Προς το περιεχόμενο

Βενζινάδικα - γέμισμα


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά αυτό είναι το πρόβλημα μας τώρα; ότι δε μπορούμε να βάλουμε μόνοι καύσιμο. Αυτό με το γέμισμα το καταλαβαίνω γιατί κι εγώ μετράω την κατανάλωση κάθε φορά και θέλω να γεμίσει το ρεζερβουαρ στο όριο. Μου τυχαίνει μερικές φορές λοιπόν, ειδικά αν ο υπάλληλος είναι νέος (έγινε πρόσφατα) να φοβάται και να το σταματάει νωρίτερα και να λέω βάλε κι άλλο να γεμίσει και να πηγαίνει τσούκου τσούκου.

Για να πω την αλήθεια όμως έχει τύχει να επιμείνω σε υπάλληλο να γεμίζει το ρεζερβουαρ και αυτό να υπερχειλίσει. 

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, επειδή υπάρχουν πολλοί άσχετοι και χαζοί (καλή ώρα) αν αφήσεις τον καθένα να γεμίζει μόνος του, πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει χαμός.

όχι δε θέλει γνώσεις για να γεμίσεις αλλά με τη βλακεία που δέρνει πολλούς, ούτε εγώ αν είχα πρατήριο θα άφηνα τον κάθε τσομπάνη να γεμίσει μόνος του. δε θέλω να σκέφτομαι πόσοι θα βάζαν diesel σε πχ σκουτερ και τον υπάλληλο να τρέχει από πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

...βασικά τί φούσκωσαν, αντιθέτως είναι,,,ρουφηγμένα (μια ιδέα).... Η δε διαβάθμιση δεν νομίζω να είναι γειασου, γιατί όπως είπα σε άλλο που είχα βάλει τα ίδια, ήταν σχεδόν στην γραμμή που έπρεπε (άσε που 2-3 λίτρα δεν παίζει να είναι φλου διαβάθμιση. Μερικές δεκάδες ml, άντε και εκατοντάδες, να πω να είναι off).

Αυτό που δεν ξέρω και ρωτάω είναι : αν γράψει η αντλία "εγώ παιδιά, ΕΔΩΣΑ 25", υπάρχει περίπτωση να είχε μείνει στην μάνικα καύσιμο που δεν "στραγγίχτηκε" (ενώ θα έπρεπε να είχε φροντίσει η υπάλληλος σχετικά), ή κάτι άλλο πχ να έκανε "αφρό" (ξερωγώ) κι ενώ έγραφε ο μετρητής, το καύσιμο που κατέληγε στο μπετόνι ήταν λιγότερο; Ξέρει κανείς να δώσει οδηγία να προσέχω κάτι σχετικό, ή φαίνεται (με βάση τουλάχιστον τα ανωτέρω) να είναι καραμπάμ πειραγμένη αντλία από την στιγμή που έγραψε "25";

 

 

Η μανικα πάντα γεμάτη είναι, χρειάζεται να πω γιατί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι που εγραψαν για ρουμανους και αμερικανους . ναι αυτοι ισως ειναι πιο εξυπνοι απο το μεσο ελληνα . εχουμε καποια αποδειξη για το αντιθετο? 1 μηνα αν δουλεψει καποιος στην εξυπηρετηση πελατων στον ιδιωτικο τομεα θα καταλαβει ποσο μυαλο - καθολου - κουβαλαει ο μεσος ελληνας . σιγα μη τους αφησουν να βαζουν βενζινα μονοι τους , να καψουν τα παντα

 

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

αυτοι που εγραψαν για ρουμανους και αμερικανους . ναι αυτοι ισως ειναι πιο εξυπνοι απο το μεσο ελληνα . εχουμε καποια αποδειξη για το αντιθετο? 1 μηνα αν δουλεψει καποιος στην εξυπηρετηση πελατων στον ιδιωτικο τομεα θα καταλαβει ποσο μυαλο - καθολου - κουβαλαει ο μεσος ελληνας . σιγα μη τους αφησουν να βαζουν βενζινα μονοι τους , να καψουν τα παντα

 

Μεγάλο ποσοστό είναι καμένοι οικονομικά αλλά και από το τσιγάρο και μπορούν να σκεφτούν / προβλέψουν μόνο τις βασικές τους ανάγκες / κινήσεις. Το τσιγάρο κολλάει στο ότι αν τους αφήσεις μόνους θα το κάνουν με το τσιγάρο στο στόμα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Με την ευκαιρία: πάω τις προάλλες να γεμίσω 25λιτρο (βαθμονομημένο) μπετόνι. Δεν δίνω σημασία (συγχαρητήρια) και στο σπίτι διαπιστώνω ότι η στάθμη είναι γύρω στα 2-2,5 λίτρα πιο κάτω απ' την γραμμή των 25. Σε άλλο βενζινάδικο που το είχα γεμίσει προ μηνός, η στάθμη ήταν σχεδόν στο 25.

Πέρα από "πειραγμένη" αντλία, παίζει να έχει γίνει μαλακία (ήταν και κοπέλα) στο γέμισμα; Κάτι δηλαδή με την μάνικα; Ή με την "ταχύτητα γεμίσματος"; Να είχε μείνει δηλαδή ας πούμε καύσιμο στην μάνικα; Ή κάτι άλλο μη "πονηρό";

Νουμπάς με καύσιμα/αντλίες χίαρ (προφανώς φαίνεται) οπότε μη γελάτε, κι αν γνωρίζετε απαντήστε (προφανώς η εύκολη επίλυση είναι "δεν ξαναβάζω στο συγκεκριμένο βενζινάδικο", αλλά θέλω να καταλάβω τί μπορεί να παίχτηκε, και κυρίως αν ήταν μαλακία χρήσης αντλίας και όχι α πριόρι πουστιά).

Επειδή πάντα φουλαρω τα αυτοκίνητα με καύσιμο δεν έχω βρει ένα πρατήριο που να μην κλέβει η αντλία του. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι στο πετρέλαιο με κλέβουν περισσότερο στα λίτρα (κανένα τριάρι με τέσσερα λίτρα στα 40lt) από τι στην βενζίνη (δύο με τρία λίτρα). Πηγα στο εξωτερικό με το αυτοκίνητο και όταν γέμιζα ταίριαζαν τα λίτρα του υπολογιστή με αυτά της αντλίας. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε χώρα έχει και τις τακτικές της.Γερμανία,Αυστρια βάζει ο πελάτης μόνος του καύσιμο.Αν και Γερμανία σε κάποια Shell έχει υπάλληλο.Όσο πας νότια,Σερβία,Σκοπια,Ελλάδα υπάρχει υπάλληλος.

Ετσι είναι,το αποδέχεσαι και συνεχίζεις τη ζωή σου.

Εμένα δεν με νοιάζει αν βάζω εγώ ή ενας υπάλληλος καύσιμο.Με ενδιαφέρει να είναι  καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Η μανικα πάντα γεμάτη είναι, χρειάζεται να πω γιατί;

....σταμάτα να παίζεις με την πνευματική μου καθυστέρηση και ριχ' το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ και εγώ είμαι υπέρ του υπαλλήλου αντί για self service λόγω ευκολίας , αλλά κάθε φορά που πρέπει να πληρώσω με κάρτα, αναγκαστικά πρέπει να σηκωθώ να πάω μέσα στο ταμείο να πληρώσω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λένε μερικοί το ψωμί ψωμάκι με την ανεργία και εσύ θες self service βενζινάδικα συγνώμη αλλά έλεος,αν δεν αντέχεις άλλο αγόρασε 2 μπιτόνια να έχεις 1 στο σπίτι γεμάτο πάντα να γεμίζεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΡΕΜΩ στη σκέψη πελατάκια (ναι, όχι πελάτες, πελατάκια που είναι ο μέσος Έλληνας) να βάζουν βενζίνη μόνοι τους, οι εστίες φωτιάς σε βενζινάδικα καθημερινά θα είναι περισσότερες από ότι Ιούλιο μήνα σε δάση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε guys and gals δημιουργείτε προβλήματα? Θέλετε να βάλετε μόνοι σας βενζίνη? Βάλτε. Δεν θέλετε? Μη βάλτε.

Ηρεμηστε γιατί έρχεται δύσκολος χειμώνας και τα νεύρα δεν κάνουν καλό σε τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

....σταμάτα να παίζεις με την πνευματική μου καθυστέρηση και ριχ' το.

ε αφου η βαλβιδα που ανοιγοκλεινει τη ροη ειναι στο τελος της μανικας ειναι δυνατον να αδειασει η μανικα? 😉

pETROL-1577002783.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έξω από την εταιρία είχαμε βενζινάδικο όπου βάζαμε συνεχώς καύσιμα εκεί και άρα γνωρίζαμε τον ιδιοκτήτη προσωπικά. Εκεί έβαζα μόνος μου καύσιμο, άλλωστε ο ίδιος μου είχε πεί ότι το βενζινάδικο είναι ευρωπαικών προδιαγραφών άρα βάζε μόνος σου :lol: (σαφώς και υπήρχε υπάλληλος για το κοινό).

Ήταν πολύ μεγάλη άνεση να μην περιμένω τον υπάλληλο να έρθει όπως επίσης ήξερα και το κάθε όχημα πόσο ακόμα χρειάζεται μετά το σκάσιμο της αντλίας και τα γέμιζα σωστά.

Δε θα με χάλαγε να ανεφοδιάζω μόνος μου, άλλωστε πάντα κατεβαίνω α) για να είμαι παρόν μην κάνουν καμία ζημιά και β) να τσεκάρω ότι πήρε τη μάνικα με το σωστό καύσιμο*

* στη shell κάποιοι αρπάζουν την 98αρα και αρχίζουν τα μα και μου, μα νόμιζα ότι θες 98αρα όταν σε ρώτησα κλπ.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...