Προς το περιεχόμενο

Samsung και Intel παρουσιάζουν το πρώτο slideable PC


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Έπεσε το φως υπό γωνία για μια στιγμή και φάνηκαν όλες οι ατέλειες της επίστρωσης και ανατρίχιασα λιγάκι.

Ανωριμη τεχνολογία που ψάχνει εναγωνίως εφαρμογή και δεν βρίσκει.

Ναι στο 40ο δευτερόλεπτο φαίνεται η ίδια ατέλεια που εντοπίζεται και στο ακυκλοφόρητο smartphone της LG.

Γενικά, οι slideable  οθόνες με ή χωρίς touchscreen θα παίξουν κυρίως για όσους έχουν sff desktop pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dikasths είπε

Θέλω να δω ρολό χαρτί υγείας που θα βλέπεις ταινία πάνω του πριν σκουπιστείς 

Μόνο αυτή η πληροφορία τους λείπει φίλε μου, μόνο αυτή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κόλπο για marketing από τις εταιρείες. Ωστόσο νομίζω ότι αυτό που τους ενδιαφέρει περισσότερο δεν είναι η εμπορική κυκλοφορία αλλά κυρίως η κατοχύρωση της πατέντας ώστε να προλάβουν μελλοντικά σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gizaha είπε

Τι σχέση έχει το ποντίκι που δημιουργήθηκε για να καλύψει μια ανάγκη με αυτό που είδες στην παρουσίαση; Ποιο πρόβλημα έρχεται να λύσει μια οθόνη που απο 13αρα γίνεται 17αρα; Τα υπόλοιπα μαρκετίστικα τα παρατήρησες στο βίντεο και τον λόγο ύπαρξης τους; Μυρωδιά δεν πήρες.

Με αυτή* τη καραμέλα δικαιολογείς οποιαδήποτε άχρηστη χαζομάρα αφοδεύσει ένα τμήμα μάρκετιγκ.

*Όλα τα προϊόντα στην πρώτη τους έκδοση ήταν πιο πρωτόγονα και στην πορεία εξελίχθηκαν.

Edit: Τώρα το πιασα, νομίζεις με το μυαλό σου ότι αυτό είναι ο προπομπός του αναδιπλούμενου pc.

 

Δηλαδή αν πας μπροστά στο 2032, θεωρείς ότι δεν θα υπάρχει καμία χρήση για μια τέτοια οθόνη;

Και ο Bill Gates κάποτε (not) είπε ότι "δεν φαντάζομαι γιατί κάποιος υπολογιστής να χρειάζεται πάνω από 64Kb RAM"

Αν δεν μπορείς να δεις το μέλλον, όλα τα καινούρια σου φαίνονται άχρηστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να φτάσουν στο σημείο να είναι απλά ένα ρολό που ανοίγει δεν έχουν θέση στην καθημερινότητα,Το θέμα είναι να έχεις το pc σου μαζί με το πληκτρολόγιο (για ποντίκι δεν ξέρω πως θα υλοποιηθεί) τυλιγμένα σε ένα μέγεθος παγουριού στην τσάντα σου.Τότε θα γίνει πρακτικό και άξιο αγοράς.Φυσικά για να φτάσουμε εκεί πρέπει να δούμε τα πρώτα βήματα όπως αυτό.Τώρα για την πατέντα όπως είδαμε και πρόσφατα ξανά είναι ίδια με της LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ίσως οι foldable υπολογιστές αποτελούν ήδη παρελθόν»

Μα δεν έχει ενσωματωμένο φυσικό πληκτρολόγιο. Δεν αντικαθιστά ένα foldable format. Όσο αντικαταστάθηκαν από τα tablets, άλλο τόσο θα αντικατασταθούν κι από αυτό (ή μάλλον ούτε καν, τα tablets ήταν και φθηνά...).

Όταν βγάλουν ένα foldable με επεκτεινόμενη οθόνη, τότε μάλιστα, θα μπορούμε να μιλάμε για εξέλιξη και αντικαταστάτη με τη προσιτή τιμή, βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα αναφερθώ μόνο στην οθόνη και θα πω ότι θα μου άρεσε πολύ αντί να κουβαλάω το 17" laptop μου (όπως κάνω κάθε μέρα) να κουβαλάω ένα 14" στο οποίο θα μεγαλώνει η οθόνη και να γίνεται 17". Επίσης, θα μπορούσε άνετα να έχει εφαρμογή και σε gaming laptop ή ακόμη και σε τηλεοράσεις οι οποίες όταν δεν θα είναι σε λειτουργία θα καταλαμβάνουν μικρότερο χώρο ή θα έχουν επιλογή να διαλέξεις εσύ το μέγεθος που θα έχει. Πολλές φορές αλλάζουμε τηλεοράσεις γιατί πήγαμε σε μεγαλύτερο ή μικρότερο σπίτι και το μέγεθος της τηλεόρασης δεν καλύπτει τις ανάγκες μας. Φανταστείτε να βγάζει η LG ή η Samsung ένα μοντέλο και να είναι παραμετροποιήσιμο το μέγεθος από 40" εως 55" μέσω του μενού. Έτσι με ένα μοντέλο παραγωγής θα καλύψει ένα τεράστιο μερίδιο της αγοράς και ταυτόχρονα θα ρίξει το κόστος παραγωγής και επισκευής. Μακάρι να εξελιχθεί η τεχνολογία πρός όφελος του καταναλωτή!

Επεξ/σία από squalor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2022 στις 8:04 ΜΜ, Evangelos Anagnostou είπε

Έπεσε το φως υπό γωνία για μια στιγμή και φάνηκαν όλες οι ατέλειες της επίστρωσης και ανατρίχιασα λιγάκι.

Ανωριμη τεχνολογία που ψάχνει εναγωνίως εφαρμογή και δεν βρίσκει.

Παίρνω όρκο ότι αυτό που έδειξαν δεν ήταν καν οθόνη. Ήταν fake.

Αν ήταν οθόνη θα είχε εστω λίγο κίνηση, κάποιο video στο background.

Αυτό ήταν πλήρως στατικό, φαινόταν περίεργο και έμοιαζε να μην ήταν καν συσκευή, με το βάρος που θα είχε μια συσκευή. Σαν να κράταγε ένα ελαφρυ πλαστικό frame που μεγάλωνε. 

Επεξ/σία από TerrorGore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...