Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Άσκοπες μετακινήσεις. Μάλιστα. Τα λέμε την εργάσιμη Δευτέρα το πρωί. Ας ελπίσουμε να μην είναι το περσινό σε ένταση.

Αν ειναι να το στρωσει , καλα θα ειναι να βαλει ενα 20ποντο το ξημερωμα Δευτερας, ωστε οσοι δεν επιθυμουν να συνεργαστουν με τις οδηγιες της πολιτικης προστασιας για τον Α η Β λογο, τουλαχιστον να ξυπνησουν και να μην μπορουν να βγουν με τα αμαξια στους δρομους.

Εννοω δηλαδη, ας τους κανει ο καιρος το χατηρι να τους προστατεψει, διοτι οι ιδιοι απ´οτι φαινεται δεν ειναι ικανοι να το κανουν για τους εαυτους τους.

Οι εργαζομενοι ας ελθουν σε συνενοηση με τους εργοδοτες τους. Δεν ειναι θεμα κοπανας. Οδηγια πολιτικης προστασιας ειναι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περισυ δεν εδωσαν 1-2 μερες αργιας για τα χιονια? Ας γινει παλι το ιδιο Δευτερα - Τριτη

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Hell έχεις νεότερη πρόγνωση;

 

Το μονο νεοτερο που υπαρχει σημερα σε σχεση με οσα εχω γραψει χθες, ειναι οτι σιγα σιγα ενισχυεται το σεναριο για παροδικες χιονοπτωσεις και μετα τη Δευτερα. Μαλλον οχι εντονες, αλλα αν ας πουμε το λεκανοπεδιο δει 4 σερι μερες χιονια, ε απο μονο του θα κανει την Μπαρμπαρα ιστορικη κακοκαιρια, σε μια χρονια που παιζει να μην εχει δει ουτε καν τρεις σερι βροχερες μερες.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dtk-386 είπε
  • 9 στους 10 δεν ξέρουν να βάζουν.
  • δεν είναι η λύση διότι όταν ο δρόμος καθαρίζεται μιας και δεν είμαστε σε κάποιο βουνό στην Ευρυτανία δεν μπορεί να κυκλοφορήσει το αυτοκίνητο.
  • οι έμποροι όσες έχουν θα τις (ξε)πουλήσουν με "μικρό" κέρδος.
  • καλά θα πάει αυτό.

οι αλυσιδες ειναι πλεον υποχρεωτικες απο το φθινοπωρο. Το οτι κανεις δε φροντισε να παρει/μαθει να βαζει φανταζομαι φταιει ο αναδρομος ερμης, το κρατος, οι εμποροι, γενικα ολοι εκτος απο τον κουφιοκεφαλο που περιμενει να χει και εκχιονιστικο μπροστα του να παει βολτα με το 1400ρακι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ΗΠΑ και Καναδά άκουσα κάτι για "μετεωρολογικη βόμβα αρκτικου ψύχους". Πάλι ένας όρος που μάλλον είναι αποτέλεσμα δημοσιογραφικης εφευρετικοτητας. 

Edit: Αρχίσαμε πάλι τις κοντρες με τις αλυσίδες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

0CC3B612-880F-47A2-8F8F-A730BE87B3EE.jpeg

Πιάνει άνετα κέντρο, μόνο οι νότιοι προς Πειραιά και θάλασσα την γλιτώνουν λίγο. Ελπίζω νωρίς το κράτος να κηρύξει απαγόρευση εργασίας και κλείσιμο επιχειρήσεων διότι θα συμβούν τα ίδια με πέρσι, δεν παίζει να υπάρξει συνεννόηση με τους εργοδότες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα Δευτέρα σίγουρα δεν πάμε δουλειά.

Για τις αλυσίδες: πότε μου δεν τις έβαλα και πότε μου δεν θα βάλω αλυσίδες. Διαλύει το μπροστινό σύστημα. Για εμένα η λύση είναι μόνο τα χιονολαστιχα. Όλα τα άλλα είναι για να λέμε ότι κάτι κάνουμε στην μπανανία μας. Απλά δεν συμφέρει νότια Ελλάδα να φοράς. Επειδή είμαι βόρειο Ελλαδίτης όταν ήμουν επάνω το εφάρμοζα όταν είχε χειμώνα τότε. Όπως πάει το πράγμα με βλέπω να το εφαρμόζω και στην Αθήνα ...που φτάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fredd0 είπε

οι αλυσιδες ειναι πλεον υποχρεωτικες απο το φθινοπωρο. Το οτι κανεις δε φροντισε να παρει/μαθει να βαζει φανταζομαι φταιει ο αναδρομος ερμης, το κρατος, οι εμποροι, γενικα ολοι εκτος απο τον κουφιοκεφαλο που περιμενει να χει και εκχιονιστικο μπροστα του να παει βολτα με το 1400ρακι του.

Οι αλυσιδες ειναι υποχρεωτικες μονο οταν υπαρχει σε ισχυ εκτακτο απο την ΕΜΥ που να αφορα την περιοχη που κινεισαι. Αναφερομαι βεβαια σε αστικα κεντρα κι οχι τα χωρια της Πινδου πχ.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριακή πρωί προς μεσημερι ξεκινάει να χιονίζει ΒΠ μέχρι και Σύνταγμα και όσο βραδιάζει θα χιονίζει μέχρι το κύμα.

Το θέμα είναι οι θερμοκρασίες για την χιονόστρωση, είναι οριακά.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος , άλλαξα λάστιχα πρόσφατα και ενώ κανονικά φορούσα 16αρια μου έβαλαν 15αρια γιατί ήταν πιο εύκολα να βρεθούν , οι αλυσίδες όμως που έχω είναι για 16αρια θα κάνουν τώρα στα 15αρια η θα έχω πρόβλημα ;

Σας ευχαριστώ .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jspawn είπε

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος , άλλαξα λάστιχα πρόσφατα και ενώ κανονικά φορούσα 16αρια μου έβαλαν 15αρια γιατί ήταν πιο εύκολα να βρεθούν , οι αλυσίδες όμως που έχω είναι για 16αρια θα κάνουν τώρα στα 15αρια η θα έχω πρόβλημα ;

Σας ευχαριστώ .

Δεν γινεται να αλλαξεις διαμετρο ελαστικων χωρις να αλλαξεις και ζαντες. Μήπως σου εβαλαν μικροτερο η μεγαλυτερο πελμα η πλατος; 

Στην απάντηση της ερωτησης σου, οι αλυσιδες συνηθως καλύπτουν γκαμα διαστασεων οποτε τσεκαρε τη συσκευασία να δεις τι λεει η, αν ξερεις μαρκα/μοντέλο των αλυσίδων δες τι λεει ο κατασκευαστής.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...