Προς το περιεχόμενο

Compact φωτογράφιση .


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Χωρίς λόγους και επεξηγήσεις γιατί έτσι μπορεί να σας αρέσει και προτιμάτε είτε μόνο μία μικρή compact η την θέλετε για δεύτερη , τρίτη ...... δυστυχώς δεν έχω ιδέα από τις νεότερες high end , οπότε ας συμπληρώσει όποιος θέλει με ότι κρίνει απαραίτητο . 

  Ζητήματα τα οποία χρειάζονται προσοχή και σχετική έρευνα σίγουρα στις κατασκευές πριν το 2010 υπάρχουν κάμποσα και θέλει ψάξιμο ώστε να είστε σίγουροι για ότι αντιμετωπίσετε . Αυτό που καταλήγουμε είναι πως φυσικά θα μπορείτε να βγάζετε φωτογραφίες , όμως θα πρέπει να είστε αποφασισμένοι να ζήσετε με κάποιες παραξενιές , τις οποίες αν γνωρίζετε από πριν θα τις αποδεχθείτε η θα τις απορρίψετε .

  Ξεκινάμε με την τροφοδοσία , όπου πολλές παλιές compact δούλευαν με μπαταρίες τύπου ΑΑ ( συνήθως ) αφού το ζήτημα είχε λανσαριστεί γύρω από την ευκολία εύρεσης των συγκεκριμένων μπαταριών οπουδήποτε άρα δεν θα μένατε ποτέ από ρεύμα κλπ . Εδώ χρειάζεται προσοχή στα καπάκια του διαμερίσματος , όπου εκτός από τον έλεγχο ότι λειτουργούν σωστά , θα πρέπει να δείτε και το πόσο αντέχουν στην πίεση που δέχονται από τα ελατήρια στο διαμέρισμα . Η λογική του ψαξίματος έχει να κάνει με την δυσκολία εύρεσης ανταλλακτικού σε περίπτωση αστοχίας . 

  Η αγορά δεύτερης για ανταλλακτικά δεν είναι πάντα συμφέρουσα , είτε γιατί θα βρεθεί δύσκολα μηχανή , είτε γιατί δεν θα συμφέρει η αγορά της . 

  Στο αρχικό ψάξιμο λοιπόν , έχουμε στην πίσω πλευρά του μυαλού πως η μηχανή μπορεί να αχρηστευτεί κάποια στιγμή χωρίς δυνατότητα επισκευής , οπότε προχωράμε ανάλογα .

  

  Μπορούν να χρησιμοποιηθούν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες , σε αρκετές περιπτώσεις , αν και πολλές κατασκευές είχαν προβλήματα στο εσωτερικό κύκλωμα μη μπορώντας να αναγνωρίσουν φορτισμένες μπαταρίες , ενώ τις έδειχναν άδειες . Σε μιά τέτοια περίπτωση αγνοείτε το μήνυμα άδειας μπαταρίας και συνεχιζετε για όσο σας το επιτρέπει η μηχανή . Άλλες κατασκευές ήταν πολύ ενεργοβόρες και δεν άφηναν περιθώριο παρά για λίγες λήψεις . Μην αγοράσετε λοιπόν καινούργια μπαταρία αν δεν σιγουρευτείτε πως αυτό φταίει .

  Κλασσικό θέμα στις παλιές Powershot a series , όπου παρά τις οδηγίες για να σηκώσετε τα ελάσματα στο καπάκι κλπ , το πρόβλημα βρισκόταν αλλού . Παρόλαυτα παραμένουν αξιόλογες compact με πολύ καλά αποτελέσματα . 

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο παλιές compact

Mia kodak 5 mpx

https://www.amazon.com/Kodak-Easyshare-LS753-Digital-2-8xOptical/dp/B0001G6U7A

και μια pentax Μ40 optio

https://www.imaging-resource.com/PRODS/M40/M40A.HTM

Εχω χρόνια να τις χρησιμοποιήσω σοβαρά επειδή μετά απο 5-10 φώτο η μπαταρία τα φτύνει και μου κάνει γραμμές ο σένσορας και στις δύο. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν κάποιοι σχετικοί με το σέρβις τους. Πως αν αλλάξω μπαταρία θα ξαναδουλέψουν χωρίς προβλήματα. Το έκριναν επειδή στις πρώτες φώτο όλα δουλεύουν κανονικά.

Και οι δύο με CCD σενσορα και βγάζουν αυτο το feeling φιλμάτης οι εικόνες τους. 

Γενικά νομίζω πως αυτό είναι το κακό με τις κόμπακτ. Φτάνεις σε ένα σημείο που δεν ξέρεις αν πρέπει να ρίξεις 20-30 ευρώ για μπαταρία για κάτι που μπορεί να μην ξαναλειτουργήσει σωστά και που μπορεί να μην φταίει καν η μπαταρία. Επίσης να ρίξεις 30 ευρώ για μπαταρία σε μια κάμερα που δεν πιάνει 30 ευρώ η ίδια. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχω δύο παλιές compact

Mia kodak 5 mpx

https://www.amazon.com/Kodak-Easyshare-LS753-Digital-2-8xOptical/dp/B0001G6U7A

και μια pentax Μ40 optio

https://www.imaging-resource.com/PRODS/M40/M40A.HTM

Εχω χρόνια να τις χρησιμοποιήσω σοβαρά επειδή μετά απο 5-10 φώτο η μπαταρία τα φτύνει και μου κάνει γραμμές ο σένσορας και στις δύο. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν κάποιοι σχετικοί με το σέρβις τους. Πως αν αλλάξω μπαταρία θα ξαναδουλέψουν χωρίς προβλήματα. Το έκριναν επειδή στις πρώτες φώτο όλα δουλεύουν κανονικά.

Και οι δύο με CCD σενσορα και βγάζουν αυτο το feeling φιλμάτης οι εικόνες τους. 

Γενικά νομίζω πως αυτό είναι το κακό με τις κόμπακτ. Φτάνεις σε ένα σημείο που δεν ξέρεις αν πρέπει να ρίξεις 20-30 ευρώ για μπαταρία για κάτι που μπορεί να μην ξαναλειτουργήσει σωστά και που μπορεί να μην φταίει καν η μπαταρία. Επίσης να ρίξεις 30 ευρώ για μπαταρία σε μια κάμερα που δεν πιάνει 30 ευρώ η ίδια. 

     Για την Kodak βρήκα after market στα 10 ευρώ ...... αν έχεις θετικές εντυπώσεις από τα αποτελέσματα που σου έδινε , αγοράζεις την μπαταρία και προχωράς .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Για την Kodak βρήκα after market στα 10 ευρώ ...... αν έχεις θετικές εντυπώσεις από τα αποτελέσματα που σου έδινε , αγοράζεις την μπαταρία και προχωράς .

    

Το ξέρω, τα έχω βρει κι εγώ. Ισως δοκιμάσω.

Γενικά ναι, για 5mpx και την εποχή της έβγαζε ωραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη διάρκεια της καραντίνας, στις εξόδους μου, μου φάνηκαν και χρησιμοποιήθηκαν οι compact όσο ποτέ άλλοτε.

Εκτός από τις Nikon DSLR που έχω, χρησιμοποίησα στις εξόδους μου την Sony WX350, την Olympus SH-60 που έχει καταπληκτική απόδοση στο macro, και μπορώ να πω πως τις αγάπησα ξανά, ενώ τις είχα απορρίψει.

Επεξ/σία από D___G
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Συνεχίζοντας στο κομμάτι των μπαταριών , ειδικά στην περίπτωση που το εσωτερικό κύκλωμα μιάς μηχανής δείχνει άδεια μιά φορτισμένη μπαταρία , δεν χρειάζονται βιασύνες για την αντικατάσταση της . Εδώ θα φανεί χρήσιμος ένας καλός φορτιστής , ώστε να βεβαιωθεί κανείς ότι η μπαταρία / ες , φορτίζουν σωστά , οπότε φαίνεται πως το κύκλωμα έχει ζήτημα κι' έτσι θα αποφύγετε το άσκοπο έξοδο αγοράς μιάς καινούργιας after market φυσικά . 

   Επίσης δεν σημαίνει πως βάζοντας μία άλλη μεγαλύτερη σε mah θα διορθωθεί κάτι . Ούτε η αλλαγή της εσωτερικής μπαταρίας είναι βέβαιο πως θα βελτιώσει κάτι που ήδη πάει στραβά .

  Στις Powershot a series της Canon , η εσωτερική μπαταρία βρίσκεται σε ειδική θηκούλα μέσα στο κύριο διαμέρισμα μπαταριών και είναι παιχνίδι η αλλαγή της . Όχι όμως σε όλες τις κατασκευές , όπου τις περισσότερες φορές είναι κάπου μέσα στο εσωτερικό , οπότε πρέπει να ανοίξετε το καβούκι κλπ . Δυστυχώς η υπάρχουσα βιβλιογραφία και βιντεογραφία με παραπλήσιες οδηγίες είναι περιορισμένη , λόγω της παλαιότητας των μηχανών .

  Δείγμα ανάγκης αλλαγής της εσωτερικής μπαταρίας ( η προβλήματος στο κύκλωμα ) είναι το γεγονός πως μετά από κάθε φόρτιση , η μηχανή ζητάει εκ νέου τον ορισμό ώρας και ημερομηνίας . Αν βαριέστε κανένα πρόβλημα , το μόνο θέμα είναι πως τα αρχεία θα αποθηκεύονται σε κάποιο σκληρό , με γνώμονα την ημερομηνία που έβλεπε εκείνη την στιγμή η μηχανούλα πχ κάπου στο 2006 . Αν θέλετε μπορείτε κατά την μεταφορά να αποθηκεύετε σε κάποιο χωριστό φάκελο τα αρχεία , ώστε να μην τα γυρεύετε μέσα σε κάποια ήδη αρχειοθετημένα με σωστό τρόπο ημερομηνιακά . Στο κομμάτι αυτό ίσως υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι , που δεν γνωρίζω αφού δεν είναι το φόρτε μου .  

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Κάρτες μνήμης και μηχανούλες compact , όπου πολλές από αυτές αν όχι όλες είχαν από χέρι μία τυπική εσωτερική μνήμη , ώστε ακόμη και κάρτα μνήμης να μην υπήρχε μέσα έχετε δυνατότητα να βγάλετε μερικές φωτογραφίες . 

    Αποφύγετε τις δύσκολες περιπτώσεις , όπως η σειρά Cybershot της Sony ( οι πρώτες ) χρησιμοποιούσαν τον τύπο Memory Stick Pro κάτι μακρόστενες κάρτες , οι οποίες είναι δύσκολο να βρεθούν σήμερα και θα κοστίζουν ακριβά , ενώ οι επόμενες Memory Stick Pro Duo , αν και θα βρεθούν ευκολότερα , παραμένουν μη οικονομικές επιλογές . Δεν συνιστάται η χρήση αντάπτορα από Memory Stick Pro σε micro SD , διότι θα έχετε να κάνετε με τα τερτίπια ενός αντάπτορα κάρτας με αργή μεταφορά δεδομένων . Ομοίως καλό θα είναι να αποφύγετε τις σειρές της Camedia της Olympus , τουλάχιστον όσες χρησιμοποιούσαν μόνο τον τύπο xd σε ότι αφορά την κάρτα , ομοίως δυσεύρετες και ακριβές . Αν επιμείνετε πρέπει σίγουρα να έχετε έναν αναγνώστη καρτών που να υποστηρίζει τέτοιους τύπους και ευτυχώς υπάρχουν ακόμη . 

  Όλες οι υπόλοιπες κατασκευές χρησιμοποιούν τον γνωστό τύπο SD ( όχι micro ) σε διάφορες μορφές SDHC κλπ .

  Εξαιρώ κάποιες παλιές κατασκευες οι οποίες έπαιρναν κάρτα microdrive όπως κάποιες πολύ παλιές Camedia της Olympus , που απευθύνονται σε χρήστες αρχαιολόγους η συλλέκτες .

  Σημ. Ελέγχουμε πάντα ότι ο μηχανισμός που ασφαλίζει την κάρτα μνημης μέσα στο slot ( αυτό δλδ που την πατάτε και κάνει κλικ δείχνοντας ότι έχει ασφαλίσει στην θεση της ) λειτουργεί όπως πρέπει διότι ανταλλακτικά κλπ παραμένουν άγνωστες έννοιες , ενώ πρέπει να " πιάνουν " τα χέρια σας για την περίπτωση επισκευής κι' αν ...... 

  Τα αρχεία ( jpeg )  που δημιουργούν αυτές οι μηχανούλες είναι μικρά σε μέγεθος αφού οι αισθητήρες είχαν αναλύσεις από 4 έως και 10mp , οπότε μην ψάχνετε για κάρτες μεγάλες σε χωρητικότητα η και πολύ γρήγορες διότι δεν έχει κανένα νόημα . Κάρτες με έως και 2gb είναι υπεραρκετές , πρακτικά ακόμη και κάρτες με 256mb η 512 σας φτάνουν και σας περισσεύουν , φυσικά αυτά τα μεγέθη σήμερα είναι δύσκολο να βρεθούν αφού κανείς δεν ασχολείται πλέον με τέτοιες χωρητικότητες και είναι πολύ πιθανό να πληρώσετε μία τέτοια κάρτα σαν να αγοράζατε μία 64αρα SDHC κλάση 10 . Μία καινούργια κάρτα xd με χωρητικότητα 2gb πωλείται ακόμη και σήμερα με τιμή γύρω στα 20 και κάτι ευρώ . 

   Αν βάλετε " μεγάλη " κάρτα μνημης σε τέτοια μηχανή πχ 4gb αυτό που θα περιμένετε να δείτε στην ένδειξη των υπολοιπόμενων στάσεων στην οθόνη θα είναι κάτι σαν 999 διότι η πραγματική ένδειξη υπερβαίνει το τριψήφιο νούμερο που μπορεί να δείξει η οθόνη . Πρακτικά θα έπρεπε να λέει κάτι σαν 10K ! δλδ 10.000 αρχεία χοντρικά . Μέχρι τα 2gb χωρητικότητα κάρτας πιθανόν να σας δείξει το πραγματικό νούμερο σε υπολειπόμενες στάσεις . 

   Σε όλες τις σχετικές κατασκευες μία κάρτα μνήμης 1gb είναι απολύτως αρκετή , αν βρείτε μηχανούλα που να τραβάει και raw άντε να πάτε στα 2gb . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία δική μου, γιατί κόμπακτ ; Εφόσον δεν είσαι πεζοπόρος ή ορειβάτης και διαθέτεις ιχ, τι πρόβλημα υπάρχει να κουβαλάς μία μηχανή με εναλλάξιμους φακούς ; Βρίσκονται σήμερα και αυτές πολύ φθηνά αν μιλάμε για παλιές και έχουν πολύ μεγαλύτερη ζωή από οποιαδήποτε κόμπακτ , που θα πεθάνει μετά από λίγες χιλιάδες φωτογραφίες. Στο γνωστό mpb βλέπω μπόλικα σώματα , μέχρι 60€ με 70€ με μεταφορικά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Κάρτες μνήμης και μηχανούλες compact , όπου πολλές από αυτές αν όχι όλες είχαν από χέρι μία τυπική εσωτερική μνήμη , ώστε ακόμη και κάρτα μνήμης να μην υπήρχε μέσα έχετε δυνατότητα να βγάλετε μερικές φωτογραφίες . 

    Αποφύγετε τις δύσκολες περιπτώσεις , όπως η σειρά Cybershot της Sony ( οι πρώτες ) χρησιμοποιούσαν τον τύπο Memory Stick Pro κάτι μακρόστενες κάρτες , οι οποίες είναι δύσκολο να βρεθούν σήμερα και θα κοστίζουν ακριβά , ενώ οι επόμενες Memory Stick Pro Duo , αν και θα βρεθούν ευκολότερα , παραμένουν μη οικονομικές επιλογές . Δεν συνιστάται η χρήση αντάπτορα από Memory Stick Pro σε micro SD , διότι θα έχετε να κάνετε με τα τερτίπια ενός αντάπτορα κάρτας με αργή μεταφορά δεδομένων . Ομοίως καλό θα είναι να αποφύγετε τις σειρές της Camedia της Olympus , τουλάχιστον όσες χρησιμοποιούσαν μόνο τον τύπο xd σε ότι αφορά την κάρτα , ομοίως δυσεύρετες και ακριβές . Αν επιμείνετε πρέπει σίγουρα να έχετε έναν αναγνώστη καρτών που να υποστηρίζει τέτοιους τύπους και ευτυχώς υπάρχουν ακόμη . 

  Όλες οι υπόλοιπες κατασκευές χρησιμοποιούν τον γνωστό τύπο SD ( όχι micro ) σε διάφορες μορφές SDHC κλπ .

  Εξαιρώ κάποιες παλιές κατασκευες οι οποίες έπαιρναν κάρτα microdrive όπως κάποιες πολύ παλιές Camedia της Olympus , που απευθύνονται σε χρήστες αρχαιολόγους η συλλέκτες .

  Σημ. Ελέγχουμε πάντα ότι ο μηχανισμός που ασφαλίζει την κάρτα μνημης μέσα στο slot ( αυτό δλδ που την πατάτε και κάνει κλικ δείχνοντας ότι έχει ασφαλίσει στην θεση της ) λειτουργεί όπως πρέπει διότι ανταλλακτικά κλπ παραμένουν άγνωστες έννοιες , ενώ πρέπει να " πιάνουν " τα χέρια σας για την περίπτωση επισκευής κι' αν ...... 

  Τα αρχεία ( jpeg )  που δημιουργούν αυτές οι μηχανούλες είναι μικρά σε μέγεθος αφού οι αισθητήρες είχαν αναλύσεις από 4 έως και 10mp , οπότε μην ψάχνετε για κάρτες μεγάλες σε χωρητικότητα η και πολύ γρήγορες διότι δεν έχει κανένα νόημα . Κάρτες με έως και 2gb είναι υπεραρκετές , πρακτικά ακόμη και κάρτες με 256mb η 512 σας φτάνουν και σας περισσεύουν , φυσικά αυτά τα μεγέθη σήμερα είναι δύσκολο να βρεθούν αφού κανείς δεν ασχολείται πλέον με τέτοιες χωρητικότητες και είναι πολύ πιθανό να πληρώσετε μία τέτοια κάρτα σαν να αγοράζατε μία 64αρα SDHC κλάση 10 . Μία καινούργια κάρτα xd με χωρητικότητα 2gb πωλείται ακόμη και σήμερα με τιμή γύρω στα 20 και κάτι ευρώ . 

   Αν βάλετε " μεγάλη " κάρτα μνημης σε τέτοια μηχανή πχ 4gb αυτό που θα περιμένετε να δείτε στην ένδειξη των υπολοιπόμενων στάσεων στην οθόνη θα είναι κάτι σαν 999 διότι η πραγματική ένδειξη υπερβαίνει το τριψήφιο νούμερο που μπορεί να δείξει η οθόνη . Πρακτικά θα έπρεπε να λέει κάτι σαν 10K ! δλδ 10.000 αρχεία χοντρικά . Μέχρι τα 2gb χωρητικότητα κάρτας πιθανόν να σας δείξει το πραγματικό νούμερο σε υπολειπόμενες στάσεις . 

   Σε όλες τις σχετικές κατασκευες μία κάρτα μνήμης 1gb είναι απολύτως αρκετή , αν βρείτε μηχανούλα που να τραβάει και raw άντε να πάτε στα 2gb . 

Εχω διαπιστώσει πως κάποιες compact εκείνης της εποχής (προ 2010)  δεν διαβάζουν καν μεγάλες σε χωρητικότητα κάρτες SD, αλλά έως 2GB ή 4GB και για οποιαδήποτε μεγαλύτερη σου γράφει πως δεν έχει κάρτα μέσα. Γενικότερα το έχω δει να συμβαίνει σε πολλές συσκευές εκεινης της εποχής, και πέρα απο κάμερες. 

Οπότε όσοι έχετε παλιές καρτούλες 512ΜΒ ή 1GB μην τις πετάτε. Ποτέ δεν ξέρετε που θα χρειαστούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Απορία δική μου, γιατί κόμπακτ ; Εφόσον δεν είσαι πεζοπόρος ή ορειβάτης και διαθέτεις ιχ, τι πρόβλημα υπάρχει να κουβαλάς μία μηχανή με εναλλάξιμους φακούς ; Βρίσκονται σήμερα και αυτές πολύ φθηνά αν μιλάμε για παλιές και έχουν πολύ μεγαλύτερη ζωή από οποιαδήποτε κόμπακτ , που θα πεθάνει μετά από λίγες χιλιάδες φωτογραφίες. Στο γνωστό mpb βλέπω μπόλικα σώματα , μέχρι 60€ με 70€ με μεταφορικά.  

    Καλημέρα οπωσδήποτε , εξήγησα στο ξεκίνημα πως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος . Κάποιος πιθανόν να θέλει να βγάλει φωτογραφίες είτε με μία τέτοια κατασκευή , ακόμη γιατί την είχε και θέλει κάποιες στιγμές να την χρησιμοποιήσει . Κανένα κακό η λάθος δεν υπάρχει στις επιλογές εξοπλισμού εφόσον γίνεται συνειδητά . 

  Για τις πιθανές εναλλακτικές επιλογές και λύσεις θα μπορούσαμε να γράψουμε τόμους . Παρόλαυτα οι μηχανούλες είναι μία εξαιρετική λύση σε πολλές περιπτώσεις και μπορούν να δώσουν αξιοπρεπή αποτελέσματα , όχι όμως με την λογική του pixel peeping . Σαφώς δεν αναφέρομαι στα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες διότι με τα σημερινά δεδομένα θα ήταν άστοχο .

  Αυτό που με ενδιαφέρει είναι , όποιος τυχόν βρεί ενδιαφέρον σε μιά τέτοια επιλογή , να έχει έναν μπούσουλα , έναν οδηγό για τα τυχόν τεχνικά προβλήματα που υπάρχουν , συν κάποιες λεπτομέρειες , ώστε αν αποφασίσει να προχωρήσει σε μιά αγορά να ξέρει τι να ψάξει και τι να περιμένει . 

  Έμειναν αρκετά σημεία για να δούμε ακόμη ....... to be continued . 

 

   

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Εχω διαπιστώσει πως κάποιες compact εκείνης της εποχής (προ 2010)  δεν διαβάζουν καν μεγάλες σε χωρητικότητα κάρτες SD, αλλά έως 2GB ή 4GB και για οποιαδήποτε μεγαλύτερη σου γράφει πως δεν έχει κάρτα μέσα. Γενικότερα το έχω δει να συμβαίνει σε πολλές συσκευές εκεινης της εποχής, και πέρα απο κάμερες. 

Οπότε όσοι έχετε παλιές καρτούλες 512ΜΒ ή 1GB μην τις πετάτε. Ποτέ δεν ξέρετε που θα χρειαστούν.

    Όντως , την βλέπει αλλά όχι όλο το μέγεθος . Άλλωστε δεν έχει νόημα να ψάξουμε τις ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής ( πλην κάποιων περιπτώσεων ) όπου και γρήγορη κάρτα να βάλεις δεν γίνεται τίποτα . 

  Έχοντας ξεμείνει από κάρτες κάποια στιγμή , έβαλα στην D200 μία CF με 256mb . Σε super fine jpeg έβλεπε 96 στάσεις μιά χαρά για να κάνεις την δουλειά σου , ενώ σε basic jpeg είδε 200 και βάλε .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ 2002 και 2008 , πρέπει να είχα αγοράσει τουλάχιστον 10 . Καμία δεν λειτουργεί σήμερα πλήρως. Αυτό και μόνο δεν αρκεί ;;;

Και είχαν βγάλει φωτογραφίες λίγων ταξιδιών η κάθε μία. DSLR της εποχής, καμία σχέση βέβαια το τότε κόστος, δουλεύουν ακόμη. 

Σήμερα μία κόμπακτ που έκανε 350€ το 2005 πωλείται ίσως 40€ , ενώ μια dslr που πουλιόταν τότε 1800€ , πωλείται 70€ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Απορία δική μου, γιατί κόμπακτ ; Εφόσον δεν είσαι πεζοπόρος ή ορειβάτης και διαθέτεις ιχ, τι πρόβλημα υπάρχει να κουβαλάς μία μηχανή με εναλλάξιμους φακούς ; Βρίσκονται σήμερα και αυτές πολύ φθηνά αν μιλάμε για παλιές και έχουν πολύ μεγαλύτερη ζωή από οποιαδήποτε κόμπακτ , που θα πεθάνει μετά από λίγες χιλιάδες φωτογραφίες. Στο γνωστό mpb βλέπω μπόλικα σώματα , μέχρι 60€ με 70€ με μεταφορικά.  

    Για το ζήτημα του πόσες compact έχουν πεθάνει , οι δικές μου ζούν ακόμη , φυσικά με όλα τα γνωστά σε μένα quirks με τα οποία μπορώ να ζήσω .

   Μην ξεχνάμε πως είχαν φτιαχτεί σε άλλες εποχές , όπου πολλές γράφουν από κάτω " Made in ........ " 

  Έχω επισημάνει τον συσχετισμό που πρέπει να κάνει κάποιος , μεταξύ της τιμής που θέλει να αγοράσει και των πιθανών προβλημάτων , ώστε σε περίπτωση αστοχίας να μην το σκεφτεί καν . 

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μεταξύ 2002 και 2008 , πρέπει να είχα αγοράσει τουλάχιστον 10 . Καμία δεν λειτουργεί σήμερα πλήρως. Αυτό και μόνο δεν αρκεί ;;;

Και είχαν βγάλει φωτογραφίες λίγων ταξιδιών η κάθε μία. DSLR της εποχής, καμία σχέση βέβαια το τότε κόστος, δουλεύουν ακόμη. 

Σήμερα μία κόμπακτ που έκανε 350€ το 2005 πωλείται ίσως 40€ , ενώ μια dslr που πουλιόταν τότε 1800€ , πωλείται 70€ . 

    Αστοχία υλικού ....... φαντάσου την σε Eos RP ....... εκεί τι θα λέμε μετά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

Αστοχία υλικού ....... φαντάσου την σε Eos RP ....... εκεί τι θα λέμε μετά ? 

Οταν η olympus 590z πως τη λέγαν , bridge, χάλασε στα 3.5 χρόνια , μετά από 3-4 χιλιάδες φωτογραφίες, δεν είναι αστοχία υλικού. Αυτή ήταν η ζωή για την οποία ήταν φτιαγμένη . Νομίζω ότι αναφέρθηκα σε γεγονότα και εμπειρίες, όχι υποθετικά σενάρια. RP , υπάρχουν ήδη κομμάτια με 70Κ κλικ . Αν υπήρξε ποτέ κόμπακτ, με αντίστοιχα θα με ενδιέφερε να το μάθω. Ακόμη περισσότερο bridge, που να επιβίωσε ο μηχανισμός ζουμ . Ο άνθρωπος που πούλησα τη D610 , μου ανέφερε ότι του είχε μόλις χαλάσει Nikon P900 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οταν η olympus 590z πως τη λέγαν , bridge, χάλασε στα 3.5 χρόνια , μετά από 3-4 χιλιάδες φωτογραφίες, δεν είναι αστοχία υλικού. Αυτή ήταν η ζωή για την οποία ήταν φτιαγμένη . Νομίζω ότι αναφέρθηκα σε γεγονότα και εμπειρίες, όχι υποθετικά σενάρια. RP , υπάρχουν ήδη κομμάτια με 70Κ κλικ . Αν υπήρξε ποτέ κόμπακτ, με αντίστοιχα θα με ενδιέφερε να το μάθω. Ακόμη περισσότερο bridge, που να επιβίωσε ο μηχανισμός ζουμ . Ο άνθρωπος που πούλησα τη D610 , μου ανέφερε ότι του είχε μόλις χαλάσει Nikon P900 . 

  

     Θα κρατήσω από τις παρατηρήσεις σου , όσες είναι απαραιτητες για το ζήτημα , διότι υπάρχουν όντως , όπως για παράδειγμα πως υπολογίζεις την ζωή μιάς compact μηχανούλας σε αριθμό κλικ , πράγμα το οποίο θα ψάξω να δώ μέσα στην ημέρα , μάλιστα θα χρησιμοποιήσω την δική μου  Sony Cybershot dsc - s60 της οποίας θα επισυνάψω εικονες για άλλο λόγο . Την αγόρασα 5 ευρώ , μάλιστα έχοντας δεί ότι έχει ζήτημα στο καπάκι τών μπαταριών . Τώρα αν εσύ έχοντας πληρώσει 5 ευρώ , έχεις ακόμη ζήτημα για το πόσο μπορεί να ζήσει η συγκεκριμένη μηχανούλα ...... η οποία παρεπιπτόντως ζεί και συνεχίζει ...... την αγόρασα το 2008 αν θυμάμαι καλά ..... 

   Αν και δεν είναι το θέμα μας ( εξήγησα προηγουμένως με λεπτομέρειες ποιό είναι το θέμα ) δλδ ούτε η D610 αλλά ούτε και η P900 οι οποίες δεν έχουν καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ  σχέση με την κατηγορία των compact μηχανών στις οποίες αναφέρομαι αφού η μία είναι full frame DSLR , ενώ η άλλη είναι high end conpact πολύ πιο μεταγενέστερη χρονικά σαν κατασκευή , παρόλαυτα δέχομαι εποικοδομητικά τις παρατηρήσεις σου σε ότι αφορά το προσδόκιμο ζωής που μπορεί να έχουν οπότε και για τον λόγο που αναφέρεις παρουσιάζω την Sony που ανέφερα πιο πάνω .

  Έχοντας αναφέρει το ζήτημα που μπορεί να προκύψει από έναν χαλασμένο μηχανισμό ασφάλισης της κάρτας μνήμης , η οποία δεν θα κουμπώνει καν μέσα στο διαμέρισμα της , όπως επίσης και την περίπτωση να μην κουμπώνει σωστά το καπάκι της μπαταρίας , δίνω δείγματα εικόνων από την αρχαία μου Sony dsc s - 60 .... σχετική με τα παραπάνω συμπτώματα . Η κάρτα μνήμης δεν μπορεί να κουμπώσει , το καπάκι κλείνει τελικά με κάποια τρικ και όλα καλά . Στις εικόνες φαίνεται ξεκάθαρα και η ύπαρξη live ιστογράμματος ....... όχι παίζουμε ....... 

  

sketch-1663497621050.jpg

sketch-1663499191156.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...