Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Η ανακυκλωση ειναι ενα σταδιο επεξεργασιας υλικων το οποιο το αναλαμβανει ο πολιτης αφιλοκερδως και παραδιδει τα προιοντα σε εταιριες για να συνεχισουν να δημιουργουν κερδη.

Δηλαδη> σε βαζει να κανεις ενα βημα που θα το εκανε ουτως ή αλλως και θα το πληρωνε.

Απλα τα λομπυ το φορτωσανε σε εμας.

Το 2007 προσπαθήσαμε να κάνουνε μια εκστρατεία για να σταματήσουν οι καταναλωτές να παίρνουν απλές μπαταρίες (τύπου ΑΑΑ και πάει λέγοντας ) αλλά επαναφορτιζόμενες και όχι μόνο δεν τα καταφέραμε αλλά μας επισκίασαν κιόλας (μη ρωτήσεις ποιοι, ξέρεις)  Φτάσαμε 2022 για να σταματήσουν εταιρίες στυλ ΙΚΕΑ να πουλάει με το κιλό μπαταρίες και φυσικά με τη ψευδαίσθηση ότι είναι πιο φιλικό για το περιβάλλον, φυσικά όλοι γνωρίζουμε πως άμεσο σκοπό είχε να υπάρχει διαθέσιμο υλικό για τα ηλεκτροκίνητα. Ανακυκλωνω κάπου στα 100 κιλά πλαστικό και δε ξέρω γώ ποσό χαρτί και γυαλί και δεν μου δόθηκε ούτε 1 λεπτό του ευρώ. Εγωιστικά και μόνο  θα μπορούσα να τα πετάω στους πράσινους κάδους. 
Το μεγαλύτερο θέμα όμως είναι πως καμία εταιρία τύπου Coca Cola δεν ασχολείται αφού η τιμή αγοράς τόνου από Τουρκία είναι μόλις 30 ευρώ ο τόνος. Άρα λοιπόν ποιος βγάζει το μάτι του άλλου ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, slr είπε

Στην ανακύκλωση δουλεύεις και έχεις τέτοιο κόλλημα;

Σοβαρά τώρα, άμα θέλουν να τα στέλνουμε ανακύκλωση να μας δίνουν κάτι πίσω, μην κονομάει μόνο η ανακύκλωση...

Δώστε κάτι και στον κάτοχο. Ο τζάμπας πέθανε...

Έτσι είναι επειδή όμως δεν θέλουν να σου δώσουν ούτε το κακό σπυρί στον πωπο τους, προσπαθούν να σε ευνουχίσουν προσθέτοντας σου τύψεις για το περιβάλλον, ότι πρέπει να τους τα στέλνεις στην ανακύκλωση. Μην σου πω κανονικά να τους τα πλένεις κιόλας.

Εδώ καλά, Ελλάδα επειδή δούλεψα για 7 χρόνια σε πλυντήριο κάδων, έχω δει τα πάντα μέσα στους πράσινους κάδους από ανακυκλώσιμα, γάτες, περιστέρια, λάδια μηχανής, χώμα κήπου, Άμμος γάτας, στάχτη από φούρνο, γυαλιά και άλλα πολλά.

Εξωτερικό τρώς πρόστιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Έτσι είναι επειδή όμως δεν θέλουν να σου δώσουν ούτε το κακό σπυρί στον πωπο τους, προσπαθούν να σε ευνουχίσουν προσθέτοντας σου τύψεις για το περιβάλλον, ότι πρέπει να τους τα στέλνεις στην ανακύκλωση. Μην σου πω κανονικά να τους τα πλένεις κιόλας.

Εδώ καλά, Ελλάδα επειδή δούλεψα για 7 χρόνια σε πλυντήριο κάδων, έχω δει τα πάντα μέσα στους πράσινους κάδους από ανακυκλώσιμα, γάτες, περιστέρια, λάδια μηχανής, χώμα κήπου, Άμμος γάτας, στάχτη από φούρνο, γυαλιά και άλλα πολλά.

Εξωτερικό τρώς πρόστιμο.

Ο τζάμπας πέθανε τζάμπα ...

FREE DIE FOR FREE

Ελεύθερος Πεθαίνεις για την Ελευθερία.

Freedom Die For Freedom

Επεξ/σία από alexpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

σε τι έχεις κάνει δηλαδή ανακύκλωση? αμάξι? pc parts? γιατί πολύ ενεργό σε βλέπω στο άθλημα

ναι κάνουμε σαν χώρα ανακύκλωση γενικά που μας πείραξαν τα κινητά εδώ αφαίρεσαν του κάδους(όχι όλους) που πληρώνουν από τα Γιάννενα επειδή πήγαιναν οι Ρομά με 2 αγροτικά με πλαστικά μπουκάλια 

Μόνο που λες την ανακύκλωση άθλημα έστω και αστειευόμενος λέει πολλά. Ανακύκλωση αγαπητέ μου μου μάθανε οι γονείς μου να κάνω από μικρός. Οπότε όσο καί νά σου φαίνεται παράξενο είναι τρόπος ζωής για μένα... Μακάρι να γίνει καί για σένα και για όλους.

Καλό βράδυ εύχομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexpap είπε

Ο τζάμπας πέθανε τζάμπα ...

FREE DIE FOR FREE

Ελεύθερος Πεθαίνεις για την Ελευθερία.

Freedom Die For Freedom

Τσάμπα πάνε στους κάδους τους μπλε και πολλές φορές δεν τα προλαβαίνει το φορτηγό της ανακύκλωσης. Τσάμπα δεν είναι τσάμπα άμα τα μαζέψεις όπως τα μαζεύουν με τα καροτσακια και τα πας σε σκραπ -ανακυκλωση πληρώνεσαι σεντς το κιλό αλουμίνιο, χαρτί κουτας κτλπ. Αλλά το κάνεις; Αυτό το κάνουν άλλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μετά από μια 10ετία στο Android, βλέποντας ότι όλα πλέον έπαιρναν για λίγο αναβαθμίσεις και έπρεπε να αλλάζει κανείς κάθε 1,5-2 χρόνια, πήγα στο οικοσύστημα της Apple, και ακολουθώ το εξής μοντέλο. Παίρνω μια συσκευή καινούρια, την κρατάω 3 χρόνια, την δίνω στη γυναίκα μου που την κρατάει άλλα 3 χρόνια, και μετά στα 6 χρόνια της συσκευής, την πουλάω, και πιάνει ακόμα χρήματα και την χρησιμοποιεί κάποιος άλλος, και παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις! Κυριολεκτικά, μια τέτοια συσκευή κάνει σημαντικό κύκλο ζωής ως ηλεκτρονικό προϊόν.

Εντωμεταξύ, κάνοντας ένα τέτοιο κύκλο, ένα iPhone βγαίνει τα ίδια χρήματα ετησίως με μια medium-level λύση (όχι ναυαρχίδα που βγαίνει σημαντικά πιο πάνω) android (πάντα με το απαραίτητο κριτήριο του να παίρνει αναβαθμίσεις), για να προλάβω αυτούς που θα αρχίσουν την ανάλυση για το κόστος.

Όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και είναι σε φάση κινητού, θα επαναπροσδιορίσω καλύτερα όλο αυτόν τον κύκλο ζωής των συσκευών της οικογένειας.

Είμαι τεχνικός και επισκευαστής κινητών, μεγαλύτερα σκουπίδια από τα ΧΙΑΟΜΙ δεν έχω επισκευάσει, ίσως και τα Realme αλλά ακόμη δεν έχω πιάσει πολλά στα χέρια μου για να έχω πλήρη άποψη. Απορώ ο κόσμος πως τα αγοράζει και πετάει τα λεφτά του. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Hiroshima79 είπε

Είμαι τεχνικός και επισκευαστής κινητών, μεγαλύτερα σκουπίδια από τα ΧΙΑΟΜΙ δεν έχω επισκευάσει, ίσως και τα Realme αλλά ακόμη δεν έχω πιάσει πολλά στα χέρια μου για να έχω πλήρη άποψη. Απορώ ο κόσμος πως τα αγοράζει και πετάει τα λεφτά του. 

Ισως γιατι τα αλλα, τα καλα, ειναι ακριβα***?

Λεω τωρα μια αποψη.

***Παντα θα πεταχτει ο παπατρεχας μαιντανος που θα πει <<εγω εχω την οικονομικη ανεση ανεση να παρω 5 iphone και 5 samsung αλλα απο αποψη αγοραζω ενα xiaomi>>

*** οπως επισης, ενδιαφερον θα ειχε αν καποιος εχει αγορασει τα xiaomi που κοστιζουν 1000+ (εδω μεσα στο φορουμ)

Επεξ/σία από BertaJourdan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Hiroshima79 είπε

Είμαι τεχνικός και επισκευαστής κινητών, μεγαλύτερα σκουπίδια από τα ΧΙΑΟΜΙ δεν έχω επισκευάσει, ίσως και τα Realme αλλά ακόμη δεν έχω πιάσει πολλά στα χέρια μου για να έχω πλήρη άποψη. Απορώ ο κόσμος πως τα αγοράζει και πετάει τα λεφτά του. 

Ο κόσμος δεν θέλει να ρίξει τα standard του στα features για να πάρει κάτι καλύτερης κατασκευής στα ίδια λεφτά ή και ίσως λίγο ακριβότερα, που θα του κρατήσει για παραπάνω διάστημα. Πήρα ένα Nokia των 130e και νιώθεις ότι κρατάς κινητό των 250e από άποψη κατασκευής, έκανα μία μικρή υποχώρηση στα features - σε αυτό δε νικιέται η xiaomi, προσωπικά πάντοτε ψάχνω την καλή κατασκευή ακόμα και σε μικρά ποσά, μια ζωή Sony και Nokia αγοράζω μόνο.

Προτιμάμε αυτό που θα μας βγάλει 2 χρόνια το πολύ, για να πάρουμε το επόμενο και συγχρόνως να αισθανθούμε όμορφα από την παραγωγή ντοπαμίνης για τη νέα μας αγορά. Είναι αγχολυτικό πια, μεγάλη ειρωνία εδώ καθώς υπάρχουν πολύ πιο υγιή αγχολυτικά - επειδή όμως ζούμε σε μια ακραία καπιταλιστική κοινωνία - δεν έχουμε την πειθαρχία ούτε το mentality να τα εφαρμόσουμε (είναι βαρετά).

5δις κινητά απόβλητα..Καταφέραμε κάτι trivial και απόλυτα ελεγχόμενο να το μετατρέψουμε σε παγκόσμιο πρόβλημα.Τί άλλες αποδείξεις θέλουμε για το πόσο λάθος δρόμο έχει πάρει η ανθρωπότητα? Δεν τους καίγεται καρφί - Business as usual. Η μικρή μειοψηφία εκεί έξω δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καιρός οι εταιρίες να φτιάξουν ( υποχρεωθουν προφανώς) κινητά με αποσπώμενα μέρη, ώστε να γίνεται αναβάθμιση όπως τα pc. Ήδη η υπολογιστική ισχύς είναι υπεραρκετή για τον μέσο χρήστη. Αν δεν αναβαθμίζουν τις εφαρμογές κάθε εβδομάδα, μια χαρά μια σημερινή ναυαρχίδα βγάζει 10ετια για τον μέσο χρήστη. Αλλά πως θα δείξει η ψωναρα ότι αλλάζει κινητό κάθε χρόνο? Ο πλανήτης θα καταστραφεί από τον υπερκαταναλωτικο μέσο άνθρωπο, τον αναρχοκαπιταλιστή δηλαδή. Όσο για παραγωγή αποβλήτων και CO2 EU and USA είναι μακράν πρώτες κατά αναλογία πληθυσμού. Ειδικά σε κάτι μπαχαλισταν χώρες, αναρωτιουνται τι θα κερδίσουν από την ανακύκλωση ( προφανώς αυτοί δεν θα δεχτούν καν την παραπάνω λογική της λιτότητας για τον εαυτό τους), όταν η απάντηση είναι δεδομένη και ζητούν μάλιστα οικονομικό αντάλλαγμα για να σώσουν το σπίτι τους 

3 ώρες πριν, Ai7isoLinear είπε

Ο κόσμος δεν θέλει να ρίξει τα standard του στα features για να πάρει κάτι καλύτερης κατασκευής στα ίδια λεφτά ή και ίσως λίγο ακριβότερα, που θα του κρατήσει για παραπάνω διάστημα. Πήρα ένα Nokia των 130e και νιώθεις ότι κρατάς κινητό των 250e από άποψη κατασκευής, έκανα μία μικρή υποχώρηση στα features - σε αυτό δε νικιέται η xiaomi, προσωπικά πάντοτε ψάχνω την καλή κατασκευή ακόμα και σε μικρά ποσά, μια ζωή Sony και Nokia αγοράζω μόνο.

Προτιμάμε αυτό που θα μας βγάλει 2 χρόνια το πολύ, για να πάρουμε το επόμενο και συγχρόνως να αισθανθούμε όμορφα από την παραγωγή ντοπαμίνης για τη νέα μας αγορά. Είναι αγχολυτικό πια, μεγάλη ειρωνία εδώ καθώς υπάρχουν πολύ πιο υγιή αγχολυτικά - επειδή όμως ζούμε σε μια ακραία καπιταλιστική κοινωνία - δεν έχουμε την πειθαρχία ούτε το mentality να τα εφαρμόσουμε (είναι βαρετά).

5δις κινητά απόβλητα..Καταφέραμε κάτι trivial και απόλυτα ελεγχόμενο να το μετατρέψουμε σε παγκόσμιο πρόβλημα.Τί άλλες αποδείξεις θέλουμε για το πόσο λάθος δρόμο έχει πάρει η ανθρωπότητα? Δεν τους καίγεται καρφί - Business as usual. Η μικρή μειοψηφία εκεί έξω δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Το καπιταλιστικό μοντέλο χρειάζεται την υπερκατανάλωση. Δεν είναι κάτι καινούριο, έχει αναλυθεί εδώ και δεκαετίες πως ο καπιταλισμός θα καταστρέψει το περιβάλλον( μάλλον τις συνθήκες του περιβάλλοντος που ευνοούν τον άνθρωπο). Οι καπιταλιστες για χρήμα νοιάζονται μόνο και θα είναι οι τελευταίοι που θα δεχτούν τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής, κατασπαταλησης των φυσικών πόρων, μόλυνσης κτλ. Πρώτα οι φτωχοί την πληρώνουν 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Macosj είπε

να γίνεται αναβάθμιση όπως τα pc.

 (μάλλον τις συνθήκες του περιβάλλοντος που ευνοούν τον άνθρωπο).

Δεν έχω καταφέρει ποτέ να αναβαθμίσω PC, πάντα είναι ασύμβατα, μόνο κάνα σκληρό. Και να γίνει στα κινητά το ίδιο θα είναι.

Σωστά. Ο πλανήτης δεν παθαίνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Macosj είπε

Το καπιταλιστικό μοντέλο χρειάζεται την υπερκατανάλωση. Δεν είναι κάτι καινούριο, έχει αναλυθεί εδώ και δεκαετίες πως ο καπιταλισμός θα καταστρέψει το περιβάλλον( μάλλον τις συνθήκες του περιβάλλοντος που ευνοούν τον άνθρωπο). Οι καπιταλιστες για χρήμα νοιάζονται μόνο και θα είναι οι τελευταίοι που θα δεχτούν τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής, κατασπαταλησης των φυσικών πόρων, μόλυνσης κτλ. Πρώτα οι φτωχοί την πληρώνουν 

Ουσιαστική τεχνολογική πρόοδος υπάρχει απ' την εποχή του καπιταλισμού και μετά. Ο καπιταλισμός φταίει και φοράς μέχρι και ρολόι στο χέρι σου. Πριν από αυτόν μέχρι και το ρολόι ήταν για τους προνομιούχους.
Πρόβλημα δεν αποτελεί ο καπιταλισμός που ως κινητήρια δύναμη έχει το χρήμα, αλλά τα κράτη και οι ενώσεις κρατών που δεν έχουν βρει ένα βιώσιμο μοντέλο για την ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ουσιαστική τεχνολογική πρόοδος υπάρχει απ' την εποχή του καπιταλισμού και μετά. Ο καπιταλισμός φταίει και φοράς μέχρι και ρολόι στο χέρι σου. Πριν από αυτόν μέχρι και το ρολόι ήταν για τους προνομιούχους.
Πρόβλημα δεν αποτελεί ο καπιταλισμός που ως κινητήρια δύναμη έχει το χρήμα, αλλά τα κράτη και οι ενώσεις κρατών που δεν έχουν βρει ένα βιώσιμο μοντέλο για την ανακύκλωση.

Αυτή η καραμελα. Όχι, για την τεχνολογική ανάπτυξη δεν ευθύνεται ο καπιταλισμός, αλλά ορισμένοι πανέξυπνοι άνθρωποι που ανακάλυψαν τους νόμους της φύσης, ίδρυσαν ουσιαστικά την επιστήμη και την τεχνολογία. Οι καπιταλιστές χρησιμοποιούν τις ανακαλύψεις αυτών προς ιδίων όφελος. Και όχι δεν είναι ο καπιταλισμός οι ελεύθερες αγορές ( αυτό υπήρχε από την αρχή της οργάνωσης της ανθρωπότητας σε κοινότητες). Καπιταλισμός νοείται το οικονομικό σύστημα που περιέγραψε ο Σμιθ κατά την βιομηχανική επανάσταση. Καμία σχέση δεν έχει αυτό το σύστημα με την τεχνολογία και την επιστήμη

Εγώ παίρνω μια πτυχή του καπιταλισμού που είναι η υπερκατανάλωση αγαθών. Αυτό είναι καταστροφή, αργά ή γρήγορα είτε θα κάνουμε όλοι λιτότητα είτε θα συμβεί ότι συνέβαινε πάντα ( και χωρίς καπιταλισμό), δηλαδή πόλεμος κτλ. Νομίζω είναι αναπόφευκτο αυτό. Προφανώς, δεν είναι η λύση ο κομμουνισμός, εγώ θεωρώ αυτά τα συστήματα αρχαία που βασίζονται σε τελείως διαφορετικές, οικονομικές, κοινωνικές και γνωστικές αρχές. Τοτε που γράφτηκε ο καπιταλισμός, ανθρώπινα δικαιώματα δεν υπήρχαν ούτε σαν έννοια, ούτε η τεχνολογία, πόσο μάλλον δε ότι τα αγαθά της φύσης είναι πεπερασμένα. Αντίστοιχα για τον κομμουνισμό. Οπότε θεωρώ ότι πρέπει να αναπτυχθεί ένα διαφορετικό οικονομικό σύστημα που να βασίζεται σε σύγχρονα δεδομένα 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Meanwhile η Amazon…

Αλλά ναι εγώ και ο Χ και ο Ψ πρέπει να ανακυκλώνουμε….

https://www.itv.com/news/2021-06-21/amazon-destroying-millions-of-items-of-unsold-stock-in-one-of-its-uk-warehouses-every-year-itv-news-investigation-finds

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αυτή η καραμελα. Όχι, για την τεχνολογική ανάπτυξη δεν ευθύνεται ο καπιταλισμός, αλλά ορισμένοι πανέξυπνοι άνθρωποι που ανακάλυψαν τους νόμους της φύσης, ίδρυσαν ουσιαστικά την επιστήμη και την τεχνολογία. Οι καπιταλιστές χρησιμοποιούν τις ανακαλύψεις αυτών προς ιδίων όφελος. Και όχι δεν είναι ο καπιταλισμός οι ελεύθερες αγορές ( αυτό υπήρχε από την αρχή της οργάνωσης της ανθρωπότητας σε κοινότητες). Καπιταλισμός νοείται το οικονομικό σύστημα που περιέγραψε ο Σμιθ κατά την βιομηχανική επανάσταση. Καμία σχέση δεν έχει αυτό το σύστημα με την τεχνολογία και την επιστήμη

Εγώ παίρνω μια πτυχή του καπιταλισμού που είναι η υπερκατανάλωση αγαθών. Αυτό είναι καταστροφή, αργά ή γρήγορα είτε θα κάνουμε όλοι λιτότητα είτε θα συμβεί ότι συνέβαινε πάντα ( και χωρίς καπιταλισμό), δηλαδή πόλεμος κτλ. Νομίζω είναι αναπόφευκτο αυτό. Προφανώς, δεν είναι η λύση ο κομμουνισμός, εγώ θεωρώ αυτά τα συστήματα αρχαία που βασίζονται σε τελείως διαφορετικές, οικονομικές, κοινωνικές και γνωστικές αρχές. Τοτε που γράφτηκε ο καπιταλισμός, ανθρώπινα δικαιώματα δεν υπήρχαν ούτε σαν έννοια, ούτε η τεχνολογία, πόσο μάλλον δε ότι τα αγαθά της φύσης είναι πεπερασμένα. Αντίστοιχα για τον κομμουνισμό. Οπότε θεωρώ ότι πρέπει να αναπτυχθεί ένα διαφορετικό οικονομικό σύστημα που να βασίζεται σε σύγχρονα δεδομένα 

Καραμέλα είναι η πρόοδος και δε η επιστημονική βασισμένη στον άνθρωπο και όχι στους ανθρώπους. Τότε οι επιστημονικές ανακαλύψεις ήταν αργές,  και δεν έχουν καμία σχέση με το σήμερα. Βεβαίως και η τεχνολογία βασίζεται πάνω σε αυτές, αλλά μέρος της επιστημονικής ανακάλυψης είναι ιδιωτική και ένα άλλο μεγάλο μέρος της χρηματοδοτήτε από ιδιώτες που τυγχάνει να έχουν αυτά τα κεφάλαια χάρη στην ελεύθερη αγορά που είναι αποτέλεσμα του καπιταλισμού γιατί χωρίς αυτόν δεν ήταν ποτέ πραγματικά ελεύθερη.
Όμως η ελεύθερη αγορά έφερε τον υπερκαταναλωτισμό που πρακτικά δεν είναι ελεύθερη αλλά ανεξέλεγκτη. Η κάθε εταιρεία για παράδειγμα μπορεί να φέρει μια συσκευή στην αγορά που να υποστηρίζεται για 2 έτη. Επίσης χωρίς λόγο υπάρχει ποικιλομορφία στα εξαρτήματα των συσκευών. Πχ όλες έχουν ένα συγκεκριμένο μοτίβο, main board, μπαταρία suboard. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο το suboard διαφέρει από συσκευή σε συσκευή. Θα μπορούσαν πρακτικά να υπάρχουν το πολύ 10 διαφορετικά πρότυπα και να κάλυπταν όλες τις ανάγκες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...