Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφιση αντικειμενων


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα  μια βοήθεια σχετικά με τον φωτισμό και τα softboxes που θα χρειαστώ να παρω. Θελω να φωτογραφίζω ερασιτεχνικά σχεδόν κάποια αντικείμενα πάνω σε τραπέζι και ψάχνω φωτισμό και κάποιο softbox. Οποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι.. Μεχρι 200 ευρω όλα μαζί μπορώ να δώσω..

Δεν εχω προς το παρόν φωτογραφική μηχανή. Δεν ξερω αν βοηθάει αυτό αλλά θα πάρω κάποια στιγμή.

Είπα να πάρω ring light αλλα διάβασα ότι ίσως δεν θα μου κάνουν και δεν μου άρεσαν και γενικα οπότε τ άφησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αποτέλεσμα θέλεις να έχεις; Το κλασικό λευκό φόντο;
Τι αντικείμενα θα χρειαστεί να φωτογραφίσεις;
Τι μέγεθος θα έχουν;
Χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια φωτογραφική μηχανή πρώτα, και θα δείς οτι στο ξεκίνημα θα μπορείς να φωτογραφήσεις ακόμα και με ενα απλο φακό η και με το φώς του κινητού σου. 

Οταν δεις πως δουλεύει το όλο πράγμα, προχωράς και σε αγορά επιπλέον εξοπλισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Δεν εχω προς το παρόν φωτογραφική μηχανή. Δεν ξερω αν βοηθάει αυτό αλλά θα πάρω κάποια στιγμή.

Πάρε πρώτα φωτογραφική μηχανή, δούλεψε την, και μετά κοιτάς για softbox και άλλα αξεσουάρ.

Το όλο σκεπτικό μου θυμίζει "δεν έχω δίπλωμα πιλότου, αλλά θέλω να πάρω αεροπλάνο...."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το παιδί να θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό, δεν είναι απαραίτητο να έχει φωτογραφική μηχανή.
Φως όμως για να μπορεί να έχει ένα σταθερό αποτέλεσμα είναι απαραίτητο.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δεν χρειάζομαι για αρχη φωτογραφικη μηχανή. Θελω φωτισμό όμως σίγουρα. Θελω να φωτογραφίζω προσκλητηρια(φακέλους, βουλοκέρια κτλ). Ήδη έχω φωτογραφίσει αρκετά άλλα θέλω φωτισμό αυτήν την στιγμή.Θελω να εχω ενα απαλό λευκό φως. Δεν ειμαι φωτογραφος ☺️. Οποιος μπορεί να με κατευθύνει θα βοηθούσε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχεις μικρά αντικείμενα προς φωτογράφιση, νομίζω πως με ένα-δύο ring light, έναν ανακλαστήρα και ένα difusser θα κάνεις μια χαρά δουλειά. Softbox δεν θα χρειαστείς, αλλά έτσι κι αλλιώς μπορείς να το προσομειώσεις με ένα σεντόνι αν έχεις όλα τα παραπάνω.

Προσωπικά και εγω με 2 ring lights δουλεύω για την ώρα ή/και με φυσικό φως και τώρα ξεκίνησα να ψάχνομαι για πιο επαγγελματικές λύσεις φωτισμού.

Τα πράγματα δυσκολεύουν όσο μεγαλώνουν τα αντικείμενα και ειδικά αν θες να φαίνονται καλά οι υφές τους, ή θέλεις να τα πλαισιώσεις και με άλλα props.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, highpriest είπε

Επειδή έχεις μικρά αντικείμενα προς φωτογράφιση, νομίζω πως με ένα-δύο ring light, έναν ανακλαστήρα και ένα difusser θα κάνεις μια χαρά δουλειά. Softbox δεν θα χρειαστείς, αλλά έτσι κι αλλιώς μπορείς να το προσομειώσεις με ένα σεντόνι αν έχεις όλα τα παραπάνω.

Προσωπικά και εγω με 2 ring lights δουλεύω για την ώρα ή/και με φυσικό φως και τώρα ξεκίνησα να ψάχνομαι για πιο επαγγελματικές λύσεις φωτισμού.

Τα πράγματα δυσκολεύουν όσο μεγαλώνουν τα αντικείμενα και ειδικά αν θες να φαίνονται καλά οι υφές τους, ή θέλεις να τα πλαισιώσεις και με άλλα props.

Μπορεις να μου προτεινεις ring lights ?Πηρα ενα με 135 ευρω αλλα εκει που βιδωνει δεν φαινεται πολυ συμπαγες και πιστευω μετα απο λιγες συναρμολογησεις/αποσυναρμολογησεις πιστευω οτι θα χαλασει η βαση/δεσιμο (χρειαζεται να το μετακινω). Φυσικο φως αν εννοεις τον ηλιο δεν μου κανει προσωπικα.

@decentintocerberon δεν μου χρειαζεται αυτο κουτακι για να μπουν μεσα .Εχω αγορασει διαφορα φοντα και μου κανουν δουλεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου είναι πολύ απλά, basic και πολύ φτηνότερα απο το δικό σου των 135, αλλά τα έχω σε σχετικά σταθερό μέρος, οπότε δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να δουλέψει για την περιπτωση σου. Απλά στην θέση σου πρώτα θα έψαχνα για μια βάση πολλαπλών χρήσεων και στησιμάτων και μετά θα έβρισκα κάποιο φως να ταιριάζει σε αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...