Προς το περιεχόμενο

Τοπίο και Αρχιτεκτονική


pmalachias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή φακού. Κάτοχος Α7iii. Προτιμάτε σταθερό ή με ζουμ? Είμαι μεταξύ του Sigma 14mm f1.8 και του Sigma 14-24mm f2.8. To σκέφτομαι γιατί ενώ προτιμώ τον ζουμ άκουσα ότι ο ζουμ έχει περισσότερη παραμόρφωση από τον σταθερό ειδικά στην αρχιτεκτονική. Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ των δύο ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pmalachias είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή φακού. Κάτοχος Α7iii. Προτιμάτε σταθερό ή με ζουμ? Είμαι μεταξύ του Sigma 14mm f1.8 και του Sigma 14-24mm f2.8. To σκέφτομαι γιατί ενώ προτιμώ τον ζουμ άκουσα ότι ο ζουμ έχει περισσότερη παραμόρφωση από τον σταθερό ειδικά στην αρχιτεκτονική. Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ των δύο ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Για αρχιτεκτονική δεν έχω γνώμη καθώς για αυτά τα λίγα που θα βγάλω είμαι οκ με την όποια παραμόρφωση έχει ο δικός μου ζουμ. Για τοπίο θεωρώ τον ζουμ ανεκτίμητο γιατί το μέρος μπορεί να μην προσφέρεται για να δοκιμάσεις άλλη γωνία με τα πόδια έχοντας έναν σταθερό. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η παραμόρφωση του φακού δεν είναι θέμα μιας και με ένα κουμπάκι στο lightroom λύνεται. 

Για αρχιτεκτονική προσωπικά θα διάλεγα έναν φακό με ζουμ που ξεκινάει από υπερευρυγώνιο μέχρι ευρυγώνιο. 

Πχ τον Tokina 11-16 με f2.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

το ακουσες απο τον ιδιο που σου είπε να αλλάξεις την μηχανη σου με νικον ;

Όχι φίλε μου, σε ένα κατάστημα μου το είπε μια υπάλληλος που ρώτησα... αμάν με την ειρωνεία... 

33 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για αρχιτεκτονική δεν έχω γνώμη καθώς για αυτά τα λίγα που θα βγάλω είμαι οκ με την όποια παραμόρφωση έχει ο δικός μου ζουμ. Για τοπίο θεωρώ τον ζουμ ανεκτίμητο γιατί το μέρος μπορεί να μην προσφέρεται για να δοκιμάσεις άλλη γωνία με τα πόδια έχοντας έναν σταθερό. 

Έχεις δίκιο σε αυτό φίλε μου... :-)

2 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Πάντως η παραμόρφωση του φακού δεν είναι θέμα μιας και με ένα κουμπάκι στο lightroom λύνεται. 

Για αρχιτεκτονική προσωπικά θα διάλεγα έναν φακό με ζουμ που ξεκινάει από υπερευρυγώνιο μέχρι ευρυγώνιο. 

Πχ τον Tokina 11-16 με f2.8.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, θα τον ψάξω τον φακό που μου πρότεινες... τον θεωρείς καλύτερο από τον Sigma 14-24  που σκέφτομαι εγώ?

6 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Πάντως η παραμόρφωση του φακού δεν είναι θέμα μιας και με ένα κουμπάκι στο lightroom λύνεται. 

Για αρχιτεκτονική προσωπικά θα διάλεγα έναν φακό με ζουμ που ξεκινάει από υπερευρυγώνιο μέχρι ευρυγώνιο. 

Πχ τον Tokina 11-16 με f2.8.

Αυτός είναι crop βέβαια... αλλά στο skroutz δεν τον βλέπω για Sony e mount... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmalachias είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή φακού. Κάτοχος Α7iii. Προτιμάτε σταθερό ή με ζουμ? Είμαι μεταξύ του Sigma 14mm f1.8 και του Sigma 14-24mm f2.8. To σκέφτομαι γιατί ενώ προτιμώ τον ζουμ άκουσα ότι ο ζουμ έχει περισσότερη παραμόρφωση από τον σταθερό ειδικά στην αρχιτεκτονική. Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ των δύο ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

        Αν η παρακάτω άποψη σας καλύπτει και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρετε , τότε είστε στα 35 χοντρικά mm .

sketch-1662058326601.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pmalachias είπε

Όχι φίλε μου, σε ένα κατάστημα μου το είπε μια υπάλληλος που ρώτησα... αμάν με την ειρωνεία...

το τελευταίο μετα τις τελείες δε χρειαζόταν ,μια ερώτηση εκανα για να απάντησω ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

το τελευταίο μετα τις τελείες δε χρειαζόταν ,μια ερώτηση εκανα για να απάντησω ανάλογα.

αν σε ενόχλησε τόσο πολύ σου ζητάω συγνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pmalachias είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή φακού. Κάτοχος Α7iii. Προτιμάτε σταθερό ή με ζουμ? Είμαι μεταξύ του Sigma 14mm f1.8 και του Sigma 14-24mm f2.8. To σκέφτομαι γιατί ενώ προτιμώ τον ζουμ άκουσα ότι ο ζουμ έχει περισσότερη παραμόρφωση από τον σταθερό ειδικά στην αρχιτεκτονική. Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ των δύο ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Πέραν της παραπάνω απάντησης μου κάποιες σκέψεις γενικά αν κατάλαβα καλά για ποιους μιλάς.

Κανένας από τους δύο δεν παίρνει μπροστινά βιδωτά φίλτρα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει. Ο 14-24 παίρνει στο πίσω μέρος φίλτρα άρα αναγκαστικά σε περιορίζει σε ND και όχι polarizers. Πάντα μπορείς να βάλεις κάποιο σύστημα ορθογωνίων φίλτρων στο μπροστινό μέρος αλλά για μένα είναι μεγάλη βαβούρα. 

Αν δεν χρειάζεσαι τα 14mm υπάρχουν καλές και βολικές επιλογές σε ευρυγώνιους που ξεκινούν από τα 16,17mm αν και η διαφορά είναι εμφανής σε σχέση με τα 14mm. 

Σε περίπτωση που αφού ψάξεις, διαβάσεις γνώμες κλπ και καταλήξεις σε σταθερό θα σου πρότεινα να δεις τον 14mm 1.8 της ίδιας της Sony που είναι λιγότερο από μίσος σε βάρος, μικρότερος σε διαστάσεις, καλύτερη διαχείριση παραμόρφωσης, ελαφρώς καλύτερο coma σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η νυχτερινή φωτογράφιση ουρανού και είναι σε σχεδόν ίδια τιμή. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...