Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία με χρήση smartphone !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Φωτογραφία με χρήση smartphone αποκλειστικά , τι είναι , ποιά είναι τα συν και τα πλην , τι πρέπει να γνωρίζουμε , τεχνικά και άλλα , αν μπορεί να ανταποκριθεί σε όλα τα μέχρι σήμερα γνωστά είδη φωτογραφίας πχ πορτραίτο , αστροφωτογραφία κλπ , αν γίνεται να εφαρμοστούν οι κανόνες της φωτογραφίας , αν στέκεται αισθητικά και τεχνικά το αποτέλεσμα μαζί με συμβουλές προς το καλύτερο , πόσο απαραίτητο είναι το post processing και φυσικά ευπρόσδεκτες όλες οι φωτογραφίες που έχετε τραβήξει κατ' αποκλειστικότητα με smartphone όμως .

  Δεν γνωρίζουμε ( γνωρίζουμε ) πολλά πράγματα και πάμε όχι να αποδομήσουμε το μέσο η να το ακυρώσουμε αλλά να δούμε τι μας περιμένει κατά την χρήση ξεκινώντας από κάποια βασικά , όπως τον χρόνο που θα χρειαστεί για μία λήψη από θέση stand by , έχουμε δλδ το smartphone σε κάποια τσέπη η τσάντα και επειδή μας τράβηξε κάτι την προσοχή , ξεκινάμε την διαδικασία να το πάρουμε στα χέρια μας , να το ανοίξουμε με κάποιον τρόπο , να πάμε στην εφαρμογή της φωτογραφικής " μηχανής " , να καδράρουμε ....... πόσος χρόνος χρειάζεται κατά την δική σας εμπειρία για κάτι τέτοιο σε full auto mode η ότι άλλο χρησιμοποιείτε εσείς . Θα προλάβουμε , θα χάσουμε την λήψη , το είχαμε ήδη ανοιχτό και είμασταν έτοιμοι ?

   Για την διαδικασία μιλάμε οπότε σκόπιμα αποφεύγουμε τα συγκριτικά τών χιλιοστών του δευτερολέπτου , όπως και τις αναζητήσεις για το Άγιο Δισκοπότηρο , την διύλιση του κώνωπος και άλλα ευτράπελα τα οποία εύχομαι ( χωρίς να είμαι βέβαιος ) πως θα αποφύγουμε . 

    Αν πάλι δεν μπήκατε στην διαδικασία να το ψάξετε μέχρι τώρα , μπορείτε να το δοκιμάσετε , άλλωστε είναι φύσει αδύνατον την ώρα που περπατάτε στο δρόμο να σκέφτεστε μιά τέτοια εξέλιξη , να είστε τσιτωμένοι μήπως και προκύψει φωτογραφική ευκαιρία την οποία θα αποθανατίσετε . 

    

sketch-1664289668478.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα σχολιάσω βάσει μιας που τράβηξα σήμερα το πρωί στο ίδρυμα Νιάρχου. Πλέον οι σεκιούριτι φρικαρουν ακόμα και αν περπατάς με μηχανή οπότε παρόλο που είχα μηχανή μαζί μέσα ήμουν μόνο με το κινητό (αν και σε μια κοπέλα έκαναν παρατήρηση ακόμα και με αυτό, δίκαιο αν μη τι άλλο 😁). Μου κάνει εντύπωση γιατί στο παρελθόν είχαν κάνει και έκθεσης με φωτογραφίες ερασιτεχνών αποκλειστικά από το ίδρυμα τόσο εξωτερικές όσο και εσωτερικές. 

Το Xiaomi redmi 5 που έχω νομίζω μόνο στο auto δουλεύεται χωρίς να το έχω ψάξει βέβαια. Επίσης είναι κάπως "αργό" άμα θες να βγάλεις μερικές συνεχόμενες. Αλλά επειδή έτσι και αλλιώς θα βγάλω κάτι στατικό συνήθως με το κινητό δε με νοιάζει τόσο. Οπότε ο χρόνος μεταξύ τσέπης - λήψης δε με νοιάζει τόσο για όλα τα υπόλοιπα έχω τη μηχανή. Εντούτοις, σήμερα ειδικά το είχα έτοιμο επειδή ήταν το μόνο διαθέσιμο. Αναγκαστικά μόνο JPEG οπότε μετά την επεξεργασία στο Snapseed σίγουρα δεν είναι ο,τι καλύτερο ποιοτικά. 

Κάτι που με ενοχλεί στα κινητά είναι ότι στις κάθετες όπως η παρακάτω σε οθόνη εκτός κινητού φαίνεται παράταιρη. 

IMG_20220927_132152-01-01.jpeg.82e2e399d155216819174f1fb751c899.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pifilos είπε

Θα σχολιάσω βάσει μιας που τράβηξα σήμερα το πρωί στο ίδρυμα Νιάρχου. Πλέον οι σεκιούριτι φρικαρουν ακόμα και αν περπατάς με μηχανή οπότε παρόλο που είχα μηχανή μαζί μέσα ήμουν μόνο με το κινητό (αν και σε μια κοπέλα έκαναν παρατήρηση ακόμα και με αυτό, δίκαιο αν μη τι άλλο 😁). Μου κάνει εντύπωση γιατί στο παρελθόν είχαν κάνει και έκθεσης με φωτογραφίες ερασιτεχνών αποκλειστικά από το ίδρυμα τόσο εξωτερικές όσο και εσωτερικές. 

Το Xiaomi redmi 5 που έχω νομίζω μόνο στο auto δουλεύεται χωρίς να το έχω ψάξει βέβαια. Επίσης είναι κάπως "αργό" άμα θες να βγάλεις μερικές συνεχόμενες. Αλλά επειδή έτσι και αλλιώς θα βγάλω κάτι στατικό συνήθως με το κινητό δε με νοιάζει τόσο. Οπότε ο χρόνος μεταξύ τσέπης - λήψης δε με νοιάζει τόσο για όλα τα υπόλοιπα έχω τη μηχανή. Εντούτοις, σήμερα ειδικά το είχα έτοιμο επειδή ήταν το μόνο διαθέσιμο. Αναγκαστικά μόνο JPEG οπότε μετά την επεξεργασία στο Snapseed σίγουρα δεν είναι ο,τι καλύτερο ποιοτικά. 

Κάτι που με ενοχλεί στα κινητά είναι ότι στις κάθετες όπως η παρακάτω σε οθόνη εκτός κινητού φαίνεται παράταιρη. 

IMG_20220927_132152-01-01.jpeg.82e2e399d155216819174f1fb751c899.jpeg

      Η φωτογραφία είναι εξαιρετική , ομοίως και η παρατήρηση ότι έχει αρχίσει να γίνεται εχθρική η στάση απέναντι σε όσους κουβαλάνε φωτογραφική μηχανή μαζί τους , ενώ το κινητό περνάει πιο ανώδυνα , θα λέγαμε δλδ πως είναι βαλτοί να ανεβάσουν τις πωλήσεις των smartphone , πάντως μοιάζει πιο light σαν κατάσταση και δεν βάζει σε πειρασμό η χρήση του . Ένα συν που πρέπει να έχουμε υπόψιν μας , φυσικά έτσι κι' αλλιώς όλοι έχουμε κινητό μαζί μας . 

  Εδώ όμως μιλάμε για συγκεκριμένη επίσκεψη , οπότε υπήρχε ένας υποψιασμός , μία προετοιμασία , θέλοντας να πω τι θα γινόταν σε μία ξαφνική κατάσταση όπου δεν είμασταν προετοιμασμένοι , μήπως και κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να μας διαφωτίσει εκτός και όλοι καταλήξουμε πως ο χρόνος που απαιτείται για μία ξαφνική λήψη είναι τελικά αργός από χέρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με το κινητό είναι πως το έχουμε πάντα πάνω μας. Κι ως γνωστόν η καλύτερη φωτογραφική μηχανή είναι αυτή που κουβαλάς.

Εμένα μου έχει λύσει τα χέρια σαν εργαλείο δουλειάς. Βρίσκομαι σε εξωτερική δουλεια, τραβάω φώτο το ανταλλακτικό που θέλω, το στέλνω και άμεσα έχω απάντηση για το πότε θα υπάρχει διαθέσιμο.  Ή θέλω να βάλω αγγελία σε κάποιο marketplace, τραβαω φώτο, γράφω κειμενάκι και τέλος. Είναι τεράστια η ευκολία που παρέχει ο συνδυασμός φωτογραφικής απεικονησης με αποστολή μέσω ιντερνετ. Απορώ για ποιον λόγο δεν το έχουν και οι κάμερες ακόμη!

Τώρα σαν φωτογραφική μηχανή, χμμ...δυστυχώς έχω απαιτήσεις που δεν μπορεί να εκπληρώσει. Ακόμη και με πολλά megapixel. Εχω επίσης διαπιστώσει πως όλα τα κινητά δεν είναι σε ίδια επίπεδα στην φωτογραφική μηχανή τους, αλλά δεν μπορώ να κάνω και συγκρίσεις. Πχ το Iphone 6 plus που είχα με 12megapixel είχε σαφώς καλύτερη φωτογραφία απο το realme 8 στα 64 megapixel. Κι εκει κάπου χάνεται η μπάλα. Επειδή αν μπορώ να γνωρίζω μόνο τις επιδόσεις του iphone, του pixel και του samsung στις ναυαρχίδες τους και όχι κινητών "του λαού" έως 300-400 ευρώ, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το τι φωτογραφίες βγάζουν. Μιας και 1000+ ευρώ δεν έχω σκοπό να δώσω για smartphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 Εδώ όμως μιλάμε για συγκεκριμένη επίσκεψη , οπότε υπήρχε ένας υποψιασμός , μία προετοιμασία , θέλοντας να πω τι θα γινόταν σε μία ξαφνική κατάσταση όπου δεν είμασταν προετοιμασμένοι , μήπως και κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να μας διαφωτίσει εκτός και όλοι καταλήξουμε πως ο χρόνος που απαιτείται για μία ξαφνική λήψη είναι τελικά αργός από χέρι .

Είναι τόσο άβολα στη χρήση που αν πρόκειται πια για κάτι τόσο στιγμιαίο είτε θα βγει όπως να ΄ναι από θέμα γεωμετρίας - γραμμών, είτε θα μου φύγει από το χέρι καθώς δε χρησιμοποιώ θήκη. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με την εστίαση ή αν π.χ. πατηθεί καταλάθος κανένα portrait mode μέσα στη φούρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Είναι τόσο άβολα στη χρήση που αν πρόκειται πια για κάτι τόσο στιγμιαίο είτε θα βγει όπως να ΄ναι από θέμα γεωμετρίας - γραμμών, είτε θα μου φύγει από το χέρι καθώς δε χρησιμοποιώ θήκη. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με την εστίαση ή αν π.χ. πατηθεί καταλάθος κανένα portrait mode μέσα στη φούρια. 

    Δεν γνωρίζω αν άλλες συσκευές έχουν κάτι διαφορετικό , όμως κι' εγώ έχω επιλέξει λάθος το βίντεο αντί της φωτογραφίας , μάλλον από κακό χειρισμό είτε από πολύ ευαίσθητη touch screen . 

   Άλλες φορές πατήθηκαν από απόσταση σχεδόν !!! ίσως το interface στην δική μου συσκευή να έχει θέματα ghost touching πράγμα που απεύχομαι .

  Πάντως η δια μέσου interface αλληλεπίδραση αφήνει πολλά to be desired όπως λένε και στα Εγγλέζικα .

  Παλιότερες συσκευές , όπως το παλιό Sony Ericsson K 810i που είχα , ήταν πιο προσανατολισμένα στην φωτογράφιση . Είχε φυσικό shutter button , ενώ όταν επρόκειτο να φωτογραφίσεις , φώτιζε στο πληκτρολόγιο τα συγκεκριμένα πλήκτρα που αφορούσαν τις ρυθμίσεις της φωτογραφικής , μιά φοβερή ευκολία κι' αν θυμάμαι καλά τα άλλαζε ανάλογα με το orientation στην συσκευή . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Θα σχολιάσω βάσει μιας που τράβηξα σήμερα το πρωί στο ίδρυμα Νιάρχου. Πλέον οι σεκιούριτι φρικαρουν ακόμα και αν περπατάς με μηχανή οπότε παρόλο

Καλό θα είναι να ανοίξουμε με ένα θέμα , με μέρη που είναι εχθρικά για φωτογραφικές μηχανές, έτσι ώστε να μην πατάμε το πόδι μας. Το ίδρυμα που αναφέρεσαι είναι ένα από αυτά . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλό θα είναι να ανοίξουμε με ένα θέμα , με μέρη που είναι εχθρικά για φωτογραφικές μηχανές, έτσι ώστε να μην πατάμε το πόδι μας. Το ίδρυμα που αναφέρεσαι είναι ένα από αυτά . 

     Θα έβρισκα πιο εποικοδομητική την εύρεση λύσεων πχ κρατάς το smartphone έχοντας το χέρι κρεμασμένο προς τα κάτω και τραβάς αφού έχεις απενεργοποιημένο τον απατηλό mimic ήχο του κλείστρου !!! ...... ΟΚ , ποιό κλείστρο ....... ας είναι κι' έτσι . 

    Επίσης θα έβρισκα πιο εποικοδομητική την αναφορά σε μεριές όπως το Google maps πως η τοποθεσία δεν επιτρέπει την λήψη φωτογραφιών και μάλιστα χωρίς επαρκείς αιτιολογήσεις πχ χώρος με ευαίσθητο αντικείμενο . Αν το γράψουν αρκετοί θα διαβαστεί σίγουρα και ΙΣΩΣ ........ σιγά το ευαίσθητο αντικείμενο του χώρου ...... βρέθηκα πριν χρόνια στο ενυδρείο του Μονακό , ρώτησα αν μπορώ να τραβήξω χωρίς φλας , ΝΑΙ μου είπαν και χάλασα 4 φίλμ να τραβάω στο Bulb .

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Καλό θα είναι να ανοίξουμε με ένα θέμα , με μέρη που είναι εχθρικά για φωτογραφικές μηχανές, έτσι ώστε να μην πατάμε το πόδι μας. Το ίδρυμα που αναφέρεσαι είναι ένα από αυτά . 

Έχει την εθνική βιβλιοθήκη που είναι φοβερός χώρος για διάβασμα οπότε δύσκολο να μπει σε μαύρη λίστα. Τι να κάνεις.. τις προάλλες μου έκαναν παρατήρηση στη στοά Νικολούδη μεταξύ Πανεπιστημίου - Σταδίου. Βγήκε από την Alpha Bank ο φύλακας και μου είπε πως είναι ιδιωτικός χώρος και απαγορεύεται. Κρίμα γιατί ήταν ένα ωραίο σημείο τίγκα στους καθρέφτες και έψαχνα να βρω κατάλληλη γωνία, είπα ένα οκ και προχώρησα (προς τον δρόμο κάδραρα βέβαια καμία σχέση με την τράπεζα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, highpriest είπε

Το καλό με το κινητό είναι πως το έχουμε πάντα πάνω μας. Κι ως γνωστόν η καλύτερη φωτογραφική μηχανή είναι αυτή που κουβαλάς.

Εμένα μου έχει λύσει τα χέρια σαν εργαλείο δουλειάς. Βρίσκομαι σε εξωτερική δουλεια, τραβάω φώτο το ανταλλακτικό που θέλω, το στέλνω και άμεσα έχω απάντηση για το πότε θα υπάρχει διαθέσιμο.  Ή θέλω να βάλω αγγελία σε κάποιο marketplace, τραβαω φώτο, γράφω κειμενάκι και τέλος. Είναι τεράστια η ευκολία που παρέχει ο συνδυασμός φωτογραφικής απεικονησης με αποστολή μέσω ιντερνετ. Απορώ για ποιον λόγο δεν το έχουν και οι κάμερες ακόμη!

Τώρα σαν φωτογραφική μηχανή, χμμ...δυστυχώς έχω απαιτήσεις που δεν μπορεί να εκπληρώσει. Ακόμη και με πολλά megapixel. Εχω επίσης διαπιστώσει πως όλα τα κινητά δεν είναι σε ίδια επίπεδα στην φωτογραφική μηχανή τους, αλλά δεν μπορώ να κάνω και συγκρίσεις. Πχ το Iphone 6 plus που είχα με 12megapixel είχε σαφώς καλύτερη φωτογραφία απο το realme 8 στα 64 megapixel. Κι εκει κάπου χάνεται η μπάλα. Επειδή αν μπορώ να γνωρίζω μόνο τις επιδόσεις του iphone, του pixel και του samsung στις ναυαρχίδες τους και όχι κινητών "του λαού" έως 300-400 ευρώ, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το τι φωτογραφίες βγάζουν. Μιας και 1000+ ευρώ δεν έχω σκοπό να δώσω για smartphone.

       Αυτός ήταν ο λόγος που είπαμε να κρατηθούμε στα + / - της χρήσης smartphone σαν φωτογραφικό μέσο και όντως είναι απαράμιλλη η ευκολία που προσφέρει σε κατηγορίες φωτογράφισης , όπως δειγματοληψία αντικειμένων για επαγγελματική και όχι μόνον χρήση , όπως και η αποστολή τους ηλεκτρονικά άμεσα και γρήγορα διότι η απαίτηση έχει να κάνει απλά με την καταγραφή .

    Για το μάρμαρο και για όποιον λόγο , κανείς μας δεν πρόκειται να δώσει τέτοια ποσά ( 1000 + ευρώ ) διότι δεν έχει πείσει σαν κατηγορία συσκευής πως έχει αντίκρισμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τραβούσα κανονικά και θα του έλεγα ευγενικά ότι θα αποφύγω να συμπεριλάβω τον ιδιωτικό χώρο του.Αγηλια θυμίζουν όλα αυτά που το κάνουν πολύ αυτό με τους φωτογράφους  . Αποδεικνύεται πάντως ότι μια διακριτική compact ή μικρή mirrorless με prime φακό χρειάζεται για διάφορες τέτοιες περιπτώσεις αν σε ενδιαφέρει το χόμπι. Είναι πολύ πιο πιθανό να μην ασχοληθούν κ να σε θεωρήσουν τουρίστα/περαστικό ...

 

Θα ανεβάσω τις 2 τελευταίες φωτό που έβγαλα σε κινητό. 2½ χρόνια πριν (οριακά προλαβα την κοβιντιάδα), Μπρατισλάβα, κι εγώ μέσα στα νεύρα που η amazon.is μου άργησε την πενταξούλα μου κ θα πήγαινα ταξίδι μόνο με το ταπεινό xiaomi redmi note 7. 

Μην τα πολυλογω, τελευταίο βράδυ καταλήγουμε σουρωμένοι στο "KGB Bar", πάω να τραβήξω με λειτουργία προφιλ κάτι ινστρούχτορες μέσα στο μαγαζί και μου βγάζει αυτές, που στην πρώτη ολη η προτομή είναι in focus και το τσιγάρο του το έχει κάνει blur στο φουλ λες και είναι 2 μέτρα πίσω. Στη δεύτερη τα έκανε ακόμα περισσότερο μαντάρα καθώς έβγαλε σε focus ολόκληρο το Βλαδίμηρο εκτός από το ένα αυτί του και ταυτοχρονα χωρισε τον πίσω τοίχο στα δύο, δημιουργώντας bokeh στο πάνω μισό μόνο. 😁

Tις πρόσεξα άλλη μέρα που ξεσουρωσα κ υποσχέθηκα να μην ξανατραξηξω από κινητό παρά μόνο αν θέλω να καταγράψω κάτι λόγω ανάγκης  ...

Φυσικά αν ήταν iphone 14 θα το πετυχαινε καλύτερα! 😎😎😎😎😎

1664343536849_polarr.jpg

1664342966805_polarr_1.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Θα τραβούσα κανονικά και θα του έλεγα ευγενικά ότι θα αποφύγω να συμπεριλάβω τον ιδιωτικό χώρο του.Αγηλια θυμίζουν όλα αυτά που το κάνουν πολύ αυτό με τους φωτογράφους  . Αποδεικνύεται πάντως ότι μια διακριτική compact ή μικρή mirrorless με prime φακό χρειάζεται για διάφορες τέτοιες περιπτώσεις αν σε ενδιαφέρει το χόμπι. Είναι πολύ πιο πιθανό να μην ασχοληθούν κ να σε θεωρήσουν τουρίστα/περαστικό ...

 

Θα ανεβάσω τις 2 τελευταίες φωτό που έβγαλα σε κινητό. 2½ χρόνια πριν (οριακά προλαβα την κοβιντιάδα), Μπρατισλάβα, κι εγώ μέσα στα νεύρα που η amazon.is μου άργησε την πενταξούλα μου κ θα πήγαινα ταξίδι μόνο με το ταπεινό xiaomi redmi note 7. 

Μην τα πολυλογω, τελευταίο βράδυ καταλήγουμε σουρωμένοι στο "KGB Bar", πάω να τραβήξω με λειτουργία προφιλ κάτι ινστρούχτορες μέσα στο μαγαζί και μου βγάζει αυτές, που στην πρώτη ολη η προτομή είναι in focus και το τσιγάρο του το έχει κάνει blur στο φουλ λες και είναι 2 μέτρα πίσω. Στη δεύτερη τα έκανε ακόμα περισσότερο μαντάρα καθώς έβγαλε σε focus ολόκληρο το Βλαδίμηρο εκτός από το ένα αυτί του και ταυτοχρονα χωρισε τον πίσω τοίχο στα δύο, δημιουργώντας bokeh στο πάνω μισό μόνο. 😁

Tις πρόσεξα άλλη μέρα που ξεσουρωσα κ υποσχέθηκα να μην ξανατραξηξω από κινητό παρά μόνο αν θέλω να καταγράψω κάτι λόγω ανάγκης  ...

Φυσικά αν ήταν iphone 14 θα το πετυχαινε καλύτερα! 😎😎😎😎😎

1664343536849_polarr.jpg

1664342966805_polarr_1.jpg

     Προτιμάται δλδ το full auto mode η μπορεί να δεί κανείς καμιά διαφορά σε " manual " η όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται κάτι τέτοιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Θα τραβούσα κανονικά και θα του έλεγα ευγενικά ότι θα αποφύγω να συμπεριλάβω τον ιδιωτικό χώρο του.Αγηλια θυμίζουν όλα αυτά που το κάνουν πολύ αυτό με τους φωτογράφους  . Αποδεικνύεται πάντως ότι μια διακριτική compact ή μικρή mirrorless με prime φακό χρειάζεται για διάφορες τέτοιες περιπτώσεις αν σε ενδιαφέρει το χόμπι. Είναι πολύ πιο πιθανό να μην ασχοληθούν κ να σε θεωρήσουν τουρίστα/περαστικό ...

Το ήξερε και ο ίδιος ότι δε σημάδευα προς την τράπεζα. Μου είπε πως όλη η στοά είναι ιδιωτικός χώρος. Μια φορά μόνο ήρθα σε αντιπαράθεση έξω από το κτίριο του Αγγελικούση στην Καλλιθέα (λίγο πάνω από το Νιάρχος). Έκτοτε απλώς συνεχίζω γιατί βαριέμαι να πω την αλήθεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν κάθεσαι σε δημόσιο χώρο μπορείς να τραβήξεις προς όποια κατεύθυνση θέλεις.

Το ξέρω για αυτό και επέμεινα, έβγαλα και έφυγα αλλά οκ σπάσιμο (για του Αγγελικούση εννοώ). Τοπία και πάλι τοπία :D

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...