Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

τα καλαμάκια

Κατάλαβε πρώτα τι είπα και μετά απαντάς.

Όσο αφορά τα τηλέφωνα, εγώ έκατσα με lineage μέχρι που πάλιωσε ο kernel και δεν γίνονταν τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τι από αυτά που πετάει ένα μέσο σπίτι ΔΕΝ είναι ανακυκλώσιμο 

Εγώ νομίζω ότι όλα είναι, απλά χρειάζεται μια άλφα επεξεργασία και δουλειά. Δουλειά που δεν θέλουν να την κάνουν ούτε να πληρώσουν άλλους να την κάνουν, αλλά θέλουν να σώσουν των πλανήτη όχι την τσέπη τους για να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή. Μας τα έχετε κάνει ζέπελιν. Δεν πετάω τα σκουπιδ.... ανακυκλώσιμα  μου όπου βρω  (δεν είμαι τόσο γαϊδούρι)τα βάζω σε κάδους που πληρώνω έμμεσα να τούς αδειάζουν. Όποιος θέλει ξέρει που να τα βρει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Εδώ προσπαθούν να μας πουν κιόλας ότι οι ΚΛΑΝΙΕΣ των αγελάδων ευθύνονται για την αύξηση των επιπέδων μεθανίου στη γη. Και για να μη μπερδευόμαστε, κάποιοι ΑΛΛΟΙ βιάστηκαν να διορθώσουν τους οπαδούς της "θεωρίας της κλανιάς" λέγοντας ότι όχι παιδιά, τα ρεψίματα των αγελάδων φταίνε, όχι οι κλανιές

Ειλικρινά φίλε, δεν ξέρω πού τα διαβάζεις αυτά, εδώ όμως είναι τα πραγματικά στοιχεία.

https://ourworldindata.org/emissions-by-sector

https://www.epa.gov/ghgemissions/global-greenhouse-gas-emissions-data

https://www.epa.gov/ghgemissions/sources-greenhouse-gas-emissions

2 ώρες πριν, polaki είπε

Διάβασε λίγο περισσότερο για όλο το θέμα και ίσως εκπλαγείς με το μέγεθος της παπάτζας που μας σερβίρουν χρόνια τώρα.

Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι εννοείς "παπατζα" που "μας σερβίρουν";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Στο μεταξύ στην λαϊκή βρίσκείς ανετα πλαστικά καλαμάκια.

Και φυσικα ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, μια και στις ΛΑΙΚΕΣ για καποιο λογο δεν εκδιδει ΚΑΝΕΙΣ αποδειξεις και δεν τρεχει τιποτα. Προφανως κατι συμβαινει, καποια συμφωνια, η καποιο λαδωμα παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα είναι τα ηλεκτρονικά σκουπίδια μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα νομοθετώντας 5ετη εγγύηση και 10ετές δικαίωμα επισκευής με υποχρεωτική διαθεσιμότητα ανταλλακτικών, για όλες τις συσκευές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, slr είπε

Αν το πρόβλημα είναι τα ηλεκτρονικά σκουπίδια μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα νομοθετώντας 5ετη εγγύηση και 10ετές δικαίωμα επισκευής με υποχρεωτική διαθεσιμότητα ανταλλακτικών, για όλες τις συσκευές.

 

Θα σου δώσουμε 10 χρόνια εγγύηση σε έσενα και 20 χρόνια ανταλλακτικά. 

Σημασία έχει το παλιό σου τηλέφωνο να το στείλεις ανακύκλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Δεν είχα ποτέ μου iphone αγαπητέ και ούτε πρόκειται να αποκτήσω στο μέλλον

σε τι έχεις κάνει δηλαδή ανακύκλωση? αμάξι? pc parts? γιατί πολύ ενεργό σε βλέπω στο άθλημα

ναι κάνουμε σαν χώρα ανακύκλωση γενικά που μας πείραξαν τα κινητά εδώ αφαίρεσαν του κάδους(όχι όλους) που πληρώνουν από τα Γιάννενα επειδή πήγαιναν οι Ρομά με 2 αγροτικά με πλαστικά μπουκάλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hellghan είπε

Σημασία έχει το παλιό σου τηλέφωνο να το στείλεις ανακύκλωση 

Στην ανακύκλωση δουλεύεις και έχεις τέτοιο κόλλημα;

Σοβαρά τώρα, άμα θέλουν να τα στέλνουμε ανακύκλωση να μας δίνουν κάτι πίσω, μην κονομάει μόνο η ανακύκλωση...

Δώστε κάτι και στον κάτοχο. Ο τζάμπας πέθανε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, herbalife3 είπε

σκεψου απλα σε τι κοσμο θα μεγαλωσουν τα παιδια σου και τα παιδια των παιδιων σου. οριστε ενα καλο κινητρο που ζητας

Η καλύτερη λύση είναι να μην κάνεις παιδιά ή να κάνεις 1.Είναι το μόνο που ένας απλός πολίτης έχει επιλογή.Καλαμάκια ανακύκλωση κλπ τρίχες κατσαρές είναι σαν αυτά τα donation που ζητάνε απο μένα και σένα ενώ ταυτόχρονα κάποιος άλλος έχει περιουσία κάτι δις , μερικές εταιρίες κάτι τρις , κάποιος άλλος κλωτσάει μια μπάλα και βγάζει 150 εκατομμύρια κλπ….Όσο θα σώσουν τα 10€ μου τα πεινασμένα παιδιά άλλο τόσο θα σώσει η ανακύκλωση και τα καλαμάκια τον πλανήτη….

Όλα τα προβλήματα στον πλανήτη είναι αποτέλεσμα την απληστίας και κατά συνέπεια της τρομερής ανισότητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexpap είπε

"Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022"

Και εγώ γιατί ζω ακόμα.

"Φέτος, 5,3 δισεκατομμύρια κινητά τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια, σύμφωνα με το διεθνές φόρουμ για τα απόβλητα ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού (WEEE)"

Εννοείτε κινητά και ακίνητα αρχίζω να σας καταλαβαίνω.

Ερώτηση:

Άρα πόσα είναι τα τηλέφωνα για τα σκουπίδια.

Απάντηση:

Μηδέν (0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν δώσεις κίνητρο δε πρόκειται κανείς να ανακυκλώσει ούτε το καλαμάκι. Σε βάρος τόσων χιλιάδων πολιτών που σκέφτονται το αύριο κερδίζουν ένα σκασμό λεφτά χωρίς καμία επιβράβευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rackal είπε

Όταν δεν δώσεις κίνητρο δε πρόκειται κανείς να ανακυκλώσει ούτε το καλαμάκι. Σε βάρος τόσων χιλιάδων πολιτών που σκέφτονται το αύριο κερδίζουν ένα σκασμό λεφτά χωρίς καμία επιβράβευση. 

Η ανακυκλωση ειναι ενα σταδιο επεξεργασιας υλικων το οποιο το αναλαμβανει ο πολιτης αφιλοκερδως και παραδιδει τα προιοντα σε εταιριες για να συνεχισουν να δημιουργουν κερδη.

Δηλαδη> σε βαζει να κανεις ενα βημα που θα το εκανε ουτως ή αλλως και θα το πληρωνε.

Απλα τα λομπυ το φορτωσανε σε εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...