Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προμήθεια του mypos είναι 1.69% + 0.05 ανά συναλλαγή. Στην alpha bank μου είπανε ότι είναι 0.95% ανά συναλλαγή μέσω POS μηχάνημα (που κοστίζει 200+ ευρώ) και 1.5% από soft POS. ΟΚ έχει και κόστος IBAN 5 ευρώ τον μήνα και 12 ευρώ τον χρόνο για myalpha code. Αλλά στις χρεώσεις του POS με βάσει αυτά που είπανε, είναι φθηνότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ για το mypos. Κάνεις λογ/σμο σαν της βιβα που βλέπεις τα λεφτά σου ή σου τα πιστώνει σε τράπεζα;

@aerialsilk Ναι για φυσική κάρτα. Εμένα με ενδιαφέρει το online που είναι 1,3% η προμήθεια όπως και στο everypay.

Για everypay όντως είναι μπελάς η ταυτοποίηση. Έκανα χθες βιντεοκλήση, όλα καλά και τώρα στην πλατφόρμα έβγαλε μήνυμα ότι η ταυτοποίηση έχει απορριφθεί! 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, 1comment said:

Να ρωτήσω κι εγώ για το mypos. Κάνεις λογ/σμο σαν της βιβα που βλέπεις τα λεφτά σου ή σου τα πιστώνει σε τράπεζα;

@aerialsilk Ναι για φυσική κάρτα. Εμένα με ενδιαφέρει το online που είναι 1,3% η προμήθεια όπως και στο everypay.

Για everypay όντως είναι μπελάς η ταυτοποίηση. Έκανα χθες βιντεοκλήση, όλα καλά και τώρα στην πλατφόρμα έβγαλε μήνυμα ότι η ταυτοποίηση έχει απορριφθεί! 

Σου δημιουργεί Ιρλανδικο λογαριασμό και εκει πιστωνονται αμεσα τα χρηματα απο τις πωλησεις (αμεσα, δεν εχει αποστολή πακετων το POS).

Απο εκει τα κανει οτι θες , κανεις τις πληρωμες σου μεσω web banking, σου εχουν και Mastercard να τραβηξεις χρημα ή να αγορασεις κατι, τα μεταφερειε εαν θες σε αλλη τραπεζα η τα αφηνεις εκει να γινουν μασουρι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Σου δημιουργεί Ιρλανδικο λογαριασμό και εκει πιστωνονται αμεσα τα χρηματα απο τις πωλησεις (αμεσα, δεν εχει αποστολή πακετων το POS).

Απο εκει τα κανει οτι θες , κανεις τις πληρωμες σου μεσω web banking, σου εχουν και Mastercard να τραβηξεις χρημα ή να αγορασεις κατι, τα μεταφερειε εαν θες σε αλλη τραπεζα η τα αφηνεις εκει να γινουν μασουρι!!

Δηλαδή είναι σαν το περιβάλλον της βιβα. Σε αντίθεση με την everypay που σου τα πιστώνει σε τράπεζα. Εξυπηρέτηση ελληνική έχει; Πήρα τηλ, δεν απάντησαν και με πήρε πίσω μια που μίλαγε μόνο αγγλικά! Είπα ότι θέλω να μιλήσω στα ελληνικά και μου είπε θα με καλέσουν Δευτέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tomtsir είπε

Επειδή οι απόψεις διίστανται , τελικά μπορούμε να έχουμε έναν και μοναδικό λογαριασμό όψεως χωρίς GR αρχικά; 

Ούτε καν 'όψεως', δεν χρειάζεσαι, αν δεις κάποιες σελίδες πίσω, αλλά υπάρχουν και κάποιες αντίθετες απόψεις σε αυτό...

Τώρα για το θέμα του GR κλπ επίσης απαντήθηκε πιο πριν ότι μπορεί να συμπληρωθεί αλλοδαπό IBAN στο Ε3 κανονικά (από ο,τι καταλαβαίνω όχι -κακώς και παράνομα-στην εφαρμογή της gsis). Όμως ο,τι υπάρχει στο Ε3 ισχύει και γίνεται δεκτό κανονικά.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, 1comment said:

Δηλαδή είναι σαν το περιβάλλον της βιβα. Σε αντίθεση με την everypay που σου τα πιστώνει σε τράπεζα. Εξυπηρέτηση ελληνική έχει; Πήρα τηλ, δεν απάντησαν και με πήρε πίσω μια που μίλαγε μόνο αγγλικά! Είπα ότι θέλω να μιλήσω στα ελληνικά και μου είπε θα με καλέσουν Δευτέρα. 

Πολλά ζητας, μηπως να πας σε συστημικη τραπεζα της γειτονιας σου!!?? Εχουνε παντως και ελληνομαθεις αλλα.. μην περιμενεις πολλα. Ολες αυτες οι finetch τραπεζικοι οργανισμοι δεν θελουν να αποσχολεις και πολυ το προσωπικο. Στο καταστημα Κολωνου θα κανεις καλυτερη συννενοηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1comment είπε

Σε αντίθεση με την everypay που σου τα πιστώνει σε τράπεζα.

Ξέρεις τι γίνεται, αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν από ότι καταλαβαίνω θες να το στήσεις μέσω Πειραιώς, που ΑΚΟΜΑ δεν χρεώνει τον επαγγελματικό. Όμως μετά θα τρέχεις πάλι να σεταρεις αλλιώς το pos και όλα μόλις τον χρεώσει, και είναι απλά θέμα χρόνου όπως καταλαβαίνεις. Είδες τι έγινε με την viva, ο πειρασμός να συμμετέχουν στο ανελεητο πάρτυ σε βάρος μας είναι τεράστιος. Και ο ανταγωνισμός/έλεγχος μηδενικός.

Αντίθετα το mypos και κάθε mypos από ότι καταλαβαίνω, επειδή απευθύνονται σε όλη την Ευρώπη κλπ, και όχι μόνο στην ξεφτυλισμένη και στημένη μικρή ελληνική τραπεζική αγορά, κάθε λόγο θα έχει να μην βάλει τέτοιες γελοίες χρεώσεις, επειδή ο ανταγωνισμός δεν τα σηκώνει αυτά. Οπότε μακροπρόθεσμα, ή τουλάχιστον μέχρι και οι fintech γίνουν μεγάλες και μπουν κι αυτές στον χορό, ίσως είναι καλύτερη μια τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tryfos είπε

Ξέρεις τι γίνεται, αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν από ότι καταλαβαίνω θες να το στήσεις μέσω Πειραιώς, που ΑΚΟΜΑ δεν χρεώνει τον επαγγελματικό. Όμως μετά θα τρέχεις πάλι να σεταρεις αλλιώς το pos και όλα μόλις τον χρεώσει, και είναι απλά θέμα χρόνου όπως καταλαβαίνεις.

Πειραιώς έχω στο σταθερό πος του καταστήματος επί χρόνια και αυτό δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει με τις χρεώσεις (γιατί όλες οι τράπεζες χρεώνουν τον όψεως). Πάει αυτό. Δεν ξέρω γιατί το μπέρδεψες (άλλο epay αλλο everypay).

Βίβα έχω στο eshop γιατί ήταν δωρεάν ενώ η πειραιώς ήθελε έξτρα ενοίκιο. Επειδή έχω λιγοστές συναλλαγές με κάρτα στο eshop, κάποιους μήνες καμία, γι αυτό και με ενδιαφέρει πάροχος με μηδέν κόστος μηνιαίο. Όχι ότι θα τα βάψω μαύρα ακόμα κι αν παραμείνω στη βιβα. Απλά θα ήταν πιο συμφέρον να συνεχίσω με μηδέν κόστος αφού κατά 90% οι πελάτες επιλέγουν αντικαταβολή.

15 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Πολλά ζητας, μηπως να πας σε συστημικη τραπεζα της γειτονιας σου!!?? Εχουνε παντως και ελληνομαθεις αλλα.. μην περιμενεις πολλα. Ολες αυτες οι finetch τραπεζικοι οργανισμοι δεν θελουν να αποσχολεις και πολυ το προσωπικο. Στο καταστημα Κολωνου θα κανεις καλυτερη συννενοηση

Βασικά δεν είχα καταλάβει ότι πρόκειται για πάροχο εξωτερικού. Τεσπα μεταξύ αυτού και everypay θα επιλέξω όποιον κάνει ευκολότερη ταυτοποίηση/άνοιγμα λογ/σμου. Thats all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε απο αυτό το μήνα σε μένα χρέωση 4 ευρώ αντί 2.5 μέχρι τώρα σε business basic λογαριασμό στην Εθνική βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, bad_freddy said:

Ξεκίνησε απο αυτό το μήνα σε μένα χρέωση 4 ευρώ αντί 2.5 μέχρι τώρα σε business basic λογαριασμό στην Εθνική βλέπω...

μια απ'τα ίδια.

Και ερωτώ...που βρίσκουμε τα παραστατικά για ΟΛΑ αυτά τα νταβατζηλίκια; προμήθειες εμβασμάτων, προμήθεια όψεως κτλ.

Δε φτάνει που τα πληρώνουμε, να μη τα περάσουμε και στα έξοδα; (εκτός αν πηγαίνουν πλεον μεσω μαιντατα απευθείας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

μια απ'τα ίδια.

Και ερωτώ...που βρίσκουμε τα παραστατικά για ΟΛΑ αυτά τα νταβατζηλίκια; προμήθειες εμβασμάτων, προμήθεια όψεως κτλ.

Δε φτάνει που τα πληρώνουμε, να μη τα περάσουμε και στα έξοδα; (εκτός αν πηγαίνουν πλεον μεσω μαιντατα απευθείας).

Έγω απορώ αν στις συμβάσεις που υπογράψαμε όταν ανοίξαμε τον όψεως και το POS (προσωπικά απο το 2008 και για τα 2) αν είχε όρο οτι μπορούν να βάζουν οτι επιπλέον προμήθειες θέλουν όποτε γουστάρουν, πέρα απο αυτά που συμφωνήσαμε...

Κάπως έτσι μπήκε το μηνιαίο 2,5 απο το πουθενα, τώρα έγινε 4 γιατί έτσι τους αρέσει, όπως επίσης και απο το 2023 που τσιμπάνε και ενα 50αρικάκι ετήσιο τέλος POS που ποτέ δεν υπήρχε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, bad_freddy said:

Έγω απορώ αν στις συμβάσεις που υπογράψαμε όταν ανοίξαμε τον όψεως και το POS (προσωπικά απο το 2008 και για τα 2) αν είχε όρο οτι μπορούν να βάζουν οτι επιπλέον προμήθειες θέλουν όποτε γουστάρουν, πέρα απο αυτά που συμφωνήσαμε...

Κάπως έτσι μπήκε το μηνιαίο 2,5 απο το πουθενα, τώρα έγινε 4 γιατί έτσι τους αρέσει, όπως επίσης και απο το 2023 που τσιμπάνε και ενα 50αρικάκι ετήσιο τέλος POS που ποτέ δεν υπήρχε...

αμφιβάλλω αλλα και δεν εχω και τις συμβάσεις!

Και να δεχθώ ρε μπινέδες την μηνιαία χρέωση, αλλα να μη πληρώνω ενδιάμεσες προμήθειες! Οχι να πληρώνω τον ΕΦΚΑ και να μου κρατάτε προμήθεια...αδιανόητο.

Αυτο με το POS, μαλλον εισαι τυχερός. Εγω πληρώνω ένα 3.90 που πληρωνα πάντα και ένα ετήσιο νταβατζιλίκι κοντά στα 80-90ε; για το οποιο είχε έρθει και μειλ, ΑΛΛΑ νομιζα οτι αντικαθιστά το μηνιαίο 3.90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειρότερο για εμένα είναι η προμήθεια από τα εμβάσματα. Λεφτά σου φέρνω από το εξωτερικό και με χρεώνεις ρε; Δυστυχώς τα πράγματα για κάποιον που ξεκινάει τώρα και δεν έχει καβάτζα ένα μεγάλο υπόλοιπο ώστε να μην τον καίει τόσο είναι τραγικό. Σκοτώνουν τους νέους επαγγελματίες. Δεν θέλουν μικρές επιχειρήσεις. 

Επεξ/σία από Sherlock_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

Κάπως έτσι μπήκε το μηνιαίο 2,5 απο το πουθενα, τώρα έγινε 4 γιατί έτσι τους αρέσει, όπως επίσης και απο το 2023 που τσιμπάνε και ενα 50αρικάκι ετήσιο τέλος POS που ποτέ δεν υπήρχε...

Συγγνώμη που θα στο πω έτσι, αλλά σε κατακλέβουν χωρίς έλεος, μιλάμε για το νταβατζηλικι του αιώνα και χρεώσεις-αέρα, κι εσύ απλά κάθεσαι και γκρινιάζεις εδώ; (Αν και καλά κάνεις που ενημερώνεις). ΠΑΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΉΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟΎ, έχεις υπογράψει πουθενά να μείνεις για πάντα σε αυτούς τους αλήτες; Αν δεις κάποιες σελίδες παραπάνω, υπάρχουν λύσεις-προτάσεις διάφορες. Αλλά -δυστυχώς-προϋποθέτουν μια "κινητικότητα", δηλαδή να ψαχνεσαι γενικά και να είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις τράπεζα. Τί πάτε και κάθεστε στην ίδια τράπεζα (και μάλιστα την Εθνική;!) αιωνίως; Δεν έχει καταλάβει ο Έλληνας, ότι χάρη κάνουμε σε όλους αυτούς τους απατεώνες να έχουμε εκεί τα λεφτά μας, όχι αυτοί σε εμάς. Απλά μούτζωσε και φύγε. Και μόνο που βλέπω αυτές τις "προμήθειες" ζοχαδιαζω...

ΥΓ: Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά πάτε να διατηρήσετε επιχείρηση εν ετει 2024 με "συνεργάτη"την...Εθνική; Την τράπεζα που μέχρι πριν ελάχιστα χρόνια αποτελούσε meeting place για καφέ, ανανέωση βιβλιαρίου και κουτσομπολιό από όλη την τρίτη ηλικία; Οι άνθρωποι δεν είναι τράπεζα στην ουσία, εκμεταλλεύονται όλο τον κοσμακη που έχει τη σύνταξη του εκεί και τις συνεργασίες με το δημόσιο, εσείς περιμένετε να μην σας κλέψει η Εθνική; Είχε μάθει ποτέ να κάνει κάτι άλλο;

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...