Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, Basilhs23___ said:

Φέτος πρέπει να είναι το πρώτο καλοκαίρι μας μετά από 20 χρόνια που δεν άναψα καθόλου κλιματιστικο όλο τον Ιούνιο, ούτε και τον Ιούλιο άναψα ακόμα. Το κρατήσαμε κλειστό για οικονομία αφού με τον ανεμιστήρα είμαστε οκ. Θα το ανάψουμε ίσως από αύριο η οπότε νιώσουμε πως δεν την παλεύουμε, λογικά σίγουρα από Πέμπτη και μετά. 

δεν γινετε αυτο που λες αφου ο Ιουνης ηταν ο πιο ζεστος μηνας ever :D 🥶

 

9 minutes ago, Kozanitis1 said:

Καλύτερα να το ανάψεις από σήμερα το βράδυ αν είσαι σε περιοχή με πολύ υψηλές θερμοκρασίες, ώστε να μην "ζορίσεις" τα μηχανήματα με 40+ βαθμούς να προσπαθούν να ψυξουν τον χώρο.. 

Δεν νομιζω να πολυ ισχυει αυτο, δηλαδη δεν εχει 40 βαθμους μεσα στο σπίτι, δεν εχει προλαβει να ζεστανουν τα μπετα που λεμε, εχω 27 βαθμους μεσα βεβαια ολα κλειστα πατζουρια λιγο ανοιχτα και εναν ανεμιστηρα στο βαθος λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι σε χώρο που ακόμα και με ζέστη δεν πάει 27-28+ τότε οκ.., εγώ από σήμερα το πρωί έχω βάλει το μεγάλο στους 24, δεν το κλείνω μέχρι να περάσουν οι ζέστες, ο χώρος στους 25 (ελαφρώς κρύος)

Χωρίς να ανάψω έχω 27.5-28, με καύσωνα αν δεν ανάψω πάει σίγουρα 30-31 μέσα.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, great είπε

δεν γινετε αυτο που λες αφου ο Ιουνης ηταν ο πιο ζεστος μηνας ever :D 🥶

 

Δεν νομιζω να πολυ ισχυει αυτο, δηλαδη δεν εχει 40 βαθμους μεσα στο σπίτι, δεν εχει προλαβει να ζεστανουν τα μπετα που λεμε, εχω 27 βαθμους μεσα βεβαια ολα κλειστα πατζουρια λιγο ανοιχτα και εναν ανεμιστηρα στο βαθος λιγο.

Μπα, δεν το είδα εγώ αυτό περί πιο ζεστου Ιούνη. Το λένε από άποψη στατιστικών και μέσου όρου παγκοσμίως, υπήρχαν χώρες που έβραζαν εδώ όταν εμείς ήμασταν μια χαρά. 

59 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλύτερα να το ανάψεις από σήμερα το βράδυ αν είσαι σε περιοχή με πολύ υψηλές θερμοκρασίες, ώστε να μην "ζορίσεις" τα μηχανήματα με 40+ βαθμούς να προσπαθούν να ψυξουν τον χώρο.. 

Κέντρο Αθήνας είναι, 30 με 31 έχουμε εδώ και μέρες αλλά δεν είναι άσχημα εκτός της φάσης του φαγητού τρέχουν ιδρωτες ποτάμι. Με καύσωνα μπορεί να φτάσει μέχρι και 34-35. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέντρο Αθήνας και δεν έχεις ανάψει ακόμη;;

30 βαθμοί πως αντέχεις θα είχα φρικάρει.. 

Πάνω από 28 αρχίζει και γίνεται ανυπόφορο, εκτός αν εξασκείς πολύ ελαφρύ ντύσιμο στο σπίτι 🤣😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω μονοκατοικιας, απο την αρχη που αρχισε να φτανει 30αρια, το σπιτι παει 27-28 κατα τις 8 το απογευμα, οποτε το ac ειναι μονοδρομος μετα. Ευτυχως βραδυ πεφτει στους 20, οποτε κατι γινεται (επαρχια Φλωρινας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Κέντρο Αθήνας και δεν έχεις ανάψει ακόμη;;

30 βαθμοί πως αντέχεις θα είχα φρικάρει.. 

Πάνω από 28 αρχίζει και γίνεται ανυπόφορο, εκτός αν εξασκείς πολύ ελαφρύ ντύσιμο στο σπίτι 🤣😎

Πολύ "ελαφρύ" ντυσιμο, αλλιώς εννοείται πως δεν παλεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ziakopoulos.blogspot.com/2023/07/blog-post_11.html

 

Με βάση τα τελευταία μοντέλα ο καύσωνας δεν θα είναι ακραίος από θερμοκρασίες αλλά θα έχει διάρκεια (περίπου 7-10 ημέρες)

Καλά κουράγια στους Πυροσβέστες μετά τη Κυριακή. Ξεχορταριάστε εγκαίρως από αύριο και απομακρύνετε ότι μπορεί να προκαλέσει φωτιά ή είναι εύφλεκτο από εξωτερικούς χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Παίζει ρόλο και σε ποιον όροφο είσαι. Αν είσαι ρετιρέ τον ήπιες όπου και να σαι. 

Οροφοδιαμέρισμα πάνω πάνω ορόφου, από παντού το βλέπει ο  ήλιος εδώ 🥵

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ερκοντίσιον στο σπίτι (την παλεύεις με ανεμιστήρα/δεν κινείσαι/φοράς μόνο βρακί). Το πρόβλημα είναι να σου χαλάσει του αυτοκινήτου και να πρέπει αναγκαστικά να κάνεις 50λεπτες διαδρομές μεσημέρι με τον καυτό ήλιο! Και βέβαια όλοι οι μαστόροι να πνίγονται! Εκεί πραγματικά είναι η κόλαση!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ερκοντίσιον στο σπίτι (την παλεύεις με ανεμιστήρα/δεν κινείσαι/φοράς μόνο βρακί). Το πρόβλημα είναι να σου χαλάσει του αυτοκινήτου και να πρέπει αναγκαστικά να κάνεις 50λεπτες διαδρομές μεσημέρι με τον καυτό ήλιο! Και βέβαια όλοι οι μαστόροι να πνίγονται! Εκεί πραγματικά είναι η κόλαση!

Που να πηγαινεις και διακοπες με αμαξι χωρις A/C...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kag1ante είπε

Που να πηγαινεις και διακοπες με αμαξι χωρις A/C...

Η φάση είναι που απορούσα όταν έβλεπα αμάξι με ανοιχτά παράθυρα! Και τώρα το λούζομαι! Πριν μια βδομάδα συμπλήρωσα φρεο επειδή δεν ήταν τέρμα κρύος ο αέρας και τώρα κομπρεσέρ καπουτ! Από το τέρμα κρύο που ήθελα, πήρα το καθόλου! Τζάμπα και τα λεφτά για φρεο!🤣

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η φάση είναι που απορούσα όταν έβλεπα αμάξι με ανοιχτά παράθυρα! Και τώρα το λούζομαι! Πριν μια βδομάδα συμπλήρωσα φρεο επειδή δεν ήταν τέρμα κρύος ο αέρας και τώρα κομπρεσέρ καπουτ! Από το τέρμα κρύο που ήθελα, πήρα το καθόλου! Τζάμπα και τα λεφτά για φρεο!🤣

Εγω απο οταν συμπληρωσα το ανοιγω στις extreme περιπτωσεις, αλλα επειδη ο παλιος κουβας (yaris μοντελο 20ετιας, χρηση 17ετιας) δεν του αρεσει να το εχω πολυ ωρα ανοιχτο απο θεμα βενζινης εχω και τα παραθυρα backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kag1ante είπε

Εγω απο οταν συμπληρωσα το ανοιγω στις extreme περιπτωσεις, αλλα επειδη ο παλιος κουβας (yaris μοντελο 20ετιας, χρηση 17ετιας) δεν του αρεσει να το εχω πολυ ωρα ανοιχτο απο θεμα βενζινης εχω και τα παραθυρα backup

Γιατί το δικό μου οπελ; Εκτόξευση κατανάλωσης με a/c αλλά τι να κάνω. Έχω θέμα με τη ζέστη (παρότι αδύνατος). Δεν την αντέχω, θέλω να βγάλω το δέρμα μου. Αναγκαστικά είμαι συνέχεια με a/c μέχρι Οκτώβρη χαλαρά.... Σπίτι δεν με πειράζει τόσο. Στο αμάξι με τον ήλιο από πάνω, είναι απαραίτητο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Ρε παιδιά..., ποτέ δεν συμπληρώνουμε φρέον σε οποιοδήποτε κύκλωμα, προφανώς για να θέλει συμπλήρωμα κάπου χάνει, οπότε πρώτα βρίσκουμε τη διαρροή και μετά κάνουμε πλήρωση.. 

Επίσης σε κάποια service manual αυτοκινήτων λέει πως πρέπει να ανάβουμε το AC στο αμάξι μια φορά πχ το μήνα, ώστε να δουλεύει και να λιπαινονται κάποια στοιχεία ώστε να μην ξεραθουν και έχουμε διαρροές..😉

Δυστυχώς όταν το χρειάζεσαι τότε είναι που σε "προδίδει" 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...