Προς το περιεχόμενο

Καιρικά v2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακάτω συγκρίνει πόσο περισσότερο θα χιονίσει τον φετινό Ιανουάριο σε σχέση με προηγούμενους Ιανουάριους. (Μπλε περισσότερο)

winter-forecast-2022-2023-ecmwf-snowfall

 

Επεξ/σία από Ison_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Παρακάτω συγκρίνει πόσο περισσότερο θα χιονίσει τον φετινό Ιανουάριο σε σχέση με προηγούμενους Ιανουάριους. (Μπλε περισσότερο)

winter-forecast-2022-2023-ecmwf-snowfall

 

Απογοητευτική η πρόβλεψη για τα βόρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχισαν τα όργανα! για χιονιαδες απο επομενη εβδομαδα και πτωση θερμοκρασιας.

Το meteo(🤷‍♂️) δινει κατι 7 βαθμους με feel 5. εγω πιστευω κουβά

image.png.efb90aef51b8de774c798708c7163666.png

Επεξ/σία από great
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιοχή μου από Σάββατο σε Δευτέρα μεσημέρι θα υπάρχει μια διαφορά -13 βαθμούς με πολύ δυνατούς βοριάδες, ο πραγματικός χειμώνας πλέον μας χτυπά δυνατά την πόρτα.
(να πω την αλήθεια μου μέσα Δεκέμβρη θερμοκρασία 19 βαθμούς δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί εδώ που μένω - όχι ότι παραπονιέμαι που κάνουμε και λίγο οικονομία στη θέρμανση - αλλά και το κρύο και οι βροχές είναι απαραίτητα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ο καιρός θα ξαναμαλακώσει πολύ και σύντομα. Μετά από μία τριήμερη ψυχρολουσία δεκεμβριακή φουλ νορμάλ (ελάχιστες 5,οκ) θα γυρίσουμε σε 12άρια και αρκετά πιθανά σε 17άρια μέχρι τις παραμονές πρωτοχρονιάς...

 

image.png.6210a2d02de48d21560ed654363fb5d7.png

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Φλώρινα έδινε από χθες 8-10+, αλλά ούτε καν. Τώρα έχει 2 βαθμούς. Χθες κιόλας που είχε ομιχλη/υγρασία, 7 το απόγευμα τα τζάμια στο αμάξι ήταν παγωμένα. 

Δεν ξέρω αν έπεσαν τελείως έξω οι προγνώσεις, ή αν πήρε παράταση ο ερχομός της ζέστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εξαιρέσεις προχθες, και λιγο χθες το σημερινο που διαβαζα άπατο πήγε

με φουτεράκι την βγαζεις (ξερεις τα fruit of the loom).

Νομίζω απο Ιανουαριο-Φεβρουαριο-Μαρτιο θα μας παει αιμα ο καιρος με κρυο.

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ μιας και φαίνεται ασχολείστε αρκετά.

Το τριήμερο της πρωτοχρονιάς έχουμε κλείσει παρέα Καλάβρυτα. Θα κάνουμε κανένα σκι ή όπως πάει η φάση να πάρω και ένα μαγιό στην βαλίτσα να υπάρχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Να ρωτήσω εγώ μιας και φαίνεται ασχολείστε αρκετά.

Το τριήμερο της πρωτοχρονιάς έχουμε κλείσει παρέα Καλάβρυτα. Θα κάνουμε κανένα σκι ή όπως πάει η φάση να πάρω και ένα μαγιό στην βαλίτσα να υπάρχει; 

σκι με 0 ποντους χιονι δε σε βλεπω. Κανα περιπατο στο βουνο ισως

https://www.snowreport.gr/kalavrita/

https://forecast.meteocam.gr/en/new/index.php?xcountry=GR&saa=KalavritaSkiArea

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Χριστουγεννα παντως φαινονται ηλιολουστα και με καλες θερμοκρασιες στην Αθήνα εως 18 λεει  Καιρός Αθήνα

Ας αρχισουν λιγο τα χιονια δεν πειραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλυτερο προβλημα απο τον θερμοκρασιακα αθλιο Δεκεμβρη με την ακομα πιο τρισαθλια υγρασια και τους ατελειωτους νοτιαδες, ειναι η ελλειψη βροχοκαταιγιδων που αγγιζει τα ορια της ξηρασιας. Και δεν φαινεται στον οριζοντα να αλλαζει (οριζοντας=επομενες 10 μερες). 

Συνεχιζουμε να ελπιζουμε οτι η καιρικη αυτη ανωμαλια θα γυρισει σε κατι πιο φυσιολογικο και χειμωνιατικο στη συνεχεια, καθως, τα τελευταια χρονια , φαινεται οτι Γενναρης-Φεβρουαριος και λιγο Μαρτιος ειναι πιο δυνατοι μηνες απο τον Δεκεμβρη. 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Μεγαλυτερο προβλημα απο τον θερμοκρασιακα αθλιο Δεκεμβρη με την ακομα πιο τρισαθλια υγρασια και τους ατελειωτους νοτιαδες, ειναι η ελλειψη βροχοκαταιγιδων που αγγιζει τα ορια της ξηρασιας. Και δεν φαινεται στον οριζοντα να αλλαζει (οριζοντας=επομενες 10 μερες). 

Συνεχιζουμε να ελπιζουμε οτι η καιρικη αυτη ανωμαλια θα γυρισει σε κατι πιο φυσιολογικο και χειμωνιατικο στη συνεχεια, καθως, τα τελευταια χρονια , φαινεται οτι Γενναρης-Φεβρουαριος και λιγο Μαρτιος ειναι πιο δυνατοι μηνες απο τον Δεκεμβρη. 

Δεν έχω καθόλου σχέση με το άθλημα απλά παρακολουθώ χρόνια ερασιτεχνικά.
Μια δική μου θεωρία είναι πως αν δεν σταματήσει αυτό που συμβαίνει στις ΗΠΑ δεν θα αλλάξει κάτι στην Ευρώπη και κατεπέκταση σε εμάς.

Στις ΗΠΑ έχει κατέβει όλος ο πόλος κάτω οπότε σε εμάς εδώ παραμένουν αντικυκλώνες. Ότι χαμηλό δημιουργεί ο Ατλαντικός φαίνεται να φεύγει προς Σκωτία και πάνω, οπότε δεν έχει δύναμη να κατεβάσει ψυχρές αέριες μάζες προς Ευρώπη.

Απλά μια παρατήρηση που έκανα βλέποντας λίγο τα μοντέλα τι δείχνουν για το επόμενο δεκαήμερο.

Επεξ/σία από mouxaxa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...