Προς το περιεχόμενο

Βενζινάδικα - γέμισμα


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Δεν ξέρουν όλοι να βάλουν βενζίνη και προφανώς ο υπαλληλος δεν γνωρίζει αν είσαι σε αυτή την κατηγορία. Και πίστεψέ με κανένας δεν θέλει να κάνει μπάνιο με βενζίνη επειδή ο πελάτης δεν ξέρει να βάλει βενζίνη.

Αυτό ακριβώς. Σε τυχαία αναφορά βενζινά, όταν μου έβαζε βενζίνη, μόνος του μου είπε ότι παλαιότερα είχαν βάλει αυτόματες αντλίες για self service και μόνο που δεν τους ανατίναξαν το πρατήριο οι πελάτες, οπότε και τις ξήλωσαν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως κι εγώ θέλω να γεμίζω το παπί/αμάξι τέρμα γιατί μετράω κατανάλωση κάθε φορά και πολλοί βαριούνται να παίζουν με τη σκανδάλη ή βιάζονται να πάνε στον επόμενο.

Πράγματι, αυτό συνέβαινε κατά κόρον παλιά. Τώρα όμως, με τις τιμές στα ύψη και το συνηθισμένο "βάλε μου 10€", κάνουν τεμενάδες για το κάτι παραπάνω. Τουλάχιστον σε αυτά που πηγαίνω εγώ (δικτύου coral). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αdmin είπε

Το ότι πληρώνεις έξτρα χρήματα για μια άχρηστη υπηρεσία το θεωρείς καλό δηλαδή;

Αυτό ακριβώς, αν σου έλεγαν ότι για να σου παρέχω την υπηρεσία σου χρεώνω 10 λεπτά παραπάνω το λίτρο, δεν θα το συζητούσαμε. 

Λες και οι Ρουμάνοι που επισκέφθηκα τελευταία είναι τζιμανια και έχουν γνώση για να βάζουν βενζίνη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nauths είπε

Λες και οι Ρουμάνοι που επισκέφθηκα τελευταία είναι τζιμανια και έχουν γνώση για να βάζουν βενζίνη.

Πρεπει να ηρεμησεις λιγο με τους χαρακτηρισμους,πανεπιστημονα.

  • Like 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzotzo είπε

Εμένα ποτέ δεν γεμίζουν σωστά το αυτοκίνητο μου. Προσωπικά έχω πληρώσει και ένα λίτρο που έχει φύγει από υπερχείλιση επειδή η τύπισσα ήθελε να βάλει παραπάνω.

 

Το στόμιο μέχρι την μέση, χαμηλή ταχύτητα και στο πρώτο σκάσιμο τερμα. Αυτός ειναι ο σωστός τρόπος.

να υπερχειλισει ενα ολοκληρο λιτρο μου ακουγεται υπερβολικο.

Αλλα και ετσι να ειναι κακως πληρωσες για τοση ποσοτητα που χαθηκε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία: πάω τις προάλλες να γεμίσω 25λιτρο (βαθμονομημένο) μπετόνι. Δεν δίνω σημασία (συγχαρητήρια) και στο σπίτι διαπιστώνω ότι η στάθμη είναι γύρω στα 2-2,5 λίτρα πιο κάτω απ' την γραμμή των 25. Σε άλλο βενζινάδικο που το είχα γεμίσει προ μηνός, η στάθμη ήταν σχεδόν στο 25.

Πέρα από "πειραγμένη" αντλία, παίζει να έχει γίνει μαλακία (ήταν και κοπέλα) στο γέμισμα; Κάτι δηλαδή με την μάνικα; Ή με την "ταχύτητα γεμίσματος"; Να είχε μείνει δηλαδή ας πούμε καύσιμο στην μάνικα; Ή κάτι άλλο μη "πονηρό";

Νουμπάς με καύσιμα/αντλίες χίαρ (προφανώς φαίνεται) οπότε μη γελάτε, κι αν γνωρίζετε απαντήστε (προφανώς η εύκολη επίλυση είναι "δεν ξαναβάζω στο συγκεκριμένο βενζινάδικο", αλλά θέλω να καταλάβω τί μπορεί να παίχτηκε, και κυρίως αν ήταν μαλακία χρήσης αντλίας και όχι α πριόρι πουστιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Με την ευκαιρία: πάω τις προάλλες να γεμίσω 25λιτρο (βαθμονομημένο) μπετόνι. Δεν δίνω σημασία (συγχαρητήρια) και στο σπίτι διαπιστώνω ότι η στάθμη είναι γύρω στα 2-2,5 λίτρα πιο κάτω απ' την γραμμή των 25. Σε άλλο βενζινάδικο που το είχα γεμίσει προ μηνός, η στάθμη ήταν σχεδόν στο 25.

Πέρα από "πειραγμένη" αντλία, παίζει να έχει γίνει μαλακία (ήταν και κοπέλα) στο γέμισμα; Κάτι δηλαδή με την μάνικα; Ή με την "ταχύτητα γεμίσματος"; Να είχε μείνει δηλαδή ας πούμε καύσιμο στην μάνικα; Ή κάτι άλλο μη "πονηρό";

Νουμπάς με καύσιμα/αντλίες χίαρ (προφανώς φαίνεται) οπότε μη γελάτε, κι αν γνωρίζετε απαντήστε (προφανώς η εύκολη επίλυση είναι "δεν ξαναβάζω στο συγκεκριμένο βενζινάδικο", αλλά θέλω να καταλάβω τί μπορεί να παίχτηκε, και κυρίως αν ήταν μαλακία χρήσης αντλίας και όχι α πριόρι πουστιά).

για ποσα λιτρα σε χρεωσαν? πιθανως αν ειχε βαλει τη μανικα τερμα μεσα να σταματησε εκει που ηταν η μανικα, το θεμα ειναι αν χρεωθηκες 25 η 23 λιτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzotzo είπε

Εμένα ποτέ δεν γεμίζουν σωστά το αυτοκίνητο μου. Προσωπικά έχω πληρώσει και ένα λίτρο που έχει φύγει από υπερχείλιση επειδή η τύπισσα ήθελε να βάλει παραπάνω.

 

Το στόμιο μέχρι την μέση, χαμηλή ταχύτητα και στο πρώτο σκάσιμο τερμα. Αυτός ειναι ο σωστός τρόπος.

Σκούτερ με καυτές εξατμίσεις, ρούχα συνθετικά, μάλλινα και δε ξέρω τι άλλο, φούρκα στον στατικό ηλεκτρισμό, παπούτσι ότι ναναι χωρίς καμία απολύτως γείωση και ο άλλος θέλει να βάλει μόνος του για να μην στάξει καμία σταγόνα στα πλαστικά. Βενζινάς εδώ και δε σχολιάζω τιποτα άλλο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

για ποσα λιτρα σε χρεωσαν? πιθανως αν ειχε βαλει τη μανικα τερμα μεσα να σταματησε εκει που ηταν η μανικα, το θεμα ειναι αν χρεωθηκες 25 η 23 λιτρα

Λογικά 25 (τόσα της ζήτησα δηλαδή να βάλει), αφού ήταν από τις "ψηφιακές" αντλίες που ορίζει ο υπάλληλος με το χέρι πόσα θα "δώσει" η αντλία (δεν ξέρω αν υπάρχουν πλέον οι άλλες οι παλιές πουθενά, που απλά έδινε όσο πατιόταν η σκανδάλη).

Ούτε αυτό το πρόσεξα στην πράξη (μουρμούραγα κάτι με την δικιά μου :ρ), αν δηλαδή στο τέλος οι ψηφιακές ενδείξεις της αντλίας γράφανε "25 λίτρα και Ευρώ τάδε" και απλά έβγαλα την ανέπαφη μαλακόκαρτα και την πέρασα στο POS (κάτσε να δω μηπως βρω την απόδειξη για επιβεβαίωση ή να δω στον λογαριασμό), αλλά λογικά όσα ζήτησα και όσα πληκτρολόγησε "τόσα" υποτίθεται και πως έβαλε (ή έστω κατέγραψε ο μετρητής), έτσι δεν είναι;

Απλά αναρωτιέμαι αυτό που είπα, αν ο μετρητής ΔΕΝ είναι πειραγμένος, και από "μαλακία" (ηθελημένη ή όχι δεν ξέρω), το καύσιμο που "έδωσε" ο μετρητής, μη τυχόν κι έμεινε μέσα στην μάνικα ενώ έπρεπε να είχε καταλήξει μέσα στο μπετόνι....

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

το θεμα ειναι αν χρεωθηκες 25 η 23 λιτρα

...την βρήκα : 25 λίτρα (αξία τάδε...) γράφει.

(καλά που μ' εψησες και την έψαξα, γιατί είχα μαζί και μια από Lidl για κάτι που πιθανώς θα επιστρέψω και είχα ξεχάσει να την βάλω στην άκρη και θα την έπαιρνε ο διάολος...😁)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spiliopoulospet είπε

Σκούτερ με καυτές εξατμίσεις, ρούχα συνθετικά, μάλλινα και δε ξέρω τι άλλο, φούρκα στον στατικό ηλεκτρισμό, παπούτσι ότι ναναι χωρίς καμία απολύτως γείωση και ο άλλος θέλει να βάλει μόνος του για να μην στάξει καμία σταγόνα στα πλαστικά. Βενζινάς εδώ και δε σχολιάζω τιποτα άλλο.

Οι αμερικάνοι είναι πιο έξυπνοι που βάζουν όλοι μόνοι τους δηλ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

Λογικά 25 (τόσα της ζήτησα δηλαδή να βάλει), αφού ήταν από τις "ψηφιακές" αντλίες που ορίζει ο υπάλληλος με το χέρι πόσα θα "δώσει" η αντλία (δεν ξέρω αν υπάρχουν πλέον οι άλλες οι παλιές πουθενά, που απλά έδινε όσο πατιόταν η σκανδάλη).

Ούτε αυτό το πρόσεξα στην πράξη (μουρμούραγα κάτι με την δικιά μου :ρ), αν δηλαδή στο τέλος οι ψηφιακές ενδείξεις της αντλίας γράφανε "25 λίτρα και Ευρώ τάδε" και απλά έβγαλα την ανέπαφη μαλακόκαρτα και την πέρασα στο POS (κάτσε να δω μηπως βρω την απόδειξη για επιβεβαίωση ή να δω στον λογαριασμό), αλλά λογικά όσα ζήτησα και όσα πληκτρολόγησε "τόσα" υποτίθεται και πως έβαλε (ή έστω κατέγραψε ο μετρητής), έτσι δεν είναι;

Απλά αναρωτιέμαι αυτό που είπα, αν ο μετρητής ΔΕΝ είναι πειραγμένος, και από "μαλακία" (ηθελημένη ή όχι δεν ξέρω), το καύσιμο που "έδωσε" ο μετρητής, μη τυχόν κι έμεινε μέσα στην μάνικα ενώ έπρεπε να είχε καταλήξει μέσα στο μπετόνι....

...την βρήκα : 25 λίτρα (αξία τάδε...) γράφει.

ε αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει γινει καμια πατατα του στυλ φουσκωσαν τα πλαινα του μπιτονιου και η διαβαθμιση ειναι γειασου, τραβα του μια καταγγελια και μη ξαναπατησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ε αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει γινει καμια πατατα του στυλ φουσκωσαν τα πλαινα του μπιτονιου και η διαβαθμιση ειναι γειασου, τραβα του μια καταγγελια και μη ξαναπατησεις. 

...βασικά τί φούσκωσαν, αντιθέτως είναι,,,ρουφηγμένα (μια ιδέα).... Η δε διαβάθμιση δεν νομίζω να είναι γειασου, γιατί όπως είπα σε άλλο που είχα βάλει τα ίδια, ήταν σχεδόν στην γραμμή που έπρεπε (άσε που 2-3 λίτρα δεν παίζει να είναι φλου διαβάθμιση. Μερικές δεκάδες ml, άντε και εκατοντάδες, να πω να είναι off).

Αυτό που δεν ξέρω και ρωτάω είναι : αν γράψει η αντλία "εγώ παιδιά, ΕΔΩΣΑ 25", υπάρχει περίπτωση να είχε μείνει στην μάνικα καύσιμο που δεν "στραγγίχτηκε" (ενώ θα έπρεπε να είχε φροντίσει η υπάλληλος σχετικά), ή κάτι άλλο πχ να έκανε "αφρό" (ξερωγώ) κι ενώ έγραφε ο μετρητής, το καύσιμο που κατέληγε στο μπετόνι ήταν λιγότερο; Ξέρει κανείς να δώσει οδηγία να προσέχω κάτι σχετικό, ή φαίνεται (με βάση τουλάχιστον τα ανωτέρω) να είναι καραμπάμ πειραγμένη αντλία από την στιγμή που έγραψε "25";

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Οι αμερικάνοι είναι πιο έξυπνοι που βάζουν όλοι μόνοι τους δηλ?

Όχι, αλλά κατά καιρούς βλέπουμε και διάφορα ευτράπελα να οδηγούν με την αντλία στο ρεζερβουάρ ή κάτι σαν το παρακάτω.

Το θέμα βέβαια είναι μην πάρει φωτιά και υπάρξουν θύματα. Θα έλεγα καλύτερα να βάζουν οι υπάλληλοι, για να μειώνεται και το οποιοδήποτε ρίσκο από κάποιον εντελώς άπειρο, μεθυσμένο, απρόσεκτο κλπ 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...