τα στοιχεία. Μετά από 3 μέρες μου ζήτησαν και την έναρξη επαγγέλματος νομίζω και μετά από 3 μέρες ολοκληρώθηκε η διαδικασία.

Και για το soft pos?

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sherlock_7 είπε

Την ασποστολή στη συστημική τράπεζα πώς δικαιολογείς το εισερχόμενο έμβασμα;

Και η revolut business (Λιθουανία) και ο επαγγελματικός λογαριασμός που έκανα στην mypos (Ιρλανδία) είναι δηλωμένα τα iban στο E3 της εφορίας. Η συστημική τράπεζα (απλό ταμιευτήριο) που στέλνω είναι δηλωμένο (iban) στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ στο gsis.

Μπορείς νόμιμα να δηλώσεις iban τράπεζας αλλοδαπής στο E3. Θα στο κάνει πολύ εύκολα ο λογιστής σου.

Όλες μαζί αν μπεις στο E3 φαίνονται (εσωτερικού και εξωτερικού) μετά.

Επίσης πολλά app τιμολόγησης σε ρωτάνε αν τα χρήματα τα έλαβες σε τράπεζα εσωτερικού ή αλλοδαπής.

Γιατί θα πρέπει να εχω κάποια δικαιολογία να μεταφέρω κανονικά χρήματα ανάμεσα στους λογαριασμούς μου που είναι και νόμιμα δηλωμένοι; Πρέπει να δώσω αναφορά στην εφορία ή στην τράπεζα; Δεν γνωρίζω κάτι περί αυτού προσωπικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...