Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις κατάλαβα και εγώ τι παίζει με την viva και μπαίνει όμορφα το ΣΚ μου. Μονο με mail σήμερα ήρθε ενημέρωση...  Για να δω αν έχω καταλάβει καλά απο Ιουλιο μπαίνουν οι εξής χρεώσεις:
5€ / μήνα για προσωπικό

5€ / μήνα για επαγγελματικο

10€ / μήνα για IBAN

5€ / μήνα για chat με άνθρωπο

Θα ρωτήσω το βραδυ αν μπορέσω στο chat αλλά ξέρουμε αν το για να μείνει το iris πρέπει να υπάρχει και το IBAN; Υποθέτω ναι.
Επίσης για να έχεις επαγγελματικό αν θυμάμαι άνοιξε αυτόματα και προσωπικός, πρέπει να τους έχεις και τους 2 ανοιχτους; Όπως και να χει ψάχνομαι να δω αν θα πρέπει να κάνω ξαναμανα διαδικασίες σε κάποια συστημική παλι.
Σόρρυ αν έχουν συζητηθεί αυτά, δεν τα είδα πιο πριν στο νήμα.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Πάτησα καταλάθος όταν εμφανίστηκε το μήνυμα με την χρέωση του IBAN με 10 ευρώ τον μήνα στην viva και μου ήρθε mail ότι δεν μου εγκρίνουν την χορήγηση IBAN. 

Φοβεροί να θέλεις να τους δώσεις χρήματα και να σε περνάνε από έλεγχο 🫠

Screenshot_20240627_152659_Gmail.jpg

και μένα το ίδιο! μιλησα τέσσερις φορές στην διάρκεια του μήνα και μου λέγανε όλα καλά μην ανησυχείτε! κάθε αρχές του μήνα πληρώνομαι από την πλατφόρμα στο εξωτερικό και τώρα είναι όλα στον αέρα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καλησπέρα. Στέλνει ενημέρωση η viva για τις χρεώσεις? Μπήκα από το τηλέφωνο μπήκα στο σάιτ αλλά δεν βλέπω κάποια ενημέρωση για τις εξτρά χρεώσεις. Βέβαια τέλος Ιουλίου κλείνω την επιχείρηση μου και θα κλείσω τον λογαριασμό (αφού καταναλώσω τα 1000+ ευρώ στον λογαριασμό μη μου φύγουν οι προμήθειες έτσι) της viva θα δώσω και το POS πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Μόλις κατάλαβα και εγώ τι παίζει με την viva και μπαίνει όμορφα το ΣΚ μου. Μονο με mail σήμερα ήρθε ενημέρωση...  Για να δω αν έχω καταλάβει καλά απο Ιουλιο μπαίνουν οι εξής χρεώσεις:
5€ / μήνα για προσωπικό

5€ / μήνα για επαγγελματικο

10€ / μήνα για IBAN

5€ / μήνα για chat με άνθρωπο

Θα ρωτήσω το βραδυ αν μπορέσω στο chat αλλά ξέρουμε αν το για να μείνει το iris πρέπει να υπάρχει και το IBAN; Υποθέτω ναι.
Επίσης για να έχεις επαγγελματικό αν θυμάμαι άνοιξε αυτόματα και προσωπικός, πρέπει να τους έχεις και τους 2 ανοιχτους; Όπως και να χει ψάχνομαι να δω αν θα πρέπει να κάνω ξαναμανα διαδικασίες σε κάποια συστημική παλι.
Σόρρυ αν έχουν συζητηθεί αυτά, δεν τα είδα πιο πριν στο νήμα.

ναι βεβαια περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με το 5ε/λογαριασμο και αν θεωρουν 1 κινητο=1 λογαριασμος? Επισης για αυτο το 5ε δεν εχει ερθει ακομα καποια ενημερωση οπως ηρθε σημερα μειλ για τα IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως πέρα από τα 10 ευρώ αν θέλω εισερχόμενα εμβάσματα (που δεν θέλω) δεν έχει έρθει οτιδήποτε για άλλη χρέωση. Απορώ που έχετε δει τα 5 ευρώ που αναφέρονται πιο πάνω...

Όπως και να έχει σύντομα θα μάθουμε το θα ισχύσει τελικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Πάτησα καταλάθος όταν εμφανίστηκε το μήνυμα με την χρέωση του IBAN με 10 ευρώ τον μήνα στην viva και μου ήρθε mail ότι δεν μου εγκρίνουν την χορήγηση IBAN. 

Φοβεροί να θέλεις να τους δώσεις χρήματα και να σε περνάνε από έλεγχο 🫠

Screenshot_20240627_152659_Gmail.jpg

Τα ίδια και εδώ, με 2-3 κινήσεις στο virtual pos κάθε μήνα εδώ και κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christou είπε

Εμένα πάντως πέρα από τα 10 ευρώ αν θέλω εισερχόμενα εμβάσματα (που δεν θέλω) δεν έχει έρθει οτιδήποτε για άλλη χρέωση. Απορώ που έχετε δει τα 5 ευρώ που αναφέρονται πιο πάνω...

Όπως και να έχει σύντομα θα μάθουμε το θα ισχύσει τελικά

Όντως ακόμα δεν έχει έρθει κάτι για έξτρα χρεώσεις, αλλα μπήκα να ψάξω στο site και τα είδα. Μετά τα είδα και εδώ και σε ενα thread στο reddit.

Κάτω κάτω εδώ αρχίζει το παρτυ:

https://www.viva.com/el-gr/pricing

> Η παραπάνω τιμολόγηση ισχύει από τις 01/06/2024 00:00 CET. Αλλαγές στην τιμολόγηση σε μηνιαία βάση.

Βλέπουμε τι θα γίνει πάντως γιατί μέχρι τώρα μου φαίνονται υπερβολικά φλου όλα αυτα. Ακόμα και η ενημέρωση για τη χρεωση για το iban δεν έχει έρθει σε όλους. Τι να πω...

 

2 ώρες πριν, greekboy είπε

ναι βεβαια περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με το 5ε/λογαριασμο και αν θεωρουν 1 κινητο=1 λογαριασμος? Επισης για αυτο το 5ε δεν εχει ερθει ακομα καποια ενημερωση οπως ηρθε σημερα μειλ για τα IBAN.

Κατάλαβα, αρα σε γενικές γραμμες όλοι στα ψιλοτυφλα. Σε σχέση με το iris ξερεις μήπως αν θα επηρεαστεί αν δεν διατηρηθεί το IBAN;

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω και ξαναλέω, ΑΔΕΙΑΣΤΕ τους λογαριασμούς σας, μπας και πάρουνε και ένα μήνυμα (λέμε τώρα), και εσείς κάθεστε και περιμένετε την χρέωση. Δηλαδή τί περιμένετε, να σας τα πάρουνε πρώτα και μετά να μπείτε να διαμαρτυρηθείτε στο bot? Πλιάτσικο κάνουνε και ο,τι αρπάξουν, μέχρι να το πάρουν χαμπάρι όλοι. ΕΛΕΕΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με τις προμήθειες-κλοπές πλέον.

Αν τους αδειάσετε, τί θα αρπάξουν από το μηδέν; Και μετά θα δούμε...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Λέω και ξαναλέω, ΑΔΕΙΑΣΤΕ τους λογαριασμούς σας, μπας και πάρουνε και ένα μήνυμα (λέμε τώρα), και εσείς κάθεστε και περιμένετε την χρέωση. Δηλαδή τί περιμένετε, να σας τα πάρουνε πρώτα και μετά να μπείτε να διαμαρτυρηθείτε στο bot? Πλιάτσικο κάνουνε και ο,τι αρπάξουν, μέχρι να το πάρουν χαμπάρι όλοι. ΕΛΕΕΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με τις προμήθειες-κλοπές πλέον.

Αν τους αδειάσετε, τί θα αρπάξουν από το μηδέν; Και μετά θα δούμε...

Καλα εννοείται ότι εγω θα βγάλω ότι έχω απο μεσα, και θα μείνει στο 0 ο λογαριασμός απλά ψάχνω να δω πως θα εξελιχθεί, και τι παίζει για να ξέρω τι κουμάντα να κάνω για να είμαι καλυμμένος με pos iris κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, christou είπε

Εμένα πάντως πέρα από τα 10 ευρώ αν θέλω εισερχόμενα εμβάσματα (που δεν θέλω) δεν έχει έρθει οτιδήποτε για άλλη χρέωση. Απορώ που έχετε δει τα 5 ευρώ που αναφέρονται πιο πάνω...

Όπως και να έχει σύντομα θα μάθουμε το θα ισχύσει τελικά

όπως ανέφερε και φίλος πιο πάνω, τα γράφει ξεκάθαρα όλα στον (νέο) τιμοκατάλογο 

https://www.viva.com/el-gr/pricing

Εγώ άδειασα τους λογαριασμούς αλλά δεν έκλεισα ακόμα τελικά γιατί έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει την Δευτέρα, αν μας βάλουν αρνητικό υπόλοιπο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, tryfos said:

 

Αν τους αδειάσετε, τί θα αρπάξουν από το μηδέν; Και μετά θα δούμε...

Αν δε γίνει καταγγελία της σύμβασης, αυτοί θα χρεώνουν κανονικά και ο λογαριασμός πάει μείον.

Κι αν δε πληρωθεί το ποσό, μετά θα βάλουν εισπρακτική και μετά αν θέλουν πάνε δικαστικως. 

Έχουν και το δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβαση μονομερώς και να απενεργοποιήσουν το pos.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν δε γίνει καταγγελία της σύμβασης, αυτοί θα χρεώνουν κανονικά και ο λογαριασμός πάει μείον.

Κι αν δε πληρωθεί το ποσό, μετά θα βάλουν εισπρακτική και μετά αν θέλουν πάνε δικαστικως. 

Έχουν και το δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβαση μονομερώς και να απενεργοποιήσουν το pos.

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα πάρουν ότι θελουν εφόσον μείνει ανοιχτός ο λογαριασμός. Εγω τους αδειάζω κατα κύριο λόγο για να έχω ένα λιγότερο πράγμα να σκέφτομαι αν και όποτε αποφασίσω να τον κλείσω και, δευτερευόντως, για να φανεί η τάση μου αυτή.
Προφανώς και οι δύο λόγοι είναι «παράλογοι» με την έννοια ότι δεν μου προσφέρουν κάτι απτό και βασίζονται μόνο στο τι καταλαβαίνω εγω. Βλέποντας την φάση μαλλον θέλουν να ξεσκαρτάρουν ανενεργά ή όχι όσο ενεργά θα ήθελαν iban και να αρχίσουν τα συνδρομητικά παιχνίδια με όσους έχουν μείνει μετά (free ,basic, super platinum plan και δε συμμαζεύεται)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...