Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ρε παιδιά..., ποτέ δεν συμπληρώνουμε φρέον σε οποιοδήποτε κύκλωμα, προφανώς για να θέλει συμπλήρωμα κάπου χάνει, οπότε πρώτα βρίσκουμε τη διαρροή και μετά κάνουμε πλήρωση.. 

Επίσης σε κάποια service manual αυτοκινήτων λέει πως πρέπει να ανάβουμε το AC στο αμάξι μια φορά πχ το μήνα, ώστε να δουλεύει και να λιπαινονται κάποια στοιχεία ώστε να μην ξεραθουν και έχουμε διαρροές..😉

Δυστυχώς όταν το χρειάζεσαι τότε είναι που σε "προδίδει" 

 

Βασικα εμενα απλα είχε να συμπληρωθεί απο την εποχη του χαλκου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Πάντως αν (ξανα) κλειδωθεί το topic, μην αρχίσετε πάλι τις ερωτήσεις...

Κι αν πρέπει να στοιχηματίσω σε κάτι, δίνω απόδοση κάτω από 1 στο ενδεχόμενο να μείνει ανοιχτό! 🥶

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σημερα εχει ζεστη, εαν τωρα δειχνει 32.4 φανταζομαι το μεσημέρι.

Νομίζω πάντως οτι αυτο πυ λενε "δεν εχουν προλαβει να ζεστανουν τα μπετα" εινα που κραταει ακομα το σπιτι χωρις air condition με ενα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειάζεσαι κλιματιστικό και τη βγάζεις με ανεμιστήρα (και είσαι φυσιολογικός άνθρωπος) σίγουρα και κάτι άλλο θα παίζει, όχι μόνο ότι δεν έχουν ζεσταθεί τα μπετά.

Προφανώς και τα μπετά παραμένουν ζεστά και τις πρώτες μέρες της αποκλιμάκωσης, δε σημαίνει ότι επειδή τη Δευτέρα μπορεί να πέσει η θερμοκρασία θα δροσίσει εντός σπιτιού μέσα σε λίγες ώρες.

Άγιο Δημήτριο πάντως μέχρι τώρα δεν μπορώ να πω ότι έχω παραπονεθεί ιδιαίτερα, και δεν τη μπορώ καθόλου τη ζέστη. Ίσως επειδή δεν έχει υψηλή υγρασία όλες τις προηγούμενες ημέρες. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο από έναν ξερό αριθμό μέγιστης θερμοκρασίας.

Μιας και είμαστε σε νήμα για τα καιρικά, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να υπολογίσουμε σχετικά εύκολα (και κάποια σχετική ακρίβεια) το δείκτη δυσφορίας;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν δε χρειάζεσαι κλιματιστικό και τη βγάζεις με ανεμιστήρα (και είσαι φυσιολογικός άνθρωπος) σίγουρα και κάτι άλλο θα παίζει, όχι μόνο ότι δεν έχουν ζεσταθεί τα μπετά.

Προφανώς και τα μπετά παραμένουν ζεστά και τις πρώτες μέρες της αποκλιμάκωσης, δε σημαίνει ότι επειδή τη Δευτέρα μπορεί να πέσει η θερμοκρασία θα δροσίσει εντός σπιτιού μέσα σε λίγες ώρες.

Άγιο Δημήτριο πάντως μέχρι τώρα δεν μπορώ να πω ότι έχω παραπονεθεί ιδιαίτερα, και δεν τη μπορώ καθόλου τη ζέστη. Ίσως επειδή δεν έχει υψηλή υγρασία όλες τις προηγούμενες ημέρες. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο από έναν ξερό αριθμό μέγιστης θερμοκρασίας.

Μιας και είμαστε σε νήμα για τα καιρικά, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να υπολογίσουμε σχετικά εύκολα (και κάποια σχετική ακρίβεια) το δείκτη δυσφορίας;

 

Εγω εδω και 2 βδομαδες το βραδυ το ανοιγω γτ ολη μερα σχεδον το βαραει ο ηλιος το σπιτι, το βραδυ παλι αν πω οτι κοιμαμαι με τα παραθυρα ανοιχτα και ανεμιστηρα μαλλον τα μηχανακια που περνανε δεν θα με αφησουν να κοιμηθω οποτε ολα κλειστα και κλιμαστισμος στο χαμηλο.

Οσον αφορα τον δεικτη δυσφοριας υπαρχει τυπος που τον υπολογιζει αλλα αν τον δεις θα πεις πιο ευκολα μαθαινω κινεζικα... οποτε το καλυτερο ειναι να μπαινεις σε μετεωρολογικους σταθμους της περιοχης που σε ενδιαφερει και αναμεσα στα αλλα στοιχεια που λεει γραφει και αυτο. Οταν ο δεικτης ειναι απο 28 και πανω ,αρχιζουν τα ζορια στο μεγαλυτερο μερους του πληθυσμου.

 

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, phanispal said:

ακρίβεια) το δείκτη δυσφορίας;

αυτο πρωτη φορα το ακουω! ειναι το "real feel" Που λέμε ή όχι ? Ποιο ειναι το scale του (1 εως 10 ?) και τι υπολογιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μόνο σοβαρό που εμπιστεύομαι και πέφτει πάντα μέσα.

Μαρουσάκης: Ο καύσωνας θα κρατήσει 48 ώρες -Αυτές οι δύο περιοχές θα «βράσουν»

Πηγή: https://www.iefimerida.gr/ellada/maroysakis-kaysonas-kleon-periohes-tha-brasoyn 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Οσον αφορα τον δεικτη δυσφοριας υπαρχει τυπος που τον υπολογιζει αλλα αν τον δεις θα πεις πιο ευκολα μαθαινω κινεζικα

Τον έχω δει, γι' αυτό το λέω.

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

οποτε το καλυτερο ειναι να μπαινεις σε μετεωρολογικους σταθμους της περιοχης που σε ενδιαφερει και αναμεσα στα αλλα στοιχεια που λεει γραφει και αυτο

Το θεωρώ απίθανο να τον υπολογίζουν σωστά, μάλλον το μπερδεύουν με τη φαινομενική αίσθηση. Τώρα ας πούμε ο κοντινότερος λέει 33.7°C, αν ίσχυε θα κλαίγαμε.

1 ώρα πριν, great είπε

αυτο πρωτη φορα το ακουω! ειναι το "real feel" Που λέμε ή όχι ? Ποιο ειναι το scale του (1 εως 10 ?) και τι υπολογιζει

Είναι περίπου αυτό.

http://www.emy.gr/emy/el/forecast/deikths_wbgt

https://www.airlab.edu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=107&lang=el

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ιδού το δίλημμα! Να καώ με τον καύσωνα, ή με τον λογαριασμό της ΔΕΗ αργότερα;

(έχει αρχίσει να με βαρά τόσο η ζέστη που έκανα 20 ορθογραφικά σε μια φράση με 10 λέξεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τον έχω δει, γι' αυτό το λέω.

Το θεωρώ απίθανο να τον υπολογίζουν σωστά, μάλλον το μπερδεύουν με τη φαινομενική αίσθηση. Τώρα ας πούμε ο κοντινότερος λέει 33.7°C, αν ίσχυε θα κλαίγαμε.

 

Σε εναν σταθμο κοντα στην δουλεια μου τα εχει ως εξης:

Θερμοκρασια : 34,6

Φαινομενικη θερμοκρασια: 31,5

Δεικτης δυσφοριας: 32,1

Αλλοι σταθμοι την φαινομενικη δεν την εχουν και εχουν μονο της δυσφοριας, οποτε ισως να ειναι αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρατηρώ ότι οι μετεωρολόγοι έχουν... εποχική προτίμηση έκαστος. 😛

Θυμάμαι το Μαρουσάκη ενώ δούλευα το χειμώνα και έβλεπα ΟΠΕΝ, να είναι ΤΕΡΜΑ με το G3 στο χέρι για τρομερό επερχόμενο χιονιά, ο οποίος όντως ήρθε, αλλά δεν ήταν κάτι σπουδαίο. Για τον καύσωνα, είναι πολύ πιο συγκρατημένος και ήπιος από άλλους συναδέλφους του.

Αντίστροφα, ο Αρναούτογλου (και λόγω της ενασχόλησής του με την παγκόσμια υπερθέρμανση), έχει ασχοληθεί αρκετά εκτενέστερα με τον καύσωνα, με προειδοποιήσεις μέρες πριν, ενώ με το χιονιά ήταν πολύ συγκρατημένος κι εν τέλει πολύ πιο κοντά στις προγνώσεις του. Το αυτό ισχύει και για το Ζιακόπουλο που είδα στο τουιτερ να ποστάρεται, ο οποίος παίζει έξυπνα με Σιβυλλικές αναρτήσεις, εκτός κι αν πλέον τα στοιχεία είναι 100% σίγουρα.

Πάντως, η σημερινή μέρα είναι αισθητότατα χειρότερη από τη χθεσινή στην Αθήνα, από τη 1 είναι όλο το λεκανοπέδιο στα ψιλο-κόκκινα. Αν σήμερα, στα προεόρτια τσιμπάμε ανέτως 35-36, πάμε για εξίσου άνετο 40-42 Παρασκευή - Σάββατο θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

κοιτάξτε χάρτη για αύριο! 

όχι ότι δεν είναι καλός απλά θα έλεγα εντυπωσιακός!

screenshot-230.png

Δεν μου φαινεται παραλογο, αν σκεφτεις οτι αφενως δεν θα εχουμε αερα αφετερου οι υψηλες θερμοκρασιες απο αυριο ξεκινουν οποτε δεν εχει προλαβει να φυγει ακομα μερος της υγρασιας ωστε να προκληθει πυρκαγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός για αύριο είναι ο χάρτης αφετέρου με 37-38 βαθμούς έχει όλη την Ελλάδα στην μέση επικινδυνότητα δηλ μιλάμε για κλίμακα που μπαίνει Μάη και Οκτώβρη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...