Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο σε όλους το AI εργαλείο δημιουργίας εικόνων DALL-E


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκπληκτικά σχόλια στο insomnia χαχα οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι είναι ένα AI image generator και το συγχέουν με NFTs κτλ.

 

Για όσους ενδιαφέρονται: τρία είναι τα βασικά διαθέσιμα αυτή τη στιγμή AI image generators: Dall-e, Midjourney και stable diffusion. Tα δύο πρώτα είναι proprietary και απαιτούν συνδρομή. Το stable diffusion δόθηκε στο public domain τέλος Αυγούστου και έχει γίνει χαμός. Με μια μέτρια Nvidia GPU μπορεί να παράξει εικόνες 512x512 σε 10 δευτερόλεπτα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τα τρία και το Midjourney μου άρεσε περισσότερο αν και επί πληρωμή.

Η παρακάτω εικόνα παρήχθη σε 30 δευτερόλεπτα με ένα σχετικά απλό prompt: 

half night elf druid in creative portrait, closeup, heashot, deep stare, slight freckles, classy makeup, shining eyes, detailed hair, strong jaw, defined cheekbones, defined eyes, realistic.

 

PSX_20220930_154833.jpg

Επεξ/σία από iaptyx
  • Like 14
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iaptyx είπε

Εκπληκτικά σχόλια στο insomnia χαχα οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι είναι ένα AI image generator και το συγχέουν με NFTs κτλ.

Για όσους ενδιαφέρονται: τρία είναι τα βασικά διαθέσιμα αυτή τη στιγμή AI image generators: Dall-e, Midjourney και stable diffusion. Tα δύο πρώτα είναι proprietary και απαιτούν συνδρομή. Το stable diffusion δόθηκε στο public domain τέλος Αυγούστου και έχει γίνει χαμός. Με μια μέτρια Nvidia GPU μπορεί να παράξει εικόνες 512x512 σε 10 δευτερόλεπτα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τα τρία και το Midjourney μου άρεσε περισσότερο αν και επί πληρωμή.

Η παρακάτω εικόνα παρήχθη σε 30 δευτερόλεπτα με ένα σχετικά απλό prompt: 

half night elf druid in creative portrait, closeup, heashot, deep stare, slight freckles, classy makeup, shining eyes, detailed hair, strong jaw, defined cheekbones, defined eyes, realistic.

PSX_20220930_154833.jpg

Φαίνεται καλό δεν το έχω τσεκάρει.
Εχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλά, μακράν (με διαφορά όμως) τα καλύτερα αποτελέσματα τα έβγαζε το nightcafe.

Επεξ/σία από razimar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iaptyx είπε

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τα τρία και το Midjourney μου άρεσε περισσότερο αν και επί πληρωμή

 

Το midjourney που; Το είχα στο discord αλλά εξαφανίστηκε μετά και δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα λινκ θα μπορούσατε να βάλετε...Ξεκινάς με 50 credits για ένα μήνα και μετά κάθε μήνα προστίθενται 15 credits. Μπορείς και να αγοράσεις credit βέβαια. 

https://labs.openai.com/

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, iaptyx είπε

Εκπληκτικά σχόλια στο insomnia χαχα οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι είναι ένα AI image generator και το συγχέουν με NFTs κτλ.

Για όσους ενδιαφέρονται: τρία είναι τα βασικά διαθέσιμα αυτή τη στιγμή AI image generators: Dall-e, Midjourney και stable diffusion. Tα δύο πρώτα είναι proprietary και απαιτούν συνδρομή. Το stable diffusion δόθηκε στο public domain τέλος Αυγούστου και έχει γίνει χαμός. Με μια μέτρια Nvidia GPU μπορεί να παράξει εικόνες 512x512 σε 10 δευτερόλεπτα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τα τρία και το Midjourney μου άρεσε περισσότερο αν και επί πληρωμή.

Η παρακάτω εικόνα παρήχθη σε 30 δευτερόλεπτα με ένα σχετικά απλό prompt: 

half night elf druid in creative portrait, closeup, heashot, deep stare, slight freckles, classy makeup, shining eyes, detailed hair, strong jaw, defined cheekbones, defined eyes, realistic.

PSX_20220930_154833.jpg

Stable diffusion 1.4  smapler: k_euler με τα δικα σου prompts το εβαλα να κανει generate καμια 20αρια και επελεξα αυτα:

2022-10-01-12-45-54-1-562403176-scale8.00-k_euler-1.png.458f3fe13c08bae81bf6d0238fa4f605.png

2022-10-01-13-01-39-4-815975998-scale9.00-k_euler-4.png.96e7476921cf5b40294082173be20c62.png

 

Το προβλημα αυτη την στιγμη με το stable difussion ειναι οτι οσο αυξανεις την αναλυση και πας προς 1024x1024 μεχρι και 2048 τα αποτελεσματα γινονται χαοτικα, προσωπα μεσα σε προσωπα κλπ.

Εχω βρει οτι μεχρι 640x640 ειναι ανεκτα τα πραγματα, σε realistic καταστασεις, αλλα επειδη ολα ειναι θεμα creativity αν κυνηγας το χαος τα βαζεις ολα στο μαξ και σου πεταει καταστασεις βγαλμενες απο εφιαλτες χαχα.

Edit:Ανοιξα ενα θεμα σχετικο:

 

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Apostol. είπε

Stable diffusion 1.4  smapler: k_euler με τα δικα σου prompts το εβαλα να κανει generate καμια 20αρια και επελεξα αυτα:

2022-10-01-12-45-54-1-562403176-scale8.00-k_euler-1.png.458f3fe13c08bae81bf6d0238fa4f605.png

2022-10-01-13-01-39-4-815975998-scale9.00-k_euler-4.png.96e7476921cf5b40294082173be20c62.png

 

Το προβλημα αυτη την στιγμη με το stable difussion ειναι οτι οσο αυξανεις την αναλυση και πας προς 1024x1024 μεχρι και 2048 τα αποτελεσματα γινονται χαοτικα, προσωπα μεσα σε προσωπα κλπ.

Εχω βρει οτι μεχρι 640x640 ειναι ανεκτα τα πραγματα, σε realistic καταστασεις, αλλα επειδη ολα ειναι θεμα creativity αν κυνηγας το χαος τα βαζεις ολα στο μαξ και σου πεταει καταστασεις βγαλμενες απο εφιαλτες χαχα.

Edit:Ανοιξα ενα θεμα σχετικο:

 

Φοβερη δουλειά κάνει και το SD. H εικόνα που ανέβασα είναι 2048x2048 originally την έκανα downscale και compression γαι να την ανεβάσω εδώ. Το SD το τρέχεις locally ή από το beta.dreamstudio.ai;

 

Ωραίο thread στο forum θα συμμετάσχω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

prompt: greek insomnia forum experts commenting on dall-e release

 

Efan Dolsfe, Pepeks feelpo Ams, Fom Da Fileam Foffi, Foffoxes Fllidoams Frem. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

image.png.5b14b186e7dadb15537889128ad193e1.png

νομίζω τα πέτυχε

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 8:40 ΜΜ, whoever81 είπε

Ενα λινκ θα μπορούσατε να βάλετε...Ξεκινάς με 50 credits για ένα μήνα και μετά κάθε μήνα προστίθενται 15 credits. Μπορείς και να αγοράσεις credit βέβαια. 

https://labs.openai.com/

Ίσως χαζή ερώτηση, ίσως είμαι τυφλός, αλλά από που κατεβάζουμε το πρόγραμμα (αν το κατεβάζουμε)?

Ή μήπως πρέπει να γραφτώ στο site και μετά γίνεται online η δουλειά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iaptyx είπε

Φοβερη δουλειά κάνει και το SD. H εικόνα που ανέβασα είναι 2048x2048 originally την έκανα downscale και compression γαι να την ανεβάσω εδώ. Το SD το τρέχεις locally ή από το beta.dreamstudio.ai;

 

Ωραίο thread στο forum θα συμμετάσχω 

Το τρεxω locally μεσω ενος φανταστικου gui που σου κανει και download ολα τα απαιρητητα dependencies. https://nmkd.itch.io/t2i-gui

Θελει ομως nvidia rtx και πολλη vram

Ο τυπος το κανει update συνεχως, και σε λιγες μερες που θα βγει εκδοση 1.5 του μοντελου θα την εχει σιγουρα.

Η εικονα που ανεβασες ειναι απο midjourney?

Αν δεν κανω λαθος το midjourney παραγει 512x512 και μετα κανει upscale?

Λιγο που δοκιμασα midjourney μετα απο upscale το τελικο μεγεθος ηταν 1664x1644.

Οπως και να εχει τωρα μολις αρχιζουν να δειχνουν ικανοτητες τα μοντελα αυτα, και ακομα και τωρα τα αποτελεσματα ειναι φανταστικα.

Στην παρουσα φαση δεν τα καταφερνουν με τις μεγαλες αναλυσεις, τα αποτελεσματα ειναι χαοτικα, ευελπιστω να διορθωθει στο μελλον για εχουμε καλυτερο source για upscale.

Οποτε και αν θελω να χρησιμοποιησω κατι θα τα κανω upscale με topaz, (το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες για εκτυπωσεις)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...