Προς το περιεχόμενο

Βενζινάδικα - γέμισμα


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ε αφου η βαλβιδα που ανοιγοκλεινει τη ροη ειναι στο τελος της μανικας ειναι δυνατον να αδειασει η μανικα? 😉

Όταν πληκτρολογεί στην ψηφιακή αντλία το ποσό ή την ποσότητα καυσίμου που έχει,,,προσυμφωνηθεί, υποθέτω θα παίζει κόφτης (στην αντλία) όμως, και όσο και να πατάει την σκανδάλη, δεν...

Εκτός κι αν δεν σκέφτομαι/υπολογίζω σωστά κάτι αναφορικά με το πώς ακριβώς λειτουργεί το συγκεκριμένο σύστημα (κι οι αντλίες).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Όταν πληκτρολογεί στην ψηφιακή αντλία το ποσό ή την ποσότητα καυσίμου που έχει,,,προσυμφωνηθεί, υποθέτω θα παίζει κόφτης (στην αντλία) όμως, και όσο και να πατάει την σκανδάλη, δεν...

Εκτός κι αν δεν σκέφτομαι/υπολογίζω σωστά κάτι αναφορικά με το πώς ακριβώς λειτουργεί το συγκεκριμένο σύστημα (κι οι αντλίες).

οι αντλιες σπρωχρουν το υγρο.  Η μανικα ειναι μονιμα γεματη. Απαξ και κοψει η αντλια, παυει να αντλειται καυσιμο προς το ρεζερβουαρ σου. Αυτο που λες παιζει σε πετρελαιο θερμανσης πχ απο βυτιοφορο, που κοβει τη ροη στα λιτρα που εχεις παραγγειλει και μετα στελνει αερα να αδειασει η μανικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω αδερφέ, αλλά αυτό που περιγράφεις για την αντλία βενζίνης υποθέτω προυποθέτει "μετρητή" όχι στην αντλία, αλλά στην άκρη της μάνικας ("στον μηχανισμό με την σκανδάλη"), πράγμα που μου φαίνεται δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε

Λογικά 25 (τόσα της ζήτησα δηλαδή να βάλει), αφού ήταν από τις "ψηφιακές" αντλίες που ορίζει ο υπάλληλος με το χέρι πόσα θα "δώσει" η αντλία (δεν ξέρω αν υπάρχουν πλέον οι άλλες οι παλιές πουθενά, που απλά έδινε όσο πατιόταν η σκανδάλη).

Ούτε αυτό το πρόσεξα στην πράξη (μουρμούραγα κάτι με την δικιά μου :ρ), αν δηλαδή στο τέλος οι ψηφιακές ενδείξεις της αντλίας γράφανε "25 λίτρα και Ευρώ τάδε" και απλά έβγαλα την ανέπαφη μαλακόκαρτα και την πέρασα στο POS (κάτσε να δω μηπως βρω την απόδειξη για επιβεβαίωση ή να δω στον λογαριασμό), αλλά λογικά όσα ζήτησα και όσα πληκτρολόγησε "τόσα" υποτίθεται και πως έβαλε (ή έστω κατέγραψε ο μετρητής), έτσι δεν είναι;

Απλά αναρωτιέμαι αυτό που είπα, αν ο μετρητής ΔΕΝ είναι πειραγμένος, και από "μαλακία" (ηθελημένη ή όχι δεν ξέρω), το καύσιμο που "έδωσε" ο μετρητής, μη τυχόν κι έμεινε μέσα στην μάνικα ενώ έπρεπε να είχε καταλήξει μέσα στο μπετόνι....

...την βρήκα : 25 λίτρα (αξία τάδε...) γράφει.

(καλά που μ' εψησες και την έψαξα, γιατί είχα μαζί και μια από Lidl για κάτι που πιθανώς θα επιστρέψω και είχα ξεχάσει να την βάλω στην άκρη και θα την έπαιρνε ο διάολος...😁)

Ξαναπάς με το μπιτόνι και αυτήν την φορά κάνεις φασαρια και τους το φέρνεις κολάρο.

Σχετικά με το κλέψιμο στην αντλία, πραγματικά αναρωτιεμαι για ποιον λόγο οι εταιρείες που κατασκευαζουν αυτοκίνητα δεν βάζουν ένα σύστημα ώστε να ξέρεις πόσα λίτρα έχεις ανά πάσα στιγμή στο ρεζερβουάρ σου. Και μην μου πει κάποιος πως δεν γίνεται. Γίνεται και παραγινεται

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james01gr είπε

Ξαναπάς με το μπιτόνι και αυτήν την φορά κάνεις φασαρια και τους το φέρνεις κολάρο. 

...και μετά ψάχνω για άλλο βενζινάδικο να γεμίζει φιάλες...

Νοτ εν όψιον, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

Λογικά 25 (τόσα της ζήτησα δηλαδή να βάλει), αφού ήταν από τις "ψηφιακές" αντλίες που ορίζει ο υπάλληλος με το χέρι πόσα θα "δώσει" η αντλία (δεν ξέρω αν υπάρχουν πλέον οι άλλες οι παλιές πουθενά, που απλά έδινε όσο πατιόταν η σκανδάλη).

Αν δεν κανω λαθος, παλι εχει οριο για να μην υπερχειλισει. Δηλαδη, δεν μπορεις να πατησεις 100 λιτρα και αυτο να συνεχισει να βγαζει.

Ωστοσο, αφου δεν ξερουμε ποσα πληρωσες, ειναι ολα υποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Αυτό είναι παράνομο ή θυμάμαι λάθος? 

Γες ιτ ιζ, νόου γιου ντοντ.

38 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν δεν κανω λαθος, παλι εχει οριο για να μην υπερχειλισει. Δηλαδη, δεν μπορεις να πατησεις 100 λιτρα και αυτο να συνεχισει να βγαζει.

Ωστοσο, αφου δεν ξερουμε ποσα πληρωσες, ειναι ολα υποθεσεις.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με "όριο", ούτε με το "δεν μπορείς". Τί πράμμα δεν μπορείς; Όσο πατιέται η σκανδάλη, τόσο θα βγάζει - μέχρι τα λίτρα που έχουν οριστεί στο ψηφιακό καντράν.

...ποια είναι υποθέσεις ρε συ; Τί πίνετε νυχτιάτικα; :-D Το ότι δεν έγραψα το ποσό σε χάλασε; Αφού είπα ότι βρήκα την απόδειξη, σωστά ήταν τα λίτρα (όσα ζήτησα έγραφε τεσπα) - σωστή (προφανώς) και η τιμολόγηση....Πού ακριβώς θα σε βοηθήσει το ευρωποσό :-)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με "όριο", ούτε με το "δεν μπορείς". Τί πράμμα δεν μπορείς; Όσο πατιέται η σκανδάλη, τόσο θα βγάζει - μέχρι τα λίτρα που έχουν οριστεί στο ψηφιακό καντράν.

...ποια είναι υποθέσεις ρε συ; Τί πίνετε νυχτιάτικα; 

Does a gas pump automatically stop when the tank is full?

Gas pumps are mechanically designed to automatically stop pumping gas as soon as the tank is full. The nozzle valve shuts automatically once the gasoline blocks the air in the Venturi tube.

Στην υγεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

....σταμάτα να παίζεις με την πνευματική μου καθυστέρηση και ριχ' το.

Γιατί αν ήταν άδειο το λάστιχο  τότε θα σου έβαζε αέρα μέχρι να γεμίσει πάλι με καυσιμο και φτάσει το στο πιστόλι.Περίπτωση να αδειάσει το λάστιχο είναι να έχει μείνει πολλές μέρες αχρησιμοποίητο ή την νύχτα να πάνε βλαμμένοι και να πατάνε το λάστιχο να βγάλει λιγα γραμμάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον τσεκάρω αν έχουν pos δίπλα στην αντλία για να μην χρειαστεί να κάνω τον μαραθώνιο μέχρι το ταμείο, όχι να κατέβω να βάλω μόνος μου,

Βέβαια αν ήταν όπως στην Ιταλία, όπου έχουν αντλίες με υπάλληλο να σου γεμίσει, αλλα και self στις οποίες είχε το καλοκαίρι πχ 0,30 φθηνότερα, έτσι ναι, να βάλω μόνος μου. 
2€ Αν βάλεις μόνος σου, 2,30 αν θες να σου βάλουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Nauths είπε

......

Εγώ ρε φίλε θέλω να γεμίζω το σκούτερ όπως θέλω για να γεμίζει καλά, γιατί παίρνει 2 λίτρα από το σκάσιμο, γιατί δεν θέλω να μου το χύνεις στα πλαστικά.

.......

Μη στεναχωριέσαι άδικα, η λύση είναι απλή. Λες στο βενζινά

"σε παρακαλώ φίλε επειδή παίρνει λίγη βενζίνη πρόσεξέ το λίγο να να γεμίσει χωρίς να υπερχειλίσει"

Νομίζω 9 στους 10 θα είναι ΟΚ με αυτό, κακές συμπεριφορές βλέπουμε παντού, από υπαλλήλους σε βενζινάδικα όμως γενικά δεν έχω παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν ξέρω αδερφέ, αλλά αυτό που περιγράφεις για την αντλία βενζίνης υποθέτω προυποθέτει "μετρητή" όχι στην αντλία, αλλά στην άκρη της μάνικας ("στον μηχανισμό με την σκανδάλη"), πράγμα που μου φαίνεται δύσκολο...

Επίκληση στην άγνοια :)

Όπως έγραψαν και παραπάνω ο σωλήνας από την αντλία μέχρι και την μάνικα μένει πάντα γεμάτος, για αυτό ακριβώς δεν θα είχε διαφορά αν ο μετρητής βρισκόταν στην μάνικα και όχι στην αντλία που πραγματικά είναι. Και αυτό (το να μην αδειάζει ο σωλήνας) επιτυγχάνεται με μια βαλβίδα στην άκρη της μάνικας η οποία δεν επιτρέπει στο καύσιμο να περάσει αν δεν έχει κάποια ελάχιστη πίεση.

Όταν σταματήσει να δουλεύει η αντλία το μόνο που μπορείς να πάρεις από την μάνικα είναι σταγόνες (που δεν είναι καν άξιες αναφοράς), οι οποίες είναι ότι έχει απομείνει στην ίδια τη μάνικα, όχι στον σωλήνα.

5 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με "όριο", ούτε με το "δεν μπορείς". Τί πράμμα δεν μπορείς; Όσο πατιέται η σκανδάλη, τόσο θα βγάζει - μέχρι τα λίτρα που έχουν οριστεί στο ψηφιακό καντράν.

Εννοεί το σύστημα που διαθέτει η μάνικα το οποίο απενεργοποιεί τη σκανδάλη της (ακούγεται και κλικ) όταν γεμίζει το ρεζερβουάρ.

20 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

 

Autokinito-Manika.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στο εξωτερικο που νοικιασα αυτοκινητο (Πολωνια), στο βενζιναδικο φωναξα τον υπαλληλο (ολοι βαζαν μονοι τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...