Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καυσωνας εδω καυσωνας εκει ..που ειναι ο καυσωνας ??

επειδη εχω γεννηθει και μεγαλωσει σε ζεστο μερος το 40 μια μερα η 2 ειναι απλα ζεστη

αν κανει 15-30 μερες 40 +  να πω οτι ναι εχουμε καυσωνα 

οταν θα εχουμε air condition και στις τουαλετες τοτε θα μιλαμε για καυσωνα

στο μαντρι μου(785 υψομετρο) εδω δεν υπαρχει air condition στα σπιτια....τωρα με το πανικο μπορει να δω καποιον να βαλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το meteociel πάντως που χαζοκοιτάω ως σύσταση από φίλο πυροβολημένο με την ορειβασία, δίνει για Αθήνα πολύ πόνο κι ασταμάτητο. Δηλαδή θα πάμε από αύριο μέχρι τουλάχιστον 21-22 Ιουλίου με 37άρια, και κάπου ενδιάμεσα θα μπουμπουνίσει και 40-41. Προσωπικά, πιστεύω αυτό θα είναι ΠΙΟ εξαντλητικό από το να έκανε 5 μέρες 42 βαθμούς, με το πριν και το μετά να είναι 32-33 μέγιστη. 

Ευάλωτοι ηλικιωμένοι θα πληγούν δυστυχώς άσχημα σε όλη τη χώρα, γιατί δείχνει να πιάνει κάθε γωνιά της αυτή η πρόγνωση, με εξαίρεση Κυκλάδες, Β. Κρήτη και ορεινές (άνω των 700-800 μέτρων) περιοχές. Μακάρι να βγω άκυρος, αλλά θα είναι χρήσιμο να ανατρέξουμε στην υπερβάλλουσα θνησιμότητα που θα καταγραφεί ενδεχομένως την επόμενη και τη μεθεπόμενη εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την ελληνική μετεωρολογική πρακτική και συγκεκριμένα σύμφωνα με την ΕΜΥ, για να χαρακτηριστεί ένα μετεωρολογικό γεγονός ως «καύσωνας» θα πρέπει στο πλαίσιο των πολύ υψηλών θερμοκρασιών να συνυπάρχουν τα παρακάτω κριτήρια:


1. H μέγιστη θερμοκρασία σε συνοπτικούς ή αεροναυτικούς μετεωρολογικούς σταθμούς είναι μεγαλύτερη ή ίση των 39 βαθμών Κελσίου.

2. H ελάχιστη θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη των 26 βαθμών Κελσίου.

3. Επικρατεί άπνοια ή ασθενείς άνεμοι και το θερμοκρασιακό εύρος είναι μικρό.

4. Οι υψηλές θερμοκρασίες παρατηρούνται σε ευρεία γεωγραφική έκταση και η διάρκειά τους υπερβαίνει τις τρεις ημέρες.

Και φυσικα τα κριτηρια διαφοροποιουνται αναλογως την γεωγραφικη περιοχη, οποτε το που εχει ζησει ο καθενας στο παρελθον  η ποσες μερες τον βολευει να κρατησει τετοια ζεστη ωστε να το θεωρησει ο ιδιος καυσωνα δεν παιζει κανενα ρολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία μοντέλα δείχνουν ένα κλασσικό φαινόμενο καύσωνα που είναι σύνηθες για την Ελλάδα εδώ και δεκαετίες. Προφανώς η δυσκολία σε ένα καύσωνα δεν είναι τόσο το ρεκόρ θερμοκρασίας αλλά η διάρκεια σε συνδυασμό με υγρασία και άνεμο. Χειρότερο είναι να έχεις 40 για 10 μέρες με άπνοια και υγρασία μεγαλύτερη από 65%, από το να έχεις 2-3 μέρες 42-43-44 με λίγο ξηρό αεράκι έστω και ζεστό.

Κυρίως η διάρκεια είναι που εξαντλεί τον οργανισμό.

Επίσης μη ξεχνάμε τις ελάχιστες θερμοκρασίες ειδικά στα αστικά κέντρα. άλλο να κατεβαίνει το βράδυ στους 30 και άλλο να μένει πάνω από τους 33-34 και να νιώθεις ακόμα και μεσάνυχτα το τσιμέντο να βράζει.

Προσοχή λίγο στις προμήθειές σας για 1 εβδομάδα, βάζουμε και μερικά τάπερ νερό στη κατάψυξη για να τα χώσουμε συντήρηση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Σκίαση σωστή και παρατεταμένη όπου γίνεται σε μπαλκόνια παράθυρα.

Το νου μας λίγο σε ανθρώπους με ευαισθησίες όπως πίεση, αναπνευστικό. (γείτονες, συγγενείς) με συχνή φόρτιση κινητού, powerbank.

Βάση μοντέλων Πέμπτη έως Κυριακή θα υπάρξει το σχετικό ζόρισμα αλλά μετά θα έρθει ελαφρύ βοριαδάκι και άρα θα είναι υποφερτή η κατάσταση μακριά από τρομολαγνείες.

Το κακό στην υπόθεση είναι οι φωτιές με το βοριά. Θα μας ρημάξουν όσοι ψάχνουν ευκαιρία. :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, greekfragma said:

Βάση μοντέλων Πέμπτη έως Κυριακή θα υπάρξει το σχετικό ζόρισμα αλλά μετά θα έρθει ελαφρύ βοριαδάκι και άρα θα είναι υποφερτή η κατάσταση μακριά από τρομολαγνείες

Το βοριαδάκι ανατολικά δε θα δροσίσει κυρίως; Το λέω γιατί βλέπω κάτι τραγικές προγνώσεις σε Δυτική Ελλάδα, Πελοπόννησο, Μακεδονία. Δεν ξέρω ρε γμτ, έχω και ηλικιωμένους συγγενείς εκεί σε σπίτια με κάκιστες μονώσεις και πολύ ελλειπή κλιματισμό, κι έχω ανησυχήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δεν εχει ανεμους για αυτο υποθετω

ούτε κίτρινο? που το έχουν για φρούτο με το που ανέβει λίγο η θερμοκρασία....

το παρακολουθώ λόγω ενασχόλησης και μου έκανε μεγάλη εντύπωση

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

ούτε κίτρινο? που το έχουν για φρούτο με το που ανέβει λίγο η θερμοκρασία....

το παρακολουθώ λόγω ενασχόλησης και μου έκανε μεγάλη εντύπωση

Μωρε σωστα τα λες εσυ αλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Το νου μας λίγο σε ανθρώπους με ευαισθησίες όπως πίεση, αναπνευστικό. (γείτονες, συγγενείς) με συχνή φόρτιση κινητού, powerbank.

Και λίγο  νερό στα αδέσποτα , δεν είναι μόνο οι άνθρωποι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dtk-386 said:

ούτε κίτρινο? που το έχουν για φρούτο με το που ανέβει λίγο η θερμοκρασία....

το παρακολουθώ λόγω ενασχόλησης και μου έκανε μεγάλη εντύπωση

παρα πολυ σωστα. επειδη και εγω το παρακολουθω, ειναι η πρωτη χρονια που νομιζω εχουμε φτασει 11/7 και δεν υπαρχει ενα 4 μεχρι στιγμής

Ουτε καν 3 με τετοια ζεστη, ο ανεμος δεν ειναι αυτος που κανει την φωτια μην καταπινετε τις κλιματικες αλλαγες κτλ. 

Ειναι τρελλό που ακουω κοσμο να αναπαραγει και να λεει οτι πω πω ειχαμε τον πιο καυτο Ιουνιο λεει στην ελλαδα και ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.

Παντως μας ειπαν εμας λογω "καυσωνα" να κανουμε τηλεργασια ολη την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος πρέπει να είναι το πρώτο καλοκαίρι μας μετά από 20 χρόνια που δεν άναψα καθόλου κλιματιστικο όλο τον Ιούνιο, ούτε και τον Ιούλιο άναψα ακόμα. Το κρατήσαμε κλειστό για οικονομία αφού με τον ανεμιστήρα είμαστε οκ. Θα το ανάψουμε ίσως από αύριο η οπότε νιώσουμε πως δεν την παλεύουμε, λογικά σίγουρα από Πέμπτη και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Φέτος πρέπει να είναι το πρώτο καλοκαίρι μας μετά από 20 χρόνια που δεν άναψα καθόλου κλιματιστικο όλο τον Ιούνιο, ούτε και τον Ιούλιο άναψα ακόμα. Το κρατήσαμε κλειστό για οικονομία αφού με τον ανεμιστήρα είμαστε οκ. Θα το ανάψουμε ίσως από αύριο η οπότε νιώσουμε πως δεν την παλεύουμε, λογικά σίγουρα από Πέμπτη και μετά. 

Καλύτερα να το ανάψεις από σήμερα το βράδυ αν είσαι σε περιοχή με πολύ υψηλές θερμοκρασίες, ώστε να μην "ζορίσεις" τα μηχανήματα με 40+ βαθμούς να προσπαθούν να ψυξουν τον χώρο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...