Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, panostza είπε

Φύλλα επιταγών εννοεί, δεν κατάλαβα τι εννοείς με ταμειακή.

Δεν διαβασα το απο πανω. Νομιζα εννοουσε ρολα pos. Γραψε λαθος 🥲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Η Alpha θέλει και 12€ το χρόνο για το ebanking

Τί είναι αυτό πάλι; Από πού προκύπτει; Είναι μόνο για επαγγελματικούς ή γενικά; 

Που θα φτάσει αυτή η ιστορία με όλους αυτούς τους αλήτες νταβατζηδες, που τους κάναμε ξαφνικά συνεταίρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mercator84 είπε

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν υπάρχει κανένας έλεγχος από το κράτος 

Τί έλεγχος από το κράτος , από πού θα βγάλουν τα δάνεια όλων αυτών που μας κυβερνάνε  , τί νομίζετε ότι είναι οι τράπεζες ; Φιλανθρωπικό ίδρυμα; Όλοι αυτοί παίρνουν δάνεια δανεικά και αγύριστα (καλά βάλε ένα μικρό χαράτσι και πάρε τα από εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως η εμπειρία μου στη Eurobank που την διάλεξα για να πάω μετά την Viva, αφού έβαλε αυτές τις ακραίες χρεώσεις, ήταν αρκετά κακή. Για να ανοίξω λογαριασμό μου πήρε 2 βδομάδες και 3 επισκέψεις με τη κάθε μια να διαρκεί σίγουρα μια ώρα (+ αναμονή). Πολλά χαρτιά, πολλές υπογραφές (ήμουν ήδη σαν ιδιώτης πελάτης της τράπεζας) και γενικά αργές διαδικασίες. Το αστείο ήταν πως όταν φτάσαμε στο τέλος της διαδικασίας ήρθε ένας άλλος υπάλληλος και ξεκίνησε να μου μιλάει με ένα τελειώς διαφορετικό τρόπο και ύφος (πολύ πιο "φιλικό" και "εξυπηρετικό") λέγοντας μου πως ότι χρειαστείς θα με πάρεις εμένα τηλέφωνο και πως δεν χρειάζεται να κλείνεις ραντεβού, ότι θες θα έρχεσαι σε μένα, όπου μετά ακολούθησε φυσικά η προώθηση ασφαλιστικών πακέτων και extra υπηρεσιών. 

Τέλος πάντων, το κόστος διατήρησης όψεως λογαριασμού είναι στα 3ευρώ. Εμένα με είχε βολέψει να έχω πάνω από ένα λογαριασμούς στη τράπεζα για να μπορώ να χωρίζω τα ταμεία της επιχείρησης αλλά στη Eurobank αυτό σημαίνει +3ευρώ ανά λογαριασμό, οπότε θα χρειαστεί να βρω άλλον τρόπο. Είναι κρίμα δυστυχώς ο τρόπος που διαχειρίζονται τις χρεώσεις γιατί τα υπάρχοντα πακέτα δεν εξυπηρετούν τους πελάτες και αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο κόσμος να ψάχνει το πιο φθηνό, παρά το πιο βολικό από άποψη δυνατοτήτων. 

Επεξ/σία από johnnymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnnymous είπε

Πάντως η εμπειρία μου στη Eurobank που την διάλεξα για να πάω μετά την Viva, αφού έβαλε αυτές τις ακραίες χρεώσεις, ήταν αρκετά κακή. Για να ανοίξω λογαριασμό μου πήρε 2 βδομάδες και 3 επισκέψεις με τη κάθε μια να διαρκεί σίγουρα μια ώρα (+ αναμονή).

Εμένα πειραιώς που επίσης είμουν πελάτης ως ιδιώτης, μου πήρε μία επίσκεψη και μισή ώρα να ανοίξω επαγγελματικό. Καμία αναμονή, λίγες υπογραφές, καμία χρέωση διατήρησης εδώ και δύο χρόνια. Υπήρξε προσπάθεια προώθησης ασφαλιστικού προγράμματος αλλά της το έκοψα μαχαίρι και δεν ξαναμίλησε.

Μου κάνει εντύπωση που ενώ πλέον είναι γνωστό ότι η πειραιώς δεν χρεώνει για εμπορικό, εξακολουθούμε να διαβάζουμε για εθνική, αλφαμπανκ, γιουρομπανκ. Φυσικά αυτό είναι προς το συμφέρον εμάς που είμαστε πειραιώς γιατί αν δεν έχει μεγάλη πελατεία από εμπόρους, θα συνεχίσει την πολιτική δωρεάν διατήρησης. 😜

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@1comment Μετα από αυτά που περάσατε με τη διασύνδεση, που παίρνατε την epay  στις 1 τα χαράματα για να πιάσετε γραμμή, για μένα η Πειραιώς έχει μπει σε blacklist. 😛 Ακόμα και για ένα απλό θέμα του πατέρα μου, δε κατάφερα να βγάλω γραμμή ό,τι ώρα κι αν κάλεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@1comment Μετα από αυτά που περάσατε με τη διασύνδεση, που παίρνατε την epay  στις 1 τα χαράματα για να πιάσετε γραμμή, για μένα η Πειραιώς έχει μπει σε blacklist. 😛 Ακόμα και για ένα απλό θέμα του πατέρα μου, δε κατάφερα να βγάλω γραμμή ό,τι ώρα κι αν κάλεσα.

 

Εγώ για να κλείσει ραντεβού  η κόρη μου της έκλεισα με τα δικά μου στοιχεία μέσα από τον δικό μου λογαριασμό, και πήγε η ίδια για το θέμα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, stefanidisg said:

Εγώ για να κλείσει ραντεβού  η κόρη μου της έκλεισα με τα δικά μου στοιχεία μέσα από τον δικό μου λογαριασμό, και πήγε η ίδια για το θέμα της. 

Στη πόλη μου αυτή τη στιγμή το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού σε Πειραιώς είναι 1 Ιουλίου. Αστεία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1comment said:

Εμένα πειραιώς που επίσης είμουν πελάτης ως ιδιώτης, μου πήρε μία επίσκεψη και μισή ώρα να ανοίξω επαγγελματικό. Καμία αναμονή, λίγες υπογραφές, καμία χρέωση διατήρησης εδώ και δύο χρόνια. Υπήρξε προσπάθεια προώθησης ασφαλιστικού προγράμματος αλλά της το έκοψα μαχαίρι και δεν ξαναμίλησε.

Μου κάνει εντύπωση που ενώ πλέον είναι γνωστό ότι η πειραιώς δεν χρεώνει για εμπορικό, εξακολουθούμε να διαβάζουμε για εθνική, αλφαμπανκ, γιουρομπανκ. Φυσικά αυτό είναι προς το συμφέρον εμάς που είμαστε πειραιώς γιατί αν δεν έχει μεγάλη πελατεία από εμπόρους, θα συνεχίσει την πολιτική δωρεάν διατήρησης. 😜

Απ ότι μου είπαν συνάδελφοι, η Πειραιώς τους χρεώνει αρκετά ευρώ στα εισερχόμενα εμβάσματα από εξωτερικό, οπότε στο δικό μου case βγαίνει πιο ακριβά από το πάγιο που θα πληρώσω στη Eurobank. Επίσης, έχω ακούσει αρκετά προβλήμα στη διασύνδεση με το mobile app και τα verification push notifications, που εγώ θα τα χρησιμοποιούσα πολύ στην καθημερινότητα μου. Γι αυτό και δεν επέλεξα την Πειραιώς. 

Επεξ/σία από johnnymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι έγγραφα χρειάζονται για να κλείσει κάποιος τον επαγγελματικό λογαριασμό του στην Εθνική τράπεζα. Έκλεισα ραντεβού για 22 Ιουλίου ναι μεν θα ρωτήσω και πιο μπροστά αλλά λέω μήπως κάποιος το έκανε πρόσφατα και γνωρίζει (κοίταξα μέσα από e-banking δεν μπορεί να κλειστεί) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, tryfos said:

Τί είναι αυτό πάλι; Από πού προκύπτει; Είναι μόνο για επαγγελματικούς ή γενικά; 

Που θα φτάσει αυτή η ιστορία με όλους αυτούς τους αλήτες νταβατζηδες, που τους κάναμε ξαφνικά συνεταίρους...

Για επαγγελματικούς. Στους προσωπικούς χρεώνει ακόμα την υπηρεσία ενημέρωσης συναλλαγής (1€/μήνα) τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι έχουν βάλει push notifications...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Μου κάνει εντύπωση που ενώ πλέον είναι γνωστό ότι η πειραιώς δεν χρεώνει για εμπορικό, εξακολουθούμε να διαβάζουμε για εθνική, αλφαμπανκ, γιουρομπανκ.

Είπαμε, θέμα χρόνου είναι το 6αρι κι εδώ το μηνιαίο... Έχουνε καταλάβει όλοι αυτοί οι νταβαδες ότι η καλύτερη πηγή εσόδων είναι ο,τι σταθερό και υποχρεωτικό μας έχουν επιβάλει, ηλεκτρονικές δαπάνες, pos κλπ και θα το αρμεξουν όσο δεν πάει. Χωρίς όλα αυτά δεν θα είχανε πελάτες ούτε τις μάνες τους, όλοι στη revolut κλπ θα ήμασταν. Τραπεζικές εργασίες μηδέν, προμήθειες σε όλα 100.

Επίσης το θέμα (και) στην Πειραιώς δεν είναι τόσο η χρέωση του λογαριασμού αλλά τα γύρω-γύρω πάγια του pos,η προμήθεια συναλλαγών του ίδιου του pos, διαχειριστικά και λοιπές ευφάνταστες προμήθειες-κλοπές. Οπότε δώρο αδωρο είναι και το (προσωρινό) μηδέν στον λογαριασμό εκεί. 

Προσωπικά έβγαλα όλα τα λεφτά από viva, θα κλείσω τον προσωπικό και θα διατηρήσω τυπικά τον επαγγελματικό για το pos (δεν το χρησιμοποιώ). Είμαι περίεργος τι και πώς θα πάνε να μου χρεώσουν τα 5 σε μηδενικό υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@1comment Μετα από αυτά που περάσατε με τη διασύνδεση, που παίρνατε την epay  στις 1 τα χαράματα για να πιάσετε γραμμή, για μένα η Πειραιώς έχει μπει σε blacklist. 😛 Ακόμα και για ένα απλό θέμα του πατέρα μου, δε κατάφερα να βγάλω γραμμή ό,τι ώρα κι αν κάλεσα.

 

Εκείνη την περίοδο όλοι οι πάροχοι τα ίδια χάλια είχαν. Ούτε στην cardlink δεν έπιανες γραμμή π.χ. Επίσης όλα αυτά ήταν πρόβλημα της epay, όχι της πειραιώς ως τράπεζα.

3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Εγώ για να κλείσει ραντεβού  η κόρη μου της έκλεισα με τα δικά μου στοιχεία μέσα από τον δικό μου λογαριασμό, και πήγε η ίδια για το θέμα της. 

Εδώ είναι μικρή πόλη και συνήθως παίρνουμε τηλ να κλείσουμε ραντεβού. Πολλές φορές έχω πάει και χωρίς και με εξυπηρέτησαν.

38 λεπτά πριν, tryfos είπε

Είπαμε, θέμα χρόνου είναι το 6αρι κι εδώ το μηνιαίο... Έχουνε καταλάβει όλοι αυτοί οι νταβαδες ότι η καλύτερη πηγή εσόδων είναι ο,τι σταθερό και υποχρεωτικό μας έχουν επιβάλει, ηλεκτρονικές δαπάνες, pos κλπ και θα το αρμεξουν όσο δεν πάει. Χωρίς όλα αυτά δεν θα είχανε πελάτες ούτε τις μάνες τους, όλοι στη revolut κλπ θα ήμασταν. Τραπεζικές εργασίες μηδέν, προμήθειες σε όλα 100.

Επίσης το θέμα (και) στην Πειραιώς δεν είναι τόσο η χρέωση του λογαριασμού αλλά τα γύρω-γύρω πάγια του pos,η προμήθεια συναλλαγών του ίδιου του pos, διαχειριστικά και λοιπές ευφάνταστες προμήθειες-κλοπές. Οπότε δώρο αδωρο είναι και το (προσωρινό) μηδέν στον λογαριασμό εκεί. 

Προσωπικά έβγαλα όλα τα λεφτά από viva, θα κλείσω τον προσωπικό και θα διατηρήσω τυπικά τον επαγγελματικό για το pos (δεν το χρησιμοποιώ). Είμαι περίεργος τι και πώς θα πάνε να μου χρεώσουν τα 5 σε μηδενικό υπόλοιπο.

Εμένα με χρεώνει μόνο 3,72 το μήνα για το πος. Η προμήθεια στις κάρτες είναι 0,9%. Αυτά.

Όσο για τη βιβα, δεν έχει ξεκαθαρίσει αν τα 5Ε θα τα χρεώνονται οι παλιοί χρήστες ή οι νέοι. Προς το παρόν δεν έχει χρεώσει κάτι. Αν χρεώσει, θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όσο για τη βιβα, δεν έχει ξεκαθαρίσει αν τα 5Ε θα τα χρεώνονται οι παλιοί χρήστες ή οι νέοι. Προς το παρόν δεν έχει χρεώσει κάτι.

Σιγά μην χρεώσει μόνο τους καινούριους. Ποιος θα πάει με τέτοιους όρους; Το μόνο είναι ότι εγώ προσωπικά δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση ή email, 'γεια σας, από ... αρχίζουμε να σας χρεώνουμε(=κλέβουμε) για τη βελτίωση των υπηρεσιών μας'και λοιπές μαρκετιστικες αηδιες. Ακόμα και στη μπανανία χώρα που είμαστε θεωρώ ότι θα έστελναν κάτι, έστω για τα μάτια του κόσμου.

Αν ισχύει αυτο το 3,72/μήνα που λες χωρίς ΤΙΠΟΤΑ άλλο, είναι ανταγωνιστικό προς το παρόν. Και πάντα βέβαια με τον άμεσο φόβο ότι θα χρεώσει και η Πειραιώς τον λογαριασμό (που θεωρώ απολύτως βέβαιο). Φυσικά όσο δεν ζητάει τα 5 η βιβα, θα παραμείνω εκεί, έστω και με μηδενικό υπόλοιπο για να μη μπορέσει να χρεώσει ο,τι της καπνίσει (το IBAN για τα 10 δεν με ενδιαφέρει και κανονικά δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...