Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικά συστήματα , επισκευή και συντήρηση


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Έχω την αίσθηση πως έφτασε η ώρα για κάτι τέτοιο , ένα μέρος όπου όλοι οι " ατυχήσαντες " θα βρουν την ελπίδα αλλά και την λύση σε τυχόν αναποδιές που αργά η γρήγορα θα προκύψουν .

  Επιθυμία μου αρχικά είναι να μάθουν όλοι την μεθοδολογία και την σχετική έρευνα πριν την αγορά ( καινούργιο / μεταχειρισμένο ) ώστε να υπάρχει μία αρχική εκτίμηση για την κακιά ώρα . 

 Επίσης επιθυμία μου είναι να απεμπλακεί το " Καλό " με το " Κακό " διότι τέτοιες έννοιες δεν υπάρχουν σε ότι αφορά το φωτογραφικό υλικό ( hardware ) και πολύ απλά πρόκειται για ελλιπή υπολογισμό και ενημέρωση .

  Κρατάω πάντα στο ντουλάπι μία Taron RP ( φιλμάτη rangefinder ) σε στάδιο επισκευής , ευγενικό δώρο πριν χρόνια από έναν χρήστη εδώ μέσα , ώστε αν παραστεί ανάγκη να δώσω την ενημέρωση σε όποιον τυχόν την χρειάζεται .

  Είναι φυσικό κάποια στιγμή , άσχετα με τις καταναλωτικές τάσεις , όλα τα πράγματα να χρειαστούν επισκευή , μία λέξη και έννοια που μπορεί να έχει χάσει την σημασία της και την αξία της , όμως δεν παύει να έχει άμεσο συσχετισμό με το κόστος κτήσης , κάτι που αρχίζει να ξαναβρίσκει έδαφος .

   Ότι χρειαστείτε λοιπόν και για όποια φωτογραφική κατασκευή , θα βρείτε εδώ την υποστήριξη που χρειάζεται .

  

 

  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ετυχε το εξής αγόρασα απο μέλος του φορουμ εναν sony 55-210 για a-mount .

Φαινόταν οκ ,τον χρησιμοποιύσε η γυναίκα μου.

Σε σύντομο χρονικό διαστημα ,ουτε μηνα εμφανισε το εξης : με τον φακό κουμπωμένο η α33 δεν ανοιγε καθολου !

Αρχικα υπέθεσα οτι ηταν η μπαταρια,εβαλα 4 διαδοχικά ! Δεν αναβε με καμμία και οι ίδιες μπαταρίες ενω ηταν φορτισμενες πλήρως οταν τις δοκιμασα αμεσως μετα στη α7 δεν ειχαν ρευμα !

Τελικά ,με τον φακό εκτός και τη μπαταρία εκτός για μερικές ωρες η μηχανή αναψε κανονικα με αλλον φακό.

Επανελαβα με τον 55-210 και ειχα ακριβως το ίδιο αποτελεσμα.

Οι δε μπαταρίες που φαινοντουσαν πλήρως αφόρτιστες μπήκαν για ενα λεπτο στον φορτιστη και επανηλθαν !

Ο φακός πετάχτηκε αφου πρωτα εγινε βίδες :-) κατα τα αλλα η α33 λειτουργεί χωρίς αλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...