Προς το περιεχόμενο

Επίσημες οι RTX 4090 και RTX 4080 της Nvidia με 2-4x καλύτερες επιδόσεις από τις Ti εκδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickTG είπε

Μια χαρά ποιοτικά παιχνίδια έχουμε και τώρα με ατμόσφαιρα, με γραφικά, με ιστορία, με όλα μαζί. 

Τώρα πολλοί μεγαλύτεροι έχουν βαρεθεί το χόμπι αλλά ακόμα δεν το έχουν καταλάβει. Προφανώς και ως παιδί ή νεότερος που βλέπεις κάτι πρώτη φορά σου μένει αλλιώς στη μνήμη. 

Άλλο το άχρηστο για μένα και άλλο το πέταμα χρημάτων. 

Κατά τα άλλα δεν συμφωνώ ούτε για τις κάρτες γραφικών ότι είναι πέταμα χρημάτων αν γράφτηκε κάτι τέτοιο. Πανάκριβες πολλές φορές ναι αλλά χρησιμότητα πάντα έχουν. 

Λαθος τα εχεις καταλαβει και τα 2.
Στα 41 παιζω κατα μεσω ορο 12 ωρες τη μερα και μαλιστα εχω και εισοδημα απο τα games.
Eχω Asus ROG 3090 OC αρα δεν τις θεωρω πεταμενα λεφτα.
Εγω αναφερθηκα στα hobby που πολλες φορες λογω του ενθουσιασμου μας σπαταλαμε παραπανω χρηματα απο οσα πρεπει και εσυ πιαστηκες απο τη λεξη κρανος λες και εγω ειπα οτι δεν σωζει ζωες.
Το κρανος και το μπουφαν ειναι οτι πιο χρησιμο μπορεις να εχεις αν εχει μηχανη.
Πεταμα χρηματων ειναι να παρεις μπουφαν με 5000€ και κρανος 3500€ με παπακι 100cc οταν μπορεις να κανεις αξιοπρεπεστατα τη δουλεια σου με το 1/5 - 1/10 των χρηματων.
Για τον ιδιο ακριβως λογο μια 4090 ειναι πεταμενα χρηματα για αυτον που εχει 22" monitor 1080p 60hz η για καποιον που παει για ψαρεμα καθε 3 χρονια και εχει αγορασει 4x καλαμια Yuki Neox 360 που κοστιζει 800€ το καθε ενα.

Καποιος λοιπον τα χαλαει σε ποτα, καποιος αλλος σε κρανη,εξατμισεις,αεροτομες και καλαμια και καποιος αλλος αγοραζει GPU ακομα και αν ειναι υπερτιμημενη ή overkill για το συστημα του γιατι αυτο τον ευχαριστει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Μην βασίζεσαι στο YouTube με τη συμπίεση που τρώνε τα βίντεο τα πάντα εξαφανιζονται από artifacts μέχρι ghosting. Στο πραγματικό game play τι γίνεται. 

Για το πραγματικό gameplay περιμένω ανάλυση από το Digital Foundry και το hardware unboxed. Οτιδήποτε άλλο είναι παραπλανητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Οι επεξεργαστές έχουν την τάση πλέον να αντέχουν 5 χρόνια μέσο όρο.  Και τα κορυφαια μοντέλα επεξ πάνω από 8.  Έζησα την εποχή που επεξ 2 ετων ήταν για πέταμα....  :) για παράδειγμα η απαιτούμενη ραμ πλέον έχει παγώσει στα 16 γιγα εδώ και 6 χρόνια.  Ενώ την εποχή που ανέφερες ήταν 512. Ένα γιγα δύο γιγα μέσα σε 5 ετια.  

Γεγονός.  Εξάλλου στοκ πουλάνε. Όταν τελειώσει... Τελείωσε 

Ακριβώς για αυτό ανέφερα την τεχνολογική στασιμότητα. Προφανώς, αν συγκρίνεις τους υπολογιστές π.χ με τα αυτοκίνητα, δε θα έλεγες ότι έχουν στασιμότητα, αν όμως τους συγκρίνεις με την εξέλιξη πριν τα 16nm τότε πρακτικά μιλάμε για S-curve και diminishing returns και η κατάσταση όσο πάει χειροτερεύει.

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eιναι λαθος να συγκρινουμε τις τιμες των προιοντων απο διαφορετικες εποχες .
Την εποχη που διανυουμε ΟΛΑ εχουν ακριβύνει,τα ενοικια ,τα τροφιμα,το ρευμα, η βενζινη, γιατι θα πρεπει οι GPU η γενικα το hardware να εχουν τις τιμες που ειχαν καποτε ή να ακολουθουν απαραιτητα την ιδια στρατηγικη πωλησεων που ειχαν τοτε;
Επειδη και εγω θυμαμαι πολλα απο το παρελθον να σας φερω λοιπον ενα αντιστροφο παραδειγμα.
Τωρα ενα νορμαλ pc κοστιζει περιπου 1200€ και ενα νορμαλ αυτοκινητο ξεκιναει απο τα 18000€.
Το 1990 ενας 486 ειχε 1.000.000δρχ και ενα νορμαλ αυτοκινητο ξεκιναγε απο τα 2.500.000δρχ.
Μηπως πρεπει να αρχισουν να πουλανε τα καινουρια αυτοκινητα με 2500€ γιατι το εχουν παρακανει;
H πρεπει τα PC να ξεκινανε απο τα 7200€;

Χωρίς τον πληθωρισμό θα έπρεπε να μπορώ να αντικαταστήσω τη 1080 μου (αγορασμένη από το γερμανικό Amazon τον Ιούνιο του 2016 για 900€) με μια κάρτα 8-16 φορές πιο γρήγορη στα ίδια λεφτά.

Ας υπολογίσουμε τον πληθωρισμό τώρα. 

$100 του 2016 = $123 του 2022. Το ευρώ τον Ιούνιο του 2016 είχε ισοτιμία 1.16 με το δολάριο. Συνεπώς, θα έπρεπε να μπορώ να αγοράσω μια κάρτα 8-16 φορές πιο γρήγορη από την 1080 στα 1284€. Ας πούμε 1299€.

Βάσει των specs, η 4080 είναι περίπου 4-5 φορές πιο γρήγορη από την 1080, έχει μόλις διπλάσια μνήμη, έχει 1.7x μεγαλύτερη κατανάλωση και κάνει 1469€. 

Απογοητευτικό όπως και να το δεις. Ακόμα πιο απογοητευτικό αν θες να κάνεις ουσιαστική αναβάθμιση με χαμηλότερο budget. Πρέπει να περιμένεις για καμιά 4060/5060.

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τότε άλλαζε το API συχνά και είχες οπτικό άλμα κάθε φορά, οπότε οι απαιτήσεις εκτοξεύονταν. Τώρα δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο, για να δεις άλμα τώρα πρέπει να βάλεις μπόλικο RT που απαιτεί πολλή μεγάλη επεξεργαστική ισχύ η οποία δεν υπάρχει και προσπαθούν με τα DLSS/FSR/XeSS να βγάλουν playable FPS.

Αφού τα ξέρεις πως πάνε. Επίσης τα παιχνίδια τώρα φτιάχνονται με βάση τον ''lowest common denominator'' που είναι οι κονσόλες, προς το παρόν το Xbox One OG. Τότε είχες DOOM 3, Far Cry, FEAR, Crysis, HL2 κλπ που δεν ήταν console ports αλλά push-αραν τα PC για visuals.

Μα το API άλλαζε συχνά γιατί οι δυνατότητες του hardware εκτοξευόντουσαν πολύ γρήγορα. Πλέον δεν έχει νόημα να γίνουν μεγάλες αλλαγές στο API και στην αρχιτεκτονική όταν μιλάμε για 10x αύξηση επιδόσεων τη δεκαετία σε σχέση με το 100x που ήταν συνηθισμένο παλιότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, michael92 είπε

 

Βάσει των specs, η 4080 είναι περίπου 4-5 φορές πιο γρήγορη από την 1080, έχει μόλις διπλάσια μνήμη, έχει 1.7x μεγαλύτερη κατανάλωση και κάνει 1469€. 

 

Με RT και DLSS είναι πολύ πάνω από 4-5 φορές πιο γρήγορη από την 1080 σου. Οπότε..καλές αγορές, περιμένουμε εντυπώσεις. 

Α ξέχασα, τα features δεν μετράνε, ξερό raster μέχρι το 2080 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Prodromos32 είπε

Ερώτηση... Έχω την g7 odyssey 32" QHD... έχει νόημα να περιμένω την 4070, ή για την ανάλυσή μου είναι αχρείαστη η δύναμή της? (για gaming)

κόιτα, μόλις έφτιαξα Pc με μητρική msi z690-A wifi, 32gb ddr5, i7 12700, τροφοδοτικό 1000w seasonic, 2Tb ssd M.2 PCIe 4, ψύκτρα dark pro 4 be quite, κουτί lian li mini air, αθόρυβα ανεμιστηράκια με 1400 ευρώ, άντε και μια καρτα 4070 οοοοοταν βγεί, να πάει σύνολο 2300 με 2400 όλο το σύστημα... (Ναι αισθάνομαι άσχημα οτι εκτός απο υλικό πληρώνω υπερκοστολόγηση, αλλα δεν θέλω να περιμένω 2-3 χρόνια να φτιάξουν οι τιμές στις κάρτες...)

Μια από τα ίδια ως προς το νέο builtαρισμα. Είμαι σε διαδικασία builtarισματος επίσης. Με i5 12600, z690 aorus elite gaming, ram fury beast 3200mhz ddr 4 16 gb προς το παρόν , Corsair 850w full modular, samsung 980 Pro  1 tb,  gigabyte eagle rtx 3060 12gb  oc μέχρι αυτή εφθανα σε χρήματα, ψυκτρα Arctic 34 duo με σχετικό bracket για 1700socket, κουτί cougar 660 , + κάποια φανακια της be quiet. Αν προσθέσω και το Samsung μόνιτορ 4k 24" (. το πιο προσιτό από τιμή, που βρήκα) ξεπερνάω τα 1800-1900. Απλά είπα ότι είναι πάρα πολλά, μα πάρα πολλά. Επίσης έως τώρα ήμουν με i5 4460, gtx 750 ti 4gb oc, 2 Samsung ssd  500gb+ 250gb, 750w coolermaster fx τροφοδοτικό κλπ, κλπ, κλπ. Μέχρι και σήμερα έπαιζα τα πάντα, έστω και με κάποιες υποχωρήσεις σε 1080p. Απλά και αυτό το νέο pc θα κρατηθεί για μια 10 ετια όπως το προηγούμενο , ελπίζω. Έτυχε να έχω κάποια χρήματα για αυτό, από την δουλειά μου πάντα, τα οποία ήρθαν φέτος, χωρίς να μου λείψουν από την οικογένεια. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν έκανα υπέρβαση. Πάντα για το. εαυτό μου μιλάω. Αλλά δεν φθάνω στο σημείο να επιλέξω κάρτα γραφικών των 2000€. Είναι πλεονασμός και νομίζω περιττή πολυτέλεια. Με τα χρήματα μόνο της κάρτας των 2000€, builtαρισα όλο το νέο pc. Και είμαι πιστεύω ένα κλικ πιο κάτω προς το παρόν, ενώ βασικά δεν θα διαπιστώσουν πολλοί τις οποίες διάφορες. Δεν είμαι enthusiastic. 

Επεξ/σία από jimagas99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jimagas99 είπε

Μια από τα ίδια ως προς το νέο builtαρισμα. Είμαι σε διαδικασία builtarισματος επίσης. Με i5 12600, z690 aorus elite gaming, ram fury beast 3200mhz ddr 4 16 gb προς το παρόν , Corsair 850w full modular, samsung 980 Pro  1 tb,  gigabyte eagle rtx 3060 12gb  oc μέχρι αυτή εφθανα σε χρήματα, ψυκτρα Arctic 34 duo με σχετικό bracket για 1700socket, κουτί cougar 660 , + κάποια φανακια της be quiet. Αν προσθέσω και το Samsung μόνιτορ 4k 24" (. το πιο προσιτό από τιμή, που βρήκα) ξεπερνάω τα 1800-1900. Απλά είπα ότι είναι πάρα πολλά, μα πάρα πολλά. Επίσης έως τώρα ήμουν με i5 4460, gtx 750 ti 4gb oc, 2 Samsung ssd  500gb+ 250gb, 750w coolermaster fx τροφοδοτικό κλπ, κλπ, κλπ. Μέχρι και σήμερα έπαιζα τα πάντα, έστω και με κάποιες υποχωρήσεις σε 1080p. Απλά και αυτό το νέο pc θα κρατηθεί για μια 10 ετια όπως το προηγούμενο , ελπίζω. Έτυχε να έχω κάποια χρήματα για αυτό, από την δουλειά μου πάντα, τα οποία ήρθαν φέτος, χωρίς να μου λείψουν από την οικογένεια. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν έκανα υπέρβαση. Πάντα για το. εαυτό μου μιλάω. Αλλά δεν φθάνω στο σημείο να επιλέξω κάρτα γραφικών των 2000€. Είναι πλεονασμός και νομίζω περιττή πολυτέλεια. Με τα χρήματα μόνο της κάρτας των 2000€, builtαρισα όλο το νέο pc. Και είμαι πιστεύω ένα κλικ πιο κάτω προς το παρόν, ενώ βασικά δεν θα διαπιστώσουν πολλοί τις οποίες διάφορες. Δεν είμαι enthusiastic. 

Καλά έκανες, εγώ το παράκανα λόγο του ότι το προηγούμενο αρχαίο pc που είχα χρόνια να το αλλάξω κόντευε να με στείλει στο ψυχίατρο με τα κολλήματα του και με πήγε στα άκρα... Εχε κατα νου οτι αν επιλέξεις το φθηνότερο κατάστημα και απο τις 2 πλατφόρμες (skroutz και bestprice) γλιτώνεις 25-30% της τιμής σε σχέση με το να πας σε ένα φυσικό κατάστημα... π.χ  πήρα 349 ευρώ τον i7 12700 και στο πλαισιο έχει 449 (πως πετάνε έτσι τα λεφτά τους σε καταστήματα?). Οκ, δίνουν δουλεια σε ανθρώπους, αλλα δεν το κάνουν για αυτό μάλλον...)

 

Επεξ/σία από Prodromos32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, michael92 είπε

Ακριβώς για αυτό ανέφερα την τεχνολογική στασιμότητα. Προφανώς, αν συγκρίνεις τους υπολογιστές π.χ με τα αυτοκίνητα, δε θα έλεγες ότι έχουν στασιμότητα, αν όμως τους συγκρίνεις με την εξέλιξη πριν τα 16nm τότε πρακτικά μιλάμε για S-curve και diminishing returns και η κατάσταση όσο πάει χειροτερεύει.

Χωρίς τον πληθωρισμό θα έπρεπε να μπορώ να αντικαταστήσω τη 1080 μου (αγορασμένη από το γερμανικό Amazon τον Ιούνιο του 2016 για 900€) με μια κάρτα 8-16 φορές πιο γρήγορη στα ίδια λεφτά.

Ας υπολογίσουμε τον πληθωρισμό τώρα. 

$100 του 2016 = $123 του 2022. Το ευρώ τον Ιούνιο του 2016 είχε ισοτιμία 1.16 με το δολάριο. Συνεπώς, θα έπρεπε να μπορώ να αγοράσω μια κάρτα 8-16 φορές πιο γρήγορη από την 1080 στα 1284€. Ας πούμε 1299€.

Βάσει των specs, η 4080 είναι περίπου 4-5 φορές πιο γρήγορη από την 1080, έχει μόλις διπλάσια μνήμη, έχει 1.7x μεγαλύτερη κατανάλωση και κάνει 1469€. 

Απογοητευτικό όπως και να το δεις. Ακόμα πιο απογοητευτικό αν θες να κάνεις ουσιαστική αναβάθμιση με χαμηλότερο budget. Πρέπει να περιμένεις για καμιά 4060/5060.

Μα το API άλλαζε συχνά γιατί οι δυνατότητες του hardware εκτοξευόντουσαν πολύ γρήγορα. Πλέον δεν έχει νόημα να γίνουν μεγάλες αλλαγές στο API και στην αρχιτεκτονική όταν μιλάμε για 10x αύξηση επιδόσεων τη δεκαετία σε σχέση με το 100x που ήταν συνηθισμένο παλιότερα.

Δεν παει ετσι το εργο αυτος ειναι ενας προχειρος υπολογισμος με την δικη σου λογικη.
Το γιατι εχουν ακριβινει εξαρταται απο πολλα και ειναι τεραστια συζητηση.
Ας αρκεστουμε στο τι ισχυει:
Mια εταιρια μπορει να βγαλει οτι θελει,οποτε θελει και να το πουλησει οσο θελει και απο εκει και περα ο καταναλωτης θα κανει ερευνα αγορας και θα αποφασισει τι μπορει να παρει και αν θελει να το παρει.
Η Nvidia λοιπον δεν εδωσε καμια υποσχεση,δεν ακολουθει κανενα κρυφο κανονα ουτε εχει υποχρεωση σε κατι,αυτο εβγαλε,ετσι το τιμολογησε και οπως γινεται παντα θα πουλησει και δεν θα μεινει στα ραφια.
Το τι θα κανεις το ξερεις εσυ και ειναι δικαιωμα σου, το σιγουρο παντως ειναι οτι ολα εχουν ακριβύνει και δεν θα εμενε η Nvidia σε τιμες 2015.
Το σουβλακι πηγε 3+ η βενζινη 2,5+ η κιλοβατορα 0,50+ αλλα οταν παει η Nvidia απο 1499 σε 1599 ειναι αλητεια.
Το οτι ειναι 2-4 φορες πιο γρηγορες(αν ισχυει) δεν πρεπει να μας το χρεωσει ειναι καθηκον της να τη βγαλει ετσι :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Allan-Wake είπε

αυτο ειναι εμπόριο κλειδιων, τι σχεση εχει με το gaming?

To G2G εχει και site που πουλας χαρακτηρες,items και ingame money για real money.
Επισης μπορεις να πληρωθεις για να κανεις Rush και Power Leveling.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι περιεργος να δω αν θα τις αγορασει ο κοσμος σε τετοιες εξωφρενικες τιμες και χωρις να υπαρχουν οι eth miners αλλα και ουτε καραντινα(?)..Αν τις αγοραζουν καλα καναν..Προσωπικα θα επαιρνα την 4080 (την κανονικη οχι η 4070 μεταμφιεσμενη) αν εκανε μεχρι 1000-1100ε..Απο εκει και πανω νιωθω οτι με κλεβουν..θα κατσω να παιζω στο ps5 και θα ριχνω τα γραφικα αν θελω να παιξω στο pc μιας και εχω 1080 που την ειχα παρει 500ε το 17.

Πως δικαιολογουν οτι οι 3080 ειχαν τιμη 850ε οταν βγηκαν και τωρα 1550 οι αντιστοιχες?Το παραμυθι με τους miners τελειωσε..Επισης ειναι αστειο να ακουγεται το ναι αλλα αυτη ειναι 2 φορες καλυτερη απο τη 3080 αρα καλα κανει τοσο..Χαιρω πολυ αν ειχε ιδια αποδοση δεν ειχε νοημα να βγει..

Εντωμεταξυ οσοι περιμενουν τρελα ray tracing και ιστοριες,οι developers χτιζουν τα παιχνιδια πανω στις κονσολες που εχει και ο περισσοτερος κοσμος..Δεν θα ξοδεψουν ενα σκασμο λεφτα οταν δεν θα τα σηκωνουν τα ps5 και τα xbox..Εδω οσοι χρυσοπληρωσαν την τεχνολογια αυτη τοσα χρονια σε κατι minecraft την βλεπαν..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spartiatis69 είπε

Ειμαι περιεργος να δω αν θα τις αγορασει ο κοσμος σε τετοιες εξωφρενικες τιμες και χωρις να υπαρχουν οι eth miners αλλα και ουτε καραντινα(?)..Αν τις αγοραζουν καλα καναν..Προσωπικα θα επαιρνα την 4080 (την κανονικη οχι η 4070 μεταμφιεσμενη) αν εκανε μεχρι 1000-1100ε..Απο εκει και πανω νιωθω οτι με κλεβουν..θα κατσω να παιζω στο ps5 και θα ριχνω τα γραφικα αν θελω να παιξω στο pc μιας και εχω 1080 που την ειχα παρει 500ε το 17.
Εντωμεταξυ οσοι περιμενουν τρελα ray tracing και ιστοριες,οι developers χτιζουν τα παιχνιδια πανω στις κονσολες που εχει και ο περισσοτερος κοσμος..Δεν θα ξοδεψουν ενα σκασμο λεφτα οταν δεν θα τα σηκωνουν τα ps5 και τα xbox..Εδω οσοι χρυσοπληρωσαν την τεχνολογια αυτη τοσα χρονια σε κατι minecraft την βλεπαν..

Τα παιχνιδια φτιαχνονται στο PC και παιζουν Ultra Settings στην κονσολα απλα παιζεις σε Medium-High αναλογα τον τιτλο.
H κονσολα δεν ειναι κανενα μαγικο κουτι που παιζει τα παντα, απλα προσαρμωζουν τα γραφικα ωστε να παιζουν χωρις να κολανε και το αγοραζεις ετοιμο σεταρισμενο, μιας και ολες εχουν το ιδιο hardware, ετσι γινεται το "τα παιζει ολα".
Σαν να ειχαμε ολοι ακριβως το ιδιο PC και να ειχαμε τα ιδια Medium High settings με τη 1080 μας.
Επειδη ομως δεν ειναι ολα τα PC ιδια , σου δινουν την επιλογη να πειραξεις τα γραφικα αναλογα με το τι hardware εχεις.
Oποτε ή θα παιζεις σε "ριγμενα" γραφικα στη κονσολα ή θα παιζεις σε "ριγμενα" γραφικα με τη 1080 ή αγοραζεις 4000 για να παιξεις Ultra Settings, καπως ετσι ειναι η κατασταση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τα παιχνιδια φτιαχνονται στο PC και παιζουν Ultra Settings στην κονσολα απλα παιζεις σε Medium-High αναλογα τον τιτλο.
H κονσολα δεν ειναι κανενα μαγικο κουτι που παιζει τα παντα, απλα προσαρμωζουν τα γραφικα ωστε να παιζουν χωρις να κολανε και το αγοραζεις ετοιμο σεταρισμενο, μιας και ολες εχουν το ιδιο hardware, ετσι γινεται το "τα παιζει ολα".
Σαν να ειχαμε ολοι ακριβως το ιδιο PC και να ειχαμε τα ιδια Medium High settings με τη 1080 μας.
Επειδη δεν ειναι ιδια ,για αυτο σου δινουν και την επιλογη να πειραξεις τα γραφικα αναλογα με το τι εχεις.
Oποτε ή θα παιζεις σε "ριγμενα" γραφικα στη κονσολα ή θα παιζεις σε "ριγμενα" γραφικα με τη 1080 ή αγοραζεις 4000 για να παιξεις Ultra Settings, καπως ετσι ειναι η κατασταση.

εγω ξερω οτι οι developers τα κανουν optimization για τις κονσολες..δηλαδη οταν θα βγαλουνε το call of duty πχ θα κοιταξουν πως θα παιζει καλυτερα εκει που θα το αγορασει ο περισσοτερος κοσμος και οχι για τα πισι..οπως και επειδη υπαρχουν ακομα τα ps4 δεν εχουμε δει την μεγαλη μεταβαση στα γραφικα νεας γενιας.Προφανως και στο πισι θα παιζει 4κ 144χερτζ που στην κονσολα ουτε 60 αν δεν ριξει την αναλυση αλλα δεν θα χει τα γραφικα που θα μπορουσε να σηκωσει η καρτα αν φτιαχνοταν το παιχνιδι καθαρα για αυτην.. Ενα παραδειγμα ειναι το cyberpunk που τα γονατισε ολα και μονο οσοι ειχαν 3080 και πανω το ευχαριστηθηκαν.

Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω αλλα εχω ακουσει να λενε και οι πιο ψαγμενοι απο μενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, spartiatis69 είπε

εγω ξερω οτι οι developers τα κανουν optimization για τις κονσολες..δηλαδη οταν θα βγαλουνε το call of duty πχ θα κοιταξουν πως θα παιζει καλυτερα εκει που θα το αγορασει ο περισσοτερος κοσμος και οχι για τα πισι..οπως και επειδη υπαρχουν ακομα τα ps4 δεν εχουμε δει την μεγαλη μεταβαση στα γραφικα νεας γενιας.Προφανως και στο πισι θα παιζει 4κ 144χερτζ που στην κονσολα ουτε 60 αν δεν ριξει την αναλυση αλλα δεν θα χει τα γραφικα που θα μπορουσε να σηκωσει η καρτα αν φτιαχνοταν το παιχνιδι καθαρα για αυτην.. Ενα παραδειγμα ειναι το cyberpunk που τα γονατισε ολα και μονο οσοι ειχαν 3080 και πανω το ευχαριστηθηκαν.

Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω αλλα εχω ακουσει να λενε και οι πιο ψαγμενοι απο μενα..

Αν βαλεις ενα δυνατο pc και μια κονσολα να παιζουν διπλα διπλα σε ιδιες οθονες θα δεις οτι τα Ultra Settings του PC εχουν καλυτερα γραφικα γιατι μπορουν να εχουν καλυτερα γραφικα.
Αυτο οσο περναει ο καιρος γινεται και πιο εντονα μεχρι να βγει η επομενη κονσολα για να καλυψει το κενο.
Οταν βγηκε πχ το PS4 ειχε ωραια γραφικα και τα πρωτα παιχνιδια που βγηκαν επαιζαν σε High Settings.
Oσο ο καιρος περναγες και εβγαιναν καλυτερα γραφικα για να μπορεσει να παιζει και τα νεοτερα παιχνιδια αρχισε να ριχνει detail και να παιζει σε Medium High μιας και οι δυνατοτητες παρεμεναν οι ιδιες.
Οταν πλεον το PC ειχε ΠΟΛΥ καλυτερα γραφικα βγηκε το 5.
Ετσι και στο 5 ξεκινανε σχεδον μαζι και οσο περναει ο καιρος θα μενει πισω και θα παιζει Medium High μεχρι να βγει το 6.
Μολις βγουν οι RTX 4000 αν θα βαλεις το Cyberpunk σε κονσολα και διπλα ενα pc σε Ultra Settings θα υπαρχουν διαφορες υπερ του PC.
Δεν γινεται να καταδικασεις τα games στα γραφικα κονσολας.
Επισης μη ξεχνας οτι υπαρχουν και Games που δεν υπαρχουν στις κονσολες οπως τα ΜΜΟ RPG, Real Time Strategy, Turn Based Strategy, ΜΟΒΑ κτλ.

 


Επι του θεματος, παρουσιαζει ενδιαφερον οτι με DLSS 3.0 η GPU καταναλωνει 25% λιγοτερα Watt και εχει λιγο καλυτερες θερμοκρασιες.

 

Screenshot_10.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...