Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία με χρήση smartphone !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Προτιμάται δλδ το full auto mode η μπορεί να δεί κανείς καμιά διαφορά σε " manual " η όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται κάτι τέτοιο . 

Απλά το κινητό μου έχει την επιλογή της "κανονικής φωτογραφίας" και μια ακόμα επιλογή "portrait". Υποθέτω ότι στο δεύτερο προσπαθεί μέσω του επεξεργαστή του να διαχωρίσει foreground/background και να δωσει στο δεύτερο μια (ψεύτικη) προσωμοίωση bokeh. Το είχα επιλέξει εκεί για να μη φαίνονται στο βάθος μπουκάλια κ καρέκλες ..οπως αν είχα μηχανή θα τράβαγα σε f2.8 (1.7 ή ότι καλυτερο υπάρχει). Απλά τα έκανε μαντάρα.. κινεζικη

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω τους smartphone photographers μπας και καταφέρω να βρω λύση.

Πως μπορώ να πάρω το μέγιστο απο την κάμερα του κινητού μου; Είναι 12mpx στην πραγματικότητα (ή κάπου εκει) και μπορεί με computational photography να δώσει 64mpx. Αλλά δυστυχώς μόνο σε επεξεργασμένο jpeg. 

Στο pro mode μου δίνει raw επιλογή αλλά μέχρι 12mpx.

Υπάρχει κάποιο software ή app που θα μoυ επιτρέψει να πάρω αυτά τα computational 64mpx σε raw;

Υπάρχει κάποιο app που αποδεδειγμένα θα βελτιώσει την ανάλυση ή και την ποιότητα της εικόνας που παίρνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Υπάρχει κάποιο app που αποδεδειγμένα θα βελτιώσει την ανάλυση ή και την ποιότητα της εικόνας που παίρνω;

Υπάρχει το Gigapixel AI της Topaz.
Στη σουίτα της adobe θα βρεις το super resolution. (λέω στη σουίτα γιατί νομίζω έχουν βάλει κάτι αντίστοιχο και στο Lightroom πέρα από το Photoshop)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Υπάρχει το Gigapixel AI της Topaz.
Στη σουίτα της adobe θα βρεις το super resolution. (λέω στη σουίτα γιατί νομίζω έχουν βάλει κάτι αντίστοιχο και στο Lightroom πέρα από το Photoshop)
 

Εννοώ app στο κινητό που να βοηθάει τον φακό και τον σένσορα να βγάλουν όλες τις δυνατότητες τους

Για app επεξεργασίας γνωρίζω για  τα περισσότερα που υπάρχουν.

Παρεμπιπτόντως ναι στο Topaz, όχι στης adobe. Δεν δουλευει σωστά το super resolution. Μπες και δες το στο free trial, θα απογοητευτείς.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Παρεμπιπτόντως ναι στο Topaz, όχι στης adobe. Δεν δουλευει σωστά το super resolution. Μπες και δες το στο free trial, θα απογοητευτείς.

Δεν έχω αντιμετωπίση κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα στο ACR του Photoshop.
Διπλασιάζω σε μέγεθος αρχεία raw κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Δεν έχω αντιμετωπίση κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα στο ACR του Photoshop.
Διπλασιάζω σε μέγεθος αρχεία raw κανονικά.

Ισως παίζει ρόλο με τι είδους μηχανής είναι τραβηγμένη η αρχική εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ισως παίζει ρόλο με τι είδους μηχανής είναι τραβηγμένη η αρχική εικόνα.

Έχω δοκιμάσει Canon 5Ds, Canon 5D mkiv, Canon R, Pentax K5.

Στείλε μου εάν θες ένα δικό σου αρχείο να δοκιμάσω είτε από κινητό είτε από την G9 (Καλά θυμάμαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Καλό θα είναι να ανοίξουμε με ένα θέμα , με μέρη που είναι εχθρικά για φωτογραφικές μηχανές, έτσι ώστε να μην πατάμε το πόδι μας. Το ίδρυμα που αναφέρεσαι είναι ένα από αυτά . 

Βάζω μέσα και το μετρό (τουλάχιστον τον σταθμό στον Κεραμεικό) όπου μια ευγενεστατη υπάλληλος μου είπε πως χρειάζεται άδεια. "Ακόμα και με κινητό λέω" ; (Κάτσε μπας τη γλιτώσουμε έτσι σκέφτομαι) "Ναι"μου απαντάει (φτου λέω από μέσα μου).  Οπότε ναι ζητάς άδεια που λογικά θα στη δώσουν όπως μου είπε με συγκεκριμένη διάρκεια π.χ. δύο μέρες κλπ κλπ. 

Οκ έχει μια λογική καθώς μπορεί κάποιος να βγάζει πρόσωπα και ίσως θέλουν να είναι καλυμμένοι και εκείνοι αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Οπότε επανέρχομαι στο προηγούμενο συμπέρασμα "τοπία και πάλι τοπία.."

Υ.Γ. θα ψάξω λίγο το Σαββατοκύριακο τι παίζει γενικά με διάφορους χώρους στην Αθήνα γιατί μάλλον τα έχω λάθος στο μυαλό μου. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GQPhDFBI είπε

Έχω δοκιμάσει Canon 5Ds, Canon 5D mkiv, Canon R, Pentax K5.

Στείλε μου εάν θες ένα δικό σου αρχείο να δοκιμάσω είτε από κινητό είτε από την G9 (Καλά θυμάμαι).

Θα βρω κάποιο αρχείο απο κινητό. Η G9 έτσι κι αλλιώς έχει το high res mode 80mpx για όταν χρειαστώ τόσα πολλά mpx. 

Στο κινητό είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GQPhDFBI είπε

Γιατί να μην τα κάνεις 160 οέο;

Δεν μου έχουν χρειαστεί καν τα 80 έως τώρα. Αν τυπώσω σε καμια γιγαντοαφίσσα θα τα εκμεταλλευτώ και τα 160! 😆

Ιδανικά για Α2 μέγεθος είναι ελαφρώς πάνω απο 40-50mpx οπότε με ένα exposure bracketing παίρνω και αποτέλεσμα αλλά και Dynamic range.😉

Στο κινητό οι φώτο καταρρέουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pifilos είπε

Βάζω μέσα και το μετρό (τουλάχιστον τον σταθμό στον Κεραμεικό) όπου μια ευγενεστατη υπάλληλος μου είπε πως χρειάζεται άδεια. "Ακόμα και με κινητό λέω" ; (Κάτσε μπας τη γλιτώσουμε έτσι σκέφτομαι) "Ναι"μου απαντάει (φτου λέω από μέσα μου).  Οπότε ναι ζητάς άδεια που λογικά θα στη δώσουν όπως μου είπε με συγκεκριμένη διάρκεια π.χ. δύο μέρες κλπ κλπ. 

Οκ έχει μια λογική καθώς μπορεί κάποιος να βγάζει πρόσωπα και ίσως θέλουν να είναι καλυμμένοι και εκείνοι αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Οπότε επανέρχομαι στο προηγούμενο συμπέρασμα "τοπία και πάλι τοπία.."

Υ.Γ. θα ψάξω λίγο το Σαββατοκύριακο τι παίζει γενικά με διάφορους χώρους στην Αθήνα γιατί μάλλον τα έχω λάθος στο μυαλό μου. 

Μετά το 2018 και την ψήφιση του  νόμου για την προστασία των προσωπικών δεδομένων (gdpr Κλπ) πήρε η μπάλα και κάποια θέματα στη φωτογραφία.
Έχει νομίζω λίγο μπερδευτεί ο κόσμος/αρχές σχετικά με το νόμο που αναφέρει απαγορεύσεις σχετικά με τη διακίνηση των φωτογραφιών και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο πολλές φορές την λένε....
Εάν έχεις όρεξη να τσακωθείς το κάνεις για εμένα δεν αξίζει, προσπαθώ να είμαι ευγενικός, τους εξηγώ ποιος είμαι, τι κάνω , ίσως να παίζει ρόλο που τους δείχνω ότι η μηχανή μου είναι με φιλμ και με αφήνουν ήσυχο.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Μετά το 2018 και την ψήφιση του  νόμου για την προστασία των προσωπικών δεδομένων (gdpr Κλπ) πήρε η μπάλα και κάποια θέματα στη φωτογραφία.
Έχει νομίζω λίγο μπερδευτεί ο κόσμος/αρχές σχετικά με το νόμο που αναφέρει απαγορεύσεις σχετικά με τη διακίνηση των φωτογραφιών και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο πολλές φορές την λένε....
Εάν έχεις όρεξη να τσακωθείς το κάνεις για εμένα δεν αξίζει, προσπαθώ να είμαι ευγενικός, τους εξηγώ ποιος είμαι, τι κάνω , ίσως να παίζει ρόλο που τους δείχνω ότι η μηχανή μου είναι με φιλμ και με αφήνουν ήσυχο.

Όχι σε καμία περίπτωση δεν έχω τέτοια διάθεση και όντως δεν αξίζει εκτός πια και αν είμαι στη Βουλή μπροστά και μου πουν ότι απαγορεύεται τι να πω. Έχω ακούσει για Λονδίνο π.χ. πως διάφοροι χώροι που φαινομενικά είναι δημόσιοι πρακτικά είναι ιδιωτικοί και απαγορεύεται. Θέλω να δω μήπως μπορώ να βρω αντίστοιχες πληροφορίες και για εδώ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ένα δείγμα μάκρο με τη ρύθμιση super macro του Xiaomi Redmi Note 10 pro:

IMG_20221106_142943.jpg.3b1fbd322a9d2f54fa5a470c1d586c95.jpg

Ναι, το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές από την άνοιξη το συγκεκριμένο κινητό στη θέση macro και μου άρεσε, παρ όλη την χαμηλή του ανάλυση το αποτέλεσμα πολύ καλό, όπως και στη φωτογραφία σου!

Επεξ/σία από D___G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...