Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Τα παιδιά των Ινδών και των Κινέζων σε τί κόσμο θα μεγαλώσουν που μας έχουν φλωμώσει στη μόλυνση χωρίς να κάνει κανεις τίποτα; 

Ας δώσουν χειροπιαστό κίνητρο λοιπόν, έστω 20€ ανα συσκευή.

Μπάζει από παντού η ανακύκλωση συσκευών όπως και του πλαστικού καλαμακίου.

Για να μην πιάσουμε και την καταπόνηση του περιβάλλοντος που προκύπτει απτήν εξόρυξη όλων των στοιχείων που χρειάζονται για τη γιγάντια μπαταρία των ηλεκτροκίνητων, που θέλει και αντικατάσταση κάθε κάποια χρόνια. Αν διαβασεις λίγο, εκεί να δεις πόσο μπάζει η φάση της πράσινης (κατά τα άλλα) ηλεκτρικής ενέργειας… 

Οσο πετανε αεροπλανα στον πλανητη Γη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Τα λεφτά είναι το θέμα λοιπόν? Σου δίνω εγώ τότε 20€ για να ανακυκλώσεις τα 5  κινητά σου που τα έχεις και κάθονται

Τα έχει και κάθονται και όσο τα έχει στο συρτάρι του δε βλέπω κανένα σενάριο μόλυνσης. Και γω έχω το Oneplus One σε ρόλο τηλεκοντρόλ και το πρόσφατα παροπλισμένο Oneplus 5 που ψάχνω να του βάλω Pixel rom για να συνεχίσει τη δουλίτσα του στα χέρια της κόρης. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να τα ανακυκλώσω και να αγοράσω καινούργιο χειριστήριο και τηλέφωνο.  Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μαζί ότι πριν την ανακύκλωση που είναι η έσχατη λύση υπάρχει και η επαναχρησιμοποίηση. Μακράν πιο καλή πρακτική από την ανακύκλωση. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimisd είπε

Τα έχει και κάθονται και όσο τα έχει στο συρτάρι του δε βλέπω κανένα σενάριο μόλυνσης. Και γω έχω το Oneplus One σε ρόλο τηλεκοντρόλ και το πρόσφατα παροπλισμένο Oneplus 5 που ψάχνω να του βάλω Pixel rom για να συνεχίσει τη δουλίτσα του στα χέρια της κόρης. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να τα ανακυκλώσω και να αγοράσω καινούργιο χειριστήριο και τηλέφωνο.  Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μαζί ότι πριν την ανακύκλωση που είναι η έσχατη λύση υπάρχει και η επαναχρησιμοποίηση. Μακράν πιο καλή πρακτική από την ανακύκλωση. 

Μιλάω για αυτά που πετιουνται στα σκουπίδια. Συμφωνώ με την επαναχρησιμοποίηση. Αναφέρθηκα στον προηγούμενο φίλο γιατί δεν βρίσκει κίνητρο να ανακυκλώσει. Δεν χρειάζεται κίνητρο πρέπει να είναι αυτονόητο για μένα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ευτυχώς τουλάχιστον που γλιτώσαμε τον πλανήτη απο τα πλαστικά καλαμάκια...🙂

Εγινε για να μην πνιγονται τα ζωα, επειδη καποια αλλα ζωα τα πετανε στη φυση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Τα λεφτά είναι το θέμα λοιπόν? Σου δίνω εγώ τότε 20€ για να ανακυκλώσεις τα 5  κινητά σου που τα έχεις και κάθονται

Ασε ρε κουβαρντάααα....

Θα σου στείλω IBAN να μου βάλεις 40 ευρουλάκια γιατί εγω εχω 11!

Το 1 στο κάνω δώρο..😂

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ZELOMOTH είπε

Ασε ρε κουβαρντάααα....

Θα σου στείλω IBAN να μου βάλεις 40 ευρουλάκια γιατί εγω εχω 11!

Το 1 στο κάνω δώρο..😂

Έτσι όλα για το χρήμα δυστυχώς...

Για στείλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Εγινε για να μην πνιγονται τα ζωα, επειδη καποια αλλα ζωα τα πετανε στη φυση.

Τα ζώα αυτα που λες, πετάνε μέχρι 1 τρις τόνους απο ο,τι κυκλοφοράει στον πλανήτη..

Αυτό είναι το νόημα που γελάμε με τα καλαμάκια

Τα πλαστικά ποτήρια που πίνεις τον καφέ σου με το χάρτινο καλαμάκι, δεν αποτελούνται απο υλικο με το οποίο θα έφτιαχνες5-6 καλαμάκια?

Βγάλε λοιπόν αναλογία και πες μου...

Και το πλαστικό καλαμάκι και ποτήρι δεν είναι τίποτα μπρος σε τόσα άλλα που πετάει  το παράσιτο αυτό που λέγεται άνθρωπος....

Και οχι φίλε μου δεν είμαι από αυτούς(όσο είναι δυνατόν..), αλλά η μ@λακία με το καλαμάκι χτυπάει πολύ προς τραγέλαφο φάση μπρος σε ολη την άλλη καταστροφή......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακύκλωση παλιά οδηγούσε σε μαύρες αγορές.. Σήμερα δεν ξέρω τι γίνεται, αν ακόμα τα στέλνουν σε τρίτες χώρες σαν μεταχειρισμένα.

Γιατί το να παίζει το σενάριο ότι τα ανοίγουν και βγάζουν εξαρτήματα κλπ για ανακύκλωση, δύσκολα το πιστεύω, σε λειτουργικά κινητά.

Χάρη της ανακύκλωσης, όπως πολλοί άλλοι, κάποιοι έχουμε ένα ωραίο μουσείο πάντως.

IMG-20221016-125315.jpg

 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα λοιπόν το μενού έχει να μας πουν ότι πρέπει να ανησυχούμε για τις ηλεκτρονικές συσκευές που θα πεταχτούν το 2022 και τι πρέπει να κάνουμε, αφού μας το πουν φυσικά, για να το αποτρέψουμε αυτό και να είμαστε καλοί πολίτες.

Άλλη μία μέρα εκπαίδευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τόσα άχρηστα κινητα. Το βρίσκω ηλίθιο να μην υπάρχει κάποιου είδους lightweight linux λειτουργικού που να τα μεταμορφώνει σε μικρά pc , κάτι σαν raspberry pi.                     

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλος ο κόσμος αγόραζε από ένα iPhone και το κρατούσε 5-6 χρόνια αλλάζοντας χέρια μέσα στην οικογένεια δλδ αγοράζοντας το καινούργιο το προηγούμενο μοντέλο πήγαινε στο παιδί και μετά στην γιαγιά-παππού, δεν θα υπήρχαν όλα αυτά τα ηλεκτρονικά σκουπίδια. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022"

Και εγώ γιατί ζω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...