Προς το περιεχόμενο

Η αστυνομία του Ηνωμένου Βασιλείου συνέλαβε τον φερόμενο ως hacker του GTA VI


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Όταν παιδιά 16-17 ετών συλλαμβάνονται από τμήματα ασφαλείας που πληρώνονται από τους πολίτες για χάρη μιας εταιρείας που φτιάχνει video game λόγο διαρροής video & screenshot καταλαβαίνεις πόσο λάθος πάει ο κόσμος. Συνεργάστηκε το FBI η καταπολέμηση ηλεκτρονικού εγκλήματος και η αστυνομία για να πιάσουν το 17χρονο που "κατάφερε" να βγάλει προς τα έξω κάποια πλάνα από ένα μελλοντικό video game. Έχουν γίνει όλα τα μέσα δημόσιας ασφάλειας ιδιωτικός στρατός των πολυεθνικών και των "δικαιωμάτων" τους, και ο κόσμος έξω φοβάται να περπατήσει οπουδήποτε. Μόνο αποστροφή!

Είσαι εταιρία παραγωγής παιχνιδιών και ένας τυπάς με το έτσι θέλω βγάζει χωρίς την άδεια σου πλάνα.. Απευθείας όλο το μάρκετινγκ για να πλασάρεις το παιχνίδι χάνεται γιατί όσοι ήθελαν το είδαν και αν δεν άρεσε θα έχεις εκατομμύρια σε ζημιά.. Ή άλλο σενάριο, μετά από κάποια χρόνια πάει hackαρει προσωπικά δεδομένα πολυεθνικης και τη κρατάει από τα ουμπαλα.. Μην θεωρείς ότι είναι αγνός 17 χρόνος..και μεις είμασταν 17 αλλά παίζαμε μπάλα δε χακαραμε..και προφανώς δε θα πάει φυλακή θα δουλέψει για καμιά υπηρεσία και δε θα το μάθεις και ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

η κινητοποιηση δεκαδων ανθρωπων και μιας ντουζινας υπηρεσιων του κρατους για μια ιδιωτικη εταιρια. ενω για ενα πολύ πιο σοβαρο εγκλημα κατα της κοινωνιας με το ζορι 3-4 αστυνομικοι και 2 περιπολικα. αυτο ειναι στρεβλωση και οχι, δεν ειναι κανενας σοβαρος εγκληματιας ο χακερ που ουτε λεφτα δεν εκλεψε για να γινει τετοια κινητοποιηση.

Αυτό ότι σώνει και καλά δεν θα έπρεπε να αντιδράσει το κράτος απλά γιατί υπάρχουν και άλλα εγκλήματα, με ξεπερνάει. 

-  Φυσικά και θα αντιδράσει για να προφυλάξει μια ιδιωτική εταιρία. Εχει διαφορά αν είναι ιδιωτική εταιρία, ιδιωτικό σπίτι, δημοσια εταιρία, δημόσιο κτήριο; Υπάρχουν πράγματα που κλέφτες μπορούν να κλέψουν και βάνδαλοι να βανδαλίσουν έτσι γιατί είναι δικαίωμα τους;

-  Ο όχι σοβαρός εγκληματίας που λες εκβίασε για 100χιλ., ενώ έκλεψε δουλειά 400εκ+ (GTA 5 online και GTA 6). Δεν είναι μόνο τα πλάνα, πήρε source code και assets. Αν καθυστερήσει 2 χρόνια την Rockstar, μιλάμε για τα έξοδα και τα κέρδη 2 χρόνων. Αν κλείσει το GTA online, μιλάμε και για άλλα χαμενα χρήματα. Αν κάποιος σου κάψει εκατοντάδες εκατομμύρια, είναι λεφτά που έχασες εξαιτίας του.

-  Μόλις πριν λίγες εβδομάδες το είχαν κάνει και με την Uber ενώ η ομάδα του είχε συλληφθεί και στις αρχές του χρόνου. Δεν είναι ότι έκανε ένα λάθος, έκαναν πολλά λάθη ξανά και ξανά και είχαν πολλές ευκαιρίες.

- Το hacking μπορεί να είναι πολύ σοβαρή υπόθεση, πολύ ποιο σοβαρή απο την ανταλαγή πυροβολισμών μεταξύ  συμμοριτών. Και αν μια hacking συμμορία το έχει κανει 2-3 φορές, θα το κάνει άλλες 100 αν δεν σταματηθεί. Θυμίζω μερικά ακραία παραδείγματα, όπως πριν λίγα χρόνια εξαιτίας hacking είχαν μείνει χωρίς ρεύμα σχεδόν όλες οι βορειο αναταλικές ΗΠΑ, δεκάδες εκατομμύρια κατοίκων. Σταματήσαν το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιραν καταστρέφοντας φυσικά τις μηχανές φυγοκέντρισης ξαναπρογραμματίζοντας τις. Έχουν κλέψει ξανά και ξανά δεκάδες εκατομμύρια κάρτες και προσωπικά στοιχεία, πέρνοντας λεφτά όχι απο εταιρίες αλλά απο εσένα, τον Παντελή, την Μαρία.

Δεδομένου ότι στην σύγχρονη κοινωνία σχεδόν τα πάντα αποθηκεύονται και διεκπεραιώνονται ψηφιακά, το hacking μπορεί είναι εξαιρετικά σοβαρό έγκλημα.

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βάζουν την ηλικία μπροστά για να δικαιολογήσουν ένα έγκλημα με ξεπερνά. Αν ένας 17χρονος σου είχε σκοτώσει τους γονείς με όπλο τι θα λέγατε? Παιδί ήταν δεν βαριέσαι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, tsofras είπε

Δλδ αν ήταν 18 και απειλούσε κόσμο ή έκλεβε στοιχεία προσωπικών δεδομένων τότε θα ήταν σωστό? Ή το θεωρείς και αυτό λάθος?

Ένας 17χρονος δεν καταλαβαίνει ότι παρανομει με αυτή την ενέργεια?

Σιγά μην τον λυπηθούμε κιόλας, ήξερε που εμπλεκε με αυτή την ενέργεια

Μ´αρεσεις , είσαι ωραίος και μετράς 

Επεξ/σία από bringmevictims
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, geomrk είπε

Τι λογική είναι αυτή;

H λογική ειναι ότι κλάιν ζημιά κάνανε αλλά πχ όταν ο πατέρας μου έκανε την βλακεία πριν μερικά χρόνια να αγοράσει κάτι απο το ebay απο έναν χρήστη με καλές αξιολογήσεις αλλά μέσω IBAN και μην τον είδατε (ευτυχώς δεν ήταν μεγάλο το ποσό αλλά ούτε μικρό γύρω στα 700 ευρώ) ενώ θα μπορούσε να βρεθεί άνετα αφού είχαμε ονοματεπώνυμο IBAN αλλά και λογαριασμό ebay (που συνεπάγει IP που συνεπάγει o ISP ξέρει την διεύθυνση και το όνομα αυτού που πληρώνει το συμβόλαιο που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη IP το συγκεκριμένο διάστημα και θα μπορούσε και έτσι να διασταυρωθεί) και πήγε στην αστυνομία κανένας δεν έκανε τίποτα  

Ο πατέρας μου όμως ήταν απλός πολίτης όχι πολυεθνική. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

H λογική ειναι ότι κλάιν ζημιά κάνανε αλλά πχ όταν ο πατέρας μου έκανε την βλακεία πριν μερικά χρόνια να αγοράσει κάτι απο το ebay απο έναν χρήστη με καλές αξιολογήσεις αλλά μέσω IBAN και μην τον είδατε (ευτυχώς δεν ήταν μεγάλο το ποσό αλλά ούτε μικρό γύρω στα 700 ευρώ) ενώ θα μπορούσε να βρεθεί άνετα αφού είχαμε ονοματεπώνυμο IBAN αλλά και λογαριασμό ebay (που συνεπάγει IP που συνεπάγει o ISP ξέρει την διεύθυνση και το όνομα αυτού που πληρώνει το συμβόλαιο που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη IP το συγκεκριμένο διάστημα και θα μπορούσε και έτσι να διασταυρωθεί) και πήγε στην αστυνομία κανένας δεν έκανε τίποτα  

Ο πατέρας μου όμως ήταν απλός πολίτης όχι πολυεθνική. 

Μπατζανάκης έδωσε 2κ για κάτι iphone 3 χρόνια πριν.Long story short ξέρει μέχρι και το σπίτι του και αυτός και η στυνομία.Απο την ασφάλεια του είπαν ξέχασε το είναι γνωστός απατεώνας και μετά τις 24-48? ώρες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Περιμένουν κάτι δικαστήρια πότε και αν θα γίνουν , αυτός στο όνομα του δεν παρουσιάζει σχεδόν τίποτα και πάει λέγοντας.Α και μη ξεχάσω ΑΝ εμφανηστεί ε γιατί δεν μπορούν να βάλουν και μπράβο έξω απο το σπίτι του.Οπότε αν έχει τη καλή θέληση και έρθει μόνος του στο τμήμα καλώς....

Μην πω για δική μου περίπτωση όπου κάλεσα 4 φορές αστυνομία και περίμενα απο τις 12 μεσάνυχτα μέχρι 3 το πρωί για να έρθουν απο απόσταση 1.5 χιλιομέτρου με ύφος ''καλά δεν μπορούσες να περιμένεις μέχρι το πρωί'' οι κύριοι....

Όπως έγραψα και στο προιγούμενο σχόλιο μου η περίπτωση αυτή δείχνει πως ή η πολιτεία/αστυνομία αντιρδρά διαφορετικά σε καταγγελία μεγάλης εταιρίας ή οτι το hacking είναι ύψιστη προτεραιότητα έναντι κοινών εγκλημάτων.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Μπατζανάκης έδωσε 2κ για κάτι iphone 3 χρόνια πριν.Long story short ξέρει μέχρι και το σπίτι του και αυτός και η στυνομία.Απο την ασφάλεια του είπαν ξέχασε το είναι γνωστός απατεώνας και μετά τις 24-48? ώρες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Περιμένουν κάτι δικαστήρια πότε και αν θα γίνουν , αυτός στο όνομα του δεν παρουσιάζει σχεδόν τίποτα και πάει λέγοντας.Α και μη ξεχάσω ΑΝ εμφανηστεί ε γιατί δεν μπορούν να βάλουν και μπράβο έξω απο το σπίτι του.Οπότε αν έχει τη καλή θέληση και έρθει μόνος του στο τμήμα καλώς....

Μην πω για δική μου περίπτωση όπου κάλεσα 4 φορές αστυνομία και περίμενα απο τις 12 μεσάνυχτα μέχρι 3 το πρωί για να έρθουν απο απόσταση 1.5 χιλιομέτρου με ύφος ''καλά δεν μπορούσες να περιμένεις μέχρι το πρωί'' οι κύριοι....

Όπως έγραψα και στο προιγούμενο σχόλιο μου η περίπτωση αυτή δείχνει πως ή η πολιτεία/αστυνομία αντιρδρά διαφορετικά σε καταγγελία μεγάλης εταιρίας ή οτι το hacking είναι ύψιστη προτεραιότητα έναντι κοινών εγκλημάτων.

 

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

H λογική ειναι ότι κλάιν ζημιά κάνανε αλλά πχ όταν ο πατέρας μου έκανε την βλακεία πριν μερικά χρόνια να αγοράσει κάτι απο το ebay απο έναν χρήστη με καλές αξιολογήσεις αλλά μέσω IBAN και μην τον είδατε (ευτυχώς δεν ήταν μεγάλο το ποσό αλλά ούτε μικρό γύρω στα 700 ευρώ) ενώ θα μπορούσε να βρεθεί άνετα αφού είχαμε ονοματεπώνυμο IBAN αλλά και λογαριασμό ebay (που συνεπάγει IP που συνεπάγει o ISP ξέρει την διεύθυνση και το όνομα αυτού που πληρώνει το συμβόλαιο που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη IP το συγκεκριμένο διάστημα και θα μπορούσε και έτσι να διασταυρωθεί) και πήγε στην αστυνομία κανένας δεν έκανε τίποτα  

Ο πατέρας μου όμως ήταν απλός πολίτης όχι πολυεθνική. 

Το θέμα είναι ότι ιδεολόγοι και οι πολίτες πιέσανε για αυτούς τους νόμους. Κυρίως οι προοδευτικές κοινωνίες και πολιτικοί. Στην Αμερική για παράδειγμα σε πολλές προοδευτικές πόλεις, ότι κλέβεις κάτω απο $1000 θεωρείται νόμιμο. Δεν είναι ότι δεν τους ξέρουν είναι ότι και να τους πιάσουν τους αφήνουν.
https://www.wsj.com/articles/san-francisco-shoplifters-theft-walgreens-decriminalized-11634678239

Πρόσεξε στο video ο σεκιουρητάς δεν μπορεί καν να τον ακουμπήσει, όχι να προσπαθήσει να τον σταματήσει. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην μπορεί να αναπνεύσει ο κλέφτης αν προσπαθήσει να τον ακινητοποιήσει.
https://www.youtube.com/shorts/xHfIUNuct_Q 

122 φορές τον συλλάβανε και τον αφήσανε εξαιτίας των νόμων. 
https://www.fox5ny.com/news/ny-bail-reform-secures-release-of-serial-shoplifter-with-122-arrests 

Και εδώ στην Ελλάδα αν σου κλέψουν το πορτοφόλι ή το σπίτι, αν δεν ασκήσουν βία, και να συλληφθούν είναι για βραδινό σπίτι τους. Σιγά μην κινητοποιηθεί η αστυνομία για τον πατέρα σου και 700 ευρώ, ξέρουν πως είναι άσκοπο. Απλά τελικά έρχονται βαριεστημένα μόνο και μόνο για να υπάρχει ένα ψευδές αίσθημα ασφάλειας στους πολίτες. Αν ο πωλητής μάλιστα ήταν στο εξωτερικό και θα έπρεπε να κινητοποιηθεί και αστυνομία ξένης χώρας, θα ήταν αστείο για 700 ευρώ να ασχοληθεί κανείς.

Το φοβερό είναι ότι κυρίως οι προοδευτικοί γκρινιάζουν ότι το κράτος ασχολείται μόνο με πολυεθνικές και μεγάλες κλοπές, ενώ οι προοδευτικοί είναι αυτοί που έχουν ψηφίσει νόμους που απενοχοποιούν τα μικρά εγκλήματα. Οι νόμοι επιτρέπουν σε αυτούς που έχουν συλληφθεί, να είναι έξω και να συνεχίζουν την δράση τους μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση. Οπότε μην γκρινιάζεται για γνωστούς απατεώνες που δεν τους συλλαμβάνουν. Περιμένουν δίκη. Το πολύ πολύ να το προσθέσουν στην δικογραφία.

Αυτό το hacking ήταν έγκλημα εκατοντάδων εκατομμυρίων.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, hasiotis_john είπε

Δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον που εκφράζεται ...

Please don't, μιας και σαν κλασικός συνωμοσιολόγος θα μου στείλεις 3 παραδείγματα που υποστηρίζουν αυτό που λες αγνοώντας 100άδες άλλα παραδείγματα και θα βγάλεις συμπεράσματα από τον πάτω σου χωρίς επαρκή στοιχεία, ακριβώς όπως έκανες όταν συμπέρανες ότι ο πατέρας μου είναι ο κακομοίρης της όλης υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://pbs.twimg.com/media/FdZgzAzXgAA_wcG.jpg

Source: https://twitter.com/citypolice/status/1573553836802936833


Δεν έχω ασχοληθεί για follow-up, αλλά μερικοί εδώ μέσα χαίρεστε άδικα, θα πληρώσει και έξω θα είναι σε λίγες μέρες, αν όχι ήδη.

x2 breach of bail
x2 computer misuse

Να'χαμε να λέγαμε, ο πιτσιρικάς είχε $20Κ για να αγοράσει τα κλεμμένα login για το Uber, νομίζετε θα κολώσει στα $5Κ-$10Κ άντε $10Κ?

Τους γλέντησε, μας έδωσε 90 video του gta6, τα native functions του GTAV που δεν γνωρίζαμε εδώ και χρόνια (έκανε leak δλδ κομμάτι του gta5 source) και φαίνεται να έχει και του GTAVI.

unknown.png

 

Επεξ/σία από BaggsR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 11:12 ΠΜ, mistiri0 είπε

Όταν παιδιά 16-17 ετών συλλαμβάνονται από τμήματα ασφαλείας που πληρώνονται από τους πολίτες για χάρη μιας εταιρείας που φτιάχνει video game λόγο διαρροής video & screenshot καταλαβαίνεις πόσο λάθος πάει ο κόσμος. Συνεργάστηκε το FBI η καταπολέμηση ηλεκτρονικού εγκλήματος και η αστυνομία για να πιάσουν το 17χρονο που "κατάφερε" να βγάλει προς τα έξω κάποια πλάνα από ένα μελλοντικό video game. Έχουν γίνει όλα τα μέσα δημόσιας ασφάλειας ιδιωτικός στρατός των πολυεθνικών και των "δικαιωμάτων" τους, και ο κόσμος έξω φοβάται να περπατήσει οπουδήποτε. Μόνο αποστροφή!

Εγκληματική ενέργεια rings a bell

 

Στις 24/9/2022 στις 12:08 ΜΜ, hasiotis_john είπε

Τίποτα δεν θα του κάνουν, απλά θα δουλέψει τώρα γι' αυτούς ο μικρός ...

Δεν είναι Ελλάδα η Αμερική. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εεεμμμμ του το λεγα εγω ....ελα στην ελλαδαρα .....εγω χακαρα το double dragon & το bubble bubble στα 8χρονια!!!! Εφευρα την διπλη διαφανη μπετονια  για να βαζω coins στα φλιπερακια  στο καφενειο της γειτονιας μου  ...... και ακομα να με βρει ο καφετζης!!!!!😂😂😂😂😂 ρεεεεεεε εδω ειναι το κεντρο της ευρωπης ελλαδαραααα!!!

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από Anubis_IV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...