Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Είναι payment gateway (https://www.everypay.gr/gr/products/gateway). Δεν σου δίνει Iban & κάρτα, οπότε κάθε λίγο θα πρέπει να μεταφέρεις τα χρηματά σου στον λογαριασμό σου. Είναι αυτό που χρησιμοποιεί το skroutz και νομίζω τους έχει εξαγοράσει κιόλας.

Tα χρήματα τα βλέπεις κάπου; Σου τα κάνουν κατάθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, tryfos said:

Τί χρεώσεις έχει αυτό; Επίσης δίνει tin για ψευτοpos να περνάει στο Ε3? Οι περισσότεροι ένα τέτοιο θέλουμε φαντάζομαι χωρίς χρέωση, ίσα ίσα να το βάζουμε στο Ε3.

Οποία αντίστοιχη πρόταση/ιδέα ευπρόσδεκτη...

Λογικά ναί, θα μιλήσω μαζί τους από βδομάδα. Εδώ βλέπω έφτιαξαν και soft pos: https://www.everypay.gr/softpos

3 minutes ago, 1comment said:

Tα χρήματα τα βλέπεις κάπου; Σου τα κάνουν κατάθεση;

Δεν έχω ίδεα κ εγώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Λογικά ναί, θα μιλήσω μαζί τους από βδομάδα. Εδώ βλέπω έφτιαξαν και soft pos: https://www.everypay.gr/softpos

Δεν έχω ίδεα κ εγώ :) 

Υποσχόμενο φαίνεται αυτό, είδα στον τιμοκατάλογο 0 πάγια (αν καταλαβαίνω καλά). Είναι σίγουρο ότι απευθύνεται στον "απλό" ελευθ. επαγγελματία; Πολλά εταιρικά σήματα κλπ βλέπω. 

Επίσης εμένα το site μου το βγάζει στα αγγλικά μόνο, και δεν βλέπω καν τρόπο να το γυρίσω σε ελληνικά. Δεν ξέρω αν θα δίνει αυτός κανονικά tin που θα περνάει αυτόματα Ε3, ΑΑΔΕ κλπ. Αλλά αξίζει να το δει κάποιος έστω.

 

Edit: Βλέπω ΤΡΑΓΙΚΕΣ κριτικές σε Google για τους συγκεκριμένους (φακελωμα προσωπικών στοιχείων άσκοπο, γραφειοκρατία, ανικανότητα κλπ)

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tryfos είπε

Υποσχόμενο φαίνεται αυτό, είδα στον τιμοκατάλογο 0 πάγια (αν καταλαβαίνω καλά). Είναι σίγουρο ότι απευθύνεται στον "απλό" ελευθ. επαγγελματία; Πολλά εταιρικά σήματα κλπ βλέπω. 

Επίσης εμένα το site μου το βγάζει στα αγγλικά μόνο, και δεν βλέπω καν τρόπο να το γυρίσω σε ελληνικά. Δεν ξέρω αν θα δίνει αυτός κανονικά tin που θα περνάει αυτόματα Ε3, ΑΑΔΕ κλπ. Αλλά αξίζει να το δει κάποιος έστω.

 

Edit: Βλέπω ΤΡΑΓΙΚΕΣ κριτικές σε Google για τους συγκεκριμένους (φακελωμα προσωπικών στοιχείων άσκοπο, γραφειοκρατία, ανικανότητα κλπ)

Έχει και ελληνικά. Πατάς gr πάνω δεξιά.

Τις είδα τις κριτικές. Αλλά σκέψου ότι η βιβα τις έχει κατεβάσει εντελώς από το google, άρα φαντάσου πόσο χάλια θα ήταν. Δε νομίζω πάροχος πληρωμών να έχει καλές κριτικές γενικότερα. Εγώ θα ενημερωθώ από βδομάδα γιατί με νοιάζει που είναι χωρίς συνδρομή.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχει και ελληνικά. Πατάς gr πάνω δεξιά.

Τις είδα τις κριτικές. Αλλά σκέψου ότι η βιβα τις έχει κατεβάσει εντελώς από το google, άρα φαντάσου πόσο χάλια θα ήταν. Δε νομίζω πάροχος πληρωμών να έχει καλές κριτικές γενικότερα. Εγώ θα ενημερωθώ από βδομάδα γιατί με νοιάζει που είναι χωρίς συνδρομή.

Όλα τα παράπονα βλέπω αφορούν τη διαδικασία ταυτοποίησης, μερικοί τα παράτησαν, καθώς και ότι ζητάνε εξωφρενικά πολλά στοιχεία. Θα πλακώσουν(;) τώρα και πολλοί της βιβα και θα κρασαρει τελείως μα τελείως το σύστημα φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Όλα τα παράπονα βλέπω αφορούν τη διαδικασία ταυτοποίησης, μερικοί τα παράτησαν, καθώς και ότι ζητάνε εξωφρενικά πολλά στοιχεία. Θα πλακώσουν(;) τώρα και πολλοί της βιβα και θα κρασαρει τελείως μα τελείως το σύστημα φοβάμαι.

Έχεις ένα δίκιο.

Ουσιαστικά έτσι όπως έγινε η βιβα, είναι χειρότερη από τράπεζα (χρεώνουν λιγότερο από 5 το μήνα) με το μόνο θετικό ότι μηδενίζεις την προμήθεια κάνοντας αγορές. Θα χάσουν πολύ κόσμο. Ειδικά όσοι θέλουν να χρησιμοποιούν το iban που είναι συν 10Ε θα φύγουν τρέχοντας.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχεις ένα δίκιο.

Ουσιαστικά έτσι όπως έγινε η βιβα, είναι χειρότερη από τράπεζα (χρεώνουν λιγότερο από 5 το μήνα) με το μόνο θετικό ότι μηδενίζεις την προμήθεια κάνοντας αγορές. Θα χάσουν πολύ κόσμο. Ειδικά όσοι θέλουν να χρησιμοποιούν το iban που είναι συν 10Ε θα φύγουν τρέχοντας.

Καλά δε το συζητάμε αυτό, σαφώς και γίνανε οι χειρότεροι εν μια νυκτί. Κάποιο θέμα προέκυψε με την JP και έχουνε σαφώς λόγο που το κάνουνε αυτό (φυσικά εμάς καθόλου δεν μας ενδιαφέρει και πρέπει να φύγουμε όλοι). Αυτό με το IBAN είναι ρεσιτάλ αλητειας, δεν το συζητάμε. Ας μείνουν μόνοι τους, να κλείσουν το μαγαζί.

Τώρα για το pos, για μένα οτιδήποτε με 0 πάγιο και soft pos είναι υποψήφιο και με ενδιαφέρει, καθώς δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Αλλά και τους υπόλοιπους, γιατί να μην τους ενδιαφέρει το μηδέν πάγιο; Οπότε οτιδήποτε υπάρχει προς αυτή την κατεύθυνση, καλό είναι να ψαχτουμε και να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Καλά δε το συζητάμε αυτό, σαφώς και γίνανε οι χειρότεροι εν μια νυκτί. Κάποιο θέμα προέκυψε με την JP και έχουνε σαφώς λόγο που το κάνουνε αυτό (φυσικά εμάς καθόλου δεν μας ενδιαφέρει και πρέπει να φύγουμε όλοι). Αυτό με το IBAN είναι ρεσιτάλ αλητειας, δεν το συζητάμε. Ας μείνουν μόνοι τους, να κλείσουν το μαγαζί.

Τώρα για το pos, για μένα οτιδήποτε με 0 πάγιο και soft pos είναι υποψήφιο και με ενδιαφέρει, καθώς δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Αλλά και τους υπόλοιπους, γιατί να μην τους ενδιαφέρει το μηδέν πάγιο; Οπότε οτιδήποτε υπάρχει προς αυτή την κατεύθυνση, καλό είναι να ψαχτουμε και να το δούμε.

Κι εγώ για το eshop κάποιους μήνες έχω 0-50€ πωλήσεις με κάρτα. Το 5ευρο οριακά με ζημιώνει κάποιους μήνες οπότε θα εξετάσω μηδενική λύση. Στο φυσικό κατάστημα έχω 1,5-2Κ συναλλαγές με κάρτα οπότε δεν με απασχολεί η χρέωση της πειραιώς στα 3,72 αλλά για το eshop θέλει έξτρα 7,5 ευρω το μηνα και τέλος ενεργοποίησης 99Ε! Γι αυτό το είχα κάνει βιβα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα μήνυμα ότι οι χρεώσεις θα ξεκινήσουν από 1η Αυγούστου!!!

Έχετε να προτείνετε κάποιο pos με την ελάχιστη δυνατή χρέωση που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 1comment είπε

οπότε δεν με απασχολεί η χρέωση της πειραιώς στα 3,72

Αυτό είναι για soft? Και πέφτει υποχρεωτικά στον εμπορικό της Πειραιώς, έτσι (για όσο ελάχιστα ακόμα είναι μηδέν αυτός); Από συστημικές δεν υπάρχει μάλλον κάτι καλύτερο, έτσι; 

Μόλις μου ήρθε κι εμένα (το πρώτο!) notification, ότι οι αλλαγές τιμών για το IBAN (δηλαδη το 10αρικο) πάνε από 1/8. Νέος γύρος ερωτήσεων τώρα για το 5ευρω ανά account, αν θα μπει πρώτα από όλα, και δευτερευόντως αν πάει κι αυτό από 1/8,ή από τώρα ή πιο μετά. Το απόλυτο μπαχαλο.... Οι άνθρωποι είναι τελείως για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατώντας μόνο την συνδρομή των 5€, μπορείς να ξοδεύεις το ποσό με χρήση της εικονικής κάρτας;

Σήμερα μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση, αλλά δεν αναφέρουν πουθενά τις νέες χρεώσεις. Μόνο ότι θα ξεκινήσουν από 1 Αυγούστου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αυτό είναι για soft? Και πέφτει υποχρεωτικά στον εμπορικό της Πειραιώς, έτσι (για όσο ελάχιστα ακόμα είναι μηδέν αυτός);

Όχι κανονικό πος αλλά δεν ισχύει τώρα αυτή η χρέωση για νέους χρήστες. Έχει πάει στα 5,5Ε συν κόστος ενεργοποίησης. Εγώ έχω σύμβαση από το 2022.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όχι κανονικό πος αλλά δεν ισχύει τώρα αυτή η χρέωση για νέους χρήστες. Έχει πάει στα 5,5Ε συν κόστος ενεργοποίησης. Εγώ έχω σύμβαση από το 2022.

Α, είπα κι εγώ, τέτοια απλοχερια, να κλέβει μόνο 3,72 κοτζαμ Πειραιώς, τέτοιος κολοσσός τραπεζικών εργασιών (=προμηθειών) είναι δυνατόν;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2024 at 20:02, tryfos said:

 

@ekrepali ναι οκ, ας έρθουν δικαστικά για 4 και 5 ευρώ, όταν δεν έχουν ειδοποιήσει για τίποτα,δεν υπάρχει σε μερικούς καν notification, δουλεύουν τον κόσμο στο τσατ τόσες μέρες και και και. Να δεις τι θα πάρουν. Που δε τους πάει κανείς δικαστικά για όλα αυτά,αυτοί είναι οι τυχεροί να σου πω την αλήθεια. Εγώ προτείνω το άδειασμα λογαριασμών, μήπως πάρουν και κάποιο μήνυμα (σκέψου να το έκαναν έστω οι μισοί συνδρομητές!). Αυτή την απάθειά μας εκμεταλλεύονται όλοι αυτοί οι νταβαδες και απλώνουν χεράκι στην τσέπη μας καθημερινά με ο,τι απίθανο σκαρφιστουν. Αλλά οκ,αν θες εσύ άστα μέσα να αρχίσουν να εισπράττουν άσκοπα και εύκολα. Εννοείται ο καθένας διαλέγει τι κάνει.

Δε διαφωνώ καθόλου... όταν η ειδοποίηση δε γίνεται με σωστό τρόπο (πρωσοποιημένα και με απόλυτη σαφήνεια) τότε θα γελάει ο δικαστής με τα χάλια τους αν το τραβήξουν μέχρι εκεί. Θα πρέπει όμως όταν γίνει η 1η χρέωση, να την αμφισβητήσετε γραπτώς και αιτιολογημένα.

Παράδειγμα όταν η NBG PAY έβαλε το ετήσιο νταβατζιλίκι των 50 ευρώ (100 ευρώ σε όσους είχαν μικρό τζίρο), έστειλαν ειδοποίηση ότι η τροποποίηση για προσθήκη ετήσιου κόστους διαχείρησης λαμβάνει ισχύει από 1/10/23  Το Δεκέμβρη του 2023 τράβηξαν 50 ευρώ (για το 2023!). Έκανα γραπτή αμφισβήτηση γιατί εφόσον η τροποποίηση έλαβε ισχύ στις 1/10/23 δε γίνεται να έχει αναδρομική ισχύ για όλο το 2023. Ζήτησα να μου επιστρέψουν τα 3/4 απ'το 50άρικο. Εεε λοιπόν μού επέστρεψαν όλο το 50άρικο.

Ας πούμε λοιπόν ότι η VIVA χρεώνει 10 ευρώ για τη διατήρηση του επαγγελματικού λογαρισμού. Ακόμα κι αν τον έχετε αδειάσει θα πάει μείον. Στις 30/8 θα κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για τη παραπάνω χρέωση και θα το ανεβάσουν στο mydata. ***

Αν εσύ δεν καταχωρήσεις το τιμολόγιο θα φας πρόστιμο απ'την ΑΑΔΕ. Αν καταχωρήσεις το τιμολόγιο, τότε αυτό ισοδυναμεί με αποδοχή της οφειλής. Αναγκαστικά καταχωρείς λοιπόν το τιμολόγιο (για να μη φας πρόστιμο απ'τη εφορία), αλλά για να μην αποδεχτείς την οφειλή θα πρέπει να την αμφισβητήσεις με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω... ώστε σε περίπτωση που υπάρχει ελλιπής ειδοποίηση να σου επιστρέψουν πίσω το 10άρικο.

Όσο για το αν πάει η Viva δικαστικά για 5 και 10 ευρώ... όχι δε το κάνει μεμονομένα. Θα μαζέψουν όλα τα ΑΦΜ που άφησαν φέσι και θα κάνουν ομαδική αγωγή στο αρμόδιο Ειρηνοδικείο ή Πρωτοδικείο (αυτό της έδρας τους). Άσχετα αν θα βρουν το δίκιο τους ή αν θα γίνουν περίγελος, εσύ τι θα κάνεις; Εϊτε θα αναγκαστείς να πληρώσεις το χρέος για να σε σβήσουν απ'την αγωγή, είτε θα αναγκαστείς να πληρώσεις δικηγόρο είτε θα δικαστείς ερήμην.

*** Όλες οι τράπεζες/πάροχοι εκδίδουν τιμολόγιο για τη διατήρηση του λογαριασμού και για τις προμήθειες του POS. Oι περισσότεροι δε το γνωρίζουν γιατί απλά τα τραβάει ο λογιστής απ'το mydata. Στην Εθνική για παράδειγμα βρίσκονται στο ebanking--> Yπηρεσίες--> Statements --> Tιμολόγια για σκοπούς mydata & Kινήσεις POS και e-commerce

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να ακυρώσετε το viva wallet λογαριασμό σας απλά ακυρώστε τον. Σε καμία περίπτωση μην το αφήσετε με την λογική δεν έχει υπόλοιπο άρα δεν θα χρεωθεί.

Θα χρεωθεί κανονικά ανεξάρτητα αν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό του εμπόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...