Προς το περιεχόμενο

TP-LINK VR400--


versuskostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας..το εν λόγω μοντεμ κανει σχετικα συχνες αυτοματες επανασυνδεσεις στο διαδικτυο..δηλ χανει τη συνδεση για λιγα δευτερολεπτα.σε 30αρα γραμη vodafone ..η εταιρεια διαπιστωσε ταχυτητα 38 στην εισοδο της οικοδομης και στο σπιτι πεφτει σε 23-25.δικαιολογειται τοσο μεγαλη πτωση ;η καλωδιωση ειναι παλια παντως...τα στοχεια στο μοντεμ ειναι τα ακολουθ

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-19 154916.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και δικαιολογειται, αν η καλωδιωση ειναι σε κακη κατασταση. Καλα θα κανεις να το κοιταξεις το θεμα.

Αν και, επειδη εχω το εν λογω μοντεμ χρονια τωρα, εχει θεμα με τη θερμοκρασια. Οταν το αφηνω "ξαπλωμενο" πανω στο τραπεζακι, ολο κολλαει, ενω αν το αφησω ορθιο στον τοιχο, με τις τρυπες εξαερισμου απο κατω ελευθερες, ολα ειναι  μια χαρα. Δοκιμασε το και αυτο.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια δεν το κλεινω καθολου απλα κανει την επανασυνδεση μονο του..ουσιαστικα χανει το ιντερνετ για λιγο.θα δοκιμασσω να το βαλω ορθιο..αλλα αφου αλλαξω την καλωδιωση θα δω για αντικατασταση αν συνεχισει ετσι..κατι καλυτερο υπαρχει σε tp-link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα την καλωδιωση στο σπιτι και σε συναρτηση με την παλια εχω καλυτερη ταχυτητα αλλα τα errors ειναι πιο πολλα..εκανε μια μικρη πτωση στο διαδικτυο χτες..τι μπορει να ειναι αλλο?το μοντεμ?σε 16 ωρες τα στοιχεια ειναι αυτα..

Current Rate (kbps) 3071 28430
Max Rate (kbps) 8434 34759
SNR Margin (dB) 16.2 6.4
Line Attenuation (dB) 7.7 19.9
Errors (pkts) 0 20010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αλλες πριζες το σπιτι και αν ναι λειτουργουν αυτη τη στιγμη που μιλαμε; Το splitter το εχεις ελεγξει; Πώς συνδεεται τωρα το router στη γραμμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει..εκανα αναβαθμιση στην beta εκδοση και ανεβηκε λιγο ακομα η ταχυτητα.το splitter ειναι καινουριο..απλα εχει κ μια γραμμη τηλεφωνου ασυρματου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μαλλον ετσι ειναι η γραμμη και δεν παει καλυτερα. Κανε και μια δοκιμη ομως το ρουτερ κατευθειαν στην πριζα χωρις σπλιτερ και τηλεφωνο. Να δεις αν φταιει αυτο που ανεβαζει τα λαθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eπανερχομαι με το θεμα..αλλαζοντας καλωδιωση αυξηθηκε η ταχυτητα και το line attenuation καλυτερο.αλλα καθε 5-6 ωρες κανει auto reboot το μοντεμ..απο vodafone ειπαν οτι φαινεται ως αποσυνδεση σ αυτους..ευτερα ελεγχος γραμμης και παλι...τι να πω οτι ναναι οι γραμμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, reboot κανει ολοκληρο το ρουτερ δηλ. κλεινει το power και ανοιγει απο την αρχη, ή κανει αποσύνδεση μόνο το DSL; Αν έχεις το v2 (αν και εχω ακουσει παρομοια προβληματα και στο v3) εχει θεμα με τη θερμοκρασια. Εχω το v2 2.5 χρονια και μου χει βγαλει την πιστη.Πιο σωστα λειτουργει μονο οταν το εχω τοποθετημενο καθετα και να στηριζεται στον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το power δε κλείνει.. Απλά χάνει τη σύνδεση με το διαδίκτυο.. Αλλά όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις του δείχνει σαν να έγινε reboot. Αρχίζει δηλ από την αρχή μετρήσεις κλπ. Από vodafone είπαν μάλλον η γραμμή φταίει. Άλλαξα καλωδίωση έδωσα τόσα λεφτά για ρουτερ κλπ και πάλι τα ίδια. Μήπως να αλλάξω μόντεμ τελικά;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...