Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι κάρτες γραφικών για την EVGA εξαιτίας της...Nvidia


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν διαβάσει κανείς την συνέντευξη δεν θα γίνει σοφότερος, πιο εύκολα κάνεις δουλειές με τον Βελζεβούλ παρά με την πράσινη. 

Κρίμα, κρατήστε τα κουτιά σας μάλλον σε κάποια χρόνια θα λέμε θυμάσαι την Evga;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι ειλικρινά γιατί ξέρω πόσο υψηλής ποιότητας υλοποιήσεις είναι οι κάρτες της EVGA.

Ελπίζω κάποιος άλλος, παλαιός ή νέος, κατασκευαστής να καλύψει το κενό που αφήνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

γιατί πουλάει κάτι άλλο εκτός από GPU και δεν το ξέρω;

 

 

Products

 

https://en.wikipedia.org/wiki/EVGA_Corporation

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, petran79 είπε

δεν ειναι συμπτωση που Xbox&Playstation χρησιμοποιοιυν AMD καρτες μετα το καζο Nvidia&Xbox

Χωρίς να είμαι ειδικός τους χώρου, νομίζω ότι βοηθάει ιδιαίτερα που η AMD δίνει έτοιμη λύση και για επεξεργαστή και για GPU, κάτι που μάλλον δε μπορεί να κάνει η πράσινη και μέχρι τώρα ίσως όχι και η Intel.

Από την άλλη η πράσινη που έχει arm πλατφόρμα εφοδιάζει τη Nintendo κάτι που δεν έχει η AMD για παράδειγμα.

Πάντως όπως παρουσίασαν το πράγμα είναι ζορικο να είσαι συνεργάτης της Nvidia κυρίως από τη στιγμή που σου κάνει ανταγωνισμό η ίδια οπότε είναι πιθανό να ακολουθήσουν κι άλλοι ή να πάνε αποκλειστικά στους κόκκινους

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nmembers68 είπε

Γιατι η Gigabyte δεν εχει ποιοτητα και εγγυηση; Κακος την ανεφερες σαν παραδειγμα. Ειμαι χρονια πελατης της σε μητρικες και καρτες γραφικων την και ουδεν ποτε ειχα θεμα

Γιγα μπαιτ;  είναι τρελοί.... Αρχαία εταιρία και ποιότητα Α

58 λεπτά πριν, music_lover είπε

Λυπάμαι ειλικρινά γιατί ξέρω πόσο υψηλής ποιότητας υλοποιήσεις είναι οι κάρτες της EVGA.

Ελπίζω κάποιος άλλος, παλαιός ή νέος, κατασκευαστής να καλύψει το κενό που αφήνει.

Κρίμα που έφυγε. Αλλά δένω θα κλάψει και κάνεις. Γιγα μπαιτ και ξερό ψωμί 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, petran79 είπε

δεν ειναι συμπτωση που Xbox&Playstation χρησιμοποιοιυν AMD καρτες μετα το καζο Nvidia&Xbox

Ακυρο τελειως, καμια σχεση, powerpc cpu ειχαν +nvidia gpu.

Hθελαν να πανε x86 για τους γνωστους λογους.

H nvidia δεν παραγει επεξεργαστες, θα επρεπε να πανε σε ξεχωσιστα chips πανω στο mainboard.

SoC Apus =οικονομιες κλιμακος, λιγοτερη πολυπλοκοτητα, ενα προμηθευτης με ολα οσα συνεπαγεται.

Προφανως και η amd προσεφερε με την τοτε καινουρια rdna μια πολυ καλυτερη λυση μαζι με τους ryzen σε ενα SoC.

Η επιλογη απο μεριας MS-Sony ηταν no brainer.

Οπως ηταν και η επιλογη της nintendo με tegra.

Αν ποτε θελει να παει x86 η Ninty(πολυ απιθανο), σχεδον σιγουρα θα ακολουθησει τον δρομο των αλλων δυο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κοροϊδία μου φάινεται για άλλη μια φορά.
Τάχα μου δεν θα υπάρχει παραγωγή και μετά θα ξαναμπούν ως από μηχανής θεός και θα προσπαθήσουν να πουλήσουν gpus σε 1.5x price.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ιt's the economy stupid"

Εκεί οδεύει ο κόσμος (και ο νεοκαπιταλισμός). Να μην ασχολείσαι με τα άθλια (κατασκευή, logistics, πώληση, υποστήριξη) και να βγάζεις λεφτά από το R&D.
Δείτε πόσες κορυφαίες εταιρείες έχουν φύγει από την αγορά laptop: IBM, Toshiba, Sony, κτλ. Σιγά μην πάει ο άλλος να σκοτώνεται για να βγάζει λιγότερο κέρδος από το σουπερ-μαρκετ. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ!

Η EVGA προφανώς είδε και αποείδε με την NVidia, έφαγε και εν μέσω κρίσης έναν καλό παπά με τις 3090 που είχαν κατασκευαστικό λάθος και καιγόντουσαν στο New Life (φαντάζομαι πως η NVidia τότε δεν τους κάλυψε ούτε σεντ), και είπαν απλά "δεν αξίζει τον κόπο" καθώς και "ας πουλήσουμε ποντίκια να βγάζουμε 1500% κέρδος". Και καλά κάνουν...



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα πλέον είναι λίγο ανεξήγητα πλέον…. Η Intel άλλαζει ονόματα επεξεργαστή μετά από τόσα χρόνια , η Apple 1η φορά μετά από χρόνια κάνει χρήση του ίδιου επεξεργαστή σε νέο smartphone, η EVGA σταματάει την «αέναη» και απρόσκοπτη συνεργασία με NVIDIA και αυτή το κάνει «γαργάρα» κα πολλά παραδείγματα αλλαγής τακτικής (επιτυχημένης κιόλας!) από ετών… βλέπω εξαγορές και συγχωνεύσεις και επιβράδυνση της τεχνολογίας το επόμενο χρονικό διάστημα… δυστυχώς… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη λέρα ή nVidia αυτό το ξέρουν και οι πέτρες. 

Μακάρι η evga να συνεργαστεί με AMD ή και Intel , είναι κρίμα να φύγει μια τέτοια εταιρεία από τις κάρτες γραφικών. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...