Προς το περιεχόμενο

Call of Duty: Warzone 2.0


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μπω στον κόπο να αναφερθώ στο κομμάτι του performance γιατί υπάρχουν άτομα εδώ που το κάνουν πολύ καλά, οπότε δεν υπάρχει λόγος. Δεν θα σχολιάσω επίσης με το latency που μας έχει βγάλει το λάδι.

Γνώμη για μέχρι τώρα που έχω παίξει:

  • Το UI εμετικό, κάθε φορά που μπαίνω για να παίξω με πιάνει πονοκέφαλος. Μπαίνεις βλέπεις το message of the day, πας στην κάτω σελίδα έχει DMZ, Warzone quads, Shoothouse (μια παράνοια), πας πιο κάτω έχει τα βασικά games/modes Modern warfare 2, DMZ, Battle royale. Τρομερή μακακια που σε διακόπτει όταν φτιάχνεις όπλα όταν ξεκινάει να βρει παιχνίδι ή αλλάζει mode, θέλει αλλαγή επειγόντως. Επίσης τρομερά lags στο menu. 
  • Το progress με τα όπλα ένα μπάχαλο. Για να ξεκλειδώσεις attachment σε ένα όπλο δεν αρκεί να έχεις ξεκλειδώσει (αν έχει) τα όπλα των υποκατηγοριών αλλά πρέπει να ξεκλειδώσεις και από άλλα όπλα πχ από πιστολάκια, smg, assault rifle. Ωραίο χαρακτηριστικό το ότι μπορείς να δοκιμάσεις τα όπλα σου σε ένα απλό μεν test αλλά βλέπεις αν είναι έτσι όπως το θες. 
  • Πολύ ωραία ιδέα που με backpack μπορείς να κουβαλάς 3 όπλα(medium backpack και πάνω), πολλαπλά self-revives, plates κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι όταν είσαι σε κατάσταση fight και ψάχνεις plates, ammo είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσεις γιατί μέχρι να το ανοίξεις να πάρεις αυτό που θες ζήτω που καήκαμε. Επίσης αυτό που παρατήρησα έντονα είναι ότι κολλάνε τα όπλα κάτω και πρέπει να πας σε συγκεκριμένη θέση με συγκεκριμένη γωνία για να σηκώσεις πεσμένο όπλο, ammo κτλ. Το παιχνίδι έγινε όντως πιο αργό αλλά πιστεύω ότι το looting system σαν συνολική εμπειρία δεν ταιριάζει στον χαρακτήρα του. 
  • Υπήρχε στο launch day πρόβλημα με το cash που χωρίς contract δεν έβρισκες με τίποτα. Δεν ξέρω αν συνεχίζει να υπάρχει αυτό το θέμα, γιατί πέφτουμε καθαρά σε safecracker και εκεί υπάρχει πολύ χρήμα. 
  • Το gulag θέλει επειγόντος αλλαγή κατά την άποψη μου. To 2v2 είναι καλό μόνο όταν παίζεις με την παρέα σου και βγάζεις άκρη, αλλά τις περισσότερες φορές είσαι με άσχετους και γίνεται ένα μπάχαλο. 
  • Πολύ λίγο stock UAV σε αγορές.
  • Όσο για τα loadout καλή η ιδέα που μπορείς από οποιοδήποτε κουτί να πάρεις το loadout σου αλλά θα πρέπει να πέφτει ελαφρώς πιο νωρίς, όχι στο early game γιατί μετά δεν έχει νόημα η αγορά των όπλων από τις αγορές. 

Έχει κι άλλα προβλήματα αλλά τα αφήνω σε εσάς 😜 

Σε γενικές γραμμές μέτριο παιχνίδι. Έχει βάσεις για να γίνει καλύτερο; Ναι εννοείται, θα δείξει ο χρόνος.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, M4tR1x είπε

θα δείξει ο χρόνος.


 

Ο οποίος είναι το επόμενο κοντ μιας και αυτο σε αυτά που λέμε ui και λοιπά δεν παίζει να αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το warzone πολύ κακό μέχρι στιγμής και θέλει αρκετή δουλειά για να γίνει ένα αξιόλογο BR! Επίσης στα περισσότερα γκειμ χτυπαω 100+ latency όποτε κάνω leave game απευθείας! Και επειδή αρκετά σπάσανε τα νευρα μας με τα τόσα προβλήματα,μένουμε στο φτωχικό multiplayer προς το παρών και βλέπουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το βρίσκω πολύ καλό το WZ2. Παρόλα αυτά το UI της αρχικής και το social tab κτλ μιλάμε για έκτρωμα, το λουτάρισμα νομίζω έγινε υπερβολικά περίπλοκο χωρίς λόγο, ενώ πιστεύω ότι ο χάρτης άνετα χωράει 200 άτομα και όχι 150. Επίσης σίγουρα πρέπει να μειώσουν το χρόνο του palting και να μπορείς ταυτόχρονα να τρέξεις όταν φοράς τα plates.

Το μόνο που με εκνευρίζει είναι σίγουρα το ξεκλείδωμα των attachments. Να πω την αλήθεια ακόμα δεν το έχω καταλάβει 100%, επίσης δεν έχει να κάνε με το αν έχεις αγοράσει το MW2. Και εγώ το έχω αγοράσει αλλά δεν έχω καμία όρεξη να παίζω δέκα ώρες multi με ένα shotgun για να ξεκλειδώσω ένα underbarrel στο M13 πχ. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν θες κάποιο attachment που είναι 13ο πχ, πρέπει να έχεις ξεκλειδώσει όλα τα προηγούμενα που το καθένα σχετίζεται με leveling up διαφορετικού όπλου. Μιλάμε παράνοια. 

Επεξ/σία από alex-gate-7-1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DMZ= ότι πιο fun2play game mode θα μπορούσαν να βγάλουν. Και κάνει πολύ καλύτερα απότι κάνει το escape from tarkov! Είδαμε και τον ρεαλισμό του Τάρκοφ και ξεχάσαμε το ίδιο το παιχνίδι 😈.

Θες σίγουρα παρέα 100%, solo ή με randomαδες δε βγαίνει εύκολα και χάνεται όλη η μαγεία του! Πρέπει να είσαι ΚΑΛΟΣ fps παίκτης για να τα βγάλεις πέρα, το ντου δε βοηθάει. Πρέπει να παίξεις και tactical μαζί με το squad σου.

Θα ήθελα να υπάρχει και νυχτερινό setting!

XP grind fest είναι το mode αυτό.

Στο warzone δε μπήκα ακόμα, δε θεωρώ ότι θα είναι κάτι το τρομερό σε σχέση με το 1, οπότε για την ώρα dmz και άγιος ο θεός αν δε θέλω να παίξω άλλο tdm/kc. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2022 στις 5:05 ΜΜ, alex-gate-7-1925 είπε

Το μόνο που με εκνευρίζει είναι σίγουρα το ξεκλείδωμα των attachments. Να πω την αλήθεια ακόμα δεν το έχω καταλάβει 100%, επίσης δεν έχει να κάνε με το αν έχεις αγοράσει το MW2. Και εγώ το έχω αγοράσει αλλά δεν έχω καμία όρεξη να παίζω δέκα ώρες multi με ένα shotgun για να ξεκλειδώσω ένα underbarrel στο M13 πχ. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν θες κάποιο attachment που είναι 13ο πχ, πρέπει να έχεις ξεκλειδώσει όλα τα προηγούμενα που το καθένα σχετίζεται με leveling up διαφορετικού όπλου. Μιλάμε παράνοια. 

Δλδ το MP progress μεταφέρεται στο WZ, αλλά το σύστημα ειναι μπερδεμένο; Δεν υπάρχει κάποια λογική; Πχ αν θέλω να ξεκλειδώσω τα attachments για ένα συγκεκριμένο shotgun, δεν πρέπει να παίζω μόνο με αυτό;

Επεξ/σία από Athanasios2104
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς να μειώσετε (ως έναν βαθμό) το Stuttering πανηγύρι του WZ2.0/MW2 

(test subject: Σε Intel 12700K/3070/32gb Ram/NVME/WIN11)

Βρίσκετε το αρχείο*>> C:\Users\{insertuser}\Documents\Call of Duty\players

 *file: options.3.cod22.cst

RenderWorkerCount (RWC) από 11 το πάτε 8 

Σε NVIDIA panel:

Custom 3D settings game:

1.Prefer Maximum Performance ✓ 

2. Στο γενικό Shader Cache Size:  100GB (δε θα γεμίσει τόσα μη φοβάστε)

Fhyd4TRWQAEy6NI.png.557af5f336ab9e4a3c84f89be20920bc.png

Windows Ρυθμίσεις

1. Power profile:

High Performance (πολύ πιο ανεβασμένα Lows σε σχέση με Balanced - δε ξέρω γιατί, μετά από πάνω από 20 διαφορετικά benchmark in game αυτό φαίνεται)

Οταν βγείτε από το παιχνίδι γυρίστε πάλι σε Balanced.  

2. HAGS OFF (ΑΝ! Και με ενεργοποιημένο αυτό δίνει κάποια frames και φαίνεται να παίζει εντάξει στο multiplayer, στο WZ2 μετά από 2-3 ματς αρχίζουν μικρά stutters)

 

IN GAME GRAPHICS setting:

Το σημαντικότερο 

spot cache: high ή ultra 

2022-11-19_18h46_09.webp.06a4e12cc5438d17bc71019e8f59d0eb.webp

 

 

Ενα τρικ (δεν το έχω δοκιμάσει) για ALDER LAKE/RAPTOR LAKE (12/13 INTEL GEN)

 task manager -> game -> δεξί click ->  details -> set affinity -> επιλογή μόνο των P cores 

 

Για AMD -δε ξέρω για το RWC δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε έναν για να κάνω δοκιμές- πάντως με ένα παλικάρι που ανταλλάξαμε feedback δεν είχε προβλήματα (λέει)

"RWC 5800x"

"Default number was 7 ( no stutters )" 

Δοκιμάστε το και βλέπετε 

Για το αντίστοιχο Shader Cache size της Nvidia νομίζω πρέπει να επιλέξετε στο AMD Control panel: AMD optimized (κάπως έτσι το λέει στην αντίστοιχη Shader επιλογή)

 

*Όλα αυτά σε 1080p δεν γνωρίζω σε άλλες αναλύσεις τι γίνεται και πως συμπεριφέρεται το παιχνίδι. Τα συγκεκριμένα δούλεψαν σε μένα με HIGH TEXTURES με δικό μου σύστημα το οποίο ΔΕΝ έχει overclock είτε undervolt σε κανένα υποσύστημα του. Στοκ όλα. Μόνο 1 ή 2 stutters και αυτά στο WZ2 μετά από αρκετά λεπτά, ενώ πριν γινόταν χαμός κάθε τρεις και λίγο. Στο MW2. MP τρέχει smooth. 

 

Υ.Γ. LAST. CALL. 

Nvidia DRIVERS 522.25 ίσως λίγο πιο smooth gameplay αλλά συχνότερα crash κατά πολύ καθώς δεν είναι official supported το παιχνίδι. Αλλιώς τους όποιους τελευταίους. 

 

Όσοι αντιμετωπίζουν ακόμα θεματακια δοκιμάστε και δώστε το ανάλογο feedback 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2022 στις 3:35 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Πώς να μειώσετε (ως έναν βαθμό) το Stuttering πανηγύρι του WZ2.0/MW2 

Σε Intel 12700K/3070/32gb Ram/NVME/WIN11 

>> C:\Users\{insertuser}\Documents\Call of Duty\players

 

file: options.3.cod22.cst

RenderWorkerCount (RWC) από 11 το πάτε 8 

NVIDIA panel:

Custom 3D settings game:

1.Prefer Maximum Performance ✓ 

2. Στο γενικό Shader Cache Size:  100GB (δε θα γεμίσει τόσα μη φοβάστε)

Fhyd4TRWQAEy6NI.png.557af5f336ab9e4a3c84f89be20920bc.png

Windows Ρυθμίσεις

1. Power profile:

High Performance (πολύ πιο ανεβασμένα Lows σε σχέση με Balanced - δε ξέρω γιατί, μετά από πάνω από 20 διαφορετικά benchmark in game αυτό φαίνεται)

Οταν βγείτε από το παιχνίδι γυρίστε πάλι σε Balanced.  

2. HAGS OFF (ΑΝ! Και με ενεργοποιημένο αυτό δίνει κάποια frames και φαίνεται να παίζει εντάξει στο multiplayer, στο WZ2 μετά από 2-3 μαρς αρχίζουν μικρά stutters)

IN GAME GRAPHICS settings.

Το σημαντικότερο 

spot cache: high ή ultra 

2022-11-19_18h46_09.webp.06a4e12cc5438d17bc71019e8f59d0eb.webp

 

 

Ενα τρικ για ALDER LAKE/RAPTOR LAKE (12/13 INTEL GEN)

 task manager -> game -> δεξί click ->  details -> set affinity -> επιλογή μόνο των P cores 

 

Για AMD -δε ξέρω για το RWC δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε έναν για να κάνω δοκιμές - πάντως με ένα παλικάρι που ανταλλάξαμε feedback δεν είχε προβλήματα (λέει)

"RWC 5800x"

"Default number was 7 ( no stutters )" 

Δοκιμάστε το και βλέπετε 

Για το αντίστοιχο Shader Cache size της Nvidia νομίζω πρέπει να επιλέξετε στο AMD Control panel: AMD optimized (κάπως έτσι το λέει στην αντίστοιχη Shader επιλογή)

 

Όλα αυτά σε 1080p δεν γνωρίζω σε άλλες χώρες αναλύσεις τι γίνεται και πως συμπεριφέρεται το παιχνίδι. Τα συγκεκριμένα δούλεψαν σε μένα με HIGH TEXTURES με δικό μου σύστημα το οποίο ΔΕΝ έχει overclock είτε undervolt σε κανένα υποσύστημα του. Στοκ όλα. Μόνο 1 ή 2 stutters και αυτά στο WZ2 μετά από αρκετά λεπτά, ενώ πριν γινόταν χαμός κάθε τρεις και λίγο. Στο MW2. MP τρέχει smooth. 

 

Υ.Γ. LAST. CALL. 

Nvidia DRIVERS 522.25 ίσως λίγο πιο smooth gameplay αλλά συχνότερα crash κατά πολύ καθώς δεν είναι official supported το παιχνίδι. Αλλιώς τους όποιους τελευταίους. 

 

Όσοι αντιμετωπίζουν ακόμα θεματακια δοκιμάστε και δώστε το ανάλογο feedback 

Ειχα και εγω κατι ακραια stutters τα οποια έφτιαξαν με τον τελευταιο driver και off το gsync. Παιζω με cap μεσα απο το παιχνίδι στα 150 και τα lows είναι μόνιμα στα 140, ενω με gsync στα 116 lock επεφτε στα 90. 

 

Αν τρεχεις σε exclusive full screen το affinity δεν κανει κάτι 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

affinity

Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το δοκίμασα γιατί δεν ήξερα μέσα σε όλα αυτά ποιοί είναι οι ecores (δε λέει απλά αναφέρεται με νούμερα) και ήταν υπό διερεύνηση να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Δε με τρέλανε το παιχνίδι όπως το πρώτο, ψιλοβαρεθηκα, ίσως τζαμπα και τα 50€ για το main game -περιμένω Callisto protocol Παρασκευή :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...