Προς το περιεχόμενο

Βενζινάδικα - γέμισμα


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Εγω παντως στο εξωτερικο που νοικιασα αυτοκινητο (Πολωνια), στο βενζιναδικο φωναξα τον υπαλληλο (ολοι βαζαν μονοι τους).

εάν δεν έχεις ξαναβάλει, είναι λίγο κάπως. όταν έκανα το πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας με το αυτοκίνητο είχα τρελή αγωνία μήπως βάλω λάθος καύσιμο γιατί δεν τα έχουν κωδικοποιημένα όπως εδώ αλλά διαφορετικές ονομασίες. αλλά μία συνήθεια είναι.

ΥΓ και που να έβαζες και αέρα στην Πολωνία που δεν έχουν το σύστημα όπως εδώ αλλά είναι τελείως αυτοματοποιημένο. βάζεις πόσο αέρα θέλεις και απλά συνδέεις το λάστιχο. το μηχάνημα σου βάζει όσο ακριβώς έχεις ζητήσει. την πρώτη φορά μου πήρε κανά τέταρτο για να καταλάβω τι παίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Ήδη βλέπουμε πως ο βενζινας δεν έχει θέμα να είναι παράνομος. 😁

...τί θέμα - εδώ ακόμα και στο τηλέφωνο αν τους πάρεις στο λένε.....

(...δώσε μια δ/ση από τώρα να μπορώ να σε βρω, γιατί πολύ το κουβεντιάσαμε κι αν μου το γκαντεμιάσεις,,,,,,:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Εγω παντως στο εξωτερικο που νοικιασα αυτοκινητο (Πολωνια), στο βενζιναδικο φωναξα τον υπαλληλο (ολοι βαζαν μονοι τους).

Απαπα, μας κάνατε ρεζίλι διεθνώς! Τι θα λένε τώρα για εμάς ; 😂 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που θεωρείτε απαραίτητο τον ανεφοδιασμό από υπάλληλο γιατί φοβούστε, μήπως ζητάτε στο εστιατόριο να σας περάσουν σε μπλέντερ το φαγητό και να σας ταΐσουν με το κουταλάκι μήπως και πνιγείτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2022 στις 12:57 ΜΜ, Nauths είπε

Ρε παιδιά τι φάση αυτό με τα βενζινάδικα που ενώ σε πολλές χώρες είναι self service, εδώ σου βάζουν χέρι όταν πας να γεμίσεις μόνος;

Εγώ ρε φίλε θέλω να γεμίζω το σκούτερ όπως θέλω για να γεμίζει καλά, γιατί παίρνει 2 λίτρα από το σκάσιμο, γιατί δεν θέλω να μου το χύνεις στα πλαστικά.

Μέχρι που μου κάνει σήμερα υπάλληλος το όνομα σας; Λέω τάδε, είναι προσωποποιημένη η κάρτα; Όχι λέει γιατί άμα μου την πουν να πω το επίθετο σας. 

Λες και είμαι μαθητής στο σχολείο να με πάει σε διευθυντή. 

Το οποίο φαινόμενο με το self πρέπει να το κάνουν πολλοί πελάτες γιατί γενικότερα εκνευρίζονται.

Μάλλον ο τύπος φοβήθηκε οτι θα του κάψεις το μαγαζί.

Εν πάση περιπτώση κάθε εταιρεία έχει τη δική της πολιτική εξυπηρέτησης την οποία ο υπάλληλος οφείλει να ακολουθεί.

Έτσι όπως δεν μπορείς να πας σε πλυντήριο αυτοκινήτων που δεν είναι self-service να πάρεις το πιεστικό και το σφουγγάρι από τον υπάλληλο και να του πεις «κοίτα εδώ πως γίνεται» το ίδιο ισχύει και στο πρατήριο καυσίμων (και όχι μόνο).

Αν θες να βάζεις μόνος σου υπάρχουν τα self-service πρατήρια.

ΥΓ. Και το τι συνηθίζεται στην Αμερική, τη Ρουμανία ή τη Γερμανία ουδεμία σημασία δεν έχει.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/10/2022 at 20:14, Maurikycli said:

Εσείς που θεωρείτε απαραίτητο τον ανεφοδιασμό από υπάλληλο γιατί φοβούστε, μήπως ζητάτε στο εστιατόριο να σας περάσουν σε μπλέντερ το φαγητό και να σας ταΐσουν με το κουταλάκι μήπως και πνιγείτε; 

Όχι, αλλά περιμένουμε να μας φέρει ο σερβιτόρος το φαγητό και να μην πάμε να το πάρουμε. 

@Nauths

Μην κλαις ναύτη. Είναι δύσκολο να το δεχθείς αλλά έτσι δουλεύουν τα εστιατόρια. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι, αλλά περιμένουμε να μας φέρει ο σερβιτόρος το φαγητό και να μην πάμε να το πάρουμε. 

Ανεφοδιασμός για πρίγκηπες!

12 ώρες πριν, agnostos13 είπε

 

ΥΓ. Και το τι συνηθίζεται στην Αμερική, τη Ρουμανία ή τη Γερμανία ουδεμία σημασία δεν έχει.

Λινάτσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πω κατι, ος πρωην βενζινοπωλης . Η χρήση της αντλίας βενζίνης θέλει καπια προσοχή , κ τεχνογνωσία , που ο απλος, κοσμος δεν γνωριζει. Κυνδυνος απο στατικο φορτιο -α  απο τον ιδιο τον ανθροπινο παραγωντα, καθως κ απο τριβες ,σπινθυρες κλπ. Αληθεια τι κανουμε στην περιπτωση  που για καπιο λογω ειτε τριβης ειτε στατικου ηλεκτρισμου παρει φωτια το αμαξι? (περιμενω απαντησεις Η να το παρει το πουταμμμ)   καπια στιγμη , οταν ευκερισω θα σκαναρω ενα βιβλιο που μας εκαναν στην ΒΠ  σεμιναριο για λογους ασφαλειας . Τωρα οσο για το κλεψιμο δυστιχος, πιστευω  και εχω λογους να το πιστευω, (παθων)  οτι καπιοι γνωριζουν κ καπιοι τα παιρνουν ,ο πρατηριουχος απο μονος του πρεπει να κανει λιτρομετρηση καθε πρωι ωστε να γνωριζει αν ειναι εντος των αποκλισεων   +  -    5%  το μαχιμουμ Τωρα εσεις σαν καταναλωτες οπου πατε θα βλεπεται Η ΑΠΟΔΗΞΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ, αυτοματο δηλ,μολις μπει το  μπιστολι-ακροσολινιο στην αντλια .Ελπιζω να μην σας ζαλισα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NEKTOYO είπε

εγώ θα πω κατι, ος πρωην βενζινοπωλης . Η χρήση της αντλίας βενζίνης θέλει καπια προσοχή , κ τεχνογνωσία , που ο απλος, κοσμος δεν γνωριζει. Κυνδυνος απο στατικο φορτιο -α  απο τον ιδιο τον ανθροπινο παραγωντα, καθως κ απο τριβες ,σπινθυρες κλπ. Αληθεια τι κανουμε στην περιπτωση  που για καπιο λογω ειτε τριβης ειτε στατικου ηλεκτρισμου παρει φωτια το αμαξι? (περιμενω απαντησεις Η να το παρει το πουταμμμ)   καπια στιγμη , οταν ευκερισω θα σκαναρω ενα βιβλιο που μας εκαναν στην ΒΠ  σεμιναριο για λογους ασφαλειας . Τωρα οσο για το κλεψιμο δυστιχος, πιστευω  και εχω λογους να το πιστευω, (παθων)  οτι καπιοι γνωριζουν κ καπιοι τα παιρνουν ,ο πρατηριουχος απο μονος του πρεπει να κανει λιτρομετρηση καθε πρωι ωστε να γνωριζει αν ειναι εντος των αποκλισεων   +  -    5%  το μαχιμουμ Τωρα εσεις σαν καταναλωτες οπου πατε θα βλεπεται Η ΑΠΟΔΗΞΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ, αυτοματο δηλ,μολις μπει το  μπιστολι-ακροσολινιο στην αντλια .Ελπιζω να μην σας ζαλισα .

Καμμία τεχνογνωσία δεν χρειάζεται να πάρεις τη μανικα και να βάλεις βενζίνη στο αμάξι.Ούτε θα πάρει φωτιά λόγω τριβής το αμάξι.

Αν ήταν έτσι στις χώρες που ο πελάτης βάζει μόνος του,σκέψου Γερμανία με δεκάδες εκατομμύρια γεμίσματα κάθε μέρα,θα είχανε πολύ συχνά ατυχήματα.Δεν υπάρχουν όμως.Εκτός αν εμάς σαν λαός δεν μας κόβει τόσο.
Ας ενσωματώσουν στις σχολές οδήγησης και την επίσκεψη σε βενζινάδικα,όπως κάνουν έξω,και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εξάλλου έχω δει ουκ ολίγες φορές ανήλικα παιδάκια να βάζουν βενζίνη,άλλους να ρίχνουν κάτω καύσιμο ή πάνω στο αμάξι βγάζοντας τη μανικα.Και πάντα βγαίνω έξω επειδή δεν εμπιστεύομαι τον υπάλληλο.

Απλά όπως είπα,η κάθε χώρα έχει τους κανόνες της,το αποδέχεσαι και τέλος.Δεν ασχολείσαι περαιτέρω.Εδώ θέλουν να έχουν υπάλληλο.Κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LOL κλασσικο θεμα ινσομνια. ΑΝ ημασταν σε χωρα του 1ου κοσμου θα ηταν το τελειο first word problem

Ειμαι σιγουρος οτι καπου στο γερμανικο ινσομνια σχολιαζουν πως στην Ελλαδα στις διακοπες τους, τους εβαζε βενζινη ο υπαλληλος και αισθανοταν βασιλιάδες 

δεν εχω καταλαβει. Τι σας πειραζει?

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...