Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά απόβλητα: 5 δισεκατομμύρια τηλέφωνα θα πεταχτούν στα σκουπίδια το 2022


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/10/2022 στις 11:34 ΠΜ, vorlon68 είπε

Ας κράταγαν τις αποσπόμενες μπαταρίες για να μπορεί κάποιος να κάνει αλλαγη, ας μην έκαναν τις εφαρμογες να σέρνονται μετα απο κάθε αναβάθμηση και σε αναγκάζουν να θέλεις ποιο δυνατό κινητό και ας μάθει ο κόσμος οτι κάθε 1 χρόνο δεν ειναι ανάγκη ν' αλλάζεις κινητο. Τοτε δεν θα είχαμε τοσα κινητα στα σκουπίδια.

70+/-% εκει εξω (μαζί τους και εγώ) αλλάζουνε κινιτο κάθε χρόνο αντε 2 όχι επειδι  η μπαταρια δεν κρατάει κλπ (σε ένα χρόνο τι να προλάβει) αλλά επειδι το βαρέθηκε  + επειδι θέλει να έχει κάτι καινούριο συνέχεια
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι καινούργιο δεν μας λέει το άρθρο. 

Ο κόσμος θέλει να πετάξει τις παλιές συσκευές του. 

Ένα μέρος θα πάει σε χωματερές και ένα μέρος σε ανακύκλωση. Από όπου εκεί κάποιες θα κλαπουν από γύφτους εδώ στο Ελλαδισταν με τις γνωστές συνέπειες, από τις υπόλοιπες ένα μέρος τους θα ανακυκλωθεί ένα άλλο μεταπώληση η πέταμα στις χωματερές. 

Ήταν να μην αυξηθούν οι ανάγκες του πληθυσμού και να μην γίνει εύκολη η πρόσβαση σε κινητά και προϊόντα που κάποτε ήταν δύσκολη η δεν υπήρχαν καν. Πλέον ότι και να γίνει θα υπάρχουν προϊόντα για πέταμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν χτυπώντας τα δάχτυλα τους οι εταιρίες. Απ τη στιγμή όμως που το να παράξει κάτι καινούριο είναι πιο φθηνό απ το να στο ανακυκλώσει μη περιμένετε άσπρη μέρα. Ότι και να κάνουμε όλοι μας ΑΥΤΟΙ την επόμενη μέρα θα σου βγάλουν κάτι καινούριο και με ένα update θα σου χαλάσουν το παλιό. 
Εχω μια Sony android tv 2 ετών που τη πήρα 2 χιλιάρικα και είναι σάπια πλέον. Η μάνα μου απ την άλλη έχει μια Sony τούβλο που δε θυμάμαι αν ζούσα όταν την πήρε και με έναν δεκτη κάνει τη δουλειά της. 
Φυσικα όταν τη ρωτάω ‘καλά βλέπεις με αυτό το πράγμα’ η απάντηση της είναι πάντα η ίδια. Εγώ βλέπω και κάθε χρόνο έχω 2 χιλιάρικα στη τσέπη. Εσυ ίσως βλέπεις λίγο καλύτερα αλλά θα είσαι πάντα στο άγχος αν έχεις το καλύτερο μοντέλο. 
 

Από την άλλη φυσικα όταν θέλω να αλλάξω τηλεόραση και η Χ μέγα αγορά μου δίνει 50-100 ευρώ για απόσυρση, ε όχι ρε παλικάρι μου,  μέχρι και στο μπάνιο θα έχω 55ρα τηλεόραση. 
Έχουμε φτάσει όλοι μας να έχουμε ένα συρτάρι κινητά, λαπτοπ και μια αποθήκη τηλεοράσεις, αλλά σε πονάει να τα πετάξεις στην ανακύκλωση γιατί ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rackal είπε

Όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν χτυπώντας τα δάχτυλα τους οι εταιρίες. Απ τη στιγμή όμως που το να παράξει κάτι καινούριο είναι πιο φθηνό απ το να στο ανακυκλώσει μη περιμένετε άσπρη μέρα. Ότι και να κάνουμε όλοι μας ΑΥΤΟΙ την επόμενη μέρα θα σου βγάλουν κάτι καινούριο και με ένα update θα σου χαλάσουν το παλιό. 
Εχω μια Sony android tv 2 ετών που τη πήρα 2 χιλιάρικα και είναι σάπια πλέον. Η μάνα μου απ την άλλη έχει μια Sony τούβλο που δε θυμάμαι αν ζούσα όταν την πήρε και με έναν δεκτη κάνει τη δουλειά της. 
Φυσικα όταν τη ρωτάω ‘καλά βλέπεις με αυτό το πράγμα’ η απάντηση της είναι πάντα η ίδια. Εγώ βλέπω και κάθε χρόνο έχω 2 χιλιάρικα στη τσέπη. Εσυ ίσως βλέπεις λίγο καλύτερα αλλά θα είσαι πάντα στο άγχος αν έχεις το καλύτερο μοντέλο. 
 

Από την άλλη φυσικα όταν θέλω να αλλάξω τηλεόραση και η Χ μέγα αγορά μου δίνει 50-100 ευρώ για απόσυρση, ε όχι ρε παλικάρι μου,  μέχρι και στο μπάνιο θα έχω 55ρα τηλεόραση. 
Έχουμε φτάσει όλοι μας να έχουμε ένα συρτάρι κινητά, λαπτοπ και μια αποθήκη τηλεοράσεις, αλλά σε πονάει να τα πετάξεις στην ανακύκλωση γιατί ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ. 

Android TV Box για να μην πετάς μια ωραία και λειτουργική τηλεόραση ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Android TV Box για να μην πετάς μια ωραία και λειτουργική τηλεόραση ;

Το οποίο καταλαμβάνει μια πρίζα ακόμα και ένα hdmi που δεν διαθέτω μιας που και τα 4ρα είναι πιασμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 7:01 ΜΜ, manolis940 είπε

Ως αποτέλεσμα θα έχουμε πάλι χοντρά κινητά.

Σε κανένα κινητό η μπαταρία δεν αποτελεί δομικό στοιχείο του σκελετού. Τα υλικά δε, έχουν κάνει άλματα από τότε όπως και το μέγεθος των μπαταριών. Απλά θα μειωθούν οι πωλήσεις επειδή πολλοί από εμάς θα σταματήσουμε να αλλάζουμε κινητό όποτε χαλάει η μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GiagT είπε

Σε κανένα κινητό η μπαταρία δεν αποτελεί δομικό στοιχείο του σκελετού. Τα υλικά δε, έχουν κάνει άλματα από τότε όπως και το μέγεθος των μπαταριών. Απλά θα μειωθούν οι πωλήσεις επειδή πολλοί από εμάς θα σταματήσουμε να αλλάζουμε κινητό όποτε χαλάει η μπαταρία

Ή μπορείς να πας σε κατάστημα να σου βάλουν καινούργια. Πολύ λιγότερο θα κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GiagT είπε

Σε κανένα κινητό η μπαταρία δεν αποτελεί δομικό στοιχείο του σκελετού. Τα υλικά δε, έχουν κάνει άλματα από τότε όπως και το μέγεθος των μπαταριών. Απλά θα μειωθούν οι πωλήσεις επειδή πολλοί από εμάς θα σταματήσουμε να αλλάζουμε κινητό όποτε χαλάει η μπαταρία

Δεν έχει καμία σχέση αυτό με το χοντρά κινητά. Χοντρό θα είναι το κινητό γιατί θα χρειάζεται να υπάρχει σημείο όπου να τοποθετείτε με ευκολία και να ασφαλίζει η μπαταρία. Μέσα σε αυτό τον όγκο πρέπει να υπολογίσουμε και τις ασφάλειες  που χρειάζεται το καπάκι για να ανοίγει και να κλείνει.

Πάντως αν δεν έχεις κάποιο samsung Sx Edge που πρέπει να σπάσεις όλο το σασί για να δεις το εσωτερικό, η αλλαγή της μπαταρίας κοστίζει τις περισσότερες φορές από 25€-40€(χωρίς ΦΠΑ) ανάλογα το κινητό. Δεν είναι πολλά τα λεφτά για να δικαιολογήσουν την αγορά ενός νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, manolis940 είπε

Πάντως αν δεν έχεις κάποιο samsung Sx Edge που πρέπει να σπάσεις όλο το σασί για να δεις το εσωτερικό, η αλλαγή της μπαταρίας κοστίζει τις περισσότερες φορές από 25€-40€(χωρίς ΦΠΑ) ανάλογα το κινητό. Δεν είναι πολλά τα λεφτά για να δικαιολογήσουν την αγορά ενός νέου.

 

22 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Ή μπορείς να πας σε κατάστημα να σου βάλουν καινούργια. Πολύ λιγότερο θα κοστίσει.

Η μπαταρία που θα σου βάλει μπορεί να έχει λίγους κύκλους φόρτισης - αφού μόνο συντηρείτε  - έχει όμως την ίδια ηλικία περίπου με το τηλέφωνο. Καμία εταιρία κατασκευής μπαταριών δεν ασχολείται με παλιά τηλέφωνα

Επεξ/σία από GiagT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...