Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και οι προβλέψεις για ψύχρα από 2-3 Ιανουαρίου μετατίθενται για τουλάχιστον τις 5-6 του εν λόγω μήνα.

Γενικά η φάση μου θυμίζει το χειμώνα του 20-21, που πήγε τέλη Γενάρη να κρυώσει στην Αθήνα, αλλά το Φεβρουάριο μας γλέντησε γερά η Μήδεια και μείναμε 1 βδομάδα αθροιστικά χωρίς νερό και ρεύμα...

Ας μην πούμε μετά για το τι είδους φρικτό καλοκαίρι ακολούθησε. Όχι πως είναι ντετερμινιστικό, just saying.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

Εχω σηκωθει απο νωρις για τα καρβουνα και να λαδωσω το αρνι, μια χαρα θα φάμε και θα τσουγκρίσουμε!

Γέλα τώρα, το Πάσχα βλέπω να είναι πιο κρύος ο καιρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Και οι προβλέψεις για ψύχρα από 2-3 Ιανουαρίου μετατίθενται για τουλάχιστον τις 5-6 του εν λόγω μήνα.

Γενικά η φάση μου θυμίζει το χειμώνα του 20-21, που πήγε τέλη Γενάρη να κρυώσει στην Αθήνα, αλλά το Φεβρουάριο μας γλέντησε γερά η Μήδεια και μείναμε 1 βδομάδα αθροιστικά χωρίς νερό και ρεύμα...

Ας μην πούμε μετά για το τι είδους φρικτό καλοκαίρι ακολούθησε. Όχι πως είναι ντετερμινιστικό, just saying.

το αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Και οι προβλέψεις για ψύχρα από 2-3 Ιανουαρίου μετατίθενται για τουλάχιστον τις 5-6 του εν λόγω μήνα.

Γενικά η φάση μου θυμίζει το χειμώνα του 20-21, που πήγε τέλη Γενάρη να κρυώσει στην Αθήνα, αλλά το Φεβρουάριο μας γλέντησε γερά η Μήδεια και μείναμε 1 βδομάδα αθροιστικά χωρίς νερό και ρεύμα...

Ας μην πούμε μετά για το τι είδους φρικτό καλοκαίρι ακολούθησε. Όχι πως είναι ντετερμινιστικό, just saying.

ας ελπίσουμε να μην συμβεί αυτό πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Και οι προβλέψεις για ψύχρα από 2-3 Ιανουαρίου μετατίθενται για τουλάχιστον τις 5-6 του εν λόγω μήνα.

Γενικά η φάση μου θυμίζει το χειμώνα του 20-21, που πήγε τέλη Γενάρη να κρυώσει στην Αθήνα, αλλά το Φεβρουάριο μας γλέντησε γερά η Μήδεια και μείναμε 1 βδομάδα αθροιστικά χωρίς νερό και ρεύμα...

Ας μην πούμε μετά για το τι είδους φρικτό καλοκαίρι ακολούθησε. Όχι πως είναι ντετερμινιστικό, just saying.

Αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο 

Ελπιζω να μην ξαναεχουμε στην Αττικη τις χιονοπτωσεις των προηγουμενων 2 ετων, η κατασταση ηταν εφιαλτικη για ολους εμας που μειναμε χωρις ρευμα αρκετες ημερες με μωρα παιδια.

Καταλαβαινω οτι "τα χιονια" μπορει να φαινονται ελκυστικα, αλλα οσοι εχουν ζησει σε αποκλεισμενα νησια λογω κακοκαιριας, οταν καποτε πχ στην Μυτιλήνη εμενες χωρις γαλα επειδη δεν μπορουσε να προσεγγισει το Θεοφιλος, η στην ορεινη Μακεδονια δεν μπορουσες να πας μεχρι το πλησιεστερο ΚΥ για ενα απλο ράψιμο, μπορουν να εκτιμησουν οτι η κακοκαιρια δεν ειναι παιξε γελασε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Αττικη τις χιονοπτωσεις των προηγουμενων 2 ετων

ολοι καταλαβαινουμε οτι εκτος απο το "παιδικο" κομματι , εχει και στην χωρα μας που προβληματα. Δεν μπορει να συγκριθει με αυτο που γινεται στις HΠΑ γιατι θα γυρισει να πει καποιος οτι κοιτα λετε για μας αλλα και εκει υπερδυναμη εχει 40 νεκρους, δεν εχουν 112 και τετοια. φυσικα λογικος ανθρωπος θα καταλαβαινε οτι εαν υπηρχε τετοιο φαινομενο εδω νομιζω θα ηταν σαν να εχει πεσει ο αστεροιδης απο το Armageddon. Bλεπουμε ομως μια σταθερη βαση 2 ετων τωρα, και εγω πιστευω οτι θα γινει το ιδιο και φετος διοτι και περσι τα ιδια φαινομενα ειχαμε χριστουγεννα και πριν.

Μας παει καλα και μετα θα πας παει....

8 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Καταλαβαινω οτι "τα χιονια" μπορει να φαινονται ελκυστικα, αλλα οσοι εχουν ζησει σε αποκλεισμενα νησια λογω κακοκαιριας, οταν καποτε πχ στην Μυτιλήνη εμενες χωρις γαλα επειδη δεν μπορουσε να προσεγγισει το Θεοφιλος, η στην ορεινη Μακεδονια δεν μπορουσες να πας μεχρι το πλησιεστερο ΚΥ για ενα απλο ράψιμο, μπορουν να εκτιμησουν οτι η κακοκαιρια δεν ειναι παιξε γελασε

To καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες αλλα δεν ειναι δικια σου εθυνη ουτε δικια μου, ειναι αλλωνων να φροντιζουν για τετοια θεματα, ειδικα οταν μιλαμε για 30 ποντους χιονι και να παραλυει ολη η Αθήνα. Αυτο που μας κανουν να αισθανομαστε τυψεις με το "ατομικη ευθηνη" και το παραμυθακι εχει τελειώσει. Σορρυ ξεφυγα. Δες τι γινεται με ΗΠΑ.

To the point, 18.5 εχει έγω τωρα και δεν ειμαι τυπος του καφε παντε κρυο, χειμωνα παντα ζεστο, και τωρα ειναι που πινω φραπε! αφου σκας !

Επεξ/σία από great
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, great είπε

 

ειδικα οταν μιλαμε για 30 ποντους χιονι και να παραλυει ολη η Αθήνα

Στα περισσότερα συμφωνούμε εκτός από αυτό. Ο περσινός χιονιάς ήταν πολύ βαρύς ειδικά στην Αττική που μην ξεχνάς ότι ως περιοχή δεν δέχεται συχνά χιόνι. Πέριξ της Πεντέλης,το ύψος του χιονιού έφτανε το 1μ, διόλου ευκαταφρόνητο. Με τον πάγο που ακολούθησε,οι μετακινήσεις πάγωσαν για τουλάχιστον 5 ημέρες. Άμα.βαλεις και τον "έτοιμο κρατικό μηχανισμό" καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για εφιάλτη 

Δεν ξέρω αν ρίξει και 3η συνεχόμενη χρονιά χιόνι στο λεκανοπέδιο, αν το κάνει νομίζω είναι κάποιου είδους ρεκόρ 

Αλλά ακόμη και σε περιοχές που είναι μαθημενες στα χιόνια,πχ Δυτ Μακεδονία, πρέπει να παρακαλάς να μην χρειαστεί πχ να πας μέχρι το πλησιέστερο ΚΥ για κάτι απλό,ένα ράψιμο πχ. Γολγοθάς σκέτος 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο 

Ελπιζω να μην ξαναεχουμε στην Αττικη τις χιονοπτωσεις των προηγουμενων 2 ετων, η κατασταση ηταν εφιαλτικη για ολους εμας που μειναμε χωρις ρευμα αρκετες ημερες με μωρα παιδια.

Καταλαβαινω οτι "τα χιονια" μπορει να φαινονται ελκυστικα, αλλα οσοι εχουν ζησει σε αποκλεισμενα νησια λογω κακοκαιριας, οταν καποτε πχ στην Μυτιλήνη εμενες χωρις γαλα επειδη δεν μπορουσε να προσεγγισει το Θεοφιλος, η στην ορεινη Μακεδονια δεν μπορουσες να πας μεχρι το πλησιεστερο ΚΥ για ενα απλο ράψιμο, μπορουν να εκτιμησουν οτι η κακοκαιρια δεν ειναι παιξε γελασε

Συμφωνώ απολύτως, έχω μάλιστα "μαλώσει" στο παρόν τόπικ αν δεις μερικές σελίδες πίσω, γιατί είναι πάγια και διαχρονική θέση μου ότι το χιόνι στην Ελλάδα είναι για χαρά ατόμων κάτω των 19-20 ετών που μπορεί να πιστολιάσουν κάνα δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο-εργαστήριο νομίμως, καθώς και για χαρά αργόσχολων χωρίς οικογενειακές εξαρτήσεις (30άρης rbnbάς ή digital nomad χωρίς ηλικιωμένους γονείς ή παιδιά, προφανώς ενθουσιάζεται με χιονάκι, αν δεν έχει εκείνες τις ημέρες κρατήσεις να υποδεχθεί ή κάποια έκτακτη on-site εργασία).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Μου αρέσει που βάζετε όρια σε τί πρέπει να αρέσει σε κάποιον, λες και ο καιρός θα τον ακούσει και δε θα χιονίσει άμα θέλει... 

Άσχετο το ένα με το άλλο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλη έχουμε κάποια πρόβλεψη για το που θα κυμανθούν οι χαμηλές θερμοκρασίες σε Πρωτεύουσα και αν θα έχουμε πολλές βροχές από αρχές χρόνου

Έχω πάρει ήδη 3 μπουφάν αυτό το μηνα και τώρα θέλω να αγορασ και Αδιάβροχα (αλλάη τα σκάσω τσάμπα αν δεν ακολουθήσουν βροχές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο - σχετικό:

Η ατμοσφαιρική πίεση σε εσωτερικό χώρο (πρέπει να) είναι η ίδια με τον εξωτερικό;

Φτιάχνω κάτι στο HA και το αισθητήριο μου δίνει 983 hPa. Αλλά είναι στο γραφείο, όχι στη βεράντα. Είναι αποδεκτό να δίνει λάθος τιμές προς τα κάτω μέσ' το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2022 στις 11:08 ΠΜ, therock είπε

Εν τέλη έχουμε κάποια πρόβλεψη για το που θα κυμανθούν οι χαμηλές θερμοκρασίες σε Πρωτεύουσα και αν θα έχουμε πολλές βροχές από αρχές χρόνου

Έχω πάρει ήδη 3 μπουφάν αυτό το μηνα και τώρα θέλω να αγορασ και Αδιάβροχα (αλλάη τα σκάσω τσάμπα αν δεν ακολουθήσουν βροχές) 

Η Ελλάδα μόλις βίωσε τον θερμότερο Δεκέμβριο από τον 19ο αιώνα. Τζάμπα τα έσκασες φίλε μου. Καλύτερα καλοκαιρινά να έπαιρνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καιρικο εκτρωμα που ζουμε εφετος συνεχιζεται.

Ητοι υγρασια 500% να σταζουν τα παντα ολη μερα, θερμοκρασιες πολυ πανω απο τις νορμαλ για την εποχη και -κυριως, το σημαντικοτερο προβλημα- ουτε υποψια βροχων τουλαχιστον μεχρι το επομενο ΣΚ. Για πιο μετα ειναι επισφαλες να πει κανεις κατι, αλλα δεν φαινεται αυτη τη στιγμη καποια ιδιαιτερη πιθανοτητα να υπαρξουν σημαντικες μεταβολες σε αυτο μοτιβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...