Προς το περιεχόμενο

Βενζινάδικα - γέμισμα


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ειμαι σιγουρος οτι καπου στο γερμανικο ινσομνια σχολιαζουν πως στην Ελλαδα στις διακοπες τους, τους εβαζε βενζινη ο υπαλληλος και αισθανοταν βασιλιάδες 

 

Στην Γερμανία δεν έχουν τις ουρές που έχουμε εμείς στα βενζινάδικα. Ούτε πάνε και βάζουν 5-10 ευρώ βενζίνη στο αμάξι.

Εδώ στο ΑΤΜ , εχω δει ανθρωπο να παραμιλάει, γιατι μια θείτσα όπως την έλεγε, αργούσε να βγάλει τα λεφτά απο το ΑΤΜ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

LOL κλασσικο θεμα ινσομνια. ΑΝ ημασταν σε χωρα του 1ου κοσμου θα ηταν το τελειο first word problem

Ειμαι σιγουρος οτι καπου στο γερμανικο ινσομνια σχολιαζουν πως στην Ελλαδα στις διακοπες τους, τους εβαζε βενζινη ο υπαλληλος και αισθανοταν βασιλιάδες 

δεν εχω καταλαβει. Τι σας πειραζει?

Μου το έχει πει γερμανός δια ζώσης!

Ο δε πρώην υπουργός οικονομικών τους συστήνει διπλό πουλόβερ για όσους κρυώνουν!

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Μόνο? 

Τουλάχιστον αγαπημένος βασιλιάς πρέπει να είσαι για να βάζει υπάλληλος βενζίνη. 

Να πας στο μπουφέ να σερβιριστείς! 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Maurikycli said:

Να πας στο μπουφέ να σερβιριστείς! 😕

Σε μαγαζί με μπουφέ αυτό κάνω. Αντίθετα στο εστιατόριο περιμένω να το φέρουν.

Έτσι και στο βενζινάδικο. Αφού υπάρχει κάποιος, περιμένω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Maurikycli said:

Όχι για να μην σκοντάψεις; 😕

Δεν ξέρω αν έχεις θέματα με την ισορροπία σου, έτσι δείχνεις βέβαια, αλλά δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Προτιμώ όμως να μην ενοχλώ τον άλλον όταν κάνει τη δουλειά του. Αν σταματήσουν ή βάλουν self service θα βάλω μόνος χωρίς να ενοχλώ. 

Εχε το νου σου μην πας σε κανένα εστιατόριο και αρχίσεις να πηγαίνεις για πράγματα από την κουζίνα αντί για το σερβιτόρο. Λογικά εκεί δεν θα είναι τόσο χαλαροί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας θέλει τον μπάτλερ του. 

13 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν ξέρω αν έχεις θέματα με την ισορροπία σου, έτσι δείχνεις βέβαια, αλλά δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Προτιμώ όμως να μην ενοχλώ τον άλλον όταν κάνει τη δουλειά του. Αν σταματήσουν ή βάλουν self service θα βάλω μόνος χωρίς να ενοχλώ. 

Εχε το νου σου μην πας σε κανένα εστιατόριο και αρχίσεις να πηγαίνεις για πράγματα από την κουζίνα αντί για το σερβιτόρο. Λογικά εκεί δεν θα είναι τόσο χαλαροί. 

Είτε για να του βάλει βενζίνη είτε για να του κάνει ντελιβερι τον καφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Maurikycli said:

Ο καθένας θέλει τον μπάτλερ του. 

Είτε για να του βάλει βενζίνη είτε για να του κάνει ντελιβερι τον καφέ

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2022 στις 10:57 ΠΜ, Nauths είπε

Ρε παιδιά τι φάση αυτό με τα βενζινάδικα που ενώ σε πολλές χώρες είναι self service, εδώ σου βάζουν χέρι όταν πας να γεμίσεις μόνος;

Εγώ ρε φίλε θέλω να γεμίζω το σκούτερ όπως θέλω για να γεμίζει καλά, γιατί παίρνει 2 λίτρα από το σκάσιμο, γιατί δεν θέλω να μου το χύνεις στα πλαστικά.

Μέχρι που μου κάνει σήμερα υπάλληλος το όνομα σας; Λέω τάδε, είναι προσωποποιημένη η κάρτα; Όχι λέει γιατί άμα μου την πουν να πω το επίθετο σας. 

Λες και είμαι μαθητής στο σχολείο να με πάει σε διευθυντή. 

Το οποίο φαινόμενο με το self πρέπει να το κάνουν πολλοί πελάτες γιατί γενικότερα εκνευρίζονται.

Αέρα στα λάστιχα ελπίζω να βάζεις μονος σου.Γιατί πολλοί ούτε αυτό δεν μπορουν.Οποτε δεν ξέρω αν θα τους εμπιστευόμουν με μάνικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2022 στις 2:15 ΜΜ, jmmys είπε

Καμμία τεχνογνωσία δεν χρειάζεται να πάρεις τη μανικα και να βάλεις βενζίνη στο αμάξι.Ούτε θα πάρει φωτιά λόγω τριβής το αμάξι.

Αν ήταν έτσι στις χώρες που ο πελάτης βάζει μόνος του,σκέψου Γερμανία με δεκάδες εκατομμύρια γεμίσματα κάθε μέρα,θα είχανε πολύ συχνά ατυχήματα.Δεν υπάρχουν όμως.Εκτός αν εμάς σαν λαός δεν μας κόβει τόσο.
Ας ενσωματώσουν στις σχολές οδήγησης και την επίσκεψη σε βενζινάδικα,όπως κάνουν έξω,και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εξάλλου έχω δει ουκ ολίγες φορές ανήλικα παιδάκια να βάζουν βενζίνη,άλλους να ρίχνουν κάτω καύσιμο ή πάνω στο αμάξι βγάζοντας τη μανικα.Και πάντα βγαίνω έξω επειδή δεν εμπιστεύομαι τον υπάλληλο.

Απλά όπως είπα,η κάθε χώρα έχει τους κανόνες της,το αποδέχεσαι και τέλος.Δεν ασχολείσαι περαιτέρω.Εδώ θέλουν να έχουν υπάλληλο.Κανένα πρόβλημα.

οντως ισχυει   εκει .....  μπωρει να γεινει το μπαμ.

Στις 11/10/2022 στις 1:06 ΜΜ, Maurikycli είπε

Δηλαδή ο στατικός ηλεκτρισμός γνωρίζει τον υπάλληλο και τον αποφεύγει;

Θα δουλέψει το αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης.

α)  ο στατικος ηλεκτρισμος  μπωρει  να εξαρταται , απο τα ρουχα που φοραμαι, (πχ οχι φουτερ βαμβακερα, )κανονικα  , πρεπει να ειναι μια σοστη φωρμα εργασιας για καυσιμα Η τα ρουχα που δεινει η εκαστωται εταιρια  για αυτο το σκοπο.

Β) οσο αφορα το συστημα πυροσβεσης , σε λιγα βενζιναδικα εχει αυτοματο συστημα  ,αλλα κ παλι αυτο θα αργεισει  να λειτουργεισει,  την φωτια αν δεν  την πρωλαβεις στα πρωτα δευτερολεπτα ,  μετα δυσκολα τα πραγματα.....   οποτε   πυροσβεστηρας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2022 στις 8:07 ΜΜ, thanasisxask είπε

Επειδή πάντα φουλαρω τα αυτοκίνητα με καύσιμο δεν έχω βρει ένα πρατήριο που να μην κλέβει η αντλία του. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι στο πετρέλαιο με κλέβουν περισσότερο στα λίτρα (κανένα τριάρι με τέσσερα λίτρα στα 40lt) από τι στην βενζίνη (δύο με τρία λίτρα). Πηγα στο εξωτερικό με το αυτοκίνητο και όταν γέμιζα ταίριαζαν τα λίτρα του υπολογιστή με αυτά της αντλίας. 

Μεγάλη πληγή αυτό που λες και απορώ πως δεν το κάνουμε θέμα εδώ στην Ελλάδα...Έχω αρχίσει να πιστεύως ότι μας κλέβουν ΟΛΟΙ. Ολοι όμως...Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα ποσότητας ή ποιότητας αλλά μιλάμε για τεράστιες αποκλίσεις στην κατανάλωση. Τείνω να πιστεύω ότι μας κλέβουν στη ποιότητα. Ακόμα και σε βενζινάδικα που δεν κλέβουν. Γιατί από ότι φαίνεται όλα σχετικά είναι. Μας κλέβουν όλοι και απλά αυτούς που καταλαβαίνουμε συμβαίνει γιατί μας κλέβουν πολύ περισσότερο ή ξεδιάντροπα.

Φέτος σε ταξίδι με μηχανή στο Μαυροβούνιο είδα τρομερές διαφορές στην κατανάλωση. Μέχρι και 1 λίτρο /100 χλμ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι στην Ελλάδα. Και εκεί ήμουν δικάβαλος και φορτωμένος. Με άλλους Ελληνες μηχανόβιους εκεί κάναμε την ίδια παρατήρηση. Και δεν έγινε μια και δυο φορές. 1500 χλμ έκανα. Έκανα αρκετά γεμίσματα ανά 200 χλμ. Το ίδιο μου είπε και φίλος που πήγε με αμάξι. Το ίδιο σχολίασε και σε βίντεο ο themotoaddict στο youtube ότι παρατήρησε στo ταξίδι του στη Ρουμανία. Το ίδιο λες και εσύ. Το ίδιο μου λέει και ξάδερφος από Γερμανία.

Αδιανόητο να έχουμε από τις ακριβότερες βενζίνες στην Ευρώπη και παρόλαυτα να μας κλέβουν και στην ποιότητα και άρα να μας ανεβαίνει η κατανάλωση. Και εμείς καθόμαστε και συζητάμε για το αν θα βάζουμε μόνοι μας βενζίνη. Το μόνο σοβαρό επιχείρημα που ακούω είναι να μην χάσει ο κόσμος τις δουλειές του. Κατα τα άλλα ούτε πυρηνική φυσική είναι, ούτε πιο χαζοί/εξυπνοι είμαστε, ούτε θα αλλάξει κάτι αν υπάρξει ανάφλεξη από στατικό ηλεκτρισμό (λες και αμα το πάθει ενώ βάζει ο υπάλληλος θα το φυσήξει και θα σβήσει).

@spiliopoulospet εσύ σαν βενζινοπώλης τι γνώμη έχεις γιαυτήν την παρατήρηση στη διαφορά κατανάλωσης μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού. Δε στο λεω επιθετικά ούτε για να σου την πω. Όντως ρωτάω. Μπορεί να υπάρχει λογική εξήγηση που στην Ελλάδα βγάζω λιγότερα χλμ. Οι δρομοι πχ.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

λοιπόν καλή χρονιά  ετυχε (αν κ προην βενζίνας ) να βαλω σε σελλ  έβαλα αμόλυβδη 98 οκτανίων  χωρίς να χρειάζεται ,  αλλά το αμάξι έκανε περισσότερα χιλιόμετρα , φυσικά λογο ποιότητας , έτσι?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...