Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, user2163 είπε

Αν θέλετε να ακυρώσετε το viva wallet λογαριασμό σας απλά ακυρώστε τον. Σε καμία περίπτωση μην το αφήσετε με την λογική δεν έχει υπόλοιπο άρα δεν θα χρεωθεί.

Θα χρεωθεί κανονικά ανεξάρτητα αν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό του εμπόρου.

Ναι, χαίρω πολύ, το θέμα είναι ότι πρέπει να βρεθεί μια εφάμιλλη εναλλακτική, προσωπικά για μένα για pos με ανύπαρκτο πάγιο, να έχω ένα tin και τίποτα άλλο. Όταν βρεθεί κάτι, προφανώς την άλλη μέρα έχω φύγει. Για αυτό γίνεται η κουβέντα. Το να αδειάσουμε τους λογαριασμούς στέλνει και ένα μήνυμα θέλω να πιστεύω, αν και φυσικά δεν τρέφω αυταπάτες. Πάντως ήδη πήγαν για 1/8 τα κουστούμια, δεν ξέρω αν αυτό συνδέεται κάπως με κινήσεις από την πλευρά των πελατών ή όχι.

Παρεμπιπτόντως το notification για τη μετάθεση για 1/8 αφορούσε μόνο το 10αρικο του IBAN. Με το ταληρο του account δεν έχω ιδέα τι θα γίνει και για πότε πάει ή αν θα μπει γενικότερα...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ισχύει και το 5€/μήνα για τον λογαριασμό μαζί με το 10€/μήνα του IBAN τότε μήπως μια εναλλακτική είναι αυτή :

https://www.mypos.com/el-gr/agora-termatiko-pos#section-compare

??   

Είναι στην λίστα με τους συμβατούς της ΑΑΔΕ : https://www.aade.gr/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/plirofories-gia-logistes-acquirers-nsps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Magnum είπε

Αν ισχύει και το 5€/μήνα για τον λογαριασμό μαζί με το 10€/μήνα του IBAN τότε μήπως μια εναλλακτική είναι αυτή :

https://www.mypos.com/el-gr/agora-termatiko-pos#section-compare

??   

Είναι στην λίστα με τους συμβατούς της ΑΑΔΕ : https://www.aade.gr/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/plirofories-gia-logistes-acquirers-nsps

Ενδιαφέρον αυτό που βρήκες γιατί από προηγούμενα σχόλια εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι το mypos δεν γίνεται αποδεκτό από ΑΑΔΕ και δεν το έψαξα. Βλέπω όμως ότι όντως είναι στη λίστα. 

Έχει κανείς εμπειρία να μας πει αν το δέχονται και αν δίνει tin που φαίνεται αυτόματα στο Ε3; (Όχι αν είναι καλό, αυτό το ξέρουμε ότι δεν είναι). Επίσης βλέπω και κάτι αλλά στη λίστα, που ούτε που τα ήξερα, κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, tryfos said:

Ενδιαφέρον αυτό που βρήκες γιατί από προηγούμενα σχόλια εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι το mypos δεν γίνεται αποδεκτό από ΑΑΔΕ και δεν το έψαξα. Βλέπω όμως ότι όντως είναι στη λίστα. 

Έχει κανείς εμπειρία να μας πει αν το δέχονται και αν δίνει tin που φαίνεται αυτόματα στο Ε3; (Όχι αν είναι καλό, αυτό το ξέρουμε ότι δεν είναι). Επίσης βλέπω και κάτι αλλά στη λίστα, που ούτε που τα ήξερα, κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...

Γινεται κανονικα αποδεκτο το myPos στην ΑΑΔΕ (το δηλωνει η ιδια η εταιρεια myPos Ireland) και δηλωνεις μονος σου τον λογαριασμο στο Ε3. Δεν εχει μηνιαιες χρεωσεις (περαν της αρχικης αγορας) αλλα εχω μια μικρη εντυπωση οτι η προμηθειες ανα συναλλαγη ειναι καπως περισσοτερες απο τις συστημικες τραπεζες. Σε πελατη που το εχω προμηθευτει αναγκαζομαστε να ανοιξουμε και λογαριασμο σε συστημικη τραπεζα και να μοιραζομαστε λιγο τις χρεωσεις.

Προσοχη στην myPOS, επειδη εχουν πολυ δουλεια ειναι λιγο της ταλαιπωριας (βασικα ιδια ταλαιπωρια με συστημικη τραπεζα. Ισως τωρα που ανοιξε η σεζον να ηρεμησανε λιγο.Απριλιο που το βιαζομασταν πηρε περιπου 3 εβδομαδες Οποιος θελει myPOS θα προτεινα να παει στο καταστημα Κολωνου θα γινει λιγο πιο γρηγορα η δουλεια

 

 

sc01_07011103.jpg

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'αλλού περιμέναμε τη χρέωση σήμερα, απ'αλλού μας ήρθε... (Εν τω μεταξύ έχω κλείσει τον επαγγελματικό λογαριασμό εδώ και ένα χρόνο).

image.png.45d29b691cbc1c9f7325ea7a5eaa79e6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα με βιβα τι εγινε? λογαριασμοι φαινονται ενεργοί δοκίμασε κανείς καμιά μεταφορα ή πληρωμη; σταμάτησαν να λειτουργούν; ούτε κάποιο νέο μήνυμα για χρέωση βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekboy είπε

τελικα με βιβα τι εγινε? λογαριασμοι φαινονται ενεργοί δοκίμασε κανείς καμιά μεταφορα ή πληρωμη; σταμάτησαν να λειτουργούν; ούτε κάποιο νέο μήνυμα για χρέωση βλέπω

σε προσωπικό της viva είχα σήμερα εισερχόμενο εξωτερικού χωρίς πρόβλημα.. οπότε λογικά και στον επαγγελματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, greekboy said:

τελικα με βιβα τι εγινε? λογαριασμοι φαινονται ενεργοί δοκίμασε κανείς καμιά μεταφορα ή πληρωμη; σταμάτησαν να λειτουργούν; ούτε κάποιο νέο μήνυμα για χρέωση βλέπω

Έχει έρθει ενημέρωση ότι θα εφαρμοστούν από 1/8 .....

 

Τώρα ποιες από όλες τις χρεώσεις, δεν ξέρουμε ! (Από οτι κατάλαβα ούτε στην υποστήριξη γνωρίζουν)

Εμένα προχτές μου είπαν ότι είναι μόνο για το IBAN, σε άλλους είπαν και για τον λογαριαμό.... Ο χρόνος θα δείξει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρουν ότι θα μπορείς να συνεχίσεις να έχεις pos και χωρίς την συνδρομή για το IBAN.

Ερώτηση που δεν μου απάντησαν:

Μπορώ να κρατήσω το pos και με τις χρεώσεις του να κάνω πληρωμές για έξοδα της εταιρίας με την virtual card;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, mercator84 said:

Αναφέρουν ότι θα μπορείς να συνεχίσεις να έχεις pos και χωρίς την συνδρομή για το IBAN.

Ερώτηση που δεν μου απάντησαν:

Μπορώ να κρατήσω το pos και με τις χρεώσεις του να κάνω πληρωμές για έξοδα της εταιρίας με την virtual card;

Εχει χρέωση ο λογαριασμός για να μπορείς να έχεις έως 3 TID pos

Screenshot_5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, mercator84 said:

IMG_20240701_180314.jpg

Το ίδιο μήνυμα μου έστειλαν και εμένα στην ερώτηση για τις χρεώσεις !

Δεν ξέρουν και αυτοί τι θα ισχύσει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για εμάς που διατηρούμε λογαριασμό όψεως και pos μόνο για την υποχρέωση γιατί το λειτουργούμε σπάνια έως πότε , τι εναλλακτικές έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Γινεται κανονικα αποδεκτο το myPos στην ΑΑΔΕ (το δηλωνει η ιδια η εταιρεια myPos Ireland) και δηλωνεις μονος σου τον λογαριασμο στο Ε3. Δεν εχει μηνιαιες χρεωσεις (περαν της αρχικης αγορας) αλλα εχω μια μικρη εντυπωση οτι η προμηθειες ανα συναλλαγη ειναι καπως περισσοτερες απο τις συστημικες τραπεζες. Σε πελατη που το εχω προμηθευτει αναγκαζομαστε να ανοιξουμε και λογαριασμο σε συστημικη τραπεζα και να μοιραζομαστε λιγο τις χρεωσεις.

Προσοχη στην myPOS, επειδη εχουν πολυ δουλεια ειναι λιγο της ταλαιπωριας (βασικα ιδια ταλαιπωρια με συστημικη τραπεζα. Ισως τωρα που ανοιξε η σεζον να ηρεμησανε λιγο.Απριλιο που το βιαζομασταν πηρε περιπου 3 εβδομαδες Οποιος θελει myPOS θα προτεινα να παει στο καταστημα Κολωνου θα γινει λιγο πιο γρηγορα η δουλεια

 

 

sc01_07011103.jpg

Ευχαριστώ, δεν με ενδιαφέρει η προμήθεια συναλλαγής γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Επίσης δεν θα κάνω αγορά τερματικού, με ενδιαφέρει το soft pos (σε κινητό δηλαδή).

Γιατί μιλάς για κατάστημα να επισκεφτώ, δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει εξ ολοκλήρου ηλεκτρονικά; Δεν ήξερα ότι όλοι αυτοί έχουν πλέον και καταστήματα...

Τέλος, τί σε τί λογαριασμό πέφτουν τα χρήματα; Φαντάζομαι είναι με ιρλανδικό IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Απ'αλλού περιμέναμε τη χρέωση σήμερα, απ'αλλού μας ήρθε... (Εν τω μεταξύ έχω κλείσει τον επαγγελματικό λογαριασμό εδώ και ένα χρόνο).

image.png.45d29b691cbc1c9f7325ea7a5eaa79e6.png

Σήμερα ήρθε παραστατικό στο myDATA από Viva με χρέωση 1.5€ με ημερομηνία 30/6.
Οι λογαριασμοί έχουν κλείσει από 5/6. Και οι δύο.
Θα κάνω απόρριψη του παραστατικού προκειμένου να μην έχω ιστορίες στο μέλλον.
Πάντως το κείμενο της Alpha δείχνει σαν να σε παρακαλάει.
Στα τσακίδια όλοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...