Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Διαβάζω στα σχετικά φόρα ότι οι προβλέψεις λένε για ρεκόρ βροχόπτωσης που δεν έχει συμβεί δεκαετίες.

Το ρεκορ βροχοπτωσης μεσα σε ενα 24ωρο το εχει η Κεφαλονια με τον Ιανο το 2020 με 644,70mm, μεχρι τωρα στην ζαγορα ειμαστε στα 630 και εχει μελλον ακομα αποτι φαινεται. Επιμερους στοιχεια δλδ ποσο γρηγορα τα εριξε αυτα τα επιπεδα βροχης δεν εχω, αλλα σιγουρα το σημερινο φαινομενο για τα δεδομενα της Ελλαδας και της Ευρωπης ειναι ακραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(

ο κακός χαμός στις περιοχές που ήταν στο κόκκινο, για να γίνει έτσι η θάλασσα επικράτησαν πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες με άνεμο και μεγάλη ποσότητα βροχής σε λίγο χρόνο.

 

 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, liakjim said:

"Δεν θα μου πεις εμένα που θα πάω!" 

μετά

"Παναγία μου, πάει η γέφυρα..."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

Συγγνωμη δηλαδη τι κανεις με αυτό

Το δειχνεις και στην δουλεια σου και λες δεν πάω δηλαδη ? δεν καταλαβαινω την ισχυ του και νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που το βλεπουμε.

κανονικα θα επρεπε να εχει εκδοθει απο την κυβερνηση/πολ προστασια εντολη για να εχει οντως ισχυ αυτο στη δουλεια σου. δεν διαβασα ομως κατι τετοιο οποτε απλα εισαι ακάλυπτος αν δεν πας. μηπως ομως η περιφερεια εχει δωσει οδηγια να μην ανοιξει τιποτα σημερα στο βολο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφορά σε κείμενο

Ανωτέρα βία : θεωρείται κάθε γεγονός τυχερό και απρόβλεπτο που δεν μπορεί να αποτραπεί ακόμη και με την επίδειξη άκρας επιμέλειας και σύνεσης. Τέτοια περιστατικά έχουν κριθεί ότι είναι ο σεισμός, ακραία καιρικά φαινόμενα κλπ. Σε περίπτωση απουσίας από την εργασία για λόγους ανωτέρας βίας εφόσον η επιχείρηση μπορεί να λειτουργεί οφείλονται αποδοχές, στην περίπτωση που η επιχείρηση παραμείνει κλειστή δεν οφείλονται αποδοχές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Thresh said:

"Δεν θα μου πεις εμένα που θα πάω!" 

μετά

"Παναγία μου, πάει η γέφυρα..."

πραγματικά! η επιτομή όμως

Εχει βγει απο χθες και ο κοσμος παει παραλια και κοιταζει και μετα ερχετε το superpuma να τον μαζεψει.

15 minutes ago, EchiDNA said:

Ανωτέρα βία : θεωρείται κάθε γεγονός τυχερό και απρόβλεπτο που δεν μπορεί να αποτραπεί ακόμη και με την επίδειξη άκρας επιμέλειας και σύνεσης. Τέτοια περιστατικά έχουν κριθεί ότι είναι ο σεισμός, ακραία καιρικά φαινόμενα κλπ. Σε περίπτωση απουσίας από την εργασία για λόγους ανωτέρας βίας εφόσον η επιχείρηση μπορεί να λειτουργεί οφείλονται αποδοχές, στην περίπτωση που η επιχείρηση παραμείνει κλειστή δεν οφείλονται αποδοχές.

 

σωστος! αυτο ισχυει οντως, στον Διονυσο παλιά οταν ειχαμε χιονι ηθελε απλα ενα χαρτι απο την κοινοτητα οτι ηταν κλειστος ο δρομος. Και τελειωνε εκει το θεμα. Τωρα απο δ. Μαραθωνα με μαιλ στα στελνουν σε μια ωρα εαν το ζητησεις.

Αλλα ναι ισχυει αυτο με το πληρωνεσε εφοσον ειναι ανοικτη η εταιρεια.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

κανονικα θα επρεπε να εχει εκδοθει απο την κυβερνηση/πολ προστασια εντολη για να εχει οντως ισχυ αυτο στη δουλεια σου. δεν διαβασα ομως κατι τετοιο οποτε απλα εισαι ακάλυπτος αν δεν πας. μηπως ομως η περιφερεια εχει δωσει οδηγια να μην ανοιξει τιποτα σημερα στο βολο?

Δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλω μερικές εικόνες για να αντιληφθείτε γιατί τόση βροχή. Το νου σας για επόμενα δελτία καιρού. Το σενάριο να έχουμε κι άλλα και χειρότερα δεν έχει απομακρυνθεί πλήρως. Υπάρχει ένα μοντέλο που είναι τέρμα στα κόκκινα τη μισή χώρα για απόψε το βράδυ και τη μισή Τετάρτη. Δε το βάζω για να μην προκαλέσω έντονες συζητήσεις και ελπίζω να διαψευστεί.

 

 

F5RJm_naEAAWo6g.jpg

F5RMiXGbkAAFhlB.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Το ρεκορ βροχοπτωσης μεσα σε ενα 24ωρο το εχει η Κεφαλονια με τον Ιανο το 2020 με 644,70mm

Και απο οτι φαινεται το ξεπερασε

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2912

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρήτη τίποτα, όπου διακοπεύω σταθερά Σεπτέμβριο εδώ και χρόνια, ώστε να αποφεύγω τα λεφούσια των Αυγουσταίων και τη δουλειά με φούντες του Σεπτεμβρίου (την τρώνε οι ίδιοι Αυγουσταίοι που γυρνάνε γκρινιάζοντας για το πόσο κόσμο είχε).

Λίγη συννεφιά χθες. Σήμερα και τις προηγούμενες μέρες, ήλιος, 28-31 μέγιστες θερμοκρασίες, 23-25 ελάχιστες, ελαφρύ βοριαδάκι.

Με πήραν τηλέφωνο από την Αθήνα να ρωτήσουν αν είναι όλα καλά, κι εγώ έπινα μπύρα κουβεντιάζοντας με το έτερον ήμισυ που έβαζε εκείνη την ώρα αντηλιακό.

Κουράγιο στη Μαγνησία, περιοχή με ιδιαίτερα άσχημες πληγές από τις πρόσφατες πυρκαγιές. Θα ξαναφυτρώσει ποτέ τπτ εκεί, ή τα βουνά θα γίνουν λασπώδεις χείμαρροι όπως είναι και θα μείνει μόνο πέτρα, όπως τα βουνά της Κρήτης στο 80% τους;

Εμάς τα έκαψαν οι Βενετοί και Τούρκοι, για να βγάλουν τους επαναστάτες, κι έχουμε "ξενοιάσει" 200 χρόνια από το βραχνά αυτόν. Έμειναν 4-5, δεν τα πλησιάζουμε καν, ΔΕΗ δεν περνάει από πάνω, άμα αρπάξει τίποτα το βλέπουν τα γύρω χωριά και το σβήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...